Race Results for
Southeastern Regional Champ. Series #4
Fontana, NC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/08/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richie Tillotson   Atlanta, GA 146485   
2David Finney   Nashville, TN 130491   
3Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
4Andrew Boyd   Hoover, AL 173776   
5WILLIAM ESTES      

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Storm   Sanford, NC 110876   
1Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hugh Taylor   Candler, NC 119232   
2Jay Cox   Winston Salem, NC 171150   
3David Hall   Myrtle Beach, SC 14690   
4STEVE PINEAU   Wyckoff, NJ 168414   
5Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
6C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
7Jonathan Kindig   Louisville, KY 106200   
8Samuel Evans   Knoxville, TN 176386   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Davis   Arden, NC 94999   
2Jean-Christophe Legourd   Lexington, SC 144024   
3Daniel Miller   Hickory, NC 171155   
4Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
5CAL PARTLOW      
6DENNIS HOLTON   Asheville, NC 137721   
7Jeff Knippen   Maryville, TN 19464   
8Randall Dial   Tampa, FL 122337   
9Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   
10Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Murbach   Hueytown, AL 25449   
2Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3Henderson (Henry) Mandrell   Blythewood, SC 89475   
4Thomas Gregory   Lexington, SC 149619   
5WAYNE NIX      
6Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
8T Patrick Glasgow   La Vergne, TN 105897   
9Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   
10Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
11Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
2Joel Lawrence   Jacksonville, FL 164003   
3Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
4Brian Lord   Covington, GA 182406   
5JOHN BURROUGHS      
6RUSSELL SMITH      
7Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
8Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
9HAYDEN TARPLEY      
10JAMES HALFORD      
11Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
12JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
2Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
3Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
4M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
5David Bolden   Savannah, GA 86565   
6JOHN SANBORN   West Valley, UT 175950   
7Joel Burgess   Asheville, NC 175501   
8Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
9GREG ROBINSON      
10Troy Orr   Harrison, TN 124802   
11Dave Watson   Davie, FL 154901   
12FRANK MCCARTHY (SINGLE SPE   Tallahassee, FL 139841   

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
2BUDDY MENDIAS JR   Griffen, GA 170905   
3RANDY SMITH (AL)   Pelham, AL 138510   
4Gregory Greer   Memphis, TN 166170   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KY BLACKLEDGE      
2JONATHAN WOLFE      
3JOSH CROSBY      
4MATTHEW SANFORD      
5PHILLIP HIGGINS      
6J Brent Clarkson   Auburn, AL 179906   
7SEAN CREWS      
8ROB MORGAN      
9DWAYNE HUFFMAN      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
2JASON CAMPBELL      
3ROB TRIMARCHI      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ZDENEK FIEBINGER      
2DON TAYLOR      
3PRESTON YARBOROUGH      
4John Edwards   Eustis, FL 122404   
5Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
6Pradeep Tandon   Arden, NC 177091   
7RUSSELL HAGAN      
8GREG DAVIS      
9BRENT DAVIS      
10ANDY TAYLOR      
11THOMAS REDMAN      
12KARL PUGH      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
2HERB HATCH      
3TODD MURDOCK      
4Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALAN GRUBB      
2Ed McCalley   Rockwood, TN 169484   
3John Green   Weaverville, NC 146933   
4Randolph White   Riverview, FL 103379   
5PAUL DE SILVIO   Apex, NC 176381   
6James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
7WILLIAM WALLACE      
8James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
2Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
3Ellen English   Birmingham, AL 143255   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patricia Pinner   Asheville, NC 170839   
2Beverly Robinson   Winston Salem, NC 173205   
3Rachel Lorenzen   Athens, GA 180413   
4Lisa Roberson   Austin, TX 172660   
5Jodi Winterton   Charlotte, NC 180608   
6Patricia Kennedy   Lexington, SC 144022   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUKE WHITAKER      
2Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3JULIE WHITAKER      
4JENNY WOLFE      
5JAN ANDREWS      
6HEATHER SPENCER      
7CLAUDIA BULGRIN      
8KAULA WHITAKER      
9Barbara Murbach   Hueytown, AL 25457   
10MACKENZIE DAVIS      
11Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee