Race Results for
Florida State Championship #3
Tallahassee, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/06/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2EVAN PENNINGTON      
3ERIC DANFORD      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3VICTOR ALBER      
4DAVID JULIEN      
5IAN MURPHY      
6JOSEPH IRWIN   Sanford, FL 187636   
7JOSH LA RUE      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
2ADAM MEISBERGER      
3CAMERON MUSIL      
4Hank Musselman   Longwood, FL 166163   
5DAVID BENTOLILA      
6NEAL WETHERALD   New York, NY 188996   
7KYLE MORGAN      
8AUSTIN HOWARD      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUKE ROZANSKI      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHAD FEE      
2JAKE MURPHY      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
4Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
5Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
6ZACH MURPHEE      
7JUAN CARLOS MONGE      
8Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
9Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
10Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
11Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
12Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
3Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
4John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
6GARY STERN   Mckinney, TX 153371   
7David Howell   Nokesville, VA 176026   
8Chris Costa   Sanford, FL 153393   
9Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
10ANDRES VILLAGIEGO   Miramar, FL 154556   
11JUSTIN SAPP      
12LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
13Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
14John Sanborn   Dallas, TX 173950   
15 BROOKLYN      
16Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
17Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
18JOHN HACKWORTH      
19Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
20Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
21Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
22SCOTT CUGNO      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
4Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
5Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
6Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
7JEFF MILLER      
8WILLIAM OTERSEN   Oscoda, MI 26917   
9Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
2LUIS GONZALEZ      
3HAZEN KREIS      
4ORION CORCILIUS      
5Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
7BRENDAN DRAPER      
8KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
9ROBIN COLLIER   Miami, FL 179090   
10Michael Miles   Omaha, NE 151897   
11Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
12Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
13RANDAL GRESSHAM JR      
14ROBERT GOWING      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
2Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
3MIKE HALL (SINGLE SPEED)      
4STEVE YOUNG      
5Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
6Thomas Edge   Davie, FL 185859   
7STEVE DIX      

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ERIC SMITH      
2Keith Roberson   Tallahassee, FL 161453   
3Jason Kolifrath   Ft Lauderdale, FL 125134   
4DIMPSY WATERS   Tempe, AZ 142281   
5JAKE WADE      
6Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
7Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
8JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
9Ed Sarfert   Cantonment, FL 176102   
10Brian Moore   Orlando, FL 190458   
11Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
12Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
13Chris Vietri   Davie, FL 185989   
14JOSE CASTILLO      
15Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
16Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
17SCOTT GRUBBS      
18Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
19David Smith   Bremen, GA 156700   
20TOM HELLMANN      
21BRENT ZAPATA      
22ARIS POLYZOS      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2MARK MONDELLO      
3JIM COOPER      
4Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
5Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
6DAVID MAY      
7Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
8Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
9RONNIE WRIGHT      
10BRENT HAMRICK      
11Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
12David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
13Timothy Shank   Tallahassee, FL 93408   
14Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
15Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
16DESTRY LEBRUN      
17Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
18MARK LOPEZ      
19Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
20Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
21Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
22Dave Watson   Davie, FL 154901   
23John Johnson   Pinellas Park, FL 173701   
24Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   
25Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
26BEN FAUST      
27Gary Bowden   Ocala, FL 153396   
28TED LEE (SINGLE SPEED)      
29Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
30Luis Munoz   Altamonte Springs, FL 164914   
31KENNETH GRUNEISEN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
2PERRY SILVER      
3Ian Costa   Orlando, FL 168340   
4Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
5Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
6George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8PHILIP ALBER      
9Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
10Glen Graham   Tampa, FL 13848   
11R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
12LARRY WOLFE      
13Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
14Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
15TOM SWANSON      
16James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
17ROBERT JOA      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SEAN CRICHTON      
2JOEY KUNDTZ      
3Adrian Campbell   N Bay Village, FL 193226   
4BRANDON BRITTON      
5BRANDEN STOCKDALE      
6CHRISTPHER JORDAN      
7GERMAN BERMUDEZ      
8CHARLES HELLER      
9SCOTT PUGH      
10Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
11LESTER SANCHEZ      
12LEIF KRUSE      
13AARON HOWARD      
14DON DAVIS      
15Sean Crews   Fort Mill, SC 192171   
16ELIJAH HOUSER      
17Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
18JASON DEAN      
19ROGER MONTES      
20CHRIS STEARNS      
21JOHN AVERETT      
22CHACE VAUGHN      
23NICHOLAS KARMANOS      
24CHAD STRICKLAND      
25Nicholas Yanarella   Fort Lauderdale, FL 185889   
26CHETT HOPKINS      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARTI APARICIO      
1CHRIS SCHULER      
2Keith Adkins   Huntsville, AL 190995   
2CHRISTOPHER BLEVINS      
3TONY HECHLER      
3DARRYL WILLIAMS      
4Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
4ANTONIO ROMANO      
5WAYNE GAYLORD      
5JEFF ASBELL      
6CHRIS MURPHY      
6MICHAEL KEELER      
7DOUGLAS TIMMONS      
7DAVID MEEKER      
8CHARLES COULTAS      
8GARY WETHERALD      
9BRETT BURKHART      
9John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
10DAVID ROHE      
10Keith Lang   Apopka, FL 186167   
11GEORGE BEDINGFIELD      
11GREG DUNN      
12JACKSON WILLHITE      
13TERRY TESDALL      
14Kevin Baker   Casselberry, FL 188708   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CARLOS THOMPSON      
2SEAN MANAGO      
3BRADLEY JEFFERSON      
4Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
5MARCIO CEMIN      
6PETER JOHNSON      
7Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
8Michael Swaringen   Satelitte Beach, FL 193810   
9ROLANDO ARMAS      
10MELVYN LUGO      
11AARON BECKER      
12Harry Steelman   Moore Haven, FL 186160   
13ANDY MCLAUGHLIN      
14JOE LESGERANCE      
15DAVE LOYD      
16NICOLAS ODDD      
17Matthew Love   Minneola, FL 193548   
18THOMAS MCLAUGHLIN      
19BRENT HAESEKER      
20SEAN POTEET      
21Christopher Gray   Hudson, FL 193424   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
2KEN FOLEY   Vista, CA 116420   
3BRUCE MACDONALD      
4RYAN REMMERS      
5DAN SCHUTT      
6Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
7EARL MAY      
8Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
10Brian Thompson   Winter Springs, FL 176081   
11Todd Treece   Orlando, FL 177970   
12Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
13DAVID DODD      
14ROBERT MCLAUGHLIN   Wesley Chapel, FL 193995   
15CHARLIE LA RUE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
3RON ROZANSKI      
4Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
5THOMAS OSTERLOH      
6BILLY ALLAN      
7GREG SCHMIDT      
8FRANK FLYNN      
9Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
10JEFF ESPOSITO      
11Michael Cottle   Sanford, FL 152710   
12Luis Berrios   Miami, FL 64189   
13Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
14JAMES FARR      
15Steven Key   Winter Garden, FL 93413   
16ANDY TOMBERLIN      
17Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
18JOHN POCZYNSKI      
19RICHARD KIHNLEY      
20DON BRUNS      
21GARY HEADLEY      
22RAYMOND SCHMIDT   Marietta, GA 155165   
23Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
24TIM DAVISON      
25Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
26Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
27DAVID BECKEMEIER      
28Chris Marshall   Miami, FL 185893   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
2David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
3Gary Cole   Miami, FL 7319   
4David Ertel   Apopka, FL 172666   
5MICHEL TIMMERMANS   Scottsdale, AZ 139436   
6Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
7Randolph White   Riverview, FL 103379   
8DENNIS SCOTT      
9Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
10Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHELLY ALLEN   Wesley Chapel, FL 193995   
2Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
3Susan Marston   Largo, FL 154626   
4Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
5Julianne North   Stow , MA 165859   
6Valerie Naylor   Tampa, FL 176006   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
3Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
4APRIL FLANDERS      
5JOLIE PAVENT   Carbondale, IL 177497   
6Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
7Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
8Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
9TERRI SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   
10KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AMBRE LEVY      
2Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
3Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
4Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
5KIRSTEN BOWERS      
6LORI LASHLEY      
7Lillie Farinas   Miami, FL 185976   
8Heather Adkins   Winter Garden, FL 190994   
9Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
10Megan Burkhart   Tallahassee, FL 192561   
11Stacey Naylor   Tampa, FL 185806   
12LESLIE KING      
13Kimberly Phelps   Miami, FL 176896   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RENEE BLANEY      
2RENAE BLEVINS      
3Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
4Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
5Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
6HEATHER SPENCER      
7Brenda Angus   Oviedo, FL 164756   
8BETH POCZYNSKI      
9Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
10KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
11KATHY LEGGOE      
12Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee