Race Results for
South Eastern Regional Series #1
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/18/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bobby Aprile   Jacksonville, FL 152355   
2Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mose Howard   Tampa 164929   
1Ivan Gehrig   Miami Beach, FL 164872   
2Brent Hennicke   Destin, FL 168431   
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
4Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
5JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
5Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
6David Ertel   Winter Park, FL 151775   
7ROSS GLASS-VEGA   Morgan Hill, CA 169591   
8Buford Danford   Lady Lake, FL 154682   
9Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
10Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   
11Connell Patterson   Atlanta, GA 111806   
12GARY YATES   Milpitas, CA 99395   
13PETE MINOR   Gainesville, FL 24551   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2CONNIE MILLER   Albuquerque, NM 87113   
3Chris Costa   Sanford, FL 153393   
4RANDY DIAL   Los Alamos, NM 86598   
5John Blessed   Gainesville, FL 122531   
6Ken Calvet   Winter Park, FL 122537   
7Douglas Pitts   Inverness, FL 105325   
8Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Barrett   Stuart, FL 159218   
2Larry Snyder   Tallahassee, FL 33393   
3Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
10Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
11Roger Berry   Gainesville, FL 122823   
12WILLIAM FYFE   Washington, DC 59110   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
2Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
4Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
6CLEVE BLACKWELL   Fort Wayne, IN 100654   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
4Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
5Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
6Robert Graziano   Keystone Heights, FL 159339   
7Ian Costa   Orlando, FL 168340   
8Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   
10Alan Lara   Gainesville, FL 151599   
11Robert Rishel   Mobile, AL 170174   

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARK HEWITT   San Diego, CA 51026   

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Art North   Valrico, FL 165892   
2Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   
3Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
4Joe Gillen   New Smyrna Beach, FL 138968   
5Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
6Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
7Jim Henderson   Douglasville, GA 153896   
8P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
12Gary Bowden   Ocala, FL 153396   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
2Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
3John Galbraith   Brighton, MI 80586   
4Randolph White   Riverview, FL 103379   
5Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5John Gibbs   Winter Park, FL 153433   
9James Gibbs   Sanford, FL 168430   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Murray McDonough   Tampa, FL 166158   
5John Miller   Edgewater, FL 109829   
6Dave Watson   Davie, FL 154901   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
2MATTHEW STUSMAN   Venice, FL 164919   
3Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
5Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
7Jay Eddy   Tallahassee, FL 164870   
10Aryeh Weinstein   Sarasota, FL 72881   
11Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
10Richard Lim Sang   Miami, FL 139839   
11George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
14RICHARD EDLING   Anaheim, CA 166527   
15John Crowell   Tybee Island, GA 168451   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
8JAMES SCARDRO   Greenville, SC 169802   
9James Munnis   Shepherdstown, WV 165584   
11Kenneth Perkins   Decatur, GA 169065   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
2Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
4Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
6Doctor Sid   Melbourne, FL 155499   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Susan Marston   Largo, FL 154626   
3Zara Brade-Clark   Loxley, AL 134529   
4Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Howard   Titusville 164928   
2Cindy Peters   Weirsdale, FL 130749   
3Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
7Lauren Cohn   Winter Garden, FL 151406   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Lauri Jenkins   Newark, DE 153779   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee