Race Results for
South Eastern Regional Championship #1
Gainsville, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  553 
4Trent Donovan   Gainesville, FL 314436  550 CHAIN REACTION / TXTSIGNAL.COM

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jerry Dufour   Birmingham, AL 276258  551 MALT RACING
2eric meucci   Lithia, FL 283916  552 BENT'S CYCLING

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.77Max Baggaley   Gainesville, FL 269692  101 352 RACING
2490.57ALEX MEUCCI   Lithia, FL 268812  102 BENT'S CYCLING
3JOE MACKEY     105 
4526.16John Prater   Gainesville, FL 306924  100 
5SLOAN MONK     106 
6DAN DAVIES     103 
DNFJARIN WELTER     107 

Men - Cat 3 - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN PASCALE     50 
2KENNETH FLUKE     51 

Men - Cat 3 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JESSE ZIMMERMAN     
2Amos Audette   Highsprings, FL 307395  352 RACING
3TOBIN MCKNIGHT     MR GOODBIKE

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.43Josh Frankenberry   Palm Coast, FL 282199  202 
2472.51Richard Cowell   Tequesta, FL 279846  201 
3MARK PETERS     209 
4492.67Brian Reynolds   Bluffton, SC 293268  212 
5TRAVIS SINK     211 
6GEORGE DUFOUR     299 MALT RACING
7LOREN SCHENCK     208 
8532.98Matthew Donovan   Gainesville, FL 300234  205 CHAIN REACTION / TXTSIGNAL.COM
9ARVIN BIRREY     210 
10JEFF EMMNGER     206 
11MARK legaspi     204 
12LOREN SANCINETO     207 
13583.37Thomas Nugent   Palmcoast, FL 301448  203 

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN BROWN     307 MOW TOWN LAWNCARE
2MARK KOVI     301 
3554.29Johnny Collins   Dobson, NC 304742  302 AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
4561.43David Baggaley   Gainesville, FL 274708  303 352 RACING
5MATT DUBE     304 
6EDDIE HARTSAW     306 BENT'S 41
7KEVIN SCHMITT     308 
8GLENN LARSON     305 

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAVID ANDERSON     401 CYCLE YOUTH
2STEVE COLLINS     400 OCONEE OUTFITTERS
3RONALD MICHEL     402 

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1398.20John Sauve   Milton, FL 187797  505 
2409.86Travis Brown   Lakeland, FL 301361  508 TEAM BENT'S
3421.51Justin Cashion   Franklin, NC 299563  515 V2 SPORTS / JAKES FSJ JUNKYARD
4COREY CZYZ     501 
5444.82Austin Berger   Ocala, FL 243846  519 GONERIDING.COM
6JC LAKE     510 
7JOSEPH KARPUS     502 KENDA
8479.78Kevin Niles   Orlando, FL 291865  507 ENDURANCE FACTOR / BENT'S
9BENJAMIN ZIMMERMAN     504 
10503.09Jesse Stidham   Kingsport, TN 270613  503 EVEREADY ENDURANCE
11514.75Daniel Korecky   Tallahassee, FL 302094  512 
12JAMES DEES     509 
13RYAN BURNS     513 
14NEAL SHEPARD     514 
DNFKyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075  500 
DNFJAMES FOOTE     511 
DNFROBERT HARDY     506 

Men - Cat 2 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Troy Zimmerman   Lake Worth, FL 250100  401 
2Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  400 
3Scott Smith   Knoxville, TN 285396  403 TVB / TOMATO HEAD RACE
4Micah Reynolds   Knoxville, TN 291290  420 TVB / TOMATO HEAD RACE
5Peter Miner   Gainesville, FL 24551  404 352 RACING / BIKES & MORE / LEVY REALTY
6THOMAS LIDDY     405 
DNFDennis Kapralov   Palm Springs, FL 309220  402 
DNFRodney Reber   Gainesville, FL 129659  406 GATOR CYCLE

Men - Cat 2 - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JASON LUQUE     610 CHAMPION CYCLING
2426.75Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010  613 THE BIKE SHOP / BSRT / HAMMER NUTRITION
3TERRY CODDINGTON     603 ENDURANCE FACTOR.COM
4447.32Seth Kreibich   Stallings, NC 19814  606 BIKESOURCE
5457.60William Agricola   Fernandina Beach, FL 266978  600 
6467.89Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  609 
7CHRIS BILLOWICH     611 CYCLE LOGIC
8FLIP AGUILERA     605 
9JIMMY IRIZARRY     604 OCALA SNACK VENDING
10509.02Matthew Little   Yulee, FL 224869  601 
11PABLO KENNER     608 SCOOT SKATE & BIKE
12529.59Lee Carmichael   Chattanooga, TN 309302  607 
13539.88Chip Purcell   East Brainerd 242389  602 SCV / KRYSTAL MTB
14550.16Oscar Manrique   Miami, FL 233837  612 

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.66Clint Gibbs   Newberry, FL 144801  705 
2460.74John Romaine   Boca Raton, FL 135370  701 LOUIS GARNEAU
3468.82Max Dyar Jr   Hattiesburg, MS 192491  702 MALT RACING
4476.90Mitchell Greenberg   Longwood, FL 180741  707 
5484.97Darren Venditti   Miami Beach, FL 276793  708 ALSSB.COM
6493.05Humberto Diaz   Wesley Chapel, FL 284511  709 
7BRENDAN O'CONNER     706 TEAM KNUCKLEHEAD
8509.21Dwight Smith   Church Hill, TN 269901  703 EVEREADY ENDURANCE
9517.29Brian Hastings   Apopka, FL 234758  700 BIKE WORKS ORLANDO
10GARY BOWDEN     715 BOWDEN DISTRIBUTORS INC.
11533.45Robert Dills   Knoxville, TN 209494  704 
12541.53Kyle Gibbs   Lake Worth, FL 287442  727 RELENTLESS RACING
13549.61Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  714 
14557.68Michael Toney   Jacksonville, FL 293828  716 
15565.76Benny Protano   Hollywood, FL 84820  710 JUNKMAN
16FRANCISCO ALBA     711 
17THOMAS IDOYAGA     712 
18590.00Jeffrey Zipperer   Indian Harbour Beach, FL 79035  717 
DNFMitchell Harvey   Lakeland, FL 116799  713 

Men - Cat 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1474.13Vick Dyer   Knoxville, TN 10321  451 
2503.10Steve Stidham   Kingsport, TN 269869  452 EVEREADY ENDURANCE
3532.06Joseph Botsch   Fancy Gap, VA 248932  457 AMERICAN CLASSIC / KENDA
4561.03Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408  454 
5JOSE CARVALHO     459 
DNFDOBY BEUSSE     460 

Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1328.64Brent Hall   Lakeland, FL 247826  109 ENDURANCE FACTOR / BENT'S
2353.13Brad Nelson   Carmel, IN 217294  105 
3377.62Chase Dickens   Mount Airy, NC 253981  101 AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
4402.11Stephen Flynn   Champions Gate, FL 257154  110 
5426.60Mark Broadwater   Cockeysville, MD 222929  108 
6451.09German Bermudez   Colombia 194439  104 UNION COLLEGE
7475.58William Hudgens   Milton, FL 258431  114 
8500.07Joseph Mark Damaso   Pensacola, FL 260356  106 
9524.56Anthony Hutton   Silver Springs, FL 247858  107 BRICK CITY BICYCLES

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1299.30Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  206 
2317.56Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  203 LG / BIKE AMERICA
3335.83Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445  211 RECOVERBETTER.COM
4354.09Lukasz Ziemba   Gainesville, FL 292744  207 
5372.36Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  200 MALT RACING / ORBEA
6390.63Andrew Mills   Orlando, FL 159112  213 918XC
7408.89Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890  210 IF RACING
8427.16Michael Nixon   Mius River, FL 209671  202 CANNONDALE FACTORY RACING
9RAFAEL LEE     208 
10463.69Everett Baker   Johnson City, TN 2318  205 EVEREADY ENDURANCE
11481.96Jason Lewis   Jonesborough, TN 276540  204 EVEREADY ENDURANCE
DNFRyan Kelley   Charlotte, NC 174835  209 BIKE SOURCE
DNFMichael Christopher   Gainesville, FL 220474  201 TEAM BENT'S / MR GOODBIKE
DNFGary Stern   Indialantic, FL 153379  212 SCVS

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1373.97John Murray   Ocala, FL 50974  312 BRICK CITY BICYCLES
2385.84Rick Pyle   Charlotte, NC 243883  309 
3397.71Andrew Danford   Ocala, FL 173954  314 CITRUS CYCLING CLUB
4409.58Jay Ulloa   New Symrna Beach, FL 76868  310 PLAN B CYCLING
5421.45Matt Hammond   Woodstock, GA 187953  311 
6433.32Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  315 
7445.19Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204  308 THE BIKE SHOP ORMOND BEACH
8457.06Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  300 F2 FITNESS / COLUMBIA CYCLING
9468.93John Hoover   Mc Donald, TN 127337  306 
10480.79Timothy Smith   Apopka, FL 135371  313 ATLANTIC SHORES VELO
11492.66Mark Poore   Cookeville, TN 94493  301 
12504.53Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  307 KRYSTAL / SCV

Men - Cat 1 - Expert - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1417.49Steve Bent   Lakeland, FL 45076  461 TEAM BENT'S
2445.43Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  458 BREAKAWAY CYCLES
3473.38Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245  463 DWC RACING
4TOM WILLIS     456 
5529.26Tom Pike   Biscayne Park, FL 268993  453 ELLSWORTH
6557.21William Feier   Canton, GA 203619  450 PACESETTER STEEL PB LITESPEED

Men - Pro - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1209.45Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  BRICK CITY BICYCLES / I9 / SUSPENSION EXPERTS
2220.92Seth Kemp   Campobello, SC 226556  15 C-TOWN KENDA / HAYES
3232.39Thomas Turner   Canton, GA 103410  JAMIS BICYCLES / OUTSPOKIN BICYCLES
4243.85Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  CHAMPION SYSTEM / CANNONDALE
5255.32Scott Frederick   Raleigh, NC 66359  12 INLAND CONSTRUCTION
6266.79Jeff Schalk   Frederick, MD 169390  TREK MTB CO-OP
7278.25David Wood   Hendersonville, NC 205937  23 GARY FISHER 29ER CREW
8289.72Regan Woodall   Ocala, FL 254912  19 BRICK CITY BICYCLES / I9
9ANDREW L'ESPERANCE     11 NOVA SCOTIA KONA
10312.66Aaron Snyder   State College, PA 204182  18 SCOTT RC MTR
11324.12Alex Ryan   Lewisville, NC 173542  CHAMPION SYSTEM / CANNONDALE
12335.59Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552  10 INLAND CONSTRUCTION
13347.06Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
14358.52Donald Galligher   Bloomington, IN 180004  DRT
15369.99Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  16 WOOD-N-WAVE / MAXXIS
16381.46Matthew Miller   Nazareth, PA 206833  17 GIANT MID ATLANTIC
17392.92Chris Janiszewski   Kula, HI 224537  21 BUYSRAM.COM
18404.39Wesley Lamberson   Limestone, TN 268691  14 CY / KENDA HAYES / THOMSON
19415.86Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  13 
DNFEarl Bradley   Indialantic, FL 133173  22 GARY FISHER 29ER CREW / ASV
DNFMartin Cox   Gainesville, FL 185995  20 ENDURANCE FACTOR / SCOTT / BIKE ROUTE

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1410.12Megan Protano   Hollywood, FL 254068  800 PROTANOLAW.COM / JUNKMAN
2PAM SWAILS     802 
3JULIANNE NORTH     805 UBC
4LAURA VEDRAL     803 
5590.00Dana Wolf   Cumming, GA 292454  801 
DNFMELINDA ANDRISEN     804 

Women - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1260.37Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  50 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
2280.62Shelly Allen   Land O Lakes 90693  52 BRICK CITY / BMC
3300.88Anina Aaron   Oak Ridge, NC 244684  51 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO / FOX
4321.14Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  59 
5341.40Amanda Green   Estill Springs, TN 242155  56 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
6361.66Belinda Williams   Land O Lakes, FL 133865  57 BRICK CITY BICYCLES
7381.92Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  54 AMERICAN CLASSIC / KENDA / TOMAC
8402.17Jennifer Horn   Atlanta, GA 271357  55 SORELLA CYCLING / P/B BVM ENGINEERING
9422.43Rita Borelli   Morgan Hill, CA 251746  60 GREAT BICYCLE SHOP
10442.69Emily Parker   Corryton, TN 243860  53 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
11462.95Erin Deemer   Winter Park, FL 284899  58 BRICK CITY BICYCLES

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee