Race Results for
Big M Ski Area XC
Manistee, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1370.32Christian Tanguy   Rochester, MI1:45:22.299 217038  96 TEAM CF
2397.02Greg Kuhn   Sterling Heights, MI1:49:53.480 227915  99 RBS MOUNTAIN BIKE TEAM
3423.72Alex Vanias   Leroy, MI1:50:23.812 291766  97 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
4450.42Michael Wissink   Walled Lake, MI1:51:06.000 119033  98 SPECIALIZED
5477.12Mark Parmelee   Ortonville, MI1:54:44.392 264374  94 CYCLETHERAPY
6503.82Jeff Wittbrodt   South Lyon, MI1:56:13.086 112078  SPECIALIZED
7530.52Sascha Leuthold   Rochester Hills, MI2:00:17.073 294012  93 RBS CYCLING TEAM
8557.22Christopher Anten   Holland, MI2:01:03.860 244467  91 HOLLAND MI
9583.92Ed Serrat   Clarkston, MI2:04:54.232 228231  95 SPIN ZONE RACING/CANNONDALE
DNFShawn Davison   East Grand Rapids, MI 325508  92 EAST GRAND RAPIDS

Men - Pro/Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1529.54Niel Scharphorn   Jension, MI1:32:54.516 204881  721 THE MOTION INITIATIVE
2549.69Patrick Russell   Berkley, MI1:40:07.704 197649  720 WOLVERINE
3569.85Michael Ring   Clare, MI1:48:56.640 199939  719 CLARE MI
4590.00Craig Akers   Ann Arbor, MI1:51:13.088 311639  718 HC HOOLIGANS

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SEAN RIMANDO   0:30:41.783  2945 MPMBA- MICHIGAN PINOY MOUNTAIN BIKERS ASSOCIATION
2JUSTIN KREGER   0:32:32.990  2946 RBS MISCA CLUB
3556.66MATTHEW WITTBRODT   Allendale, MI0:35:29.419 291194  2943 RACING GREYHOUNDS
4JOHN ESTAPA   0:37:21.918  2948 ST. CLAIR MI
5ANDREW MCBRIDE   0:37:42.464  2947 CANTON MI
6581.65OLIVER WISSMAN   Oxford, MI0:41:42.886 302797  2942 FLYING RHINO CYCLING CLUB
7CHRISTIAN HARRIS   0:46:33.471  2941 XC CYCLE

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARK E ESTAPA   1:21:07.075  2474 ST. CLAIR MI

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RILEY ONEIL   1:02:06.013  2550 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING
2JACK LAKE   1:09:37.495  2551 WASHINGTON TWP MI
DNFTOMMY WOZNIAK   DNF  2549 CLARKSTON MI

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ROB PETERS   0:56:40.024  2055 ROCHESTER HILLS MI
2565.00NATHAN WERNETTE   Mount Pleasant, MI1:00:39.024 340256  2057 TRI CITY CYCLISTS
3MARK STRIKWERDA   1:28:33.080  2056 XC CYCLE

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARC ZACCARDELLI   0:59:07.253  2186 TEAM SANDBAG
2NATHAN CLEMINSON   1:00:59.712  2187 WARREN MI
3DAVE ROSS   1:02:23.136  2185 NORTH LIBERTY IN
4CHRIS RUSSO   1:06:02.707  2190 RACING GREYHOUNDS
5JAMI KIBBE   1:09:50.692  2188 TEAM APEX
6PAUL MALY   1:20:25.392  2189 ROCKFORD MI

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jon Haines   Shelby Township, MI0:57:38.395 348608  2251 MACOMB BIKE
2CHRIS AMBLER   1:01:02.700  2246 OAK PARK MI
3RANDY LANGE   1:03:36.038  2249 TEAM SANDBAG
4DENNIS DEEM   1:07:19.210  2250 HARRIETTA MI
5ROBERT BENNETT   1:08:38.468  2248 RACING GREYHOUNDS
6590.00DOMINIQUE MERRIT   Flushing, MI1:28:20.367 294982  2247 FLYING RHINO CC

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BYRON COOLEY   1:00:53.127  2353 COOLEY PLUMBING/ CYCLETHERAPY
2TOM UBER   1:01:08.135  2354 KLM / COLDSTONE CREAMERY
3BOB RHOADES   1:01:51.601  2352 XC CYCLE
4DAN ONEIL   1:11:52.190  2355 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00JON WLODARCZAK   Howell, MI1:22:06.852 354486  827 TWIN SIX / ON 2 WHEELS
2565.00ROGER INMAN   Dexter, MI1:31:12.824 102231  828 DEXTER MI
3590.00Kevin Skipworth   Findlay, OH2:10:41.817 294491  826 CITY BIKE SHOP

Men - Cat 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TERRY PRICE   1:25:48.412  1612 DTE ENERGY
2556.67Kristopher Ouvry   Kalamazoo, MI1:27:25.093 26951  1609 CANNONDALE MIDWEST
3JAMES TAYLOR   1:35:17.623  1610 BIG RAPIDS MI
4DON WOOD   1:50:37.792  1611 PINCKNEY MI

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1527.74KURT VOGT   Macomb, MI1:18:56.772 357873  1541 RBS CYCLING TEAM
2SAM ALBAUGH   1:33:20.374  1535 CANNONDALE MIDWEST
3ALEX SCHULTZ   1:36:18.260  1539 OXFORD MI
4561.34Andrew Dever   Clarkston, MI1:38:33.287 325136  1537 CYCLETHERAPY
5JOSEPH STEIN   1:53:01.111  1542 ROCHESTER MI
6SIMON ALBAUGH   2:00:12.654  1536 CANNONDALE MIDWEST

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Derrick OBrien   Jackson, MI1:15:35.533 315388  931 TEAM ACTIVE
2ROBERT BAGINSKI   1:16:35.519  927 WINDSOR ONTARIO
3551.12Wes Sovis   Interlochen, MI1:16:42.385 337816  935 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING
4556.68Cody Sovis   Interlochen, MI1:18:11.301 337706  934 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING
5ADAM HALLETT   1:18:21.217  929 HC HOOLIGANS
6BRAD MEYER   1:18:22.052  939 WHISPER/ JADE
7573.36Justin Faber   West Olive, MI1:18:29.524 254351  932 XC CYCLE
8578.92Anthony Stein   Oxford, MI1:20:58.263 300456  937 ROCHESTER MI
9MATTHEW BARKLEY   1:28:01.574  936 AUBURN HILLS MI
10BRIAN KLOMP   1:34:14.823  938 DTE & HESPARIA AUTO
DNFROSS WILLIAMS   DNF  933 EINSTEIN RACING

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ERIC HUNE   1:23:57.833  1004 TEAM APEX
2JASON BAILEY   1:31:49.698  1000 HOLLAND MI
3573.34ANDREW LOEWENTHAL   Port Huron1:32:53.874 254339  1001 TEAM SANDBAG
4JOEY RANGEL   1:37:02.061  1003 LUDINGTON MI

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.48Greg Hughes   Williamston, MI1:18:49.453 297058  1111 TEAM TOMS P/B KIND HUMAN
2CHAD BAUMANN   1:21:06.968  1115 ALLENDALE MI
3534.32Michael Meyer   White Lake, MI1:24:42.907 371090  1112 FLYING RHINO CYCLING CLUB
4CRAIG SMITH   1:25:23.683  1113 FREE WHEELER BIKE SHOP
5562.16Guy Colegrove   Ferndale, MI1:36:31.770 347176  1110 FERNDALE MI
6576.08MARK FIEDLER   Clyde, MI1:40:36.680 254337  1116 TEAM LAST DAYS
7PATRICK MURPHY   1:48:36.184  1114 RACING GREYHOUNDS

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TIM STROEBE   1:18:05.045  1208 HOLLAND MI
2ROBERT CROOKS   1:18:13.157  1213 CLINTON TWP MI
3550.00Terry Bochenek   Jenison, MI1:21:18.932 208574  1215 FUSION I.T.
4R. TOMLINSON   1:24:09.901  1211 BIRMINGHAM MI
5560.00Shawn Minard   Wixom, MI1:26:37.100 357859  1210 SPECIALIZED
6565.00MATT MORROW   Wichita, KS1:28:19.450 246533  1206 XC CYCLE
7JONATHAN KING   1:28:25.412  1205 RBS CYCLING TEAM
8575.00MATT PHILLIPS   Chattanooga, TN1:29:49.938 156731  1207 HOLLY MI
9580.00Scott Albaugh   Waterford, MI1:36:03.417 315822  1212 CANNONDALE MIDWEST
10585.00BRIAN LEARY   Macomb, MI1:40:07.283 302108  1209 CANNONDALE MIDWEST RACING
11HENRY LORIA   1:51:20.217  1214 WILLIAMSTON MI

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00SCOTT LUCA   Kalkaska, MI1:17:02.036 119407  1311 KALKASKA MI
2DAVID RICHARDSON   1:21:37.155  1302 DEARBORN MI
3MARK JUDD   1:22:31.652  1308 HOUSE OF WHEELS
4WILLIAM SHAVER   1:25:04.573  1303 FREE WHEELER BIKE SHOP
5CARL FOLTZ   1:25:47.134  1306 NMP
6565.00albert lake   Washington, MI1:28:30.824 288072  1309 CAD 02
7570.00DAVID STEIN   Cedar Rapids, IA1:29:16.257 134760  1304 ROCHESTER MI
8GARY CHURCH   1:32:32.742  1310 FRUITPORT MI
9580.00Dennis Willyard   Macomb, MI1:33:40.904 301729  1305 FLYING RHINO CYCLING CLUB
10585.00Jack Miner   West Bloomfield, MI1:37:13.152 278177  1301 ACTIVE RACING/ WOLVERINE SPORTS CLUB
11STEVE BALOGH   2:02:20.869  1307 CANTON MI

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00BILL BOWMAN   Madison, CT1:22:11.904 56458  1462 HUNTINGTON WOODS MI
2548.33JAMES STANSKI   1:22:58.606 358517  1460 TECUMSEH ONTARIO
3ROGER PELKEY   1:26:08.600  1459 PERCISIONMTB.COM
4DEWAYNE DUSENDANG   1:26:26.410  1465 XC CYCLE
5ERIC VOGT   1:26:46.034  1463 RBS CYCLING
6581.65PETER OGDEN   Brightonbrighton, MI1:26:47.323 359143  1458 BRIGHTON MI
7STAN BRISH   2:12:50.511  1461 MILFORD MI
DNFJOE SOUIS     1464 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NIEL SCHARPHORN SR.   1:34:40.898  1538 XC CYCLE
2RON SOLOMON   Rochester, MI1:52:03.753 284373  1543 OAKLAND TWP MI

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CJ Brish   Milford, MI1:42:37.768 323646  102 HOMETOWN CYCLING
2Logan Taylor   Cadillac, MI1:45:19.589 349506  101 CADILLAC MI

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.99Mitchell DeYoung   Saint Johns, MI1:37:07.115 341176  207 ST JOHNS MI
2535.33Robert Neidlinger   Royal Oak, MI1:38:07.261 357071  213 HC HOOLIGANS
3562.67Shony Reuven   White Lake, MI1:50:56.444 342068  210 CYCLETHERAPY
4590.01Phil Schiller   Howell, MI2:00:04.409 355210  211 HOWELL MI

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1501.00Jason Bowne   Twin Lake, MI1:35:33.091 220686  369 XC CYCLE
2509.57Jay Click   Ferndale, MI1:36:28.355 323334  370 FERNDALE MI
3518.14Jimmie Colflesh   Westland, MI1:38:28.976 7386  371 MOM & POP RACING
4526.71John Osgood   Kimball, MI1:42:27.728 254343  376 TEAM SANDBAG
5535.28Brian Harris   Holland, MI1:44:02.701 176820  373 XC CYCLE
6543.85Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI1:44:13.404 163382  377 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
7552.42Bryan Marek   Big Rapids, MI1:48:46.392 324158  375 SPEED MERCHANTS
8560.99David Moore   Lake Orion, MI1:49:21.360 231282  379 CYCLETHERAPY SPECIALIZED RACING
9569.56Peter Greaves   Niles, MI1:52:50.646 211503  378 CYCLE & FITNESS
10578.13Keith Feldt   Waterford, MI1:53:08.201 256165  372 FLYING RHINO CC
11586.70Derek Hill   Waterford, MI1:54:54.357 279612  374 CYCLETHERAPY
DNFJim Bonnell   Waterford, MI 322724  368 WATERFORD MI

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1509.32Robert Wozniak   Clarkston, MI1:39:34.801 306878  459 FLYING RHINO
2517.39Ron Stack   Fenton, MI1:41:01.998 177087  458 CYCLEFIT SPORTS CLUB
3525.46Mark Spore   Wayland, MI1:41:26.462 356618  457 XC CYCLE
4533.53Michael Bliss   Royal Oak, MI1:43:01.707 262184  450 WOLVERINES/ ACF
5541.60JEFFREY ZELLER   Onekama, MI1:44:37.335 118148  460 ONEKAMA MI
6549.67Scott Pruski   Grand Rapids, MI1:47:26.399 358022  454 FREE WHEELER BIKE SHOP
7557.74Matt Mattice   Sterling Heights, MI1:49:54.589 248879  461 KLM / COLDSTONE CREAMERY
8565.81Derek Mattice   Rochester, MI1:55:22.231 250707  462 KLM / COLDSTONE CREAMERY
9573.88Todd Powers   Marysville, MI1:59:03.136 256547  453 TEAM SANDBAG
10581.95Kevin Skipworth   Findlay, OH2:12:08.838 294491  456 CITY BIKE SHOP
11590.02Edward Barker   Oakland Twp, MI2:16:02.031 255637  449 CYCLETHERAPY

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Schuck   West Bloomfield, MI1:52:11.999 169124  502 RACING GREYHOUNDS

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARK W ESTAPA   0:37:13.000  2949 ST. CLAIR MI
2AVERY EVANS   0:51:27.249  2940 TEAM SANDBAG
3NOAH BOWNE   1:14:47.699  2944 XC CYCLE

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1514.37Mackenzie Woodring   Belmont, MI1:46:31.760 211079  628 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
2545.02Lynn Alfs   Birmingham, MI1:47:32.977 295931  629 KLM / COLDSTONE CREAMERY
3575.67Erin Vicary   Walled Lake, MI1:59:23.400 240185  627 QUIRING CYCLES

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1REBECCA HOLMQUIST   1:03:06.489  2650 TUSTIN MI
2BROOKE STEVINSON   1:04:42.604  2651 DARK HORSE RACING

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1VICTORY HARRIS   0:32:41.640  2875 XC CYCLE

Women - Cat 3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KATI KRIKKE   1:13:09.300  2753 ROCKFORD MI
2KATHY SURRAT   1:40:04.691  2752 SOUTH BEND IN
3590.00JANINE GIFFORD   Flushing, MI2:13:08.138 358894  2750 FLYING RHINO CC

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00JENNIFER DOLENGA   Clarkston, MI1:34:48.756 285061  1850 DARK HORSE RACING
2JACKIE MALIK   1:44:51.366  1851 TEAM SANDBAG
3JEN HOINKA   2:04:41.569  1852 CANNONDALE MIDWEST RACING

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GINGER WISSMAN   Oxford, MI1:56:24.939 270536  1765 FLYING RHINO CYCLING CLUB

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KIM OWENS   1:32:50.226  1904 EAST GRAND RAPIDS MI
2552.50LYNNE SIENKIEWICZ   Howell, MI1:34:50.371 308610  1903 RACING GREYHOUNDS
3565.00JANET GRIMM   Traversecity, MI1:39:54.065 282080  1901 TRAVERSE CITY MI
4577.50LILLIAN RUIZ   Ypsilanti, MI1:45:36.453 254346  1902 TREEFORT BIKES
5CYNTHIA TOMLINSON   1:52:59.598  1906 RACING GREYHOUNDS

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melissa Mabry   Westland, MI2:01:55.906 297273  626 MOM & POP RACING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee