Race Results for
ICX IndyCycloplex Cross
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
on 10/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Andersen (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 1584   Men Of Steel Racing LLC
2Geoffrey Chandler (1 - Cat2)   Indianapolis 365647   Speedway Wheelmen
3Steve Harpster (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 229677   
4Brad DeMott (3 - Cat3)   Shelbyville, IN 9179   Gray Goat Sports
5john schmitz (4 - Cat3)   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike
6Scott Golas (1 - Cat5)   Chicago, IL 413432   xXx Racing
DNSKevin Noone (Cat2)   Indianapolis, IN 66206   ICC BISSELL-ABG-GIANT

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Micah Fritzinger (1 - Cat2)   Georgetown, IN 290524   McDonalds Cycling Team
2Joseph Hatley (2 - Cat2)   Indianapolis, IN 88011   
3Bradley Hayes (1 - Cat3)   Brazil, IN 333804   J's Bikes/IHOP
4William Hallberg (3 - Cat2)   Indianapolis, IN 312998   Team Nebo Ridge
5Greg Bauer (2 - Cat3)   Muncie, IN 310092   
6Scott Perry (3 - Cat3)   Indianapolis, IN 208296   Speedway Wheelmen
7Chad Nay (1 - Cat4)   Carmel, IN 282137   
8Jeff Hernly   Greens Fork, IN 417039   
DNSRandy Coddington (Cat3)   Camby, IN 113316   Heroes Foundation Cycling Club

Men - Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Popov   Plainfield, IN 382967   MOB Squad - U Build IT
2hayden nelson   Avon, IN 417444   

Men - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brennan Foster   Louisville, KY 388740   
2Marek Hayes   Brazil In 386461   J's Bikes/IHOP
3Jack Kovach   Indianapolis, IN 388973   Bicycle Outfitters Indy
4Will Johnson   Pendleton, IN 341996   DRT Racing
5Kyle Andersen   Fort Wayne 414364   Men Of Steel Racing LLC
6Myles Nickleson   Franklin, IN 417153   
7cyrus crandell   Rockville, IN 417451   
8Ayrton Houk   Indianapolis, IN 417068   

Men - Cat 4 Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Norman Gwaltney (1 - Cat3)   Indianapolis, IN 60099   Team Indiebike
2tim casady      
3JEFF SMART (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 350026   
4Karl Kovach (1 - Cat4)   Indianapolis, IN 388800   Team Bicycle Outfitters Indy
5Tom Peek (2 - Cat4)   Anderson, IN 91366   Speedway Wheelmen
6Edward Marshall (3 - Cat4)   Fishers, IN 22595   
7Glen Alden (4 - Cat4)   Columbus, IN 278630   Men Of Steel Racing LLC
8Bob Wilson (5 - Cat4)   Indianapolis, IN 382055   
9Robert Beck (6 - Cat4)   Indianapolis, IN 49527   
DNSMichael Ozment (Cat4)   Champaign, IL 46412   Team Mack Racing Assoc. LTD

Men - Cat 4 Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randy Witte (1 - Cat3)   Shelbyville, IN 88983   
2John Porter (2 - Cat3)   Westfield 389740   
3Jason Renschler (3 - Cat3)   Indianapolis, IN 226357   Bicycle Outfitters Indy
4Wayne McKillip (1 - Cat4)   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters
5Matthew Rouse (2 - Cat4)   Fishers, IN 141871   
6Michael Conaway (4 - Cat3)   Fortville, IN 180478   Speedway Wheelmen
7Christopher Yeomans (3 - Cat4)   West Lafayette, IN 392345   
8Chad Nay (4 - Cat4)   Carmel, IN 282137   
9Thomas Standers (5 - Cat4)   Greencastle, IN 201563   J's Bikes/IHOP
10Paul Gilson (6 - Cat4)   Fishers, IN 376717   
11John Paul (7 - Cat4)   Greencastle In 364662   
12William Smith (8 - Cat4)   Indianapolis, IN 33064   
13Timothy Wegner (9 - Cat4)   Fort Wayne, IN 386650   
14jeff warner (10 - Cat4)   Auburn, IN 294408   Men of Steel Racing
15russell nichols (11 - Cat4)   Westfield, IN 350970   Team World Bicycle Relief
16Glen Tank      
17john matthews (12 - Cat4)   Indianapolis, IN 163588   
18Jerry Rusin (13 - Cat4)   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge
DNSPat Herrick (Cat4)   Auburn, IN 293500   Men of Steel Racing
DNSJames Gross (Cat4)   Lafayette Indiana 392228   

Men - Cat 3 Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Gavin (1 - Cat3)   West Lafayette, IN 12969   Racing For Riley
2Michael Henry (2 - Cat3)   Fort Wayne, IN 361289   
3Marc Johnson (3 - Cat3)   Indianapolis, IN 344334   Team Indiebike
4Matthew Koehn (4 - Cat3)   Indianapolis, IN 19546   Speedway Wheelmen
5Charles South (5 - Cat3)   Fort Wayne, IN 33532   Men of Steel Racing
6Craig Reynolds (6 - Cat3)   Terre Haute, IN 274621   J's Bikes/IHOP
7Thomas Elliott (7 - Cat3)   Carmel, IN 345524   

Men - Cat 3 Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Richardson (1 - Cat3)   Auburn, IN 273612   
2Patrick Hirschfeld (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 373456   Team Indiebike
3James Frazier (3 - Cat3)   Fishers, IN 103874   
4Corey Green (4 - Cat3)   Mason, OH 150266   Zephyr Wheel Sports
5Chris Arvin (5 - Cat3)   Bloomington, IN 101636   Don Galligher-DRT Consulting
6Mike Johnson (6 - Cat3)   Pendleton, IN 264914   DRT Racing
7Luke Landis (7 - Cat3)   Fort Wayne, IN 122491   
8Jon Clodfelter (8 - Cat3)   Fishers, IN 195393   
9Ramon Vasquez (9 - Cat3)   Yoder, IN 122487   NoLimit Cycling
10Dave Aukerman (10 - Cat3)   Hillsdale, IN 97139   J's Bikes/IHOP
11Ty Peck (11 - Cat3)   Shelbyville, IN 329862   
12Yngvar Brynildssen (12 - Cat3)   Indianapolis, IN 5285   Speedway Wheelmen
DNSTim ODonnell (Cat3)   Indianapolis, IN 205702   
DNFBrian Schultz (Cat3)   Asheville, NC 197637   Velosports Racing
DNFJay Lorentz (Cat3)   Shelbyville, IN 357342   
DNFJames Jensen (Cat3)   Indianapolis, IN 387449   Gray Goat Sports

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Dillman (1 - Cat1)   Fairdale, KY 261876   Bob's Red Mill Cyclocross
2Joshua Johnson      
3chad tieman (2 - Cat1)   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland Brewing
4Eric Anderson      
5Luke Beemer (1 - Cat2)   Brownsburg, IN 354164   Team World Bicycle Relief
6Vance Fletcher (2 - Cat2)   Chariton 278921   Rasmussen Bike Shop
7Gunner Dygert (3 - Cat2)   Brownsburg, IN 351414   BISSELL-ABG-GIANT
8David Yohe (4 - Cat2)   Indianapolis, IN 290032   
9Nathan keek      
10Ryan Hubbs (5 - Cat2)   Bargersville , IN 343562   Speedway Wheelmen
11Zach Bender (6 - Cat2)   Glen Rock, NJ 250355   Cycle-Smart, Inc.
12Andrew Boneff (7 - Cat2)   Fairborn, OH 291433   J's Bikes/IHOP
13Zachary Carlson (8 - Cat2)   Plano, TX 277433   Matrix/RBM
14Samuel Dobrozsi (9 - Cat2)   Loveland, OH 235804   
15William Sherman      
16Alek Minkis (10 - Cat2)   Brownsburg, IN 356889   Midwest Devo
17Jonathan Hoopingarner (1 - Cat3)   Roseville, MI 364732   Team Priority Health
18Stephan Hirsch (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 337040   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
19Scott Bond (11 - Cat2)   Greenfield, IN 190551   Speedway Wheelmen

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jedidiah Fritzinger   Georgetown, IN 292244   McDonalds Cycling Team
2Joshua Kush   Martinsville, IN 281852   Team Indiebike
3Justin Miller      
4Aaron Higley   Champaign, IL 376532   Wild Card Cycling
5Scott Brenton   Indianapolis, IN 351196   Team Indiebike
6Dustin Jones      
7Galen Denney   Indianapolis, IN 326568   
8Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   
9Matthew Tescula   Roanoke, IN 323664   NoLimit Cycling
10Jonathan Edwards      
11Corbin Schmitz   Bargersville, IN 319856   Midwest Devo
12Miles Johnson   Indianapolis, IN 317598   Team Indiebike
13Michael Keppler   Indianapolis, IN 195291   Speedway Wheelmen
14nicholas fabini      
15john hoopingarner      
16Neil Fortner   Champaign, IL 356128   Wild Card Cycling
17Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team World Bicycle Relief
18Ryan Burnette   Lafayette 401436   
19Luke Tilmans   South Bend, IN 359840   
20Oliver Beeson   Fishers, IN 204060   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
21Jay Brant   Indianapolis, IN 330608   Team Indiebike
22Richard Bate   Louisville, KY 297740   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
23Jackson McNear   Louisville, KY 301315   Red Zone Cycling
24Josiah Longenecker   Angola, IN 353804   Men of Steel Racing
25Ben Stein      
26John Rhoden   Indianapolis, IN 209846   
27Cameron Ashbrook   Evansville, IN 303363   Dan's Competition Factory Racing
DNSFred Iversen   Carmel  366391   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Buchanan   Greencastle 375139   J's Bikes/IHOP
2Aaron Hegert   Bloomington, IN 298790   
3Lewis Henrickson   Gowen, MI 309627   CMS Race Team
4Tyler Conant   Indianapolis 389918   
5Matthew Allen   Lafayette, IN 297739   Team Nebo Ridge
6John Hoffman      
7Patrick Gordon   Indianapolis, IN 392150   
8Thomas Davis   Zionsville, IN 170173   Team Nebo Ridge
9John Telthorst   Mahomet 376350   Wild Card Cycling
10Brent Houk   Indianapolis, IN 384444   Team Bicycle Outfitters Indy
11Benjamin Mason   Indianapolis, IN 387499   Speedway Wheelmen
12Jerod Kizer   Dana, IN 339162   J's Bikes/IHOP
13Michael Stumpe   Greenwood, IN 302852   
14Victor Popov   Plainfield, IN 382967   MOB Squad - U Build IT
15Michael Haley   Springfield , IL 387039   
16Nate Lake   New Carlisle 395247   
17Robbie Alden   Columbus, IN 336454   Men of Steel Racing
18Jeremy Pfister   Auburn, IN 346442   Men of Steel Racing
19Nate Surls   Indianapolis, IN 382182   
20Jeremy Crumbaugh   Fishers, IN 280757   Speedway Wheelmen
DNSPatrick Gordon   Indianapolis, IN 392150   
DNSbeau boggs   Zionsville, IN 316206   BISSELL-ABG-GIANT
DNFEdward Fujawa   Indianapolis, IN 392354   
DNFTerry McDonald   Indianapolis, IN 376337   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Kintzel   Warsaw 414589   
2Matthew curry      
3cary schein   Zionsville, IN 106417   
4Alfons Eggink   Bloomington, IN 239066   
5Kevin Houk   Indianapolis, IN 417029   
6brian dawson   Leo In  397597   
7Dave Tozer   Fishers, IN 417048   
8jacob watson   Selma, IN 412464   
9Eric Lewis   Indianapolis, IN 163589   
10levi jamison      
11Blake Fahl   Indianapolis, IN 390393   Heroes Foundation Cycling Club
12Shannon Branscomb   Fort Wayne, IN 244092   
13Wesley Kendall   Greencastle, IN 395399   J's Bikes/IHOP
14seth sexton      
15Justin Branscomb   Fort Wayne, IN 417184   
16Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   
17Jason French   Indianapolis, IN 403619   
18Corey Smith   Fort Wayne, IN 397687   
19Christopher Ewan   Indianapolis, IN 188782   
20Brian Poitras   Fort Wayne, IN 151212   
21chad sommerville   Indianapolis, IN 417023   
22owen hayes      
23Cody Malone   Indianapolis, IN 417182   
24Craig Clayton   Westfield, IN 416384   
25David Hall   Pittsburgh Pa 358669   
26Alyn Brown   Indianapolis, IN 157213   Wood -N- Wave
27Rajesh Danala   Indianapolis, IN 408169   
28Vern LaMere   Zionsville, IN 413682   
29chris kellar   Indianapolis, IN 361656   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
30benjamin snow      
31davide gable   Fort Wayne, IN 172315   

Women - Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Suzan Young   Warsaw 384205   Men of Steel Racing
2Grace Paul   Greencastle, IN 417179   Terre Haute Cycling

Women - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lily Peck   Shelbyville, IN 413104   
2Corabelle LaneKyger   Dana 374469   J's Bikes/IHOP
3Diane Houk   Indianapolis, IN 417069   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chloe Dygert (1 - Cat2)   Brownsburg 406176   Midwest Devo
2Katherine Santos (1 - Cat3)   Louisville, KY 302383   Red Zone Cycling
3allie dragoo (2 - Cat3)   Grand Rapids, MI 291607   Marian University Cycling Team
4Sierra Siebenlist (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 166038   Team Indiebike
5Mackenzie Green (2 - Cat2)   Mason, OH 300251   Borah
6Corrie Karas (3 - Cat3)   Rochester, MI 353448   
7Rebecca Zink (4 - Cat3)   Indianapolis, IN 278382   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachel Dobrozsi   Loveland, OH 267450   Lionhearts Junior Racing
2Christina Paul   Greencastle, IN 364661   
3Melinda Higley   Champaign 379584   Wild Card Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Molly Trueblood   Indianapolis, IN 386802   
2Rachelle Cobb   Fairborn, OH 291790   
3Elaine Reed   Greenwood, IN 380945   
4Amy Czerwonka   Louisville, KY 360023   
5Alicia Bird   Chicago, IL 408525   
6Stephanie Torres   East Elmhurst 269772   Affinity Cycles
7Agueda Formoso   Indianapolis, IN 407093   
8Annalynn Houk   Indianapolis, IN 417067   
9corri lewis   Indianapolis, IN 417025   
10Tara McDonald   Noblesville 414272   
11Kim Brant   Indianapolis, IN 414484   
12Sarah Saft   Fishers, IN 417183   
13Shannon Albers   Indianapolis, IN 413380   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee