Race Results for
Florida State Championship Series #8
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 12/15/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2ERIC DANFORD      
3Evan Pennington   Lake Park, FL 194434   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
3Ian Murphy   Winter Spring, FL 194435   
4JOSEPH IRWIN   Sanford, FL 187636   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Meisberger   Pompano Beach, FL 194879   
2DAVID BENTOLILA      
3Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
5John Morgan   Winter Haven, FL 186891   
6AUSTIN HOWARD      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
4Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
5GARY YATES      
6HARLAN PRICE   Lewisburg, PA 154868   
7FOYE TROUTE      
8Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
9Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
10Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
3John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
4Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
5Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
6ANDY MOHR      
7Chris Costa   Sanford, FL 153393   
8Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
9John Sanborn   Dallas, TX 173950   
10Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
11Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
12ANDRES VILLAGIEGO   Miramar, FL 154556   
13Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
14Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
15Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
2Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
4Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
5TOM SCHIFERL      
6Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
7Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
8Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
9Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
10Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
11Mark Virello   Boston, MA 171561   
12KEN FRANKENBERY      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUIS GONZALEZ      
2Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
3KEVIN PARKER      
4ORION CORCILIUS      
6MICHAEL MATHERS      
7Gregory Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
8ROBIN COLLIER   Miami, FL 179090   
9CHAD SCHIFERL   Gotha, FL 153434   
10JOEL FINBERG   Hollywood, FL 186749   
11Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
2Steve Young   Longwood, FL 191116   
3Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
4Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
5Anthony Nasti   Delray Beach, FL 185861   
6Thomas Edge   Davie, FL 185859   
7MIKE HALL (SINGLE SPEED)   St Petersburg, FL 128609   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Wade   Philadelphia, PA 159586   
2Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
3Brian Moore   Orlando, FL 190458   
4TIMOTHY WISNER      
5Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
6Jason Kolifrath   Ft Lauderdale, FL 125134   
7DIMPSY WATERS   Tempe, AZ 142281   
8Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
9Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
10Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
11JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
12Chris Vietri   Davie, FL 185989   

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
2Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
3Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
4MARK MONDELLO      
5Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
6Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
7Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
8Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
9MARK LOPEZ      
10Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
11Dave Watson   Davie, FL 154901   
12Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
13David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
14Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
15Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
16Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
2Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
3PERRY SILVER      
4Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
5Ian Costa   Orlando, FL 168340   
6George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
9Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
10Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL 154677   
11R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
12Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
13Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
14TOM HUNTER      
15Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
16Edward Swakon   Miami, FL 138519   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
2Adrian Campbell   N Bay Village, FL 193226   
3JOEY KUNDTZ      
4Aaron Howard   Orlando, FL 194440   
5Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
6DAVID PFEIFFER      
7NICHOLAS GIBSON      
8GERMAN BERMUDEZ      
9Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
10CHRISTPHER JORDAN      
11LEIF KRUSE      
12JASON DEAN      
13David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
14MUJAHID ABDULRAHIM      
15Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
16ELIJAH HOUSER      
17Scott Pugh   Lakeland, FL 194808   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSHUA WHATLEY      
1CHRIS MURPHY      
2ROB ERN      
2ERIC RESSEL      
3DOMINIK GIROUARD      
3Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
4JEFF FINCH      
4JOHN MARINO      
5JEFF MEEKS      
5BRAD BARRINGER      
6Keith Lang   Apopka, FL 186167   
7John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
8TONY HECHLER      
9Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
10DAVID MEEKER      
11ROBERT MCLAUGHLIN   Wesley Chapel, FL 193995   
12Shylo Sorensen   Orlando, FL 186192   
13Greg Dunn   Cooper City, FL 194874   
14JACKSON WILLHITE      
15JASON LEE      
16RON TUSTIN      
17KARLOS BERNART      
18JOHN CHIASSON      
19Kevin Baker   Casselberry, FL 188708   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
2BRADLEY JEFFERSON      
3MARCIO CEMIN      
4Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
5Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
6PETER JOHNSON      
7Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
8Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
9JAMES DURAN      
10ROLANDO ARMAS      
11Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
12John Edwards   Eustis, FL 122404   
13Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
14Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   
15Michael Swaringen   Satelitte Beach, FL 193810   
16RICHARD PURCELL      
17Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
18MICHAEL SCARBROUGH      
19Matthew Love   Minneola, FL 193548   
20DOUGLAS TIMMONS      
21Christopher Gray   Hudson, FL 193424   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
2BRUCE MACDONALD      
3Ryan Remmers   Ocoee, FL 194444   
4DAN SCHUTT      
5Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
6Tim Jones   Valrico, FL 186458   
7Brian Thompson   Winter Springs, FL 176081   
8DARRYL WILLIAMS      
9David Dodd   Altamonte Springs, FL 195150   
10Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
11Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
12Todd Treece   Orlando, FL 177970   
13Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
14TERRY SCHRAMM      
15RON RAKUSIN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2MITCH JARVIS      
3CLINT PERIGARD      
4Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
5Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
6Ron Rozanski   Ocala, FL 194809   
7JEFF ESPOSITO      
8Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
9BILLY ALLAN      
10Michael Cottle   Sanford, FL 152710   
11THOMAS OSTERLOH      
12John Poczynski   Naples, FL 195040   
13Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
14JAMES DOWTY      
15GARY HEADLEY      
16Luis Berrios   Miami, FL 64189   
17Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
18DAVID BECKEMEIER      
19Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Ertel   Apopka, FL 172666   
2Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
3P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4Ted Potyka   Treasure Island, FL 122454   
5Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
6LARRY KEIM   Windermere, FL 130602   
7MICHEL TIMMERMANS   Scottsdale, AZ 139436   
8Stan Switzer   Mulberry, FL 173572   
9Randolph White   Riverview, FL 103379   
10Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHELLY ALLEN   Wesley Chapel, FL 193995   
2LINDA MURPHY   Buzzards Bay, MA 120263   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barbara Shircliffe   Tampa, FL 176253   
2Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
4Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
6Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
8Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
2Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
4Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
5Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
6ASHLEY MUSTARD      
7VALERIE PARKS      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RENEE BLANEY      
2Renae Blevins   Chuluotu, FL 189243   
3Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
4Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
5Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
6Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
7Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
8KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
9Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpySierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee