Race Results for
Team Florida Race-O-Rama
Gainesville, FL
(Event Information)
Individual Time Trial on 02/25/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Men/Women - Junior - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   
2Caden Ewing      

Men - Men/Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andres Cano   Miami, FL 234452   
2Will Willis      
3Juan Torres   Miami, FL 225733   
4Morgan Bellows   Orlando, FL 234413   
5Kelley Denny      
6Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   
2Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   
3Kevin Maguire      
4Amir Merali   Miami, FL 234586   
5Stefan Rivera      

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   
2Jean P Morales      
3Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ivan Franco   Miami, FL20;18 51178   
2George Keen   20:36   
3Mario Icxk   20:39   
4Phillip Gaimon   20:43   
5Carl Westergren   Jacksonville, FL20:46 37816   
6Daniel Larson (1 - Cat1)   Norman, OK21:01 58572   
7David Guttenplan   Washington, DC21:06 177906   
8Ken Vida   21:09   
9Bradley Davis   Atlanta, GA21:17 126538   
10Michael Starr   Cocoa Beach, FL21:26 62201   
11Roel VanMuysen   21:30   
12Todd Hancock   Indianapolis, IN21:31 63342   
13Chase Fullerton   21:42   
14Claudio Arone   21:47   
15Mike Hanson   Orlando, FL21:49 188198   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ron Shinall   Jacksonville, FL21:04 198867   
2Scott Giles   21:06   
3Chris Keane   Sw Ranches, FL21:47 210581   
4Nate Adler   North Palm Beach, FL21:48 203360   
5Anthony Alexander   Gainesville, FL21:53 209454   
6Preston Anderson      
7Bryan Liles      
8Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   
9Scott DaCunha      
10Diego Ramirez      
11Jason O'Mahoney      
12Kevin Holldbar      
13Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   
14Christopher Perham   Savannah, GA 185074   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen Motz   20:59   
2Erik Hjortaas   Naples, FL21:40 232824   
3Kevin Collington   21:54   
4Jeff Kopp   Jacksonville, FL22:06 225369   
5Phil Bailey   22:19   
6Brett Miller   Gainesville, FL22:22 220527   
7Shawn Gravois   Sarasota, FL22:33 230009   
8Rodrigo Castro   Longwood, FL22:40 237588   
9Michael Perez   Virginia Gardens, FL22:42 221455   
10Jonathon Levie   Plant City, FL22:58 224269   
11Jeremy Furman   23:12   
12Walter Rentz   Orlando, FL23:21 208965   
13Jeffery Delie   23:34   
14Robert Alfert   23:38   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Timothy Walker   21:29 237795   
2Jason Gibson   Winter Garden, FL22:11 228510   
3Joshua Servi   Longwood, FL22:12 239632   
4Danny Figueras   22:29   
5Luke Walker   Jensen Beach, FL23:21 232480   
6David Comisky   23:26   
7Sean Morey   25:07:00   
8Rodrigo Sagastegui   Stroudsburg, PA26:55:00 216708   
9Juan Acevedo   27:38:00   

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Hjortaas   Naples, FL21:40 232824   
2David Stedje   Lutz, FL21:48 33913   
3Todd Pye   Jacksonville, FL22:00 45822   
4Andrea Tosolini   22:03   
5David Potter   Tiverton, RI22:04 132031   
6Carlos Soler   Longwood, FL22:13 104661   
7Scott Atkins   Lutz, FL22:31 135438   
8Mark Hewitt   Coconut Creek, FL22:35 59026   
9Stephen DeSena   23:12   
10Jim Blaisdell   26:23:00   

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carl Westergren   Jacksonville, FL20:46 37816   
2James Wright   Orange Park, FL21:26 68129   
3Gary Blackall   Tallahassee, FL21:55 87959   
4Jeff Dietz   Jacksonville, FL22:08 213590   
5Joe Bonness   22:12   
6Scott Ewing   Destin, FL22:19 111428   
7Joe Kimberly   22:28   
8Enrique Colet   Tequesta, FL22:51 189296   
9Philip Hopkins   23:05   
10Stephen Decato   Rockland, ME23:08 65421   
11Darryl Tompkins   Alachua, FL23:14 35730   
12Kerry Duggan   23:22   
13Russell Kitz   Hobe Sound, FL23:36 194652   
14Steve Reker   Tallahassee, FL23:48 130765   
15James Denny   26:27:00   
16Patrick Schlager   26:27:00   

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Viney   20:13   
2Michael McCollum   Largo, FL22:07 48126   
3Norman Goldin   Princeton, FL22:38 136476   
4Manuel Aguilera   Wellington, FL23:39 61905   
5Steve Schuler   Clearwater, FL24:38:00 206139   
6Steve Agronick   Villages, FL24:56:00 1209   
7Patrick Perkins   Seffner, FL25:10:00 137619   
8David Raber (1 - Cat5)   Tampa, FL25:17:00 238190   
9Byron Taylor   Winter Park, FL25:31:00 145832   
10Lawrence Miller   26:15:00   
11Louis Rossi   27:26:00   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Larson   Athens, GA22:31 91806   
2Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA23:57 185441   
3Cindy Tompkins   Alachua, FL24:00:00 78515   
4Jacqueline Kurth   Palm City, FL24:06:00 182253   
5Debbie Veitch   Stuart, FL24:15:00 204547   
6Trish Cohen   Tampa, FL26:59:00 218675   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elisabeth Heal   Kansas City, MO24:18:00 202011   
2Andrea Kaufman   24:53:00   
3Ashlyn Gerber   Sanford, FL25:11:00 197753   
4Rebecca Miller   27:44:00   
5Dana Zimmel   27:50:00   
6Courntey Dehon   29:19:00   
7Michelle Kravit   30:26:00   
8Mary Ellen Foyo   30:50:00   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee