Race Results for
Wee-Chi-Tah Trail Races
Wichita Falls, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Jordan   1:05:57.00  346 
2matthew baker   1:06:46.00  1303 
3Blake Perez   1:07:45.00  360 
4Chris Hogan   1:08:46.00  1314 
5558.20Bryan Wilson   Lone Tree, CO1:09:06.00 272665  390 
6Louis Lough   1:10:04.00  353 
7567.30James Krahula   Lewisville, TX1:12:50.00 308133  348 
8David Baxter   1:13:59.00  1305 
9Brian Hendryx   1:19:13.00  342 
10Caleb Shoaf   1:25:08.00  1326 
11585.50Travis Glauser   Oklahoma City, OK1:27:00.00 357805  1311 
12590.05Ryan Wells   Springboro, OH1:29:18.00 242778  386 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00James Willis   Missouri City, TX56:59.00 288511  389 
2541.85Dan Tarkanick   Flower Mound, TX59:41.00 352864  1329 
3Billy Shults   1:02:13.00  375 
4Bill Sharp   1:04:53.00  374 
5Aaron Degler   1:05:36.00  317 
6JIMMY FORREST   1:05:58.00  335 
7justin eggemeyer   1:06:56.00  328 
8Cristian Zolli   1:06:58.00  1335 
9Russell Howerton   1:08:56.00  1315 
10Michael Bays   1:10:01.00  305 
11558.50Brad Whitaker   Hopkins, MN1:10:30.00 135068  387 
12Hobie Smith   1:11:22.00  1327 
13john fritzsch   1:11:59.00  338 
14Eric Webster   1:13:23.00  385 
15WILL TOOMBS   1:14:02.00  380 
16Dru Remsburg   1:14:11.00  1325 
17569.60Brian Kelleher   Harwinton, CT1:16:44.00 239246  347 
18Cory Walker   1:19:06.00  383 
19TIM LEGH-PAGE   1:19:17.00  351 
20Gabriel Rojas   1:19:38.00  367 
21Brad Madewell   1:22:14.00  354 
22Fanus Sevenster   1:23:11.00  373 
23Kris Davis   1:23:41.00  315 
24582.55Ruben Macias   Plano, TX1:28:08.00 274143  1319 
25Jonathan Joyce   1:28:16.00  1317 
26Edward Villien   1:37:45.00  381 
27Erik Brunner   1:38:30.00  309 
28Steven Schroeder   2:41:25.00  371 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Patrick Moneymaker   Carrollton59:13.00 355740  1322 
2David Powell   60:07.00  362 
3544.76Richard Lamb   Spring, TX1:02:30.00 20185  349 
4547.14Jeff Westerheide   Dallas, TX1:03:13.00 232998  1334 
5549.52Rodney Skyles   Whitehouse, TX1:04:03.00 346426  376 
6551.90Bradley Dixon   Mcgregor, TX1:04:07.00 364899  322 
7Jathan Fields   1:06:01.00  332 
8556.66Michele Trevisani   Wichita Falls, TX1:07:40.00 325598  1331 
9Ray Jennings   1:07:41.00  1316 
10Scott Gipson   1:09:17.00  340 
11Harold Hardister   1:13:05.00  341 
12Rodney Bates   1:15:37.00  303 
13Bradley Baumunk   1:18:38.00  304 
14570.94Curtis Reeves   Archdale, NC1:19:49.00 65028  364 
15573.32Willem van der Gryp   Coppell, TX1:21:60.00 354628  1332 
16Michael Cody   1:22:48.00  1306 
17578.08Timothy Aishman   Edmond, OK1:25:07.00 318288  301 
18Michael Marsh   1:27:20.00  355 
19khiem nguyen   1:31:20.00  359 
20Robert Larmer   1:40:59.00  1318 
21Robert Jobe   1:43:44.00  344 
22589.98Odis Franklin   Coahomacoahoma, TX2:09:49.00 332638  336 

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Raymond Carpenter   Oklahoma City, OK1:01:59.00 341546  312 
2543.12Kevin Watassek   Irving, TX1:04:59.00 237100  384 
3546.24Keith Hilton   Flower Mound, TX1:08:01.00 305244  1313 
4Henry Doo   1:11:36.00  324 
5552.48Roger Mathis   Argyle, TX1:13:35.00 294858  356 
6555.60Martin Metzger   Grapevine, TX1:15:38.00 247306  357 
7RAYMOND WIGGS   1:16:23.00  388 
8William Steel   1:20:27.00  378 
9Brian Quinn   1:20:45.00  363 
10Bruce Evans   1:21:25.00  331 
11Don Fryer   1:25:42.00  1126 
12Joe Allen   1:26:45.00  302 
13Eric Cioti   1:30:17.00  314 
14Martin Eichler   1:33:40.00  1308 
15David DeTamble   1:40:34.00  319 
16Allen Lazenby   1:45:57.00  350 
17Richard Moore   2:07:18.00  358 

Men - Cat 3 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Des Lauriers   1:10:16.00  318 
2Rick Fogle   1:35:54.00  334 
3JOHN RUIZ   1:36:02.00  368 
4Stephen Engelhardt   1:47:03.00  330 

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Peigne   55:11.00  1119 
2Kyle Wilhite   58:11.00  146 
3Shawn Cheney   1:01:05.00  1106 
4561.42Colby Smith   Tulsa, OK1:01:16.00 315234  140 
5justin lindabury   1:01:47.00  118 
6Brain Steiner   1:04:27.00  141 
7582.84Marc Peters   San Clemente, CA1:11:09.00 268932  129 
8589.98Rob Loar   Argyle, TX1:22:12.00 321702  119 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHRIS PATTERSON   56:26.00  1118 
2489.17Shane Waites   Minden, LA56:58.00 344404  145 
3493.97Luis Acosta   Austin, TX59:27.00 273898  101 
4498.77Eric Wolf   Wylie, TX60:47.00 340810  1125 
5503.57Keith Pitman   Minden, LA1:01:00.00 342372  131 
6508.37Jacobe Daniels   Red Oak, TX1:01:12.00 344504  1110 
7DOUG BEREND   1:04:18.00  103 
8JOE EZERNACK   1:06:13.00  1111 
9522.77Leonard Christo   San Angelo, TX1:06:26.00 182433  107 
10527.57Jarod Cassada   Guthrie, OK1:07:13.00 336636  106 
11532.37Shawn Price   Windthorst, TX1:07:17.00 117343  134 
12kris mowery   1:08:00.00  122 
13541.97Cory Griffith   Borger, TX1:09:27.00 377019  1113 
14546.77Leonel Cosio   Austin, TX1:09:31.00 276637  108 
15Jeremy Harlow   1:11:14.00  115 
16Shad Mcgaha   1:22:13.00  120 
17john minnett   1:22:42.00  121 
18Will Ramsay   1:26:31.00  135 
19570.77Eddie Wyrick   Atoka, OK1:34:44.00 309823  148 
20Brad Rush   1:35:06.00  1104 
21Tracy Blanton   1:43:02.00  105 
22585.17Joshua Schwiesow   Golden, CO1:43:32.00 277942  138 
23Christopher Preston   2:06:06.00  133 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bret Roberts   58:01.00  136 
2Tim Dixon   59:12.00  111 
3523.98David Otto   Cardiff, CA60:24.00 55906  125 
4531.32Doug Phillips   Mc Kinney, TX1:01:44.00 294742  1120 
5Armando Guerrero   1:04:31.00  114 
6Gary Sult   1:14:05.00  143 
7john liebers   1:14:24.00  117 
8Carl Paetzold   1:16:23.00  126 
9Daren Kirbo   1:16:31.00  116 
10jeffrey crocker   1:24:32.00  109 
11Lee Tatum   1:33:17.00  1123 
12Oscar Marrufo   1:51:43.00  154 

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Tim Noble   Virginiabeach, VA57:40.00 292571  1116 
2543.12John Conwell   Houston, TX58:34.00 273029  1107 
3Robert Sparacino   58:56.00  1122 
4549.36Thomas Doker   Maysville, GA60:38.00 114152  1101 
5552.48Tim Green   Arroyo Grande, CA1:02:22.00 268119  1112 
6Rod Wilhite   1:03:11.00  147 
7Lawrence Brown   1:04:17.00  1105 
8David Steiner   1:05:17.00  142 
9Dan Thomas   1:09:17.00  144 
10William Lamb   1:10:11.00  1115 
11571.20Dennis Pierce   Seattle, WA1:15:06.00 97998  130 
12Norman Naquin   1:23:33.00  124 
13William Darnell   1:25:01.00  110 
14Tom Cribbs   1:25:38.00  1109 
15Ron Bettis   1:26:55.00  104 
16don muckleroy   1:40:40.00  123 
17JOHN BAXTER   1:49:10.00  102 

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNSScott Special     31 
DNFTrent Daulton   Wichita Falls, TX 325604  1027 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Cummings   1:10:44.00  26 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1379.78Eric Warden   Flower Mound, TX50:58.00 112874  1028 
2466.48Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX50:59.00 254112  27 
3553.18Jon Cotton   The Colony, TX52:48.00 265213  1026 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corey White   Hobart, OK55:43.00 165514  32 
2David Nyland   1:03:48.00  29 

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bobby Reed   Eastland, TX59:39.00 359422  1029 

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Holt   1:17:24.00  343 
2Lyndsey Ferris   1:29:20.00  1310 
3Sara Lough   2:42:30.00  1301 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Brunner   1:24:00.00  310 
2TAMRA ROBERTS   1:24:06.00  366 

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Reba Becker   1:08:58.00  306 
2Christina Wilson   1:19:39.00  391 
3Kristi Ryan   1:24:02.00  369 
4elisa flores   1:24:56.00  333 
5Seretha Elkins   1:28:50.00  329 
6571.25Andi Phillips   Dallas, TX1:30:41.00 337572  1323 
7Tammy Friddle   1:52:15.00  337 
8Janet Dixon   1:58:39.00  300 
9590.00Daina Boeschenstein   Lewisville, TX2:05.00 343818  308 

Women - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diana DeArmond   1:21:19.00  316 
2556.67Iris Stagner   Mineral Wells, TX1:24:40.00 248802  377 
3Debby Eads   1:26:14.00  326 
4Julie Cribbs   1:30:01.00  1309 

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sherry Potts   1:02:48.00  1324 
2Lisa Norris   Oklahomacity, OK1:46:27.00 305659  1117 

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Desiree White   Hobart, OK58:30.00 66891  28 
2Donielle Nyland   Flowermound, TX60:47.00 305103  30 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee