Race Results for
Southeast Regional Champ. Series AMBC
Conyers, GA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/03/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Jones   Decatur, GA 111804   
2Charles Storm   Sanford, NC 110876   
4Nathan Sibly   Decatur, GA 32594   
5Charles Pendry   Raleigh, NC 106096   
6Benjy Coil   Decatur, GA 85178   
7Matt Slafkosky   Port Costa, CA 139415   
8Connell Patterson   Atlanta, GA 111806   
9Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
10KEN HELGESON-USAF/ACTIVE   March Air Force, CA 40148   
11Everett Baker    90759   
12Chris Bennett   Asheville, NC 3315   
13F Taylor Carrington   Denver, CO 121888   
14Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
15Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
16JOHN GUENTNER-USAF/ACTIVE   Newark, DE 14358   
17Jeffrey Shirey   Athens, GA 113111   
18UBC MOSE HOWARD   Tampa 164929   
19Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
20Cyrus Hedrick   Marietta, GA 153708   
22Jeffrey Tanski   Atlanta, GA 123119   
24Robert Taylor   Knoxville, TN 35122   
25Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
26DENNIS HAHN-USMC/ACTIVE   Boulder, CO 14616   
28Ian McCully   Knoxville, TN 152252   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698   
2Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935   
3CONNIE MILLER   Albuquerque, NM 87113   
4Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
5Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
6James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
7Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
8Andrew Litzenberger   Canton, GA 46683   
9Randy Fergeson   Seminole, FL 119540   
10Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
11Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
12RANDY DIAL   Los Alamos, NM 86598   
13Kenneth Cox   Metairie, LA 137972   
14RICHARD BOWMAN   Austin, TX 157605   
15Leon Nolen   Leeds, AL 26212   
16John Blessed   Gainesville, FL 122531   
17JOHN BOBELAK-USAF/ACTIVE   Warner Robins, GA 4029   
18Kevin Ball   Olympia, WA 144481   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Turner   Marietta, GA 79057   
2T Patrick Glasgow   La Vergne, TN 105897   
3James Schmitt   Atlanta, GA 94372   
5GEORGE HEAGERTY-USAF/RETIRE   San Antonio, TX 72892   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Troy Adams   Sylva, NC 157975   
2Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
3Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
4LORNE JOHNSON   Washington, NH 104908   
6ANDREW FARINA-ARMY/CADET   Lakewood, WA 158227   
7Bobby Byrd   Lexington, NC 141863   
8BRANT HATTON-USMC/RESERVE   Fredericksbrg, VA 110473   
9JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
10WILLIAM FYFE   Washington, DC 59110   
11Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
13Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
14Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
15Brent Adkins   Moody, AL 161435   
16JEREMY KINDSETH-ARMY/CADET   West Point, NY 169153   
17JOHN GRANLUND-ARMY/CADET   Ft Rucker, AL 165577   
18SHAWN WRAY-ARMY/CADET   West Point, NY 141933   
19PATRICK DEANERDERFER   Stockbridge, GA 126388   
20PAUL GATES-ARMY/CADET   Fort Bragg, NC 169149   
21LUKE SANTILLO-ARMY/CADET   West Point, NY 154734   
22Christopher Leone   Sacramento, CA 164828   
23RICHARD CHEN-ARMY/CADET   West Point, NY 161196   
24CHRIS WURST-ARMY/CADET   West Point, NY 161197   
25Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
2JOE BAES-USMC/ACTIVE   New Bern, NC 84128   
3Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
5Mark Scholtz   Candler, NC 146949   
6 ERIC TRIGG   Gautier, MS 172783   
7Dale Carter   Hoover, AL 97147   
8Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
9SCOTT SHIGLEY-ARMY/ACTIVE   Ft Knox, KY 155700   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SEAN COLEMAN-USCG/ACTIVE   Land O Lakes, FL 121299   
3LANCE RIDDLE   Maple Grove, MN 108895   
5Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
6Mark Dodson   West Paducah, KY 149877   
7Allen Sullivan   Atlanta, GA 91903   
8DAVID BOLDEN-ARMY/ACTIVE   Savannah, GA 86565   
9James Zediker   Daphne, AL 43950   
10Derrick Seys   Geneseo, IL 174523   
11FRANK JAWORSKI-USAF/ACTIVE   Mauldin, SC 108614   
12Todd Lyons   Jensen Beach, FL 122411   
13Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
14Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
17Robert Rishel   Mobile, AL 170174   
18CHUCK WECKELL   Troutville, VA 113129   
19Chris Richardson   Davidsonville, MD 173749   
21Carlos Galvis   Sunrise, FL 102410   
23Clinton Jameson   Mobile, AL 172789   
24CRAIG SKINNER-USAF/ACTIVE   Sandy, UT 175051   
25JUSTIN CHASE-ARMY/ACTIVE   Costa Mesa, CA 162000   
27William Briggs   Augusta, GA 52755   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
2Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   
3Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
4Thomas Gregory   Lexington, SC 149619   
5Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
6Art North   Valrico, FL 165892   
7Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
8Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
9Robert Beckey   Salisbury, MD 160539   
10Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
11Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
12Hamilton Fackler   Norfolk, VA 172282   
13Don (Gil) Goodrich   Three Rivers, CA 13682   
15Randall Smith   Ocala, FL 138977   
16Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eugene Kennedy   Mobile, AL 175212   
2John Green   Weaverville, NC 146933   
3Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
4Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
5John Galbraith   Brighton, MI 80586   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9SHAWN BARNUM-USAF/ACTIVE   Felton, DE 170262   
10KRISTOFFER MILLS-ARMY/CADET   Littleton, CO 81844   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5Thomas Abruzzo   Nashville, TN 122539   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
2Matthew Stutsman   Venice, FL 164919   
4Stephen Stern   Asheville, NC 164175   
6Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
7John Sanborn   Dallas, TX 173950   
10John Russell   Port Orange, FL 172662   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
7Keith Seymour   Columbia, SC 165184   
9Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
13BOBBY MASULA   Mattoon, IL 156616   
14KENNETH GRUNIESEN   Boca Raton, FL 156160   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David May   Tallahassee, FL 164912   
3Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
3Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
4Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   
6Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
7James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Davidson   Nashville, TN 171376   
2James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
5JIM DELP-USAF/RETIRED   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caroline Duncan   Valdese, NC 12099   
2NINA BAKER   Blountville, TN 149687   
3Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
4Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   
5GERI LAVERTY   New York, NY 109087   
6Susan Marston   Largo, FL 154626   
7ALLISON BRANTLEY   Jesup, GA 171187   
8Theresa Richardson   Davidsonville, MD 170227   
9ZARA BRADE-CLARK   N Yarmouth, ME 134528   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Cindy Peters   Weirsdale, FL 130749   
3Jennifer Howard   Titusville 164928   
4Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
5LEONA KUTSKO-ARMY/CADET   West Point, NY 169167   
6Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
8JULIIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
10JUDY BOYD-ARMY/ACTIVE   Atlanta, GA 114813   
11Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   
12MARY ALONSO   Kasilof, AK 104628   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Crystal Byrd   Lexington, NC 169512   
2TIFFANI GLONACKI-ARMY/CADET   West Point, NY 53036   
3Leila Rothermel   Biloxi, MS 170306   
4Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5CONNIE MISKET-ARMY/ACTIVE   Sandy, UT 174708   
6NICOLE BARNUM-USAF/ACTIVE   Felton, DE 170236   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
2Julie Dasinger   Lithia, FL 172631   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee