Race Results for
Spring Series #3
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/16/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Lenas   St Petersburg, FL154630   
2MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ101158   
3Andy Wiles   Plant City, FL138782   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
3KEVIN LANFORD   Mascotte, FL 58770   
4Ryan Gause   Gainesville, FL 144529   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lee Fox   Deerfield Bch, FL 107436   
3Chris Bishop   Lakeland, FL 144608   
4Randy Hagins   Jacksonville, FL 151782   
5Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
6James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
10John Moorhouse   Altamonte Spgs, FL 112597   
11Jeff Rohena   Jacksonville Beach, FL 135666   
12Ron West   Apopka, FL 111822   
13PETE MINER   San Marcos, CA 36503   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1THOMAS TUBRIDY   Rancho Santa Margarita, CA 90366   
2Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3Doby Beusse   Orlando, FL 3602   
4BIRON KEEFER   Harbor City, CA 20649   
5Scott Summey   Jacksonville, FL 34650   
7Douglas Hoffman   Sarasota, FL 141852   
8Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
9Michael Rigby   Apopka, FL 29871   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mose Howard   Tampa 164929   
2Ivan Gehrig   Miami Beach, FL 164872   
3Tony Marrero   Tampa, FL 161424   
5BENTON MOBLEY   Phoenix, AZ 87653   
8Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
9Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
11JOEY DESILVA   Allentown, NJ 101053   
13Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
14Jon Benjamin Kaleshefski   Ocoee, FL 137945   
15Patrick Uhler   Tampa, FL 129662   
18Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   
19GREG SUPIANOSKI   Cave Creek, AZ 107760   
20Steven Heal   Kansas City, MO 166222   
21Alex Rodriguez   Atlanta, GA 145155   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse Saylor   Issaquah, WA 31411   
2Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
4JIM COOPER   Goleta, CA 107795   
5Frank McCarthy   Tallahassee, FL 139841   
6Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
7Joe Fernandez   Miami, FL 159107   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Hart   Houston, TX 164873   
2Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   
4Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
5Chris Costa   Sanford, FL 153393   
6Greg Sironen   St Petersburg, FL 58077   
7KEN CALVET   Cowiche, WA 86744   
8Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
9Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
10Ian Costa   Orlando, FL 168340   
12Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
13James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
14Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
15James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
17Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
19David Cichra   Deltona, FL 159106   
20DAVID GREEN   Stonington, CT 73911   
21Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Art North   Valrico, FL 165892   
2Joe Gillen   New Smyrna Beach, FL 138968   
3Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
4Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
5Robert Kelly   Gainesville, FL 48401   
6Thomas Reiter   Jacksonville, FL 72037   
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8John Neill   Tampa, FL 93436   
10David Arnold   St Petersburg, FL 166886   
12Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Randolph White   Riverview, FL 103379   
3Kevin Moran   Brevard, NC 77237   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
3JACOB BOLTON   Cave Creek, AZ 107754   
14Mark Kaleshefski   Winter Garden, FL 137948   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Michael Hall   St Petersburg, FL 128609   
5Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
6Murray McDonough   Tampa, FL 166158   
11Jeff Shepherd   Apopka, FL 164918   
13Joseph Bullington   Port St John, FL 164278   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
4Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
5Aaron Fair   Tampa, FL 165865   
11Matthew Stutsman   Venice, FL 164919   
12Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
13Jay Eddy   Tallahassee, FL 164870   
24James Beldzik   Los Alamos, NM 151840   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
5Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
7JEFF POLECK   Petoskey, MI 107145   
8Mitchell Harvey   Lakeland, FL 116799   
10Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
12Michael Presby   St Cloud, FL 162319   
13Joel Leffler   Coral Springs, FL 152167   
17George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
20DOMINGO ALONSO   Marietta, GA 108766   
23DAVID BRANCH   Carlsbad, CA 90489   
24BOBBY MASULA   Lewiston, ID 109933   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg King   Sunrise, FL 163518   
2David May   Tallahassee, FL 164912   
4Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
6Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9Kevin Crews   Winter Haven, FL 107240   
13SHAWN WINSOR   San Diego, CA 164332   
18Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
19Gerardo Galvan   Lake Mary, FL 163570   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
4Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7David Forbes   Gainesville, FL 159222   
9MARK HELLER   Marshfield, MA 112081   
10TONY BRUSCINO   Oxford, GA 110136   
11RONALD TANTAY   Hattiesburg, MS 100842   
13Cliff Powers   Largo, FL 148412   
14Doctor Sid   Melbourne, FL 155499   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3JAMES GREGORY   Lake Hughes, CA 97075   
5Jerry McGee   Lithia, FL 129505   
6Jon Viers   Lakeland, FL 153378   
7BILL GREY   Warren, MI 80806   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LISIE GONZALEZ   Harrisburg, OR 100809   
2GERI LAVERTY   New Boston, NH 102966   
3Susan Marston   Largo, FL 154626   
4Michelle Daemer   Maitland, FL 153391   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
3Jennifer Howard   Titusville 164928   
4CINDY PETERS   Aurora, CO 91476   
5Dana Summey   Jacksonville, FL 151981   
6KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   
7Laura Solecki   Boynton Beach, FL 139132   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3GENEVIEVE VALDEZ   Greensboro, NC 112145   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Laura McCue   Oviedo, FL 109806   
9Donna Fewell   Apopka, FL 164827   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee