Race Results for
INCXS #3
Moscow, ID
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/13/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Zach Bowden   Vancouver Wa 245716   Audi
2547.14Phillip Kearns   Moscow, ID 416480   
3554.29Sam Finch   Moscow, ID 360919   University of Idaho
4561.43Nick Stroud   Boise Idaho 390786   University of Idaho
5568.57Luke Ogden   Walla Walla, WA 333612   
6575.71Matt Dabbs   Moscow, ID 416597   
7582.86Ryne Christen   Oregon Il 361087   University of Idaho
8Kalen Bergaro      
DNFTroy Odstrcil   Renton 401167   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1517.70Dylan Pollard   Moscow, ID 336476   Palouse Bicycle Racing
2553.85Jacob Ryse   Spokane, WA 416328   
3Henry Deming      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1343.35Joseph Fountain   Moscow, ID 94425   Palouse Bicycle Racing
2363.42Eric Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
3383.49Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
4403.57Louie Fountain   Moscow, ID 270416   
5423.64Matthew Pollard   Moscow, ID 28371   Palouse Bicycle Racing
6443.72Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
7Erik Barghoff      
8483.87Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
9Kevin Phomna      
10524.02Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
11544.09Andrew Ackerman   Spokane 412054   
12564.16Hank Greer   Spokane, WA 360201   Team Double Check

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Kieran Long   Moscow, ID 416540   Palouse Bicycle Racing
2Alex Ryse      
3Angus Rate      
4Benjamin Hurdllow      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1334.37Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2351.41Mark Knokey   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
3368.45Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
4385.50John Limbaugh   Pasco, WA 106281   Chinook Cycling Club, Inc
5402.54Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
6419.58Ted Chauvin   Spokane, WA 51628   Audi
7436.62Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941   Cyclocrossworld
8453.66Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
9470.71Svein Nostdahl   Ponderay, ID 413262   
10487.75Henry Hamby   Spokane, WA 283095   G.S. Gap
11504.79Tom Miller   Saint Maries, ID 24486   
12521.83Carlos Lopez   Spokane, WA 416906   
13538.87Clifford Kiracofe   Hayden, ID 100833   
14555.92Colin Cox   Sandpoint, ID 7977   
15572.96Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - MLW
16590.00Noah Sutherland   Spokane, WA 78946   Cool Water Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1322.80Steven Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
2336.98Cully Todd   Coeur D Alene, ID 97194   
3351.16Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843   Two Wheeler/Specialized
4365.34Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053   Wheatland Wheelers
5379.53Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
6393.71Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
7407.89John Siok   Spokane, WA 289195   G.S. Gap
8422.07Tim Phillips   Eagle, ID 98923   Broken Spoke Cycling
9436.26Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   
10450.44Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067   Wheatland Wheelers
11464.62Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
12478.80Jim Williamson   Coeur D Alene, ID 38450   Two Wheeler/Specialized
13492.99Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690   Vertical Earth
14507.17Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
15521.35Andrew Walker   Spokane, WA 36966   River City Red
16535.53Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418   G.S. Gap
17549.72John Osterback   Spokane 242826   Spokane Rocket Velo
18563.90Joel Fields   Veradale, WA 360978   
19578.08Dave Boucher   Spokane, WA 239566   Baddlands Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1520.24Tom Heywood   Wenatchee, WA 16072   Team W.A.R.
2534.19Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
3548.14Brian Gavin   Spokane, WA 212931   Emde Sports
4562.10Richard Beightol   Prosser 148932   Chinook Cycling
5576.05Dennis Ratcliff   Post Falls, ID 296541   Baddlands Cycling Club
6590.00Tony Brittain   Spokane, WA 302611   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1242.84Kevin Bradford-Parish (1 - Cat1)   Spokane, WA 147208   Cyclocrossracing.com
2259.37JT Fountain (2 - Cat1)   Moscow, ID 94425   Palouse Bicycle Racing
3275.91Jeremy Pinto   Moscow, ID 58106   Palouse Bicycle Racing
4292.45Kaler Marshall (3 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
5308.99Ryan Bibko (1 - Cat2)   Kent, WA 215821   First Strike Velo
6325.53Jerry Long (2 - Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
7342.07Kris Holden (4 - Cat1)   Spokane, WA 148376   
8358.60Joshua Liberles (5 - Cat1)   Portland, OR 208558   HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
9375.14Zachary Heath (3 - Cat2)   La Grande, OR 302891   Heroes Foundation Cycling Club
10391.68Keith Robinson   Post Falls, ID 180752   
DNFDavid Holden (Cat2)   Spokane, WA 260091   Team Novo Nordisk Elite

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1375.36Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119   University of Idaho
2389.10Jake Maedke   Ephrata, WA 200231   
3402.84Daniel Shaw   Coeur D Alene 402580   Vertical Earth
4416.58William Knudsen   Spokane, WA 133739   
5430.32Steve Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
6444.06Nigel Davies   Spokane  360719   Emde Sports
7457.80Matt Pollard   Moscow, ID 28371   Palouse Bicycle Racing
8471.54Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159   
9485.28Jeff Koncz   Spokane, WA 177547   
10499.02Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481   
11512.75Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
12526.49Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - Fitness Fanatics
13540.23Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
14553.97Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   
DNFAnthony Matson   Moscow 416976   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1475.12Erik Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
2482.30Zach Bowden   Vancouver Wa 245716   Audi
3489.48Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
4496.66Kevin Thonney   Walla Walla, WA 367560   
5503.84Kevin Strawn   Spokane, WA 284144   
6511.02Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619   
7518.20Eric Mathis   College Place, WA 305771   
8525.38Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
9532.56Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655   Whitman College
10539.74Bryan MacDonald   Pullman, WA 328994   
11546.92Jason Hurdlow   Moscow, ID 368645   Washington State University
12554.10Jed Barden   Spokane, WA 292436   Chinook Cycling Club, Inc
13561.28Keith Vonachen   Sagle, ID 330088   
14568.46Rachel Molsee   Moscow, ID 342804   3FCX
15Ashlee Weimar      
16582.82Jason DeVoir   Dayton, WA 360250   
17590.00Matthew Brittain   College Place, WA 287146   
DNFThomas Leach   Spokane Valley, WA 102339   Spidermonkey Cycling
DNFJames Engerbretson      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Mark Deming   Moscow Id 416901   
2543.85Patrick Grecu   Pullman, WA 416650   
3547.69Mark Puddy   Salt Lake City 366724   SaltCycle - Intelitechs
4551.54Dustin Colombini   Hayden, ID 417458   
5555.38Todd Conley   Spokane, WA 94192   
6Billy Holcomb      
7563.08Alex Francis   Pullman, WA 416544   
8566.92William Kerr   Moscow, ID 399727   Palouse Bicycle Racing
9Alexander Pettit Estell      
10Matt Case      
11Alex Vasilyev      
12Steve Lorentz      
13Jesus Ramirez Conejo      
14Jesus Mendoza Sen.      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726   
2556.67Maryjane Martin   Pocatello 416364   
3573.33Sierra Reid   Portland, OR 220306   
4590.00Andi Oden   Moscow, ID 340446   University of Idaho

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aunika Miranda      
2552.50Sierra Kozak   Dalton Gardens, ID 417463   
3565.00Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW
4Isabell Strawn      
5590.00Kestrelle Kozak   Dalton Gardens, ID 417462   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sharon Anderson   Portland, OR 240213   
2Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Audrey Pollard   Moscow 390832   Palouse Bicycle Racing
2565.00Megan Heyns   Moscow, ID 416629   Palouse Bicycle Racing
3Cora Johnson      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.95Suzie Forsyth   Prosser, WA 12058   Emde Sports
2512.36Julie Kelsey   Spokane, WA 207048   Zuster Cycling
3531.77Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
4551.18Cheryl Lynn Rudd   Pullman Wa 413799   Baddlands Cycling Club
5570.59Sheila Heyns   Moscow, ID 416628   Palouse Bicycle Racing
6Jennifer Fields      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Betsy Cordes   Moscow, ID 52603   
2565.00Ann Kendall   Spokane, WA 269999   Zuster Cycling
3590.00Debra Wesbrook   Hayden, ID 302265   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1295.39Jayne McLaughlin (1 - Cat2)   Valleyford, WA 327252   Zuster Cycling Team
2338.98Natalie Koncz (1 - Cat1)   Spokane, WA 187206   Zuster Cycling Team
3382.57Shannon Holden (2 - Cat1)   Spokane, WA 151124   
4426.16Sara Johnson (3 - Cat1)   Spokane, WA 153029   Triangle Velo
5469.75Betsy Cordes (1 - Cat3)   Moscow, ID 52603   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jenn Perean      
2544.17Joy Adams   Mccall, ID 402558   
3548.33Jenel Emahiser   Post Falls 410727   Zuster Cycling Team
4552.50Amy Anderson   Spokane, WA 237078   Zuster Cycling Team
5Erin Lolich      
6560.83Erika Miranda   Portland, OR 416719   
7Molli Lee-Painter      
8569.17Cheryl Lynn Rudd   Pullman Wa 413799   Baddlands Cycling Club
9573.33Monique Cordova   Sandpoint, ID 414400   
10Jessica Long      
11581.67Angie Feser   Spokane, WA 350814   Zuster Cycling
12Stephanie Kane      
13Katrina Vonthilan ?      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee