Race Results for
SE Regional Championship Series #4
Fontana, NC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/22/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
3Eric Danford   Ocala, FL 194810   
4Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
5JUKE WHITAKER      
6JOSHUA CANLGLIA   Aiken, SC 190267   
7Steven Halgat   Monroe, GA 195113   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
3Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
4Jared Cakebread   Elizabethton, TN 174363   
5Paul Davis   Midvale, UT 196139   
6JOSEPH HOLMES      
7MAX TRENT   Chicago, IL 184413   
8Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
9Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
10Brandon Emery   Greensboro, NC 191085   
11Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
12DAVID BENTOLILA      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
2Matthew Skeen   Summerfield, NC 173539   
3Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
4Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
5Aaron Sniker   York, SC 197086   
6JONATHAN FARR      
7Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
2Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
3Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
4Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
5Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mauricio Fontenelle   Canton, GA 195105   
2William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
3Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
4Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
5Ian McCully   Knoxville, TN 152252   
6Troy Adams   Sylva, NC 157975   
7Brad Kemis   Luck, WI 187119   
8C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
9D Ben Poss   Asheville, NC 127843   
10Anthony McClain   Greenville, SC 171118   
11Brian Mountjoy   Danville 25267   
12Wesley Dickson   Brevard, NC 9461   
13Chad Moore   Nashville, TN 166731   
14David Dye   Nashville, TN 169483   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mose Howard   Tampa 164929   
2Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
3Robert Koerber   Asheville, NC 97472   
4Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
5Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
6Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
7Peter Joski   Decatur, GA 192560   
8THOMAS MCDONNELL      
9ERIC KEFFMAN   Greenville, SC 146946   
10Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
11Shey Lindner   Covington, GA 195152   
12Brian Beattie   Asheville, NC 181563   
13MATTHEW JOHNSON      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
3Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
4TIM CASH      
5DAVID WITHEROW   Norwalk, CT 38770   
6Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
7Wayne Nix   Murphy, NC 96120   
8Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
9Eric Ritenour   Decatur, GA 173557   
10Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
11PERRY SILVER      
12Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
13Sammy Curlee   Epworth, GA 8377   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
2Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
4SETH ELLIS      
5NICK KINDT      
6John Carr   Nashville, TN 165544   
7SEAN CRICHTON      
8Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
9IAN LIONE      
10ROB MORGAN      
11HARVEST LEASURE      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
2MIKE BLANEY      
3CARLOS THOMPSON      
4Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
5Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
6Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
7GRANT LAWYER      
8Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
9SCOTT PAVAO      
10Jay (Geza) Balint   Johnson City, TN 190296   
11JOEL BURGESS      
12MATT JOHNSON      
13Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
14DON TAYLOR      
15TIM HILTON      
16Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
17Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
18Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
19GREG DAVIS      
20JIM PAYNE      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILLIAM CLARK   Ellicott City, MD 179074   
2John Myers   East Point, GA 164658   
3Martin Visser   Bryson City, NC 141128   
4Terry Barham   Brevard, NC 2580   
5Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
6ROBERT BANNER      
7HERB HATCH      
8Robert Hawk   Nicholson, GA 186434   
9TED ALBERT   Royal Palm Beach, FL 139832   
10Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
11ALAIN FONTAINE      
12Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
3Eugene Kennedy   Mobile, AL 175212   
4Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
5Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
6Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHARLES HELLER      
2CALEB FLETCHER      
3JOSH WERTS      
4GREG RODRIGUEZ      
5GREG FRYE      
6WILLIAM FORD      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARK GROBE      
2John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
3Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
2CHRIS WARD      
3LADON MCPHERSON      
4Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
5LAIR GANTT      
6Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
7ANDY TAYLOR      
8SHAWN WINSOR      
9Jeffrey Rule   Sneads Ferry, NC 197205   
10Michael McGinnis   Trussville, AL 192494   
11ROY EZELL      
12JODY HERSHBINE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
2Ken Early   Lexington, SC 190266   
3WOJTEK WYSOCKI      
4RUSSELL GOINS      
5Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
6HAMLET HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
7James Haycraft   Pensacola, FL 144614   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585   
2REBECCA GROSS   Laguna Niguel, CA 176601   
3JODI ZYLSTRA   Fletcher, NC 146930   
4CINDY KOERBER      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Irving   Hendersonville, NC 180995   
2Julie Whitaker   Madisonville, TN 174116   
3Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
4Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
5MICHELLE BALINT      
6Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
7Joan Barham   Brevard, NC 134944   
8Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
9Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
10JENNIFER FEDERIE   Louisville, KY 199945   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2SAMANTHA WILLIAMS      
3Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
4Heather Hatch   Pinckney, MI 182672   
5KAYLA WHITAKER      
6KRISTI SANBORN      
7RACHEL WHITAKER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee