Race Results for
Mutual of Enumclaw Stage Race
Enumclaw, WA
(Event Information)
Stage Race on 05/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adrian Magun   Mercer Island, WA01:19:54 375179   Cycle U
2Quinn Storey   01:20:20 384540   dEVo
3Brennan Hodgins   Mercer Island, WA01:22:35 361294   Cycle U
4Karl Praitis   Woodinville, WA01:32:37 404827   Unattached
5Parker King   Anacortes, WA01:45:59 360249   Rad Racing NW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Diertens   01:15:28 405565   VAC ProCity Racing
2Mark Grant   01:15:40 382276   VIPYRS
3Jack Alessi   Boise, ID01:16:44 329868   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
4Scott Funston   Black Diamond, WA01:17:14 270185   Rad Racing NW
5Alexander Walentynowicz   Mill Creek, WA01:17:16 326272   Rad Racing NW
6Calder Wood   Anacortes01:17:37 391836   Rad Racing NW
7Wyatt Mason   Everett, WA01:17:49 378713   Rad Racing NW
8Isaac Vandervliet   01:18:17 403207   Trail bikes
9Benjamin King   Anacortes, WA01:19:08 284055   Rad Racing NW
10Trent Bielaszka   Meridian, ID01:20:00 344444   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
11Erik Praitis   Woodinville01:21:16 404825   Unattached
12Brayden Buchanan   Seattle, WA01:29:41 285748   Rad Racing NW
13Bryan Smith   Bonney Lake, WA01:41:08 405994   Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kerry Farrell   Federal Way03:26:07 50091   Wheelsport Cycling Team
2Michael Walsh   Seattle, WA03:27:11 37104   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
3Paul Krebsbach   Kent, WA03:28:42 19808   Seattle Super Squadra/Cucina Fr
4Rick Benson   Seattle, WA03:28:50 3371   Jet City Velo/Fischer Plumbing
5Anthony Whiley   Olympia, WA03:30:01 102809   Jet City Velo/Fischer Plumbing
6Tom Potter   Browns Point, WA03:31:25 206784   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
7Craig Hammond   Mercer Island, WA03:32:51 264726   Union Bay Cycling/Bikesale.com
8Bill Serantoni   Normandy Park, WA03:34:08 302728   Apex Racing Team
9RC Rogers   Seattle, WA03:34:11 222969   Jet City Velo/Fischer Plumbing
10Robert Ripley   Seattle, WA03:34:55 393647   Herriott Sports Performance/HSP
11Timothy Purcell   Bellevue, WA03:35:19 45820   Jet City Velo/Fischer Plumbing
12Steve Thompson   Seattle, WA03:35:55 287800   Union Bay Cycling/Bikesale.com
13Jack Wenzel   Placerville03:37:24 66841   Body Concepts
14Steve Matson   Tacoma, WA03:37:25 171544   Old Town Bicycle (OTB)/Old Town
15Bob Sackett-Converse   Enumclaw, WA03:37:27 166554   4 Corners Cycling
16Mark Runyan   Sammamish, WA03:48:52 30873   Avanti Racing Club/Blue Rooster
17Steve West   Covington, WA03:50:38 293945   

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse Reams   04:47:21 405549   Trek Red Truck Racing p/b Mosai
2Serghei Tvetcov   Alpharetta, GA04:47:34 341418   Jelly Belly Cycling
3Ian Crane (1 - Cat1)   Seattle, WA04:47:46 184284   Hagens Berman Cycling/Hagens Be
4Craig Richey   Smithers Bc04:47:53 405612   Trek Red Truck Racing p/b Mosai
5Morgan Schmitt   Woodinville, WA04:47:54 189118   Jelly Belly Cycling
6Daniel Harm (2 - Cat1)   Seattle04:48:00 209022   Stage 17 Racing/Stage 17-Cylanc
7Cody Canning   04:48:09 405330   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
8Paul Bourcier (3 - Cat1)   Eugene, OR04:48:10 4391   Veloce Racing P/B smith&nephew
9Jeffrey Werner   04:48:18 402710   Russ Hay's / Accent Inns
10DYLAN DAVIES   04:48:19 405981   Super Champion
11Brian Hitchcock (4 - Cat1)   Seattle, WA04:48:19 284741   Herriott Sports Performance/HSP
12Steve Fisher (5 - Cat1)   Seattle, WA04:48:25 204225   Hagens Berman Cycling/Hagens Be
13Ian Baldwin (6 - Cat1)   Bellingham, WA04:48:28 282722   Lake Washington Velo/Hagens Ber
14Aaron Shaw (1 - Cat2)   Seattle, WA04:48:32 128315   Herriott Sports Performance/HSP
15Kyle Buckosky   04:48:34 402693   Team H&R Block
16Gregory Christian (7 - Cat1)   St Simons, GA04:48:34 186412   Garneau-Evolution
17Bill Booth (2 - Cat2)   Seattle, WA04:48:35 333350   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
18Federico Marchiori   04:48:39 402695   Team H&R Block
19Mark Porcella (3 - Cat2)   Portland, OR04:48:42 379383   
20Scott Gray (4 - Cat2)   Bend, OR04:48:41 245167   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
21Ryan MacDonald   04:48:47 402702   Team H&R Block
22Brent Emoff (5 - Cat2)   Oakland, CA04:48:48 259427   Sizzle Pie Cycling p/b Veloform
23Michael vandenHam   04:48:49 405925   RideOkanagan.com
24David Kessler (8 - Cat1)   Boulder, CO04:48:50 249191   Team Rio Grande
25Will Teal (6 - Cat2)   Seattle, WA04:48:51 318226   Herriott Sports Performance/HSP
26Nigel Kinney (7 - Cat2)   Chanhassen, MN04:49:08 297103   Musette Cafe
27Kyle Farrell (9 - Cat1)   Seattle, WA04:49:14 230828   Team Steam/Garage Racing
28Samuel Schartz (8 - Cat2)   Creswell , OR04:49:28 197594   
29James Stangeland (10 - Cat1)   Seattle, WA04:49:41 208222   Stranamanti Cycling/Keller Rohr
30David Fleischhauer (11 - Cat1)   Seattle, WA04:49:49 176226   Hagens Berman Cycling/Hagens Be
31Christopher Wingfield (12 - Cat1)   Bainbridge Island, WA04:50:06 247269   Hagens Berman Cycling/Hagens Be
32Justin Kerr   04:50:07   Team H&R Block
33Joel Taylor   04:50:10 403191   VAC/Pro City Racing
34marvin guzman   04:50:28 405926   Tranquilo Racing p/b Pacific Mu
35Jacob Brewer (13 - Cat1)   Seattle, WA04:50:35 263501   US Military Cycling Team Fueled
36Gabriel Varela   Coeur D' Alene, ID04:50:40 249909   Jamis Hagens Berman
37Evan Siroky (9 - Cat2)   Portland, OR04:50:53 309756   Guinness Cycling Team
38Austin Arguello (14 - Cat1)   Beaverton, OR04:50:58 254728   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
39Samuel Rosenberg (10 - Cat2)   Eugene, OR04:51:18 278565   Hutch's - Slocom - Co Motion
40Jordan Cheyne   04:51:20 379306   RideOkanagan.com
41Luke Koolman   04:51:59 402671   Russ Hays Accent Inns p/b PCC
42Steven Wilssens (15 - Cat1)   Bothell, WA04:52:02 287991   Herriott Sports Performance/HSP
43Chris Swan (16 - Cat1)   Portland, OR04:52:06 219970   Team Oregon
44Aidan Caves   04:53:17 403205   Devo
45Ben Wortelboer   04:54:00 402700   Team H&R Block
46connor wilson   04:54:13 405998   RideOkanagan.com
47Raphael Lalumiere   04:54:49 402663   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
48Bailey McKnight   04:55:29 405951   Trek Red Truck p/b Mosaic homes
49Adam de Vos   04:55:40 405903   Trek Red Truck pb Mosaic Homes
50Dustin Andrews   04:56:45 405114   Trek Red Truck Racing p/b Mosai
51Dillon Caldwell (11 - Cat2)   Bend, OR04:57:10 335474   Team Oregon
52Emile de Rosnay   04:57:14 402669   Russ Hay's/Accent Inns
53Cid Martinez   04:57:20 402849   Russ Hays Accent Inn p/b Pacifi
54Normand Richard   04:57:48 404974   Escape Velocity/Devo
55Nicholas Bennette (17 - Cat1)   Seattle, WA04:59:02 186239   Stranamanti Cycling/Keller Rohr
56Mark Franks (12 - Cat2)   North Bend, WA04:59:19 183911   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
57nicholas jones   05:01:27 405517   Musette Caffe
58Henri DeBoever   05:02:41 405377   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
59Jordan Duncan   05:03:22 402799   Russ Hays / Accent Inns p/b Pac
60Zachary Jones (13 - Cat2)   Kent, WA05:03:32 225834   Team Steam/Garage Racing
61Thorsten Askervold (14 - Cat2)   Lake Stevens, WA05:03:37 299287   Herriott Sports Performance
62Stephen Flanagan   05:05:49 405924   rideokanagan.com
63brett boniface   05:12:12 404925   Garneau Evolution
64Anders Nystrom (15 - Cat2)   Boise, ID05:16:27 281627   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bradford Kilcline (1 - Cat2)   Kirkland, WA03:18:17 254141   Herriott Sports Performance
2Shane Savage   03:18:29 405358   Mighty
3Robert Campbell (1 - Cat1)   Olympia, WA03:18:37 73795   Kryki Sports/Audi
4darren vogler   03:18:42 404540   Tete de la Course
5Thomas Wick (2 - Cat2)   Seattle, WA03:18:49 204808   Team Steam/Garage Racing
6Todd Gallaher (3 - Cat2)   Seattle, WA03:18:50 12680   Guinness Cycling Team
7Sean Phillips (4 - Cat2)   Bellevue, WA03:18:52 274488   Team Steam/Garage Racing
8Vincent Marcotte   03:18:53 405993   Focus Bikes
9David Gordon (5 - Cat2)   Olympia, WA03:18:55 279863   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
10Ryan Dean (6 - Cat2)   Seattle, WA03:19:04 260400   Kryki Sports/Audi
11Tim Smith (7 - Cat2)   Olympia, WA03:19:05 241621   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
12Nikos Mills (8 - Cat2)   Bellevue, WA03:19:06 183614   Team Steam/Garage Racing
13Martin Turek (9 - Cat2)   North Bend, WA03:19:21 336434   Kryki Sports
14Joseph Holmes (2 - Cat1)   Bainbridge Island, WA03:19:41 16599   Tte de la Course Cycling
15Brad Halstead (10 - Cat2)   Olympia, WA03:20:22 14767   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
16Mike Henry (11 - Cat2)   Damascus, OR03:21:05 15862   Evolution Racing Team-WA
17Alex Rosenast (12 - Cat2)   Seattle, WA03:21:42 196878   Team Steam/Garage Racing
18John O'Donnell (13 - Cat2)   Seattle, WA03:21:50 100146   Stranamanti Cycling/Keller Rohr
19Gregory Kauper (14 - Cat2)   Seattle, WA03:22:11 221706   Kryki Sports/Audi
20Kevin Masterson (15 - Cat2)   Newcastle, WA03:22:29 188289   Team Steam/Garage Racing
21Matthew Oseto (1 - Cat3)   Kirkland, WA03:22:38 59413   Kryki Sports/Audi
22Landon Sealey (2 - Cat3)   Federal Way, WA03:22:42 308514   Team Steam/Garage Racing
23Warren Atkey (3 - Cat1)   Bothell, WA03:23:03 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
24John Stambaugh (3 - Cat3)   Seattle, WA03:23:40 33786   Alki/Rubicon Racing
25Henry Gertje (4 - Cat3)   Olympia, WA03:24:56 107920   CBC Racing
26Julian Base   03:25:21 405266   Local Ride
27Scott Laliberte   03:26:38   Unattached
28Clark Rider (16 - Cat2)   Seattle, WA03:27:43 208260   Alki/Rubicon Racing
29David Matthews (17 - Cat2)   Seattle, WA03:29:06 52628   Union Bay Cycling/Bikesale.com
30Eric Schuman (18 - Cat2)   Seattle, WA03:30:29 52882   Tte de la Course Cycling
31Gary Brown (19 - Cat2)   Auburn, WA03:30:31 5069   Tte de la Course Cycling
32James Holbrooks (5 - Cat3)   Olympia, WA03:32:56 180568   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
33Jeffrey Goodwin (4 - Cat1)   Seattle, WA03:33:00 13691   Tte de la Course Cycling

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen Gavette   Seattle03:36:31 382864   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
2Tyler Call   Bozeman, MT03:36:46 358662   Team Rockford / Clif
3Mike Foster   Seattle, WA03:36:46 360739   SCCA/Starbucks Cycling
4Ayden Young   Olympia, WA03:36:55 361728   Rad Racing NW
5Michael Simecek   Kirkland, WA03:36:57 367978   Kryki Sports/Audi
6Eric Cockrell   Seattle, WA03:36:58 311819   Herriott Sports Performance/HSP
7Andrew Austin   University Place, WA03:36:59 316276   Old Town Bicycle (OTB)
8Ryan Bibko   Kent, WA03:37:05 215821   First Strike Velo
9Nathaniel Pitts   Seattle, WA03:37:06 304664   Boat Street Cycle Club (BSCC)
10Andrew Lang   St. Louis, MO03:37:10 340124   Old Town Bicycle (OTB)/Old Town
11Tyler Tangen   Bonney Lake, WA03:37:11 353044   Rad Racing NW
12Zach Bowden   Vancouver Wa03:37:12 245716   Kryki Sports/Audi
13Theodore Schwartz   Seattle03:37:13 330330   Herriott Sports Performance/HSP
14Jackson Pickell   03:37:16 403497   Local Ride Racing
15PJ Bauser   Seattle, WA03:37:19 332266   Lake Washington Velo/Hagens Ber
16Bart Hawkinson   Seattle, WA03:37:22 272789   Avanti Racing Club
17Jonathan Braunstein   03:37:28 405857   Todds Racing
18Tavish Taylor   Port Angeles03:37:32 198253   Herriott Sports Performance
19Richard Arnopol   Wilmette03:37:48 264204   Step Down Racing/Ravenna Capita
20Josh Tanner   Seattle, WA03:38:00 218858   Lake Washington Velo/Hagens Ber
21Corey Fish   Bozeman, MT03:38:12 324678   Team Rockford / Clif
22Matteo Jorgenson   Boise, ID03:38:30 266037   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
23Miles Frank   Whitefish, MT03:39:18 329144   Team Hammer Nutrition/Hammer Nu
24David OBrien   Olympia, WA03:47:25 251353   Rad Racing NW
25Jesse Nofziger   Issaquah, WA03:47:47 307040   SCCA/Starbucks Cycling
26Robert McDaniel   Seattle, WA03:48:07 284692   Boat Street Cycle Club (BSCC)
27Samuel Dodd   Seattle, WA03:48:10 366311   SCCA/Starbucks Cycling
28Mark Taylor   Kent Wa 03:48:20 260624   US Military Cycling Team Fueled
29Keiichi Otani   Kirkland, WA03:48:29 289231   Lake Washington Velo/Hagens Ber
30Alexander Amiri   03:48:45 402727   Russ Hays Accent Inns/Pacific C
31Trevor Stothard   03:48:56 404368   Victoria Academy of Cycling
32Chad Richmond   Bothell, WA03:49:18 266765   Lake Washington Velo/Hagens Ber
33Mark Fry   Baton Rouge La03:49:21 331420   Apex Racing Team
34Erik Spring   Bellevue, WA03:49:51 306633   Kryki Sports/Audi
35Ludo Max   Seattle, WA03:50:07 355916   Herriott Sports Performance/HSP
36wesley Ochitwa   03:50:29 405889   Musette Caffe
37Jesse Giordano   Seattle, WA03:50:30 225388   US Military Cycling Team Fueled
38Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA03:50:33 335040   Jet City Velo/Fischer Plumbing
39Andrew Roths   Kenmore, WA03:51:17 305716   Union Bay Cycling/Bikesale.com
40Nicholas Adsero   Woodinville, WA03:51:51 113072   Boat Street Cycle Club (BSCC)/R
41Aaron Griffith   Kent, WA03:52:43 305626   SCCA/Starbucks Cycling
42Brian Smith   Bonney Lake, WA03:53:02 33050   Avanti Racing Club/Blue Rooster
43Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT03:55:52 304111   Unattached
44Matt Hornland   03:58:05 405877   Mighty Cycling

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Thonney   Walla Walla, WA02:42:08 367560   Wheatland Wheelers
2Nicholas Luhr   Seattle, WA02:42:20 394447   Union Bay Cycling/Bikesale.com
3Michael Finley   Bellingham, WA02:42:26 357792   Shuksan Velo Club/Fanatik Bike
4Volodymyr Kuzmenko   Kirkland02:42:37 378217   Seattle Super Squadra/Cucina Fr
5devon moonie   02:42:50 403256   spoke n motion
6Alan McCready   Issaquah, WA02:42:54 392095   Kryki Sports/Audi
7Jeff Rasor   Seattle, WA02:43:33 210470   Unattached
8Brendan Cowley   02:43:37 403305   dEVo
9Eric Mathis   College Place, WA02:44:11 305771   Unattached
10Amiel Flett-Brown   02:44:12 405739   Aboriginal Youth Cycling
11Christopher Joy-Webb   Fair Oaks, CA02:44:20 393382   Unattached
12Eric Cranfield   Seattle, WA02:44:33 392810   Apex Racing Team
13John Willcox   02:44:58 404932   VAC Procity
14Jordan Bressler   Dupont, WA02:45:11 358593   Old Town Bicycle (OTB)
15Randy Manion   Maplevalley, WA02:45:25 288325   Jet City Velo/Fischer Plumbing
16Zachary Smith   Seattle, WA02:46:22 366506   Herriott Sports Performance/HSP
17Todd Allen   Seattle, WA02:46:26 236437   Jet City Velo/Fischer Plumbing
18Daniel Milner   Bellingham, WA02:46:28 307354   Avanti Racing Club
19David DiPetrillo   Sammamish, WA02:47:09 314732   Lake Washington Velo/Hagens Ber
20Streett Silvestri   Seattle, WA02:47:26 201992   3D Racing Team
21Andrew Morrison   Seattle, WA02:47:38 369322   Jet City Velo/Fischer Plumbing
22John Grandits   Seattle , WA02:47:40 188164   Apex Racing Team
23James Ji   Bountiful, UT02:47:50 357658   Cicada Racing Inc
24John Alving   Seattle, WA02:47:50 299088   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
25Timothy Hughes   Olympia, WA02:48:06 288962   CBC Racing
26Martin VanEycke   Tacoma02:48:25 375025   Tacoma Bike/Tacoma Bike Racing
27Zach Houvener   Seattle, WA02:48:31 383409   Kryki Sports/Audi
28Travis Kubicek   Seattle, WA02:49:04 273538   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
29Scott Villalon   Puyallup, WA02:50:08 340950   Jet City Velo/Fischer Plumbing
30James Grant   02:50:39 382274   VIPYRS
31Daniel Cox   Olympia, WA02:50:47 317444   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
32Brian Hendry   02:50:50 404586   RideOkanagan.com
33Curtis Baird   Olympia, WA02:50:56 331666   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
34Misha Terentjev   Ellensburg, WA02:51:56 374940   Central Washington University
35Cooper Rombold   Bellingham, WA02:52:02 371675   Shuksan Velo Club/Fanatik Bike
36Blair Snell   Meridian, ID02:53:43 382218   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
37Jim Baskin   Boise, ID02:56:45 300616   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
38Tim Hubner   Bellingham, WA02:58:09 286035   Unattached
39Austin Longino   Redmond02:58:31 360898   Union Bay Cycling/Bikesale.com
40David Garate   Buckley, WA02:58:49 367407   Jet City Velo/Fischer Plumbing
41Hugh Alessi   Boise, ID02:59:53 360840   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
42Mark Rogers   Woodinville, WA03:00:14 269636   Lake Washington Velo/Hagens Ber
43Rian Rustvold   Pullman, WA03:01:47 367130   Unattached

Men - Cat 4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Vandervliet   02:50:24 403199   Comox valley cycling club
2John Clouse (1 - Cat4)   Seattle, WA02:51:19 302850   Jet City Velo/Fischer Plumbing
3Edward Praitis (2 - Cat4)   Woodinville, WA02:51:20 393272   Pain Cave Productions
4Kyle Anderson (3 - Cat4)   Olympia, WA02:51:22 306848   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
5Alex Votry   Edmonds, WA02:51:23 330594   Avanti Racing Club
6Aaron Keith (4 - Cat4)   Woodinville, WA02:51:29 56633   US Paracycling
7Scott Monett   Tacomaa, WA02:51:40 343104   Tacoma Bike
8Ed Reagan (5 - Cat4)   Portland, OR02:51:43 29303   Crank p/b Portland Bike Studio
9Francisco Pons (6 - Cat4)   Maple Valley, WA02:51:45 276266   Jet City Velo
10William Alcorn (7 - Cat4)   Spokane, WA02:52:19 270414   Old Town Bicycle (OTB)
11Kent Duncan   02:52:33 405578   Comox Valley Cycle Club
12Chad Olson (8 - Cat4)   Redmond, WA02:53:27 287159   Seattle Super Squadra
13Bruce Krebs (1 - Cat5)   Laredo, TX02:54:08 297176   Laredo Cycling Club
14Nicholas Berry   02:54:50 402609   Independent
15Brian Dowling (2 - Cat5)   Oak Harbor, WA02:56:10 394060   Dimensional Sound Health
16Rod Garbarino (9 - Cat4)   Redmond, WA02:58:24 291529   Boat Street Cycle Club (BSCC)/R
17Chris Mahan (10 - Cat4)   Seatac, WA03:00:29 190831   Seattle Super Squadra/Cucina Fr
18Paul Coffee   Federal Way, WA03:00:42 331942   Tacoma Bike
19Kenton Berg (11 - Cat4)   Sammamish, WA03:01:15 263438   Snoqualmie Valley Velo
20John Rombold (3 - Cat5)   Bellingham, WA03:01:49 374507   Shuksan Velo Club/Fanatik Bike
21David Queen (12 - Cat4)   Shoreline, WA03:09:30 236441   20/20 Fuel
22Christopher Soelling (13 - Cat4)   Kirkland, WA03:10:12 305711   Seattle Super Squadra/Cucina Fr
23Neil Stothard   03:10:18 404370   Everti
24Michael Skinner (14 - Cat4)   Clinton, WA03:17:43 169468   Avanti Racing Club
25james buchanan   Stanwood, WA03:18:08 405520   Unattached
26Timothy Culbertson (15 - Cat4)   Issaquah, WA03:19:12 115811   Lake Washington Velo/Hagens Ber

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Toland   Kirkland Wa02:03:02 401078   Unattached
2Conor Collins   Puyallup, WA02:03:14 388862   Old Town Bicycle (OTB)
3Lewis Whiley   Olympia, WA02:03:21 351580   Rad Racing NW
4Ryan Auburn   Seattle, WA02:04:11 397857   Boat Street Cycle Club (BSCC)
5Anthony Ferronato   Seattle, WA02:04:50 395818   Unattached
6Erin Aas   Seattle, WA02:04:59 389556   Avanti Racing Club/Blue Rooster
7Andie Taylor   Seattle, WA02:05:24 393158   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
8Niall Smart   New York, NY02:06:52 405415   Unattached
9Justin Tornow   Naches, WA02:07:19 393741   Unattached
10Layton Carroll- Novack   Seattle, WA02:09:47 368622   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
11Oliver Wood   02:11:00 403703   dEVo
12Leigh Thurgood   Seattle, WA02:13:01 393590   Lake Washington Velo/Hagens Ber
13Jeff Pozarski   Shoreline02:13:44 380539   Union Bay Cycling/Bikesale.com
14Lewis Wright   Olympia02:14:02 381256   Unattached
15Steven Walker   Bellevue, WA02:14:30 367426   Unattached
16Jeff Nyman   Bellingham, WA02:22:08 254001   Unattached
17Ryan Engledow   Bonney Lake, WA02:23:23 380154   Old Town Bicycle (OTB)
18Michael Elekes   Sammamish, WA02:48:09 357387   Unattached
19Brandon deJong   Laketapps, WA02:51:32 308151   Unattached
20James Farmer   Seattle, WA03:20:04 405092   Unattached

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Reynolds   01:19:13 382311   VIPYRS
2Grace Green   Boise, ID01:23:21 384844   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
3Eleanor James   Seattle, WA01:26:27 297799   Cycle U
4Aynslee King   Anacortes01:34:45 384768   Rad Racing NW
5Ciara MacDonald   Pullman, WA01:37:46 358445   Rad Racing NW

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Cutler   Seattle, WA03:47:52 158992   Vanderkitten/Vanderkitten-Focus
2Leia Tyrrell (1 - Cat2)   Corvallis, OR03:48:22 288408   Ironclad p/b Yakima
3Anna Christiansen (2 - Cat2)   Portland, OR03:48:48 353750   Ironclad p/b Yakima
4Michele Conrad (1 - Cat1)   Seattle, WA03:49:01 157480   Stranamanti Cycling/Keller Rohr
5Sarah Carroll (3 - Cat2)   Seattle, WA03:49:03 305968   SCCA/Starbucks Cycling
6Vanessa Johnson (4 - Cat2)   Seattle , WA03:49:17 367844   SCCA/Starbucks Cycling
7Janna Gillick   03:49:21 391907   Mid Island Velo Association
8Megan Rathwell   03:49:31 405333   Trek Red Truck Racing p/b Mosai
9Meghan Grant   03:49:51 405231   Local Ride Racing
10Laura Dodd (5 - Cat2)   Seattle, WA03:49:59 347268   SCCA/Starbucks Cycling
11Nik Vogler   03:50:18 402870   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
12Annalisa Fish (6 - Cat2)   Bozeman, MT03:54:00 325964   Team Rockford / Clif
13Cynthia Maree (2 - Cat1)   Seattle, WA03:55:51 411   SCCA/Starbucks Cycling

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anika Todd   03:48:10 405144   Tripleshot Cycling Club
2Justine Clift   03:49:02 405729   Glotman Simpson
3Katherine Reinhart   Southlake Tx03:49:12 286351   Puget Sound Cycling Club
4Megan Gray   Seattle, WA03:49:20 377586   Eddie's Cycling
5Jessica Daugharty Sterner   Coeur D Alene, ID03:54:08 337468   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDA
6Theresa Harding   Seattle, WA03:54:43 333834   SCCA/Starbucks Cycling
7Sheila Raff   Seattle, WA03:55:35 252143   Spokeswomen Racing/Peterson Rac
8Megan Doherty   Boise, ID03:55:42 355510   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
9Danyel Longmire   Issaquah, WA03:55:53 244537   Sound Velo Cycling Club/Team Gr
10Haley Warkentin   04:04:31 402748   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
11Karine ValliantSaunders   Seattle, WA04:18:05 367868   SCCA/Starbucks Cycling

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gillian Ellsay   02:21:00 403912   Trail Bikes
2Tessa Pinckston   02:21:16 403460   dEVo
3Maggie Coles_Lyster   02:21:32 405796   Local Ride Racing
4sheila walsh   Seattle, WA02:21:34 331096   Jet City Velo/Fischer Plumbing
5Dessie Weigel   Boise, ID02:21:43 390026   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
6Hilary Wille   02:21:47 402858   Russ Hays/Accent Inns p/b Pacif
7Clara MacKenzie   02:21:52 403319   Pro CIty Racing - VAC
8Brenna Pauly   02:22:04 404585   Tripleshot Cycling
9Lisa Steppe   Seattle, WA02:22:36 394786   Unattached
10Abigail Youngwerth   Boise, ID02:22:48 356410   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
11Mollie McKiernan   Bozeman, MT02:23:46 359112   Team Rockford / Clif
12Danita Dunlap   Bellingham, WA02:24:06 309448   Western Washington University
13Kia Vandervliet   02:24:36 403202   Trail bikes
14Alexandra Mertens   Seattle, WA02:24:41 214378   Herriott Sports Performance/HSP
15Allison Spain   Boise, ID02:25:36 391103   BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq
16Holly Simonson   02:27:50 403357   Pro City Racing/ VAC
17Victoria Lord   Mukilteo02:27:54 395238   Union Bay Cycling/Bikesale.com
18Tarryn Ct   02:28:18 403917   Victoria Academy of Cycling p/b
19Liese Anex   Seattle, WA02:29:53 365055   Sound Velo Cycling Club/Team Gr
20Alexa McCorkle   Kenmore, WA02:32:24 395506   Unattached
21Melinda Burdo   Kirkland, WA02:34:03 5475   Sound Velo Cycling Club/Team Gr
22Caitlin Plese   Enumclaw02:34:16 395973   Portland State University
23Beth Pfost   Seattle, WA02:36:23 67361   Avanti Racing Club/Blue Rooster
24Emily Nevin   Seattle, WA02:37:56 362211   Avanti Racing Club/Blue Rooster
25Karen Doherty   Boise, ID02:39:17 396587   Boise VeloWomen
26AnaMaria Popp   Seattle, WA02:39:55 400954   Unattached
27JoEllen Wang   Seattle, WA02:40:13 393220   SCCA/Starbucks Cycling
28Ayla Aymond   Ellensburg, WA02:45:36 371345   Unattached
29Vikki Bourcier   Eugene02:54:33 386032   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee