Race Results for
Snowmass Norba National-NMBS #7
Snowmass, CO
(Event Information)
Cross Country on 08/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Wiebe   Boulder, CO1:40:51.40 242922  1995 ADVENTURE
2Michael Vigers   Boulder, CO1:50:18.51 246461  2502 
3Kody Adams   Hesperia, CA1:58:58.05 181187  2263 ROMIC
4Jesse Gonzales   Los Alamos, NM2:11:49.18 230631  2084 
5Joseph Autry   Durango, CO2:14:43.74 247019  2129 DEVO/DURAN
6Mark Cooper   Groveland, CA2:14:48.91 218113  2291 
7Sam Atkins   Bozeman, MT2:36:45.25 247842  2098 SMBA
DNFJEFF SAWYER   DNS  1909 YOUNG RIDE
DNFMichael Radenbaugh   Garberville, CADNS 223128  1912 SOUTH FORK

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alex Hulett   Big Bear Lake, CA1:59:28.63 137462  1928 BEAR VALLE
2Kyle Horn   Durango, CO2:17:12.74 226818  2172 DURANGO DE
DNFMatthew Bassett   Colorado Springs, CODNF 229482  1952 
DNFAndrew Dunlap   Dillon, CODNF 222198  2156 SUMMIT JUN
DNFJOSHUA SWEENEY   DNS  1903 ADVENTURE

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NICOLAS ENJALBERT   1:34:34.81  2134 
DNFStephane Roch   San Diego, CADNS 199861  2043 BIKE EMPIR

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Clark   Laguna Hills, CA1:42:38.61 242802  2090 JUSTGORIDE
2Ryan Rysewyk   Madison, WI1:49:11.12 243026  1910 CHAINSMOKE
3Adam Mickiewicz   Greeley, CO1:52:12.45 237623  2182 ROUBAIX BI
4David Slovick   Minnetonka, MN2:06:20.89 234315  2049 
5JEREMY DUCHSCHER   2:11:58.81  2419 
DNFJAN KOORN   DNS  2176 KELLY SNIP
DNFJason Giles   Westminster, CODNF 240985  2086 ADVENTURE

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DOMINIC GARCIA   1:47:15.84  1932 
2GALEN SACOMAN   2:13:50.54  2007 
3JOE VOGT   2:24:37.00  2107 
4James Davis   Amherst, NH2:27:21.57 219682  1963 
4James Davis   Amherst, NH2:27:21.57 219682  1963 
5Jeffrey Atkinson   Lewisville, TX2:27:33.42 217073  2369 
5Jeffrey Atkinson   Lewisville, TX2:27:33.42 217073  2369 
6JEFF SMITH   2:33:50.57  1906 ADVENTURE
6JEFF SMITH   2:33:50.57  1906 ADVENTURE
DNFAaron Benetti   Springfield, MODNS 231978  1949 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KEVIN ROOP   1:45:26.30  2132 BEAVER CRE
1KEVIN ROOP   1:45:26.30  2132 BEAVER CRE
2GUNNAR TANDE   1:47:23.64  2208 SMARTY PAN
2GUNNAR TANDE   1:47:23.64  2208 SMARTY PAN
3Brad Stamp   Edwards, CO2:01:57.61 151420  2569 
3Brad Stamp   Edwards, CO2:01:57.61 151420  2569 
4JEFF MAYBON   2:05:17.46  2068 
4JEFF MAYBON   2:05:17.46  2068 
5JASON DUCHANAN   2:10:31.42  2568 
5JASON DUCHANAN   2:10:31.42  2568 
DNFPatrick Justus   Golden, CODNF 99823  2559 ADVENTURE
DNFChlue Hukill   Flower Mound, TXDNS 209659  2418 MAD DUCK
DNFPatrick Justus   Golden, CODNF 99823  2559 ADVENTURE
DNFChlue Hukill   Flower Mound, TXDNS 209659  2418 MAD DUCK

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barry Wiebe   Littleton, CO1:46:41.08 171924  1996 ADVENTURE
1Barry Wiebe   Littleton, CO1:46:41.08 171924  1996 ADVENTURE
2SIMON ALPIN   1:48:55.21  2101 TELL-US-NZ
2SIMON ALPIN   1:48:55.21  2101 TELL-US-NZ
3Michael Kane   Dillon, CO1:51:53.42 223276  2177 MSO/SUMMIT
3Michael Kane   Dillon, CO1:51:53.42 223276  2177 MSO/SUMMIT
4Robert Letson   Broomfield, CO1:53:13.57 178769  2070 FALCON NET
4Robert Letson   Broomfield, CO1:53:13.57 178769  2070 FALCON NET
5JAMES SHIFLETT   1:56:03.69  2545 
5JAMES SHIFLETT   1:56:03.69  2545 
6JOHN BARDAY   1:58:31.79  2557 
6JOHN BARDAY   1:58:31.79  2557 
7Thomas Jander   Arvada, CO1:58:52.93 238386  2485 ADVENTURE
7Thomas Jander   Arvada, CO1:58:52.93 238386  2485 ADVENTURE
8JEFF KELLER   2:03:49.10  2515 
8JEFF KELLER   2:03:49.10  2515 
9James Capen   Newberry, FL2:04:57.64 238094  2030 
9James Capen   Newberry, FL2:04:57.64 238094  2030 
10WADE SCHOECH   2:06:05.71  2556 
10WADE SCHOECH   2:06:05.71  2556 
11JOE LIBERATORE   2:07:25.44  2113 
11JOE LIBERATORE   2:07:25.44  2113 
12John Haley   Castle Rock, CO2:12:05.89 234292  2541 FULL TILT
12John Haley   Castle Rock, CO2:12:05.89 234292  2541 FULL TILT
13TODD HOPKE   2:15:26.18  2543 
13TODD HOPKE   2:15:26.18  2543 
14Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:17:43.76 246269  2207 TEAM EVERG
14Bonifacio Sandoval   Arvada, CO2:17:43.76 246269  2207 TEAM EVERG
15TODD FRIDLEY   2:21:04.43  1989 
15TODD FRIDLEY   2:21:04.43  1989 
DNFJAMES BARNES   DNF  2490 TEAM LEILA
DNFLoy Graham   Wichita, KSDNS 13858  2081 
DNFJAMES BARNES   DNF  2490 TEAM LEILA
DNFLoy Graham   Wichita, KSDNS 13858  2081 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MIKE SPRIGGS   1:51:43.96  2241 PEDAL POWE
1MIKE SPRIGGS   1:51:43.96  2241 PEDAL POWE
2HAL BUTLER   2:03:25.76  2539 FITNESSTEC
2HAL BUTLER   2:03:25.76  2539 FITNESSTEC
3GARY BEHLEN   2:34:48.60  2136 
3GARY BEHLEN   2:34:48.60  2136 
DNFTom Ettinger   Cashmere, WADNS 149646  1961 WENATCHEE
DNFTim Miller   Wichita, KSDNS 176271  1982 
DNFRon Gager   Boulder, CODNS 213349  2023 THE FIX BI
DNFLou Supino   Boulder, CODNS 34670  2044 
DNFJeffrey Cowell   Lakewood, CODNS 174435  2151 PEDAL POWE
DNFTom Ettinger   Cashmere, WADNS 149646  1961 WENATCHEE
DNFTim Miller   Wichita, KSDNS 176271  1982 
DNFRon Gager   Boulder, CODNS 213349  2023 THE FIX BI
DNFLou Supino   Boulder, CODNS 34670  2044 
DNFJeffrey Cowell   Lakewood, CODNS 174435  2151 PEDAL POWE

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUCAS PEREZ   0:56:43.01  2187 FULL TITL
1LUCAS PEREZ   0:56:43.01  2187 FULL TITL
2TRAVIS WESTCOTT   1:09:30.73  2536 
2TRAVIS WESTCOTT   1:09:30.73  2536 
3ANTHONY SUPINO   1:24:43.07  2399 
3ANTHONY SUPINO   1:24:43.07  2399 
4Remy Franklin   Taos, NM1:30:23.77 250476  2160 
4Remy Franklin   Taos, NM1:30:23.77 250476  2160 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TAKEHAMI TERADA   1:23:31.94  2538 
1TAKEHAMI TERADA   1:23:31.94  2538 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ROB SOUSA   0:55:23.56  2204 
1ROB SOUSA   0:55:23.56  2204 
2Stephen Sandoval   Wheat Ridge, CO1:30:32.39 249372  2055 
2Stephen Sandoval   Wheat Ridge, CO1:30:32.39 249372  2055 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Donovan Haggas   Berthoud, CO1:01:57.36 44031  2022 DIAMOND PE
1Donovan Haggas   Berthoud, CO1:01:57.36 44031  2022 DIAMOND PE
2ALEX BURGESS   1:14:21.65  2486 
2ALEX BURGESS   1:14:21.65  2486 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Wagner   Fort Wayne, IN1:04:29.65 241678  2360 KOEHLINGER
1Scott Wagner   Fort Wayne, IN1:04:29.65 241678  2360 KOEHLINGER
2JOSEPH L PEREZ   1:06:10.75  2191 JP BROKERA
2JOSEPH L PEREZ   1:06:10.75  2191 JP BROKERA
3JORGE PEREZ   1:18:37.55  2540 JP BROKERA
3JORGE PEREZ   1:18:37.55  2540 JP BROKERA
4James Santos   Santa Fe, NM1:19:42.18 250276  2053 
4James Santos   Santa Fe, NM1:19:42.18 250276  2053 
5RICK WATTS   1:23:18.61  2387 
5RICK WATTS   1:23:18.61  2387 
DNFJIM CHISHOLM   DNS  1938 
DNFJIM CHISHOLM   DNS  1938 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Turner   Harrison, ME1:20:04.22 192167  2039 SEBAGO OUT
1William Turner   Harrison, ME1:20:04.22 192167  2039 SEBAGO OUT
2JIM PAPOLA   1:20:40.68  2366 JP DRYWALL
2JIM PAPOLA   1:20:40.68  2366 JP DRYWALL
DNFGLENN ADRIANCE   DNF  2356 
DNFGLENN ADRIANCE   DNF  2356 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA1:54:58.43 3771  TREK/VW
2Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:55:40.72 16737  SUBARU-GAR
3GEOFF KABUSH   1:57:42.10  TEAM MAXXI
4Todd Wells   Durango, CO1:58:14.38 83401  GT BIKES
5Adam Craig   Bend, OR2:00:09.03 94510  GIANT
6ROSS SCHNELL   2:01:13.74  69 TREK/VW
7Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO2:02:38.53 189561  42 U23 NATION
8KASHI LEUCHS   2:02:52.38  51 CANNONDALE
9Eric Jones   Salt Lake City, UT2:03:00.93 18172  19 RALEIGH FA
10Jay Henry   Avon, CO2:03:26.64 15853  68 3D/HILLENB
11Alan Obye   Boulder, CO2:03:27.57 117394  33 SRAM
12JEFF HALL   2:03:43.52  36 SALSA CYCL
13RICKY FEDERAU   2:04:53.87  63 TEAMRACE.C
14BRENT MILLER   2:05:26.41  13 SANTA CRUZ
15Nicholas Martin   Boulder, CO2:06:00.61 140177  66 TREK/VW
16Edmund (Ned) Overend   Durango, CO2:06:27.76 26957  57 SPECIALIZE
17Jeff Schalk   Frederick, MD2:07:28.43 169390  21 TREK VW- E
18Sam Schultz   Missoula, MT2:07:49.76 164788  50 U23 NATION
19Kelly Magelky   Denver, CO2:08:28.51 199904  73 SPORTS GAR
20MATHIEU TOULOUSE   2:08:41.02  TEAM MAXXI
21Nicholas Ranno   Boulder, CO2:08:51.31 128706  67 TREK/VW
22James Mortenson   Eagle, CO2:09:39.95 136357  71 3D RACING/
23KRIS SNEDDON   2:10:25.47  30 KONA/LESGE
24JUAN CARLOS HERNANDEZ FERNAND   2:10:40.08  83 TURBO
25Alexander Grant   Salt Lake City, UT2:11:35.08 101189  87 ROCKY MTN/
26Colin Cares   Boulder, CO2:11:59.63 216528  46 U23 NATION
27Erik Tonkin   Portland, OR2:12:08.89 35742  29 KONA/TEAM
28MATTHEW HADLEY   2:12:46.23  32 ROCKY MOUN
29JJ CLARK   2:13:30.79  65 PROCYCLING
30Cale Redpath   Durango, CO2:13:55.68 29358  79 3D RACING
31Eric Ransom   Richmond, VA2:14:27.64 150928  25 TAMARACK R
32Barry Wicks   Corvallis, OR2:14:56.48 134223  11 KONA/LES G
33Carl Decker   Bend, OR2:14:56.83 9007  15 GIANT
34Andy Lee   Lakeway, TX2:15:36.22 104097  31 GRAND SPOR
35McConnell Franklin   Taos2:15:48.93 215111  55 COLAVITA/C
36Daniel Dombroski   Boulder, CO2:16:04.30 81651  37 UNIVERSITY
37Charles Pendry   Raleigh, NC2:16:29.97 106096  60 INLAND - B
38Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:16:36.90 135975  28 LITESPEED/
39Joshua Bezecny   Golden, CO2:16:44.35 114873  76 TARGET TRA
40Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO2:16:57.30 116613  85 RIO GRANDE
41Collin Becker   Colorado Springs Co2:17:05.14 179626  75 JAMES FRAM
42CHANOCH REDLICH   2:17:34.29  64 TREK/SRAM/
43Miles Venzara   Durango, CO2:17:41.82 138725  80 TEAM HEALT
44Kevin Rice   Flagstaff, AZ2:17:53.92 201159  74 TOKYOJOES/
45Paul Hanson   St Peter, MN2:18:44.88 118046  52 
46Dana Weber   Aliso Viejo, CA2:19:39.89 126922  35 JAX BICYCL
47Christian Favata   Rosendale , NY2:19:40.22 135665  54 OVERLOOKMT
48Brig Brandt   Bend, OR2:20:17.64 41809  62 BEND ELITE
49Cody Peterson   Bend, OR2:21:14.45 97506  20 3D RACING/
50Andy Schultz   Missoula, MT2:21:30.74 172534  40 BEAR NAKED
51PIERRE-YVES FACOMPREZ   2:21:42.27  53 AS POURCHA
52Blake Zumbrunnen   Bountiful, UT2:22:32.06 168946  58 REVOLUTION
53Adam Snyder   Westminster, MA2:23:37.23 122912  39 DEVO
54Ryan Lynch   Boulder, CO2:26:31.96 164962  77 JAMES FRAM
55Kevin Day   Kaysville, UT2:26:59.33 108971  22 BIKERS EDG
56Greg Lewis   Durango, CO2:27:16.69 180506  82 HEALTHFX/C
57Ryan Artale   Boulder, CO2:28:15.12 148564  86 MAVERICK
58Stephen Iles   Boulder, CO2:29:20.17 161814  78 COMOTION S
59Ethan Johnson   Durango, CO2:31:22.37 152494  89 MAVERICK
60Christopher Jung   Boulder, CO2:32:14.89 146247  43 WALTWORKS/
61Nat Ross   Golden, CO2:35:05.48 152119  24 SUBARU-GAR
62Keith Hickerson   Boise, ID2:41:51.73 220167  41 TAMARACK
63Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT2:41:54.43 43484  47 REVOLUTION
64Kristopher Holden   Spokane, WA2:42:51.51 148376  45 VERTICAL E
65Brent Winebarger   Colorado Springs, CO2:47:35.64 132038  81 HEALTH FX/
66Matthew Kelly   Johnson Creek, WI3:36:00.38 116304  27 SUBARU-GAR
DNFTravis Brown   Durango, CODNF 5171  59 TREK/FRS P
DNFLuke Pennington   Bellingham, WADNF 118851  56 S AND M
DNFDaniel Matheny   Colorado Springs, CODNF 145481  88 WOOD N WAV
DNFBen Preston   Crested Butte, CODNF 215650  84 BRICK OVEN
DNFRyan Trebon   Bend, ORDNF 136658  18 KONA/LES G
DNFNICHOLAS STEVENS   DNF  23 FUENTES DE
DNFBear Perrin   Grants Pass, ORDNF 104126  44 KENDA/JAMI
DNFMIGUEL ARIAS   DNF  49 WALTWORKS/
DNFWalker Ferguson   Boulder, CODNF 84525  72 SCOTT/SPIN
DNFPatrick Bush   San Anselmo, CADNS 164281  48 CLIF BAR
DNFTHOMAS SPANNRING   DNF  38 COLE SPORT
DNFMitchell Peterson   Salt Lake City, UTDNF 192669  61 DEVO
DNFMichael Janelle   Avon, CODNF 17659  70 TOKYO JOES
DNFGrant Kier   Missoula, MTDNF 19086  26 REDBARNBIC

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cameron Williams   Big Bear City, CA1:11:11.09 245456  1969 
1Cameron Williams   Big Bear City, CA1:11:11.09 245456  1969 
2Galen Carter   Salt Lake City, UT1:38:05.86 231784  1940 
2Galen Carter   Salt Lake City, UT1:38:05.86 231784  1940 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gino Pastore   Durango, CO0:57:08.14 230628  2061 
1Gino Pastore   Durango, CO0:57:08.14 230628  2061 
2Casey Williams   Big Bear City, CA0:58:47.54 227522  1968 
2Casey Williams   Big Bear City, CA0:58:47.54 227522  1968 
3ALONSO BACA   1:12:04.90  1955 VIVA VILLA
3ALONSO BACA   1:12:04.90  1955 VIVA VILLA
4SEPP KUSS   1:12:19.06  2117 
4SEPP KUSS   1:12:19.06  2117 
5ZACHARY SCHULT   1:38:05.52  1972 
5ZACHARY SCHULT   1:38:05.52  1972 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Geisler   Salida, CO0:56:39.96 213901  2166 MOOTS/SSWS
1Sean Geisler   Salida, CO0:56:39.96 213901  2166 MOOTS/SSWS
2MATEO PEREZ   0:57:02.96  2192 JP BROKERA
2MATEO PEREZ   0:57:02.96  2192 JP BROKERA
3LUIS GAFFNEY   1:12:06.61  3123 
3LUIS GAFFNEY   1:12:06.61  3123 
4MERRICK TAYLOR   1:13:20.47  2210 COLOR COUN
4MERRICK TAYLOR   1:13:20.47  2210 COLOR COUN

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Meghan Kane   Dillon, CO2:04:36.28 223279  2175 SUMMIT JR
1Meghan Kane   Dillon, CO2:04:36.28 223279  2175 SUMMIT JR
2AliciaRose Pastore   Durango Co2:11:03.18 219217  2062 DURANGO CY
2AliciaRose Pastore   Durango Co2:11:03.18 219217  2062 DURANGO CY
3LYDIA TANNER   2:26:08.59  2105 
3LYDIA TANNER   2:26:08.59  2105 
DNFMelissa Gonzales   Los Alamos, NMDNF 230630  2083 
DNFMelissa Gonzales   Los Alamos, NMDNF 230630  2083 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Reeder   Reno, NV2:03:53.84 231915  2453 SMITH OPTI
1Elizabeth Reeder   Reno, NV2:03:53.84 231915  2453 SMITH OPTI
2Lauren Ziedonis   Aspen, CO2:16:17.95 248319  2221 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STACY APLIN   2:12:37.41  2100 TELL-US-NZ
1STACY APLIN   2:12:37.41  2100 TELL-US-NZ
DNFRenee Bach   Madison, WIDNF 242850  1953 
DNFRenee Bach   Madison, WIDNF 242850  1953 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFHEIDI DOFFINGER   DNS  2350 TRI-SPORT
DNFHEIDI DOFFINGER   DNS  2350 TRI-SPORT

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MEGAN FORD   1:22:15.29  2377 BACK ALLEY
1MEGAN FORD   1:22:15.29  2377 BACK ALLEY

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALLISON DAUBLE   1:16:49.28  2527 PIPE DREAM
1ALLISON DAUBLE   1:16:49.28  2527 PIPE DREAM
2HOLLY TURNER   1:23:01.65  2342 
2HOLLY TURNER   1:23:01.65  2342 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MELODY SERRA   1:11:20.51  2051 
1MELODY SERRA   1:11:20.51  2051 
2DEVI SCHMIDT   1:21:43.75  2003 
2DEVI SCHMIDT   1:21:43.75  2003 
3Alexandra Santos   Santa Fe, NM1:31:49.05 250901  2054 
3Alexandra Santos   Santa Fe, NM1:31:49.05 250901  2054 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARIA PEREZ   1:14:43.77  2189 
1MARIA PEREZ   1:14:43.77  2189 
2ELNA PERRSON   1:15:30.40  2133 BEAVER CRE
2ELNA PERRSON   1:15:30.40  2133 BEAVER CRE
DNFANNE-CATHERINE ROCH-LEVE   DNF  2042 
DNFANNE-CATHERINE ROCH-LEVE   DNF  2042 

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JIMENA FLORIT   1:51:14.39  135 LUNA WOMEN
2Heather Irmiger   Boulder, CO1:52:06.82 109232  106 SUBARU-GAR
3KATERINA NASH   1:52:36.06  107 LUNA WOMEN
4Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZ1:52:55.51 144461  104 TITUS/KEND
5Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI1:53:20.99 89955  101 LUNA WOMEN
6Georgia Gould   Fort Collins, CO1:54:57.35 183192  109 LUNA WOMEN
7Susan Haywood   Harrisonburg, VA1:55:48.18 117585  105 TREK/VW
8Gretchen Reeves   Avon, CO1:56:50.77 29423  143 TREK/VW
9CATHERINE PENDREL   1:59:12.73  156 NORCO
10Willow Koerber   Durango, CO2:00:00.82 77103  102 SUBARU-GAR
11JENNIFER SMITH   2:00:21.11  449 TREK/VW
12Jennifer Gersbach   Durango, CO2:00:48.03 191239  153 TOKYO JOES
13Kristin Danielson   Albuquerque, NM2:00:56.87 164978  158 VELO BELLA
14Zephanie Blasi   Vail, AZ2:01:07.14 156031  113 KENDA/DTSW
15Kathy Sherwin   Heber City, UT2:01:25.10 173633  111 FORD CYCLI
16TAMMY JACQUES-GREWEL   2:02:28.65  146 
17RIE KATAYAMA   2:03:15.93  122 TREK
18Chloe Forsman   Tucson, AZ2:04:38.41 214920  125 TOKYO JOES
19Jennifer Wilson   El Paso, TX2:05:53.85 113826  128 TITUS GRAS
20NINA BAUM   2:07:27.19  114 BEAR NAKED
21Shannon Gibson   Durango, CO2:08:24.35 156279  116 CRAZY CAT/
22Melanie Meyers   Flagstaff, AZ2:08:29.64 196731  149 FORD CYCLI
23Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA2:08:53.87 166426  115 FORD CYCLI
24Lisa Hudson   Golden, CO2:09:42.71 223636  133 FEEDBACK S
25Caitlyn Tuel   Golden, CO2:10:43.09 168652  121 PENN STATE
26Carolyn Popovic   Philadelphia, PA2:11:46.78 139753  140 BEAR VALLE
27Stacey Scanlan   Boise, ID2:12:36.10 199731  139 TAMARACK
28Theresa Richardson   Davidsonville, MD2:12:45.24 170227  123 BEAR NAKED
29Becca Blay   Boulder, CO2:13:01.64 174258  136 BEAR NAKED
30Christina Smith   Denton, TX2:13:18.76 217750  138 ORTHOPEDIC
31Hilary Wright   Park City, UT2:13:42.34 162477  141 DEVO
32Amy Drumm   Denver, CO2:14:41.71 207011  131 RUBY CANYO
33Heather Svahn   Truckee, CA2:14:55.98 112034  119 CONTENT WO
34Laura Anderson   Crested Butte, CO2:14:59.91 165743  150 
35Chrissy Bono   San Diego, CA2:15:27.85 217983  127 BICYCLE JO
36Krista Park   Madison, SD2:16:41.61 203842  142 COLAVITA/A
37Lynn Stott   Boise, ID2:17:28.33 229694  147 TAMARACK
38Julie Emmerman   Boulder, CO2:18:53.45 121552  154 MAVERICK
39Megan Monroe   Boulder, CO2:20:08.26 178944  118 SPORTS GAR
40Jenna Zander   Mankato, MN2:21:04.73 160568  112 BEAR NAKED
41Meggan Flaherty   Oneonta, NY2:21:49.36 193071  126 BICYLCE JO
42Heather Baumgartner   Fort Collins, CO2:23:11.22 175696  132 TM ADVENTU
43Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT2:23:43.72 111202  134 REVOLUTION
44Sonya Looney   Kelowna2:24:59.66 205174  152 TITUS
45Shannon Holden   Spokane, WA2:25:39.21 151124  454 VELO BELLA
46SABRA DAVISON   2:26:51.75  155 MAXXIS/DEV
47Rebecca Gross   Golden, CO2:32:08.42 176014  124 VELO BELLA
48Kathleen Weber   Austin, TX2:33:41.10 144579  129 NRC/PEDALM
49Kimberly Flynn   Greensboro, NC2:34:22.39 122752  145 VANTAGGIO/
50Emily Van Meter   Portland, OR2:39:36.56 211547  144 ROARING MO
51Judy Freeman   Littleton Co2:44:49.93 182719  159 BEAR NAKED
DNFAlice Pennington   Portland, ORDNF 150685  148 DESALVO
DNFKristina Andrus   Evergreen, CODNF 152326  137 DEAN BIKES
DNFLorien Lightfield   Boise, IDDNF 98936  151 TAMARACK
DNFSusan Fiore   Arroyo Seco, NMDNS 163471  130 COLAVITA

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ellie Atkins   Boulder, CO1:16:29.83 247843  2099 SMBA
1Ellie Atkins   Boulder, CO1:16:29.83 247843  2099 SMBA
2Anne Caroline Franklin   Taos, NM1:38:32.84 250406  2161 
2Anne Caroline Franklin   Taos, NM1:38:32.84 250406  2161 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee