Race Results for
Florida State Championship Series #8
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 12/16/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TRAVIS COFFEY   Gainesville, FL 164934   
2Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
4KONKONTIS JONATHAN      
5SCOTT BRIGHTMAN      
6EVAN CHRISTOFF      
7CHRISTIAN PARRETT      
8JOSEPH IRWIN      
9MATT ROSS      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
2WILLIAM KRUPP      
3CHRIS HINSHAW      
4MARCO SCMAETZING      
5Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
6BEN FORSHEE      
7STEPHEN WYCKOFF      
8JOHN MORGAN      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RICK WETHERALD      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
2Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GARY YATES      
2Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
3Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4Mose Howard   Tampa 164929   
5Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
6Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
7Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
8Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
9HARLAN PRICE      
10Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
11Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
4Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
6CONNIE MILLER      
7Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
8ANDY MOHR      
9Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
10ROGER KOCH      
11LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
12Scott Hart   Houston, TX 164873   
13Robert Lee   High Springs, FL 20737   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
4JOHN BLESSED   Louisville, KY 12231   
5John VanAken   Ocala, FL 36325   
6Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
7Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
8Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   
9Art North   Valrico, FL 165892   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
2Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
3Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
4Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
5Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
6MICHAEL ESMONDE JR      
7Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
8JUSTIN BROMAN      
9Jon Culpo   Tampa, FL 113144   
10Michael Miles   Omaha, NE 151897   
11Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
12Robin Collier   Jacksonville, FL 176909   
13Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
14JOEL FEINBERG      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
2Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
3TIM CONELLUS   Lakeland, FL 173949   
4Ariel Garcia   Cooper City, FL 185991   
5Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
6Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
7Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
8Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
9Brian Raisler   Georgetown, KY 138999   
10Stephen Dix   Deerfield Beach, FL 154896   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
2Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
3JOHN SANBORN      
4Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
5Michael Schoengrund   Margate, FL 125099   
6LARRY MAIER      
7Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
8Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9Michael Young   Melbourne, FL 151239   
10Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
11Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
12Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
13Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
14MATT HAMMOND      
15EVAN STALZER      
16Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
17Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
18Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
19Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
20Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
21Dave Watson   Davie, FL 154901   
22Alan Lara   Gainesville, FL 151599   
23David May   Tallahassee, FL 164912   
24MICHAEL ARREDONDO      
25Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
26Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
27Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Glenn Miller   Boca Raton, FL 176838   
2Kevin Douglas   Jacksonville, FL 164869   
3Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   
4DON PENNININGTON   Lake Park, FL 148454   
5Gene Miller   Boca Raton, FL 186345   
6Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
7Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
8Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
9Steven Rickert   Lutz, FL 176897   
10Ian Costa   Orlando, FL 168340   
11Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
12Randall Smith   Ocala, FL 138977   
13Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
14Steven Goldberg   Tallahassee, FL 103957   
15Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
16Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARTIN CLEMENS   San Diego, CA 104005   
2Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
3Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
4P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
5David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
6David Ertel   Apopka, FL 172666   
7STAN SWITZER      
8James Gregory   Chuluota, FL 139009   
9RON NEWBERG      
10Randolph White   Riverview, FL 103379   
11Paul DeSilvio   Oldsmar, FL 176301   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Knopfle   Wake Forest, NC 185310   
2JUSTIN MAGIERA      
3MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
4KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
5Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
6John Palmquist   Boca Raton, FL 140308   
7TRAVIS LEMLEY      
8CHAZ GILBERT      
9ELIJAH HOUSER      
10KEITH ADKINS      
11SEAN CRICHTON      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Hart   Pompano Beach, FL 185873   
1CARLOS THOMPSON      
2JOHN EDWARDS      
2TERRY MERCER      
3BRIAN SCHUMAN      
3STEVE YOUNG      
4SEAN HOWARD      
4MICHAEL SUDDATH      
5MATTHEW LUCAS      
5ROB ERN      
6CHRIS KINSON      
6JOHN COUGHLIN      
7GRAHAM PARTAIN      
7MIKE HALL      
8GARY CORS      
8ALAN FAY      
9DAVID VANDERSMITH      
9ANTHONY HECHLER      
10JOE SILVERNAIL JR   St Petersburg, FL 185969   
10DOUG BLAIR      
11John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
11DWAYNE STANUL      
12GREG DUNN      
12BRIAN BLANKENSHIP      
13ANTONIO ROMANO      
13CHARLES COULTAS      
14DAVID ROHE      
15ERIK PEARSON      
16BRIAN DUNCAN      
17DANNIE COSTANTINE      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
3CHRISTOPHER WOMACK   Edmond, OK 156142   
4ANTHONY JANIK      
5JOHN METHVIN      
6RYAN BORGER      
7ERIK TEJADA      
8JOEL LUKER      
9Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
10STEPHEN GERGER   Sanford, FL 183966   
11JASON DEAN      
12ANTHONY INNELLO      
13JASON BELLOT      
14KARLOS BERNART      
15TOM JONES      
16ORION CORCILIUS      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARK MONDELLO      
2Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
3BRIAN MOORE      
4DIMPSEY WATERS      
5Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
6KEVAN DORSEY      
7Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
8BILLY PIKE      
9BRADLEY JEFERSON      
10JUSTIN DE LEO      
11DAVID ALEXANDROU      
12TIM JONES      
13SEAN MANAGO      
14DAVID WINCOTT      
15PETE JOHNSON      
16Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
17LINDSEY CASKEY      
18JOE KEAN      
19THOMAS MCLAUGHLIN      
20JOHN FOSTER      
21MEL WILLIAMS      
22JAMES DURAN      
23JEFFREY ZIPPERER      
24RICH LEWIS      
25SEAN POTEET      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2CLIFFORD BOWERS      
3Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
5DAN SCHUTT      
6Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
7TOM PANTLEY      
8Kevin Mullen   Miramar, FL 185975   
9EDDIE RAMIREZ      
10CHRIS COCCIOLONE      
11David Parrett   Macon, GA 176827   
12BRIAN THOMPSON      
13RICHARD STEWART      
14PATRICK GAIDOT      
15JOHN MARINO      
16ROBERT MCLAUGHLIN      
17RICHARD LANIGAN      
18KENNETH GRUNEISEN      
19ADOLHE KIRCHNER      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DEAN DICKSON      
2RANDY PFAHLER   San Mateo, CA 185597   
3BILLY ALLAN      
4Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
5MITCH JARVIS      
6ROBERT BANNER      
7GLENN GRAHAM      
8MICHAEL COTTLE      
9Art Reisfeld   Melbourne, FL 68238   
10BENITO GRANIELA      
11Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
12Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
13GARY HEADLEY      
14MATTHEW KRETSCHMER      
15DAVID BAGGALEY      
16TIM DAVISON      
17JAMES HARRINGTON      
18Cliff Powers   Largo, FL 148412   
19James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   
20BRYAN BOREN      
21Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
22James Haycraft   Pensacola, FL 144614   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LINDA MURPHY   Pearland, TX 165263   
2SHELLY ALLEN      
3Susan Marston   Largo, FL 154626   
4Jennifer Howard   Titusville 164928   
5Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
6Valerie Naylor   Tampa, FL 176006   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julianne North   Stow , MA 165859   
2Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
3TERRI SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   
4Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
5Kathy White   Riverview, FL 103380   
6Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
2Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
3Amanda Hall   Seattle, WA 181244   
4LILLIE FARINAS      
5KIRSTEN FEE      
6Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
7SUE KWIATKOWSKI      
8Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
9Christine Ertel   Orlando, FL 164826   
10Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
11ALEXIS DABROSKI      
12KIMBERLY PHELPS   Portage, MI 176806   
13Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   
14JOHNIE DUNCUM      
15ANDREA BURNEY      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RENAE BLEVINS      
2Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
3Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
4Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
5Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
6Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee