Race Results for
Florida State Championship Series #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/28/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcus Rodriguez    200095   
2Eric Danford   Ocala, FL 194810   
3Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
4RUBEN HERRERA      
5AUSTIN FEE      
6AUSTIN BERGER      
7JOHN GALEOTO      
8JACKSON GARDNER      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2HANK PEARSON      
3Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
4Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
5SCOTT REINHARD      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
2Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
3MICHAEL MILLER      
4ALEX HINTON      
5STEPHEN GALEOTO      
6IAN MURPHY      
7BEN MCGWAN      
8David Bentolila   Cooper City, FL 193220   
9Hank Musselman   Longwood, FL 166163   
10AUSTIN HOWARD      
11JEREMY FACKENDER      
12ALBERT IVES      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NEAL WETHERALD   San Antonio, TX 186966   

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
2Shane Danford   Ocala, FL 175210   
3Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
4Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
5Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3JIMMY HENDRY   Greenbrae, CA 189975   
4Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
5ROGER MADIA      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Long   Boca Raton, FL 43904   
2BOB UMBELL   Melbourne Beach, FL 185888   
3Chris Costa   Sanford, FL 153393   
4Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
5Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
6TIM WISNER      
7Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
8John Sanborn   Dallas, TX 173950   
9Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
10Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
11JAY ULLOA      
12Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
13John Hackworth   Bradenton, FL 14542   
14Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
15JAKE WADE      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
4CLIFFORD BOWERS      
5MIKE SAUERWEIN      
6Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
9Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
10FRED LOCASCIO      
11Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
12Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
13Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
14Ian Costa   Orlando, FL 168340   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
2Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
3DAN ENNIS      
4JASON LUQUE      
5Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   
6THOMAS COINER      
7Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
8Gregory Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
9TOM JONES      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ROBERT GRIER      
2MIKE SUDDETH      
3RICH BULGRIN   Tampa, FL 176006   
4Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
5Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
6Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
7John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
2Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
3LESTER SANCHEZ      
4Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
5Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
6BRIAN MOORE      
7David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
8BRADLEY JEFFERSON      
9Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
10Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
11Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
12RANDY MYHRE      
13NORMAN RICKETTS      
14ED LEDGERWOOD      
15STEVE BODNARUK      
16CHRISTOPHER GRAY      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TOM FOSELLI      
2Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
3David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
4DIMPSEY WATERS      
5ANDREW DANDFORD   Ocala, FL 173954   
6Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
7ANDY WEHMEYER      
8Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
9Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
10Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
11Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
12David May   Tallahassee, FL 164912   
13Ryan Remmers   Ocoee, FL 194444   
14FRANK LAMON      
15Julian Bueres   Miami, FL 197804   
16Jeff Zeyer   Weston, FL 179302   
17TODD MAY      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2JEFF ESPOSITO      
3Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
4PHILIP FOREMAN      
5STEVE YOUNG      
6GEORGE FELICIANO JR   Coral Gables, FL 185885   
7STEVE BENT      
8R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
9James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
10TODD LYONS      
11Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
12Dave Watson   Davie, FL 154901   
13JULIANNE NORTH      
15Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
16CHRIS COCCIOLONE      
17Robert Joa   Miami, FL 140354   
18STEVE DIX      
19Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
2MANAR TARABISHI      
3CURT SKINNER      
4JAYSON NAZAVIO      
5MATTHEW FOXENBERGER      
6WILL STAPLES      
7ERIC POST      
8JOE KENNEDY      
9LEIF KRUSE      
10DUSTIN SHAW      
11ALVARO MOSUVERA      
12Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
13JASON GHORMLEY      
14DUNCAN CALDWELL      
15Adam Beland   Seminole, FL 173696   
16JARED HARTMAN      
17TRAVIS SINK      
18ELIJAH HOUSER      
19BRENT CUTSHALL      
20ANDY RELUE      
21CARLOS FELIX      
22CHRIS STEARNS      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAVID WILLIAMS      
2JOSHUA HENNESSEY      
3ANTHONY HECKLER      
4John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
5Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
6ROBERT MCLAUGHLIN      
7KEITH LANG      
8JOHN TOMPKINS      
9Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
10JASON LEE      
11JOHN PULLEY      
12Gary Wetherald   Vero Beach, FL 194437   
13KARLOS BERNART      
14JASON BELLOT      
15SEAN POTEET      
16Greg Dunn   Cooper City, FL 194874   
17WILLIAM LIEBLICK      
18MATTHEW GOOLD      
19MIKE BALLMAN      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RYAN BORGER      
2Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
3Robert Bridgham   Boca Raton, FL 198363   
4Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
5Joe Lesperance   Jacksonville Beach, FL 195127   
6MICHAEL GHIORSO      
7BILLY HORNE      
8DAVID LOYD      
9BURNETT WALZ      
10Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   
11Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
12JAMES DURAN      
13LINDSEY CASKEY      
14OSWALDO VELAZQUEZ      
15JULIO MIRANDA      
16Matthew Love   Minneola, FL 193548   
17DAVID PETUTSKY      
18CHRISTIAN SAVAIA      
19ERIC ROULEAU      
20ASHLEY LOPEZ      
21STEWART HAGAN      
22DOUGLAS TIMMONS      
23MATTHEW MARSEGLIA      
24JOHN LAMB      
25PAUL LAHMANN      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARTI APARICIO      
2JON LOWE      
3Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
4Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
5JULIO UMPIERRE      
6BRIAN THOMPSON      
7Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
8TONY MARTINEZ      
9FRANKLIN MYERS      
10SHAWN WINSOR      
11ANTHONY BIELOBOCKIE      
12Todd Treece   Orlando, FL 177970   
13David Dodd   Altamonte Springs, FL 195150   
14TODD KNOWLESON      
15Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
16HUGO CASANAS      
17RON RAKUSIN      
18MARK ALEXANDER      
19JOHN GRIFFIN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
2JOHN BOTT      
3ROBERT DYER      
4Chris Keefe   Miami, FL 188332   
5Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
6Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7Brian Lee   Weston, FL 194147   
8SCOTT WEBER      
9Gary Fackender   Barton, FL 195273   
10John Poczynski   Naples, FL 195040   
11DEAN HAMBEL      
12HARRY CORDOZA      
13DAVID BECKMEIER   Orlando, FL 201554   
14RALPH LOTT      
15Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
16MARTIN ALZURI      
17DAVE CHARLES      
18IRENIO MARTINEZ      
20RAYMOND SCHMIDT      
21JODY HALE      
22DANIEL BREDA      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2David Ertel   Apopka, FL 172666   
3Ted Potyka   Treasure Island, FL 122454   
4Randolph White   Riverview, FL 103379   
5LARRY KLEM   Windermere, FL 130602   
6STEVE AGRONICK      
7Edward Swakon   Miami, FL 138519   
8James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
9Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
10KATHY WHITE      
11Joseph Towles   Orlando, FL 194442   
12James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
2Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
3BETTY LONG      
4Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
6KATIE NEILL      

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JANE QUIGLEY      
2PAMELA MCLAUGHLIN      
3Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
4Renae Blevins   Chuluotu, FL 189243   
5Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
6Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
7Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
8Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
9ELIZABETH LAWRENCE      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANNIK LAVALLEE      
2ALEX CONTRERAS      
3TINA MARIE CORCORAN      
4MEGAN BURKHART      
5HEATHER ADKINS      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heather Hatch   Pinckney, MI 182672   
2CATHY GASKIN      
3Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
4Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393   
5Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
6PAM VINCENT      
7KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
8SALLY STAVOLA      
9JENNA BIEWEND      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee