Race Results for
Chippewa Creek 2012
Brecksville, OH
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00David Duecker   Lakewood, OH43:08 366980   Team Lake Effect
2542.17Dylan Hayda   Warren 369648   WAS Labs Cycling
3544.34Jay Karpinski   Cleveland, OH 342768   
4Jason Faulkner      
5548.68Travis Alban   Sagamore Hills , OH 380795   
6550.85Zachary Chappell   Akron, OH43:34 358069   Team Snakebite
7553.02Nathan Cebula   Stow, OH44:29 380024   
8555.19Scott Morman   Akron, OH44:35 368324   Stark Velo
9557.36Gregory Halter   Hinckley, OH 45421   Team Akron
10559.53Don Asher   Wooster, OH44:46 261983   Ride On Wooster
11561.70John Becker   Akron, OH45:38 380210   Summit Freewheelers
12563.87Aaron Troxel   Burbank, OH 365147   Ride On Wooster
13Jeff Jewlett      
14568.21Brian Gealy   Ravenna, OH 368326   WAS Labs Cycling
15570.38Mark Durno   Cleveland, OH 380466   
16572.55Michael Romanchek   Bay Village, OH46:08 358428   Snake Bite Racing
17574.72Chris Neag   Medina, OH46:32 382522   
18Dale Kodek   48:18   
19Graham Sears   50:40   
20Unknown Rider   1:00:50   
21583.40Joseph White   Jacksonville, FL1:04:49 377898   
22Jeff James      
23587.74Jon Hauserman   Lakewood, OH 376645   
24Ronald Machio      
DNFMichael Poremba   Aurora, OH 263147   Chagrin River Cycling
DNFmanuel rodriguez   Cleveland, OH 376611   A World Of Pain

Men - Cat 4 - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.73Brent Bachman   Westerville, OH53:35 309621   Eddys Bike Shop
2453.81Gary Anderson   Hudson, OH 294178   Ride On Wooster
3462.89William Neidinger   Broadview Heights, OH 331826   Team Snakebite
4471.97Robert Sroka   North Royalton, OH 270997   Team Lake Effect
5481.05Scott Kuboff   University Heights, OH 298848   Snake Bite Racing
6490.13Ron Kubala   Northfield, OH 346212   
7499.21Ian Broadhead   Kent, OH 346976   WAS Labs Cycling
8508.29Jonathan Ehlinger   Wooster, OH 332052   Ride On Wooster
9517.37Emilio Poggio   Shaker Heights, OH 326258   Team Lake Effect
10526.45Christian Staneluis   Shaker Heights, OH 181786   Snake Bite Racing
11535.53Andrew Provenza   Avon, OH 101071   Snake Bite Racing
12544.61Michael Chapman   Norton, OH53:58 291562   Orrville Cycling Club
13553.69Birk McGilvrey   Pittsburgh, PA54:04 23470   Beaver Valley Velo
14562.77Christopher Huck   Navarre, OH54:08 165499   Team Snakebite
15571.85Willaim Buckwalter   Wooster, OH54:37 50641   Ride On Wooster
16580.93Don Bunker   Apple Creek, OH56:23 204055   Ride On Wooster
17590.01Edward Doughty   Industry, PA1:04:07 69765   Beaver Valley Velo
DNFDavid Trolio   Cleveland Heights, OH 261501   
DNFCraig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062   Lake Effect Cycling Team

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1246.73Rob Thompson (1 - Cat1)   Lakewood, OH1:11:00 311256   Spin
2261.56Jeff Pendlebury (2 - Cat1)   Fredericksburg, OH 307012   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
3276.39Paul Martin (3 - Cat1)   North Royalton, OH 207549   Panther p/b Competitive Cyclist
4291.22Jake Lifson (4 - Cat1)   Pittsburgh, PA1:12:47 43355   GPOA
5306.05David Chernosky (5 - Cat1)   Cuyahoga Falls, OH1:14:00 49665   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
6320.88Steven Kurpiewski (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA 265551   Fort Pitt Velo
7335.71Matt Celek (2 - Cat2)   Cuyahoga Falls, OH 319220   Ride On Wooster
8350.54Ray Huang (3 - Cat2)   Cleveland Heights, OH 16965   Spin
9365.37Jason Halloran (4 - Cat2)   Lakewood, OH 170377   Spin
10380.20Erik Lesco (5 - Cat2)   Massillon, OH1:14:09 207847   Spin
11395.03Nathaniel Veselenak (1 - Cat3)   Brooklyn, OH1:14:16 312196   Spin
12409.86Robert Martin (6 - Cat2)   Brecksville, OH1:14:22 49126   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
13424.69Peter Scacheri (2 - Cat3)   Shaker Heights, OH1:14:30 214963   Spin
14439.52Todd Howman (7 - Cat2)   Wooster, OH1:14:43 316934   Ride On Wooster
15454.35David Steiner (8 - Cat2)   Chagrin Falls, OH1:15:03 209770   Spin
16469.18Tom Keller (3 - Cat3)   Solon, OH1:17:25 205603   Spin
17484.01James Baldesare (6 - Cat1)   Kent, OH 63797   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
DNFZack Kratche (Cat3)   Charleston 336238   

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1398.94Dave Garrett (1 - Cat3)   Cleveland, OH1:05:40 51581   Pista Elite
2409.00Rudy Sroka (1 - Cat2)   N Royalton, OH 33715   Lake Effect Cycling Team
3419.06Christopher Smith (2 - Cat3)   Canton, OH 263109   Stark Velo
4429.12Jonathan Shell (1 - Cat1)   Wooster, OH 71499   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
5439.18Richard Parr (3 - Cat3)   Uniontown, OH 27316   Stark Velo
6449.24Nate Loman (4 - Cat3)   Fairlawn, OH 236165   Team Lake Effect
7459.30John Ehrlinger (5 - Cat3)   South Euclid, OH 209482   Spin
8469.36Jim Yankush (6 - Cat3)   Youngstown, OH1:05:54 72219   
9479.42Jeff Grzybowski (7 - Cat3)   South Euclid, OH1:07:20 51518   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
10489.48Joe Pallotto (8 - Cat3)   Mantua, OH 54101   Lake Effect Cycling Team
11499.54John Fiumara (9 - Cat3)   New Middletwn, OH 50524   
12509.60Derek Wilford (10 - Cat3)   Euclid, OH 134363   Spin
13519.66Michael Adams (1 - Cat4)   Stow, OH 115151   WAS Labs Cycling
14529.72Phil Hines (11 - Cat3)   Sagamore Hills, OH 63240   
15539.78Michael Larimer (12 - Cat3)   Bay Village, OH 267814   Team Snakebite
16549.84Ted Pablo (13 - Cat3)   Broadview Hgts, OH1:07:30 130921   Ride On Wooster
17559.90Michael Vanucci (2 - Cat2)   Sagamore Hills, OH1:07:42 58217   Team Lake Effect
18569.96Bill Wells (14 - Cat3)   Glen Ellyn, IL1:13:56 53781   
19580.02Gregory Halter   Hinckley, OH1:16:07 45421   Team Akron
20590.08Ron Kubala   Northfield, OH1:16:12 346212   

Men - Junior - Juniors - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach Johnson      

Women - Cat 1/2/3/4 - Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1489.02Lorena Brown (1 - Cat3)   Navarre, OH50:26 139053   Team Snakebite
2503.45Laura Webb (1 - Cat4)   Lakewood, OH50:32 379521   
3517.88Jane Geisse (2 - Cat3)   Chagrin Falls, OH50:41 261161   Spin
4532.31Kennedy Adams (2 - Cat4)   Stow, OH51:10 310691   WAS Labs Cycling
5546.74Gwennyth Davis (3 - Cat3)   Tallmadge, OH51:26 245157   Lake Effect Cycling Team
6561.17Veda Gerasimek (3 - Cat4)   Transfer, PA51:57 297211   Young Medalists / Team Rothrock
7575.60Kelly Baker (4 - Cat4)   North Olmsted, OH53:58 333290   Team Snakebite
8590.03Melody Gerasimek (5 - Cat4)   Transfer, PA58:39 304981   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee