Race Results for
SE Regional Championship Series #2
Clemson, SC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/04/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ETHAN QUEHL   Springfield, VA 175814   
2Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
3Eric Danford   Ocala, FL 194810   
4JOSHUA CANLGLIA   Aiken, SC 190267   
5Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
6AUSTIN BERGER      
7DREW HOGG      

Men - Junior - JR - 11-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Phillips   Morgantown, WV 178828   
2Michael Thomas   Randleman, NC 187985   
3ADAM KOVALY      
4Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
5Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
6Shane Danford   Ocala, FL 175210   
7Tyler Crabtree   Columbia, SC 188955   
8EDWARD BURRESS III   Arden, NC 146920   
9Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
10DAVID SAGAT      
11ARTUR SAGAT      
12Matthew Skeen   Summerfield, NC 173539   
13Aaron Sniker   York, SC 197086   
14Michael Cummings   Snellville, GA 189325   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2ANDREW NORMAN      
3JEREMY FACKENDER      
4Daniel Dinkins   Winterville, NC 187345   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
2Andrew Harrison   Winston Salem, NC 181010   
3Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
4Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
5Paul Davis   Midvale, UT 196139   
6MAX TRENT   Chicago, IL 184413   
8Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
9DAVID BENTOLILA      
10COLE EDMONDSON   Easley, SC 181564   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KYLE MORGAN      
2Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALEX HILL      

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GARAVITO DIEGO   Spring Lake, MI 197206   
2Charles Storm   Sanford, NC 110876   
3MATTHEW HADLEY      
4Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
5Thomas Turner   Canton, GA 103410   
6Daniel Evans   Sissonville, WV 183928   
7Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
8Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
9Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MAURICIO FONTENELLE      
2Daniel Doub   Holly Springs, NC 180997   
3GARCIA EDMUNDO      
4Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
5Jacob McGahey   Asheville, NC 108366   
6Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552   
7Hazen Kreis   Tallahassee, FL 168432   
8Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
9Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
10DAVID HALL   Monument, CO 167657   
11Brad Kemis   Luck, WI 187119   
12NOAH FOUTS      
13ROBERT BOUNDS      
14JIMMY HENDRY   Grand Margis, MN 138995   
15Adam Ray   Asheville, NC 165535   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937   
3Peter Joski   Decatur, GA 192560   
4Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
5Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
6Charlie (Jimmy) Bruner   Cary, NC 151753   
7Thomas Kolodziejski   Greenville, SC 19610   
8Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
9DON NEWMAN      
10Brian Hackathorne   North Charleston, SC 177246   
11Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
12RAFAEL FERRER      
13Shey Lindner   Covington, GA 195152   
14Jason Crosby   Decatur, GA 148361   
15Gavin Gonzalez   Englewood, CO 169867   
16Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
17Matthew Johnson   Asheville, NC 84895   
18ERIC KEFFMAN   Greenville, SC 146946   
19JOSE LUGO      
20Sven Eisenhauer   Woodstock, GA 185936   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Robert Koerber   Asheville, NC 97472   
3DAVID WITHEROW   Norwalk, CT 38770   
4Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
5Eric Ritenour   Decatur, GA 173557   
6Henderson (Henry) Mandrell   Blythewood, SC 89475   
7Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
8Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
9CRAIG ROUBAUD   Coconut Grove, FL 105605   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
3NICK MADDOX      
4COREY BOBO      
5Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
6Kevin McCauley   Greer, SC 172840   
7NICK KINDT      
8DOEL GONZALEZ      
9Scott Wallace   Camp Lejeune, NC 158405   
10Austin Sansbury   Christiansburg, VA 195681   
11Scott Whitworth   Cary, NC 191100   
12HARVEST LEASURE      
13KURT WEIGARD      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ZDEHEK FIEBEHGER   Franklin 183301   
2JARRETT KEIM      
3Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
4Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
5Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
6Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
7CARL ARNESON      
8Jim Molnar   Cary, NC 186949   
9Jay (Geza) Balint   Johnson City, TN 190296   
10JEFF NOWLIN      
11Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
12PEDRO JAIME FABREGAS      
13Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
14JIM PAYNE      
15Jeffrey Stuhlman   Camp Lejeune, NC 190687   
16Tobbi Stewart   Clemson, SC 193047   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILLIAM CLARK   Ellicott City, MD 179074   
2John Myers   East Point, GA 164658   
3Sidney Root   Camp Lejeune, NC 188503   
4Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
5ROBERT BANNER      
6John Krizan   Winston Salem, NC 197130   
7BUTCH DYER      
8DOUGLAS STISHER      
9JIM BAILEY      
10Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
11TED ALBERT   Royal Palm Beach, FL 139832   
12Albert Muniz   Coconut Creek, FL 194820   
13ALAIN FONTAINE      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luther Livermon   Cary, NC 186676   
2ED MCCALLEY      
3Jerome Barrett   Jonas Ridge, NC 42688   
4Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
5DUNGAN GIBBS      
6Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   
7Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
8Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
9Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1German Bermudez   Colombia 194439   
2CHARLES HELLER      
3WILLIAM PICKENS JR      
4ROBB PARSONS      
5TODD FENNIE      
6Sean Forester   Jacksonville, NC 196430   
7ROD BANUA      
8Douglas Hawthorne   Camp Lejeune, NC 196988   
9Sean Crews   Fort Mill, SC 192171   
10RAJEEB DAS      
11James Gibbs   Sanford, FL 168430   
12DAVID GLANDON      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
2Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
3SHAWN WINSOR      
4Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
5Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
6Michael McGinnis   Trussville, AL 192494   
7ROY EZELL      
8JOHN GUERRANT      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1HERB HATCH      
2Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
3Matthew (Skip) Long   Elgin, SC 167617   
4WOJTEK WYSOCKI      
5Ken Early   Lexington, SC 190266   
6RUSSELL GOINS      
7HAMLET HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
8JIM OWEN      
9PETER JAGAT      
10Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
11Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
12Brian Miller   Irmo, SC 81080   
13GARY FACKENDER   Seville, OH 145273   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michele Niles-Benedetti   Bluffton, SC 152683   
2Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
3Patricia Pinner   Asheville, NC 170839   
4Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585   
5REBECCA GROSS   Laguna Niguel, CA 176601   
6Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
7CINDY KOERBER      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grace Koerber   Pisgah Forest, NC 125041   
2Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
3MEGHANN PULLIAM      
4Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
5Elizabeth Irving   Hendersonville, NC 180995   
6KIM MOORE      
7Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
8Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
9MICHELLE BALINT      
10Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SAMANTHA WILLIAMS      
2Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
3Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
4Heather Hatch   Pinckney, MI 182672   
5Wendy Turner   Clemmons, NC 197626   
6STACIE CARLTON      
7LARA SABIN      
8M Elizabeth Rushton   Gainesville, GA 196874   
9AMBER JOHNSON      
10JILL PARSONS      
11Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
12KAREN KOWALSKI      
13CATHY HALGAT      
14KRISTI SANBORN      
15SUZANNE SIMPSON      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee