Race Results for
Florida State Championship Series #3
Tallahassee, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/07/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2SHANE DANFORD      
3LOGAN ROZANSKI      
4DERECK QUIN      
5DAVID FORSBERG      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chet Smith   Tallahassee, FL 163158   
2TRAVIS COFFEY   Gainesville, FL 164934   
3Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4SHANE BARRY      
5MATT ROSS      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
2Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
3LUKE ROZANSKI      
4WILLIAM KRUPP      
5Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
6BEN FORSHEE      
7JUSTIN HARRIS      
8Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
9JOHN MORGAN      
10TAYLOR HARRELL      
11WADE TAYLOR      
12NEAL WETHERALD      
13Randall Smith   Ocala, FL 150803   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RICK WETHERALD      
2WILLIAM ABEL      
3NICK TOMCZAK      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
2Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
3Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
4Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2Ryan Trebon   Bend, OR 136658   
3GARY YATES      
4Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
5Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
6Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
7Mose Howard   Tampa 164929   
8LORNE JOHNSON      
9FOYE TROUTE      
10Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
11Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
12Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
13Ryan Rusnak   Indialantic, FL 130748   
14Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
15Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3ROGER KOCH      
4John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
6LYLE FOWLER      
7Scott Hart   Houston, TX 164873   
8Chris Costa   Sanford, FL 153393   
9Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
10Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
11David Desrosiers   Crawfordville, FL 9317   
12Greg King   Sunrise, FL 163518   
13Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
14CONNIE MILLER      
15Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
16Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
17GRANT BRUGGEMANN      
18ANDY MOHR      
19BOBBY LEE      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
4John VanAken   Ocala, FL 36325   
5WATTERS MARCUS   Dublin, GA 105248   
6Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   
8Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
9William Otersen   Tallahassee, FL 26912   
10Art North   Valrico, FL 165892   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
1Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
2DANIEL VAN DER LAAN      
2Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
3Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
3Steven (Andy) Callaway   Tampa, FL 173585   
4ROB THOMPSON      
4Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
5Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
5Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
6Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
6TONY TIMONERE      
7Tim Ritter   Clearwater , FL 176304   
7Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
8MATTHEW HAUGAN      
8Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
9Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
9Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
10TONY MARRERO      
10ARIEL GARCIA      
11Dan Fowler   Tallahassee, FL 176954   
11Christopher Slaton   Tallahassee, FL 105332   
12Stephen Dix   Deerfield Beach, FL 154896   
12JUSTIN BROMAN      
13TIM LEWIS      
14ROBIN COLLIER      
15ERIC MATTHEWS      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
2JOHN SANBORN      
3M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
4Michael Young   Melbourne, FL 151239   
5Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
6Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
7Michael Schoengrund   Margate, FL 125099   
8Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
9Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
10Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
11LARRY MAIER      
12RICK PENA      
13Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
14JAMES ERDMAN      
15TREVOR BUSBY      
16Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
17FRANK LARUE      
18William LaMon   Jacksonville, FL 184864   
19Timothy Shank   Tallahassee, FL 93408   
20Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
21Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
22Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
23GARY BOWDEN      
24MARK HEWITT      
25MICHAEL ARREDONDO      
26Dave Watson   Davie, FL 154901   
27Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
28David May   Tallahassee, FL 164912   
29Dean Krueger   Jacksonville, FL 48511   
30ACA GORRSCHALK      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
2KEVIN DOUGLAS      
3DOMINIQUE DE SERCEY      
5STEVEN BUSHEY      
6William Brown   Flagler Beach, FL 176956   
7Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
8Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
9Ian Costa   Orlando, FL 168340   
10DON PENNININGTON   Lake Park, FL 148454   
11Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
12Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327   
13Randall Smith   Ocala, FL 138977   
14Steven Rickert   Lutz, FL 176897   
15GENE MILLER      
16Steven Goldberg   Tallahassee, FL 103957   
17Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
18DARREL HANNER      
19JERRY MCCLURE      
20Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN MAGIERA      
2Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
3MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
4KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
5Ryan Knopfle   Wake Forest, NC 185310   
6TRAVIS LEMLEY      
7JOHN PALMQUIST      
8ERYL BESIN      
9JAVIER ALVARO      
10CHRISTOPHER KEIRNAN      
11James Gibbs   Sanford, FL 168430   
12CHAZ GILBERT      
13ELIJAH HOUSER      
14BRANDDON CONWAY      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHAWN HART      
1BEN WIEMER      
2DAVID BIRD      
2CHRIS KINSON      
3John Edwards   Eustis, FL 122404   
3JOHN AVERETT      
4JASON DECOSTA      
4MICHAEL SUDDATH      
5GARY CORS      
5TERRY CLARK      
6KEITH LANE      
6MARTIN CARDIN      
7DAVID VANDERSMITH      
7TIM JONES      
8DAVID ROHE      
8JOE SILVERNAIL JR      
9TERRY TESDALL      
10GREG DUNN      
11John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
12DARREN DELGADO      
13JOHN MALFE      
14DOUGLAS BELL      
15ROBERT HERNANDEZ      
16ADAM HATHAWAY      
17BRETT DRAWDY      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KEVIN PARKER      
3JOEL LUKER      
4CHRISTOPHER WOMACK      
5ANTHONY JANIK      
6JOHN METHVIN      
7SEAN CREWS      
8Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
9JASON DEAN      
10DAVID PETUTSKY      
11DAVE YOUNG      
12DANIEL PARRISH      
13LARRY ASHLEY      
14CHRISTOPHER MOORE      
15CHAD STRICKLAND      
16KARLOS BERNART      
17MICHAEL CROWN      
18ORION CORCILIUS      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARK MONDELLO      
2Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
3BRADLEY JEFERSON      
4Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
5RUSSELL HAGAN      
6DIMPSEY WATERS      
7BRIAN MOORE      
8PETE JOHNSON      
9CHRIS WEAVER      
10ANDREW DANFORD      
11KEVAN DORSEY      
12SEAN MANAGO      
13Steven Knight   Parrish, FL 109957   
14DAVID ALEXANDROU      
15JAMES WAGGONER      
16 ?      
17WILLIE GONZALEZ      
18BRIAN JACKSON      
19DAN HILL      
20DAVID WINCOTT      
21JAMES DURAN      
22PAT SULLIVAN      
23RICH LEWIS      
24THOMAS MCLAUGHLIN      
25ROBERT SMITH      
26SEAN POTEET      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2EARL MAY      
3JOHN JOHNSON      
4Jake Scully   Palm Coast, FL 141626   
5Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
6CARLOS DIAZ      
7Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   
8Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9CLIFFORD BOWERS      
10Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
11GERARDO GALVAN      
12KEVIN MULLEN      
13CHRIS COCCIOLONE      
14Todd Treece   Orlando, FL 177970   
16RICHARD STEWART      
17ROBERT MCLAUGHLIN      
18CAVIN HENRY      
19RICHARD LANIGAN      
20MARCO PORRO      
21RENE CRUZ      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
2RANDY PFAHLER      
3DEAN DICKSON      
4FRANK FLYNN      
5Art Reisfeld   Melbourne, FL 68238   
6MATTHEW KRETSCHMER      
7LEO ALONSO      
8BENITO GRANIELA      
9Brian Fisher   Satellite Bch, FL 91990   
10RAYMOND SCHMIDT      
11MICHAEL COTTLE      
12KENNETH CLULEY      
13TIM DAVISON      
14NEIL DIMACALI      
15James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   
16ROBERT OVERTON      
17BRYAN BOREN      
18JACK JOHNSON      
19GLENN GRAHAM      
20GREG SOLOMON      

Men - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
3David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
4James Gregory   Chuluota, FL 139009   
5Randolph White   Riverview, FL 103379   
6Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
7Paul DeSilvio   Oldsmar, FL 176301   
8David Ertel   Apopka, FL 172666   
9Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LINDA MURPHY   Pearland, TX 165263   
2SHELLY ALLEN      
3Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
4Susan Marston   Largo, FL 154626   
5Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
6Jennifer Howard   Titusville 164928   
7Lisa Roberson   Austin, TX 172660   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julianne North   Stow , MA 165859   
2Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
3TERRI SCHIFERL      
4Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
5Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
6Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
7Kathy White   Riverview, FL 103380   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
2STEPHANIE STETTER      
3Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
4KIRSTEN FEE      
5BRANDI BURKE      
6LILLIE FARINAS      
7Stacey Naylor   Tampa, FL 185806   
8Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
9SUE KWIATKOWSKI      
10Christine Ertel   Orlando, FL 164826   
11COLLEEN CARNATHAN      
12LAUREN TELESMANIC      
13Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   
14KIMBERLY PHELPS   Portage, MI 176806   
15ANDREA BURNEY      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
2HEATHER SPENCER   Pinckney, MI 182672   
3JAMIE SHERIFF      
4DENISE BARKER      
5Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
6Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
7Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
8JULIE BARKER      
9Sarah Weber   Nobleton, FL 122785   
10Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee