Race Results for
Spring Challenge Finals
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
2DAVID JOLIEN      
3Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
4JORDAN GOLDFELD      
5DAVID BENNOLILA      
6Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
7Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
8ERIC DANFORD      
9IAN MURPHY      
10MATTHEW STERLING      
11Max Lashin   Coral Springs, FL 189472   
12JOSH LARUE      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARCO SCHAETZING      
2DANIEL ENNIS      
3Chris Rhoades   Winter Garden, FL 185994   
4Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
5Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
6Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
7ELIJAH HOUSER      
8STEVEN LUIAN      
9KYLE MORGAN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mose Howard   Tampa 164929   
2Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
3James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
4ROBERT BOUNDS      
5Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
6Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
7Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
8Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
9Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
10Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
11Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
3Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
4Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
5Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
6John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
7Chris Costa   Sanford, FL 153393   
8GREG KING   Jacksonville Beach, FL 163519   
9Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
10Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915   
11John Sanborn   Dallas, TX 173950   
12MICHAEL SCHOENGRUND      
13Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
14M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
15Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
16Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
17Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
18Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
4Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
5Art North   Valrico, FL 165892   
6Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
7Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
8Glenn Miller   Boca Raton, FL 176838   
9Antonio Salazar   Miami, FL 139815   
10BARRY ALTMAN   Santa Barbara, CA 180364   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
2Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
3Ramon Barreto   Little Rock, AR 188094   
4ORION CORCILIUS      
5Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
6Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
7Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
8JUAN MONGE   Brentwood, CA 188090   
10JUSTIN BROMAN   Miami, FL 185807   
11Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
12ROBERT TASSELMYAR   Delray Beach, FL 187899   
13Ariel Garcia   Cooper City, FL 185991   
14Jon Culpo   Tampa, FL 113144   
15JOHN GIBBS      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JASON KOLIFRATH      
2Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
3CHRIS BISHOP      
4Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
5Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
6MARK LOPEZ      
7Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
8Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9BRIAN MOORE      
10James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
11Dave Watson   Davie, FL 154901   
12Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
13DOMINGO ALONSO      
14Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
15Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
16Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
17Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
18Chris Vietri   Davie, FL 185989   
19Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
20STEVE YOUNG      
21Randy Myhre   Tampa, FL 188044   
22Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
23Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
24JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
2Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
3William McDonald   Welllington, FL 142176   
4Ian Costa   Orlando, FL 168340   
5Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
6Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
8Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
9Steve Rodriguez   Miami, FL 179780   
10John Neill   Tampa, FL 93436   
11ROBERT JOA      
12Randall Smith   Ocala, FL 138977   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PETER CIASCA   Pinecrest, FL 176852   
2SEAN CRICHTON      
3RHEE POLHAMUS      
4Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
5HUNTER FORT      
6BRONSON DUENAS      
7MIKE FOXWELL      
8MARK LOWE      
9JIM MCGUIRE      
10LESTER SANCHEZ      
11RYAN BORGER      
12DARWIN VASQUEZ      
13DAVID PETOTSKY      
14Jose Saavedra   Miami, FL 186642   
15Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
16       
17Chaz Gilbert   Ithaca, NY 172667   
18ANDY RELVE      
19James Gibbs   Sanford, FL 168430   
20Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   
21JASON LEE      
22LEE NUGUIT      
23KARLOS BERNART      
24DAVID LUPPINO      
25Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
26AARON WATSON      
27CHAD LUPPINO      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILLIAM PIKE      
2CARLOS THOMPSON      
3TIM WISNER      
4BRADLEY JEFFERSON      
5DIMPSEY WATERS      
6DAVID ALEXANDROU      
7TIM JONES (VAL)   Valrico, FL 186458   
9SHAWN HART   Miami, FL 185893   
10Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
11JUSTIN DELEO      
12WARREN HORNE      
13ANTHONY JANIK      
14John Edwards   Brandon, FL 168890   
15Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
16Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
17James McCartney   Tampa, FL 188967   
18MARK BARTLEY      
19BRIAN THOMPSON      
20STEVE AGLIO      
21NICOLAS ODDO      
22Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
23Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
24Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
25BOBBY MASULA   West Point, NY 156183   
26CHARLES LARUE      
27Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
28DAVID LOYD      
29PATRICK ELLIS      
30Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
31REY QUINONES      
32TIM JONES(JAX)   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
33Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
34DAN COBB      
35DAVID BRANCH   Germantown, MD 129144   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2ROBERT BANNER      
3Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
4PETER TAMBURELLO      
5Glen Graham   Tampa, FL 13848   
6Carlos Quinones   Coral Springs, FL 167094   
7Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
8Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
9DAMIAN HIRNEISE      
10Luis Berrios   Miami, FL 64189   
11Craig Berger   Davie, FL 56059   
12MARK ALLEN      
13Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
14JUAN BRANDO      
15CHRIS HYDE      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2RAUL BELLO      
3P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
5Stan Switzer   Mulberry, FL 173572   
6RJ WHITE      
7RON HAWK      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHELLY ALLEN   New Haven, CT 6639   
2Linda Gabor   Sarasota, FL 131862   
3Susan Marston   Largo, FL 154626   
4Julianne North   Stow , MA 165859   
5KARINA KROLL      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2BARBARA SHIRCLIFF      
3Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
4Krista Casazza   Sunnse, FL 187896   
5KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   
6Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
7MARY ALONSO      
8Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RENAE BLEVINS      
2Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   
3Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
4Susan Kwiatkowski   Fort Lauderdale, FL 185974   
5LEAH BRANNEMAN   Lakeland, FL 188508   
6Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
7Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
8Jamie Lombardo   Morgate, FL 179308   
9RENNE BLANEY      
10Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
11LISA LORENZO      
12Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
13KIMMI THOMPSON      
14LUCRETIA POTTS      
15Kimberly Phelps   Miami, FL 176896   
16LINDA ZACCO      
17HEATHER ADKINS      
18Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee