Race Results for
Southeastern Regional Champ. Series #2
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/27/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
2CHRIS HINSHAW      
3Travis Coffey   Maitland, FL 164930   
4Shane Danford   Ocala, FL 175210   
5Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
2CHRISTOPHER MAGAZINO      
3WILLIAM KRUPP      
4Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
5CLIFF DOWNEY      
6CHRIS RHOADES      
7ELIJAH HOUSER      
8Christopher Carrell   Saraland, AL 179036   
9BO RAINBOW      
10Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
11JOHN MORGAN      
12JORDAN COOPER      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FILIPPO BARBIERI      
2MICHAEL LENAS      
3Christopher Deluise   Athens, GA 166521   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GARY YATES      
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3STEVE PINEAU   Wyckoff, NJ 168414   
4Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   
5Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
6Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
7STEPHEN PETERSON      
8Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
9CLINT BRIDIER      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2SEAN COLEMAN      
3Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
4STEPHEN LA RUE      
5Randall Dial   Tampa, FL 122337   
6Jeff Rohena   Jacksonville Beach, FL 135666   
7Troy Alexander   Fort Belvoir, VA 148709   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
3JOHN VAN AKEN      
4Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
5Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
6Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
7MARTIN CLEMENS   Redding, CA 109003   
8Richard Beck   Jefferson, LA 140411   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
2Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
3ERIC FLOREZ      
4Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
5SCOTT CUGNO    172629   
6DARIEN ANGELIER (SINGLE SPE   Tallahassee, FL 168415   
7BRIAN LORD      
8Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
9Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
10TONY TIMONERE      
11JOEL LAWRENCE      
12TOM JONES      
13Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
14HAYDEN TARPLEY      
15JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
16JAMES HALFORD      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1HARVEY MINTON   Ft Collins, CO 157890   
2Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
3Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
4CHUCK FEE      
5Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
6GREG ROBINSON      
7JOHN SANBORN   West Valley, UT 175950   
8Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
9JOHNATHAN EDWARDS      
10BRENT HAMRICK      
11Michael Young   Melbourne, FL 151239   
12Tim Cornelius   Lakeland, FL 173949   
13James Zediker   Daphne, AL 43950   
14Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   
15STEVE JULIAN      
16M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
17Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
18Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
19Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
20DAVID MAY (SINGLE SPEED)   Tallahassee, FL 164912   
21Dave Watson   Davie, FL 154901   
22Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
23Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
24ANDY CALLWAY      
25Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
26ROBERT BURDETT      
27Dale Carter   Hoover, AL 97147   
28Robert Rishel   Mobile, AL 170174   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   
2DOMINIQUE DE SERCEY      
3Randall Smith   Ocala, FL 138977   
4STEVE BUSHEY      
5BUDDY MENDIAS JR   Griffen, GA 170905   
6Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
7Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
8Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
9STEVE GOLDBERG      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
2MATTHEW STUTSMAN      
3Joseph Downing   St Petersburg, FL 176898   
4KEVIN PARKER      
5JOHN METHVIN      
6KY BLACKLEDGE      
7DAVID BROWN      
8CHRISTIAN SAVAIA      
9J Brent Clarkson   Auburn, AL 179906   
10JAMES STEPHENS      
11PHILLIP HIGGINS      
12SEAN CREWS      
13Sean Wallace   Boca Raton, FL 176446   
14DWAYNE HUFFMAN      
15JOHN GRIMM      
16KARLOS RODRIGUEZ      
17AUSTIN GREGORZCK      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JASON CAMPBELL      
2BILL MC DONALD      
3Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
4Brian Raisler   Georgetown, KY 138999   
5ROB TRIMARCHI      
6MIKE HALL      
7John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
8MIKE SUDDETH      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LARRY MAIER      
2Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
3BRIAN MOORE      
4RUSSELL HAGAN      
5Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
6JUSTIN DELEO      
7John Webb   Tallahassee, FL 168359   
8JOHN EDWARDS      
9ROB ERN      
10BRADLEY JEFFERSON      
11BRENT DAVIS      
12BOBBY MASULA      
13PATRICK GAIDOT      
14CHIRSTOPHER VIETRI      
15Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
16STEPHEN LYNCH      
17KARL PUGH      
18Michael Presby   St Cloud, FL 162319   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
2Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   
3Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
4JOHN MARINO      
5KEVIN CUSACK      
6John Crowell   Tybee Island, GA 168451   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
2HERB HATCH      
3BILLY ALLAN      
4Dean Smith   Atlantic Beach, FL 169647   
5Brian Fisher   Satellite Bch, FL 91990   
6James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALAN GRUBB      
2P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
3Randolph White   Riverview, FL 103379   
4Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
5PAUL DE SILVIO   Apex, NC 176381   
6Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
7James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
8GERARDO FLOREZ      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
2Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
2Lisa Roberson   Austin, TX 172660   
3Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
4Lauren Cohn   Winter Garden, FL 151406   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2DENISE SAUERBRAY      
3KIRSTEN FEE      
4THERESA SCHIFERL      
5JAN ANDREWS      
6HEATHER SPENCER      
7CRYSTAL YOUNG      
8Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   
9Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee