Race Results for
TMBRA NORBA National Texas Supergrind at Tapatio S
Boerne, TX
(Event Information)
Time Trial on 03/04/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Raymond Hall   Tulsa, OK12:27.31 149104  1208 TREK/VW RE
2Mike Koenig   Boulder, CO12:28.16 120199  1219 TOKYO JOE'
3Billy Kurtz   Georgetown, TX12:29.66 20024  1220 ORTHOPEDIC
4Jeff Schalk   Frederick, MD12:31.34 169390  1202 
5Colin Izzard   Brevard, NC12:33.79 17483  1207 ABERDEEN R
6Cameron Chambers   Colorado Springs, CO12:42.39 161597  1211 SUBARU- GA
7Stewart Stafford   Austin, TX12:42.59 33754  1242 BICYCLE SP
8Rick Wetherald   Logan, UT12:44.77 188971  1226 TAMARACK R
9Vincent Davis   Arvada, CO12:45.14 124587  1228 
10Nigel Hill   Mckinleyville, CA12:48.58 185136  1217 BIKE WORKS
11Eric Hess   Austin, TX12:52.02 139534  1215 BICYCLE SP
12Forrest Smith   Waukesha, WI12:52.23 33131  1241 B1-ROCKS
13Brian Kuehl   Pflugerville, TX12:53.68 155738  1205 BICYCLE SP
14Josh Robertson   Phoenix, AZ12:58.76 30139  1244 NRC/PEDALM
15Randy Flores   Santa Fe, NM12:58.99 11878  1214 NM BIKE N
16Brandon Draugelis   Shippensburg, PA12:59.69 179397  1204 CANNONDALE
17Sol Ethan Frost   Austin, TX13:02.02 165768  1240 360 CYCLEW
18ROBBY ROBINETTE   13:02.75  1234 
19Scott Henry   Austin, TX13:03.47 254  1206 TREK/VW RE
20Alex Vasquez   Pearland, TX13:03.69 149224  1238 LSC/CANNON
21Joseph Stone   Dunbar, WV13:04.19 188650  1227 DIRTBEAN.C
22DAVID YAKATIS   13:04.30  1237 
23Brian Jones   Austin, TX13:05.82 18135  1247 SUN & SKI
24Joey Riddle   Elkins, WV13:06.35 181299  1222 SNOWSHOE R
25Tyler Eads   Austin, TX13:08.89 176233  1246 SUN & SKI
26Andrew Reardon   Franklin, TN13:11.18 177637  1221 TEAM MOAB/
27Keith Hargis   Dallas, TX13:14.34 125961  1235 TREK/RICHA
28Noah Singer   Little Rock, AR13:29.36 171313  1203 CANNONDALE
29Lucas Brusseau   Denton, TX13:30.01 5255  1245 WHEELS IN
30Paul Hanson   Denver, CO13:30.66 88485  1230 NICOLLET S
31Ian Burnett   Durango, CO13:31.66 191725  1210 TITUS CYCL
32Shannon Orr   Tucson, AZ13:32.94 202322  1236 SUN N SKI
33Paul Burpo   Flower Mound, TX13:36.77 140625  1231 SUN & SKI
34Jay McKeown   Houston, TX13:37.05 23636  1209 SUN AND SK
35Daryl Roberts   Sedona, AZ13:37.50 176227  1224 TEAM TILSO
36Eric Stradal   Durango, CO13:56.70 34335  1232 
37Matthew Freeman   Redlands, CA14:21.23 172215  1213 TEAM REDLA
38Kelly Orr   Arlington, TX14:32.65 177980  1239 SUN N SKI/
39Pete Masiel   Silver City, NM17:22.68 174198  1233 KENDA/RUDY
DNFYuri Hauswald   Petaluma, CA 102310  1201 SOULCRAFT
DNFDustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  1218 SYMED MOAB
DNFDavid Harris   St George, UT 15187  1216 HEALTHFX
DNFDavid Yakaitis   Lafayette, CA 198575  1225 WTB

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bennett Brown   Houston, TX13:04.34 187726  507 TEAM HOTEL
2Christian Fontaine   Monroe, GA13:58.90 195115  708 KHS/CYCLEY

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Dahlheim   Dallas, TX12:42.52 188572  667 RICHARDSON
2Tyler Jewell   Austin, TX12:42.61 168914  690 HOTEL SAN
3Austin Carroll   Orange, CA12:43.47 192670  681 DEVO BALAN
4Marcus Torres   Cedar Park, TX12:44.14 158825  758 TEAM HOTEL
5Tristan Uhl   Austin, TX12:47.84 168160  616 TEAM HOTEL
6Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA12:51.75 128164  729 TEAM SWIFT
7Scott Stewart   Highland, MI13:01.80 205083  434 MAIN STREE
8William Brown   Oro Valley, AZ13:05.45 194984  506 BALANCE BA
9Kyle Hammaker   Marysville, PA13:13.21 194193  436 TREK VW
10Sam Carlson   Bozeman, MT13:15.13 178447  780 
11Trevor Downing   Durango, CO13:24.40 161859  425 RITCHEY NO
12Travis Livermon   Lewisville, NC13:25.10 161583  651 PACESETTER
13Michael Hosey   Cotati, CA13:26.47 195352  454 SOULCRAFT
14John Purvis   Parthenon, AR13:28.09 200977  657 NWA BUSHME
15Mitchell Comardo   Sugar Land, TX13:38.26 141179  519 GARY FISHE
16Aaron Snyder   State College, PA13:39.43 204182  612 TAILWIND
17Colt McElwaine   Canton, MA13:43.92 205236  656 INDEPENDEN
18Art Nelsen   Boulder, CO14:14.02 211465  596 
19Shane Smith   Austin, TX14:16.90 202487  765 TEAM HOTEL
20Colin Cares   Boulder, CO32:57.47 216528  501 SMBA
21Colin Osborn   Carbondale, CO 210855  801 MAXXIS
DNFAdam Kovaly   Banner Elk, NC 207358  555 BIKE TOWN

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Winkelmann   Huntsville, TX12:38.44 188575  641 BIKE LANE/
2Mikah Rust   Oak Ridge, TN13:11.85 207552  664 KNOX VELO
3Blake Harlan   Austin, TX13:19.93 175637  542 TEAM HOTEL
4Matt Miller   Nazareth, PA13:31.98 206833  665 CURTS CYCL
5Steen Rose   Allen, TX13:36.09 120807  723 PEDALMASHE
6DANIEL SMITH   13:37.75  804 
7Mark Mallahan   Bellingham, WA13:39.91 150865  652 WHEELSPORT
8Justin Raynes   Bozeman, MT13:43.65 197456  589 
9RYAN HAGLUND   13:45.18  757 NRCPEDALMA
10SHUHEI TAKENOUCHI   13:56.46  597 ZIPPY KAZU
11Jason White   Esopus, NY13:59.44 194309  638 HONEY STIN
12Everett Garcia   Crested Butte, CO15:19.66 194250  524 NRC/PEDALM
13Eddie Selz   San Antonio, TX15:29.60 176693  761 STAR/RIDE

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wes Hayslip   Austin, TX12:45.55 145971  755 TITUS-HAMM
2DeJay Birtch   Tucson, AZ12:46.29 175788  691 FISHER/TOM
3Dax Kastrin   Albuquerque, NM12:57.30 195035  562 TEAM SOL
4Andrew Medlock   Little Rock, AR13:35.45 147635  694 SUN & SKI
5Mason Quintana   Austin, TX13:45.20 187231  792 TEAM ORTHO
6David Rendon   Lubbock, TX13:45.27 223674  646 RIDE AWAY
7Kevin Burpo   Austin, TX13:49.22 140427  446 SUN AND SK
8Andrew Barham   Austin, TX16:09.82 165359  705 HILL COUNT
DNFDavid Labarr   Fort Collins, CO 20065  412 TAMARACK

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Golden   Austin, TX13:16.04 13532  745 BRAIN AND
2Aaron Uzzell   Lubbock, TX13:17.20 154040  759 SOLAR ECLIPSE
3Sergio Angulo   Austin, TX13:18.13 184663  489 TEAM ORTHO
4Robert Sisk   Houston, TX13:22.76 165285  763 BIKESPORT
5Craig Kunz   Austin, TX13:24.38 124975  413 BICYCLE SP
6Shey Lindner   Covington, GA13:27.11 195152  578 BIKEMAN.CO
7Dustin Barton   Blanco, TX13:44.70 85066  773 NRC PEDAL
8ELLIOT MCKINNEY   13:45.76  753 TEAM SOLAR
9Brent Thompson   Austin, TX13:49.25 115089  724 BICYCLE SP
10John Curtis   Lafayette, CO14:09.51 194209  513 NRC/PEDALM
11John Bevans   Longmont, CO14:09.76 203966  504 ROCKY MOUN
12Gregory Harrah   Tomball, TX14:16.15 138284  534 TEAM BIKE
13Kevin Koen   Cypress, TX14:46.69 157452  560 BIKELANE O
14Ray Monroy   Austin, TX15:03.69 175641  783 TEAM ORTHO
15Bryan Jenkins   Waco, TX15:08.81 144601  693 WBC
16Derek Faller   Bend, OR15:23.59 178987  509 YETI CYCLE
17Ryan Spates   Austin, TX15:45.66 104511  644 BICYCLE SP

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Cody   San Antonio, TX12:39.02 7243  670 TEAM SOLAR
2Jeff Park   San Antonio, TX12:42.67 168358  672 TEAM ORTHO
3Thomas Sulentic   Iowa City, IA12:51.65 34574  734 
4Brad Fierke   Fayetteville, AR12:52.02 111412  744 
5Freddy Moore   Kyle, TX12:59.52 178627  748 TEAM ORTHO
6David Wilson   El Paso, TX13:10.59 38515  480 TITUS/CLIF
7Joseph Gold   Dallas, TX13:36.75 68231  549 SUN AND SK
8Jeff Stacy   Nevada, TX13:56.91 157702  776 MAD DUCK
9Lonnie Kinkade   North Little Rock, AR13:57.32 19209  461 STAR OF TE
10Tim Woodruff   Anna, TX14:08.23 168504  779 MAD DUCK
11Don Booker   Sachse, TX14:15.43 178241  712 MAD DUCK
12Bobby Lincoln   Park City, UT14:53.37 81215  663 BAPTIST HE
13Barton Beddingfield   Austin, TX15:38.87 93976  707 BIKESPORT
14OSCAR GARZA   16:07.03  521 JABALIES

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marco Hellman   San Francisco, CA13:02.24 123885  547 TEAM FRALO
2Davey Moore   Boise, ID13:12.25 24898  478 LOST RIVER
3Ric Tinney   Houston, TX13:13.15 138388  617 BICYCLE SP
4Doug Foxworth   Rio Medina, TX13:21.57 12179  673 SOLAR ECLI
5John Myers   East Point, GA13:24.48 164658  679 
6Vaughn Cavanaugh   Houston, TX13:35.71 194241  674 SUN $ SKI
7Mark Fisk   Fulton, KY13:50.33 172787  698 WOOD-N-WAV
8Brian Zettner   San Antonio, TX14:08.56 186298  636 TEAM ORTHO
9Robbie Burger   Pensacola, FL14:15.74 201808  658 BIKES PLUS
10Michael Bohn   Celina, TX14:22.92 212895  415 PACC
11John Larson   Mckinney, TX14:30.14 194312  778 PACC
12Wayne Simms   Carrollton, TX14:54.37 122133  688 SUN N SKI
13William (Tony) Vitz   Mckinney, TX15:03.48 183683  402 PLANO ATHL
14Jordan Chaney   Dallas, TX15:10.35 151023  445 MIRAGE
15Brian Freeze   Houston, TX15:18.31 12361  526 TEAM TILSO
16Greg Post   Plano, TX15:42.62 186570  785 PACC
DNFPaul Chandler   Cypress, TX 6601  648 TEAM TILSO

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Jordan   New Braunfels, TX13:28.18 18277  459 LONE STAR
2Todd Henne   Plainview, AR13:35.15 171316  662 TEAM RADCO
3Mike Hail   Hewitt, TX14:37.47 197411  692 WBC
4Alan Johnson   Dallas, TX15:14.30 157600  564 RICHARDSON
5Terry Dupler   Houston, TX17:23.50 177060  444 TREK/VW RE
6Brian Williams   Dallas, TX18:03.15 181081  401 TITUS CYCL

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Anderson   Mill Valley, CA12:53.70 1688  431 FRALOCK
2Roger Gillespie   Provo, UT13:37.49 13281  520 BIOGEN-IDE
3MARCUS WATTERS   13:59.94  643 
4James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM14:20.94 8894  786 TEAM ORTHO
5Luther Livermon   Cary, NC14:41.53 186676  650 EC VELO
6Mike Dahlheim   Richardson, TX15:42.71 188544  666 RICHARDSON
7David Appleton   Hunt, TX18:16.38 1831  706 HILL COUNT

Men - EX - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Moreman   Arlington, TX15:47.34 84650  472 BICYCLESIN
2Noel Kelley   Dallas, TX18:19.89 125316  654 RICHARDSON

Men - EX - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Wolf   Wimberley, TX15:58.11 194251  474 WOLFSTENNI
2Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO17:06.31 20844  421 
3Richard Suggs   Nacogdoches21:15.41 138422  604 NRC/PEDAL

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Frederic Schmid   Waco, TX17:52.50 109257  686 360 CYCLE

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GEOFF KABUSH   10:39.60  TEAM MAXXI
2TRENT LOWE   10:42.00  SUBARU-GAR
3ADAM CRAIG   11:00.30  GIANT
4JEREMY HORGAN-KOBELSKI   11:03.70  18 SUBARU-GAR
5CHRIS SHEPPARD   11:03.90  HARO BICYC
6SID TABERLY   11:11.40  52 SPECIALIZE
7SEAMUS MCGRATH   11:11.90  44 HARO BICYC
8RYAN TREBON   11:13.00  KONA/CLARK
9BARRY WICKS   11:17.30  12 KONA/LES G
10MATHIEU TOULOUSE   11:18.30  73 TEAM MAXXI
11RODDI LEGA   11:18.60  62 NORCO FACT
12JASON SAGER   11:23.50  19 TEAM HOTEL
13LIAM KILLEEN   11:26.10  38 SPECIALIZE
14RICKY FEDERAU   11:27.60  60 GEARSRACIN
15PETER WEDGE   11:27.70  32 KONA/LES G
16MICHAEL BRODERICK   11:31.40  66 KENDA/SEVE
17CARL DECKER   11:32.00  29 GIANT
18BART GILLESPIE   11:32.80  33 BIOGEN-IDE
19NICK RANNO   11:33.70  81 TREK ROCKY
20ANDREAS HESTLER   11:36.78  26 ROCKY MTN/
21BRENT MILLER   11:37.10  14 WTB/FOX SH
22MARK WEIR   11:38.60  54 WTB/FOX SH
23KRIS SNEDDON   11:38.80  28 KONA/CLARK
24NICK WAITE   11:39.60  48 U23 NATION
25CODY PETERSON   11:43.40  41 3D RACING
26ERIC JONES   11:43.50  BIOGEN-IDE
27JESSE JAKOMAIT   11:44.20  70 DARK HORSE
28ALAN OBYE   11:45.80  11 U23 NATION
29AMON PEASE   11:45.90  89 INTENSE
30TODD WELLS   11:48.00  20 GT/HYUNDI
31MARTIN LAZARSKI   11:49.60  92 ROCKY MOUN
32CARSTEN BRESSER   11:49.88  93 ROCKY MOUN
33TAKAHIRO OGASAWARA   11:50.20  71 SUBARU-GAR
34Sam Jurekovic   Colorado Springs, CO11:50.60 189561  68 U23 NATION
35KEIICHI TSUJIURA   11:57.10  64 BRIDGESTON
36KARL PLATT   11:57.77  94 ROCKY MOUN
37RAITA SUZUKI   11:57.80  51 BRIDGESTON
38THOMAS TURNER   12:02.10  65 CANNONDALE
39ANDY MILLS   12:03.00  86 TREK/VOLKS
40Nathan Phillips   San Antonio, TX12:03.50 28064  87 SOLAR ECLI
41SAM SCHULTZ   12:05.60  16 U23 NATION
42MATT GORDON   12:05.80  59 TEAM SIX
43ERIC RANSOM   12:06.80  53 TAMARACK R
44CHARLES STORM   12:07.00  75 BTD RACING
45BRYAN FAWLEY   12:12.20  49 
46CHRISTIAN FAVATA   12:13.70  58 
47DOUGLAS RYDEN   12:14.00  91 PRO CYCLIN
48TIM CARLETON   12:18.00  61 SPORT SWAP
49Evan Plews   Salem, OR12:18.60 28290  56 SANTIAM BI
50JESSE RIENTS   12:18.80  82 NATURE VAL
51LUCAS LIVERMON   12:21.60  80 PACESETTER
52THOMAS SPANNRING   12:21.80  55 STEIN ERIK
53EARL BRADLEY   12:23.70  85 TREK FACTO
54CHARLES PENDRY   12:24.70  34 INLAND - B
55JEREMIAH BISHOP   12:27.59  TREK/VW
56GUIDO VISSER   12:28.10  74 BROMONT/CY
57ROBERT COTTON   12:30.10  67 STRUCTURAL
58JAY HENRY   12:31.22  FORD/SPECI
59JOSHUA POWERS   12:32.30  88 RED ROCK R
59TODD JOHNSON   12:32.30  63 JACKSON HO
61JOSH KRAVETZ   12:42.80  96 
62MICHAEL JANELLE   12:52.54  57 TOKYO JOES
63NAT ROSS   12:57.44  72 SUBARU- GA
64ERIC JELLUM   13:02.70  69 FORD/GIANT
DNFCHRIS EATOUGH     23 TREK/VW

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Elliott   San Diego, CA14:55.91 110930  517 BIANCHI/GR

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amylynn Peterson   Knoxville, TN14:45.20 212603  586 KNOX REVOL
DNFANNE HICKS     546 
DNFSUSAN ROBERTS     603 

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHRISTINA SMITH   14:47.99  713 
2Kim Passafiume   Auburn, CA15:22.80 206432  423 VELO BELLA
3Tiffany Pezzulo   Salt Lake City, UT15:48.05 89443  471 BIOGEN-IDE
4Krista Park   Madison, SD15:56.91 203842  676 COLAVITA/TITUS/ADDICTIVE CYCLES
5Tracy Hambrick   Winder, GA16:01.71 203938  543 Extremely Productive Inc./Ellsworth
6Beth Schlotterbeck   New Orleans, LA17:27.36 204908  687 NWCC

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MEL STEELE   16:05.27  816 
2Elizabeth Sheldon   Washington, DC18:27.17 208059  475 TOKYO JO'S

Women - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cynthia Post   Plano, TX14:54.25 186569  728 PACC
2Ursula Sandefur   Auburn, AL15:11.14 31203  601 
3Tammy Killebrew   Austin, TX16:40.85 88101  556 HILL COUNT
4JULIE FIGG   19:17.80  508 
5Kathy Johnson   Dallas, TX20:09.86 157466  727 RBM/MATRIX

Women - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charlotte Miller   Colorado Springs, CO17:31.16 24357  722 GCCA-TOYOT

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALISON SYDOR   12:27.50  62 ROCKY MTN
2MARIE HELENE PREMONT     65 ROCKY MT
3SHONNY VANLANDINGHAM   12:45.90  LUNA WOMEN
4SUSAN HAYWOOD   12:46.30  24 TREK-VOLKS
5WILLOW KOERBER   12:46.90  SUBARU-GAR
6MARY MCCONNELOUG   12:47.40  43 KENDA/SEVE
7KATERINA HANUSOVA   12:49.10  LUNA WOMEN
8KIARA BISARO   12:50.00  36 GEARSRACIN
9DARA MARKS-MARINO   12:57.10  FORD/SPECI
10GEORGIA GOULD   12:58.00  31 TAMARACK
11HEATHER IRMIGER   13:04.40  11 TOKYO JOES
12KATHY SHERWIN   13:05.50  18 BIOGEN-IDE
13ALISON DUNLAP   13:10.00  LUNA WOMEN
14KERRY BARNHOLT   13:10.20  SUBARU-GAR
15LYNE BESSETTE   13:12.90  40 ELICYCLE/L
16MEGAN MONROE   13:13.50  47 
17KELLI EMMETT   13:21.60  FORD/SPECI
18JAQUELINE MOURAO   13:23.70  52 SCOTTUSA/R
19JENNY COPNALL   13:27.60  41 SUBARU-GAR
20SARA BRESNICK-ZOCCHI   13:39.90  15 FORD/SPECI
21ERIN WINTER   13:44.00  60 TREK
22CAROLYN POPOVIC   13:46.10  51 BIKE WORKS
23Nina Baum   Albuquerque, NM13:53.50 180986  20 CANNONDALE
24ZEPHANIE BLASI   14:03.50  14 KENDA TIRE
25KIMBERLY FLYNN   14:04.00  56 DEFEET
26ALICIA HAMILTON   14:04.60  23 DARK HORSE
27KRISTY MANTZ   14:12.00  61 SNOWSHOW/D
28LAURA ANDERSON   14:14.20  32 
29MELISSA THOMAS   14:16.62  46 TOKYO JOES
30KRISTI LEWIS   14:20.70  63 SUN & SKI
31LAURA BOWLES   14:35.40  55 BACK TO DI
32GRETCHEN REEVES   14:39.67  ROCKY MTN
33MANDI RIDDLE   14:40.90  44 SNOWSHOE R
34THERESA MATTINGLY   14:45.50  37 
35PAULA BURKS   14:47.90  34 DEFEET
36REBECCA GROSS   14:51.10  38 SUN AND SK
37ROBIN FARINA   14:57.70  58 
38Monique Sawicki   Yucaipa, CA15:00.32 208698  50 TEAM MATA
39KYIA MALENKOVICH   15:07.37  53 HEADMETHON
40DJ MORISETTE   15:19.80  45 ELLSWORTH/
41SHANNON GIBSON   15:20.31  42 CRAZY CAT
42JENNIFER TILLEY   15:23.30  49 SUNFLOWER
43Suzanne Aguero   Little Rock, AR15:23.90 187776  59 ORBEA/MAD
44CHERYL OLSON   15:40.00  39 ADVANTAGE
45HILLARY HARRISON   17:43.84  57 KENDA/PINN
DNFSARAH FAULKNER     35 TREK/VW RE

Women - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristina Henne   Park City, UT15:13.39 163331  429 MTBCHICK.C
2Danae York   Boulder, CO15:34.26 178290  479 VELOBUM.CO
3Rachel Throop   Costa Mesa, CA15:48.83 174132  649 TEAM NOVA
4Stephanie Schlaack   Mckinney, TX16:55.60 169043  702 CANNONDALE
6Chantel Shoemaker   Durango, CO17:14.77 170692  647 FT LEWIS C
7Deidre York   Boulder, CO17:16.76 178289  473 VELOBUM.CO
DNFJessica Thomas   Lilburn, GA 196708  623 KENDA/CYCL

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee