Race Results for
Laddies Loppet Stage Race
Callaway, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/05/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samuel Elson   0:47:11  4006 hollywood/ silver cycling
1Zach Newton   0:42:36  4401 Squandra ACFYES
1Ethan Brekke   0:46:00  4412 Maplelag
2Zachary Smith   0:52:29  4030 Peace Coffee
2Sam Goblirsch   0:47:07  4042 joye goblirsch
2Alec Driscoll   0:53:40  4411 
3Leo Weisbrod   1:09:43  4407 
3Ian Price   0:50:04  4029 Dan Price
4Max Smothers   1:12:32  4032 Bicycle Sports
4Ryan Schow   0:57:38  4403 
5Jesse Busse   1:12:29  4001 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Kyser   0:40:53  4399 
2Frank Stanton   0:47:43  4034 Michael or mary
3Jorge Odio   0:48:45  4413 Bike and Fitness
4Nick Wilson   0:50:12  4063 Larson Cycle Racing

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jason Donlan   Waconia, MN0:42:42 301995  4005 Jessica Donlan
2John Reinan   0:45:10  4074 
3Tyler Ylonen   0:58:24  4055 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Sigerud   0:42:18  4050 
2Garrett Tews   0:49:26  4405 
3Jammie Hummel   0:55:55  4016 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Cieluch   0:48:15  4064 
2Janis Delins   0:48:16  4041 Sanita Kalnite
3Brian Penner   0:49:14  4409 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Anderson   0:43:07  4414 
2Scott Guse   0:49:01  4044 
3Mark Weglinski   0:53:34  4036 Rita Weglinski
4Kent Furois   0:58:27  4397 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerry Taylor   0:49:40  4035 
2Scott Guhl   0:51:32  4043 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Patridge   0:50:25  4067 
2Dave Riley   1:03:19  4402 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lucas Hieb   0:53:00  2038 Marcia Hieb
2Ethan Furois   1:05:17  2096 Gopher Wheelmen

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Wenzel   1:21:58  1347 Maplelag/Paramount
2Shea Franken   0:52:11  2148 Bicycle Sports
3560.00Matthew Olson   Eden Prairie, MN0:56:13 370629  2062 Kimberly Olson
4Reece Oleson   0:56:37  2128 wannabee racing
5Duncan Weisbrod   1:00:59  2088 LCR (larson cycle racing)
6Thomas Baldini   1:06:47  2005 Peter Baldini

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Bauer   1:03:30  2140 Hollywood Cycles
2Kyle Greene   1:07:50  2029 
3Alex Price   1:11:47  2068 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Riley   1:20:06  1345 SPH/ WheelhouseCycles
2Joe Lewis   1:21:56  1350 
3501.25Andrew McShane   Caldwell, ID1:56:13 284270  1038 
4Josh Bauer   0:54:32  2662 Llama Rama
5Drew Bentley   1:06:41  2698 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeremy Dirk   1:17:14  1015 Maplelag/Paramount
2Tucker Hibbert   1:22:59  1344 T-Train
3Brooks Monahan   1:23:28  1357 
4403.57Brendan Bellew   New Prague, MN1:26:53 313010  1004 Squadra ACF
5David Jensen   0:53:44  2138 Vicki Jensen
6Ian Nancekivell   0:56:12  2135 Behind Bars/LGR
7Rob Lutterman   0:59:00  2054 Wannabee Racing
8Brent Miller   0:59:17  2670 
9Jesse Hagglund   1:00:14  2031 summit racing
10Jeff Beck   1:10:03  2145 
11John Wickham   1:11:48  2127 Julie Wickham
12Thad Schalz   1:16:48  2694 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Broten   1:19:13  1356 
2Nathan Kremer   1:20:33  1035 Southwest Express
3Keith Moors   1:22:07  1362 
4414.18Tim Williams   Circle Pines, MN1:24:27 295831  1051 Wannabee Racing
5432.25Jason Vinar   Richfield, MN1:25:28 280348  1000 Silver Cycling
6Greg Ames   1:25:54  1355 
7468.39John Oman   Chaska, MN1:28:10 287396  1089 WannaBee Racing
8Evan Pengelly   1:30:15  1363 
9Mark Foslien   1:00:24  2023 Kjerstie Wiltze
10Kelly Ness   1:03:03  2112 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Burg   1:17:37  1007 Freewheel Bike
2487.76Matthew Horner   Savage, MN1:19:17 261909  1031 Maplelag/Paramount
3Derek Broten   1:19:57  1351 
4Jason MacDonald   1:24:22  1352 
5Evan Lawrence   1:38:48  1361 Team 53x11 Coffee
6Adam Emanoff   1:48:36  1020 Bent Crank Racing
7Jacque Poquette   0:57:53  2067 
8Robert Kohl   0:58:43  2682 
9Chad Weisgram   0:59:57  2676 
10Chris Okane   1:00:06  2681 
11Kim Schmidt   1:00:38  2683 
12Tony Schmitz   1:00:48  2075 Maplelag/Paramount
13Nick Pettis   1:01:01  2065 Wannabee Racing
14Nathan Olson   1:01:06  2063 Kimberly Olson
15570.18Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:02:44 95633  2044 Freewheel Bike
16Scott Morrison   1:04:10  2677 
17Todd Hale   1:04:39  2032 
18Michael Soderburg   1:12:38  2667 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Sandberg   1:15:09  1064 Penn Cycle
2504.07Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:15:55 236794  1003 Freewheel
3505.99Rick Ochs   Marshall, MN1:20:06 255648  1041 Southwest Express
4507.91Richard Erickson   Shoreview, MN1:20:07 275579  1021 Peace Coffee Racing
5Lonie Sauber   1:20:14  1048 LCR
6Paul Krawczyk   1:24:27  1349 
7Bill Dossett   1:24:30  1360 freewheel
8Bob Callaway   1:25:23  1358 Bluedog Cycles
9Matthew Engen   1:29:42  1343 Maplelag/Paramount/Cheep Team
10Kent Karjala   1:32:49  1354 Kenwood Racing
11Thomas Hanegraaf   1:33:33  1028 Sharon
12523.27Martin Rudnick   Minneapolis, MN1:34:22 298216  1047 Behind-Bars/LGR
13Dennis Porter   1:46:36  1353 
14Scott Lund   0:53:50  2103 Hollywood/SilverCycling
15Wade Bergner   0:54:09  2134 
16Todd Nesvold   0:56:59  2664 Peace Coffee Racing
17Randy Smothers   0:56:59  2078 Bicycle Sports
18Joel Herk   0:58:06  2691 
19Jim Newton   1:00:04  2665 Squadra ACF
20Chris Donato   1:06:14  2122 
21Kelly Bakke   1:07:51  2091 peace coffe
22Scot Hendricks   1:11:29  2037 LCR (Larson Cycle Racing)
23544.39Scott Meulebroeck   Savage, MN1:12:56 24177  2058 Bent Crank Racing
24Rich Poehl   1:19:29  2679 
25Glenn Margolf   1:20:25  2056 Wannabeee Racing

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Schow   1:20:51  1346 
2Steve Wenzel   1:22:28  1348 Maplelag/Paramount
3Ray Osowski   1:27:12  1042 LCR
4David Mainguy   2:04:47  1058 freewheel bike mtb
5Jack Ellefson   0:58:49  2686 
6Philip Roadley   0:59:27  2669 
7Todd Bauer   1:01:44  2126 Hollywood Cycles
8Garry Bistyar   1:03:04  2671 
9James Goblirsch   1:03:39  2097 joye goblirsch
10Mike Franken   1:07:01  2663 
11Gary Smith   1:18:12  2076 Peace Coffee
12Kevin Knutson   1:18:31  2684 Peace Coffee
13Dan Price   1:23:47  2069 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Benson   1:24:51  1359 
2485.02Todd Trembley   Faribault, MN1:00:28 217961  2084 
3Tim Hieb   1:00:32  2039 Marcia Hieb
4Kevin Miller   1:02:21  2672 
5Ken Grantler   1:03:02  2692 
6531.66Michael Cisek   Minneapolis, MN1:03:18 269355  2124 Freewheel Bikes
7Norm Busse   1:03:49  2013 
8Jerry Washatka   1:06:17  2687 
9Thomas Gujer   1:07:04  2673 
10Gary Sjoquist   1:10:05  2689 
11Keith Oleson   1:13:43  2150 wannabee racing

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Denny Barry   1:11:16  2006 Maplelag Paramont

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Richards   Callaway, MN1:48:54 265418  341 Maplelag-Paramount

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1310.68Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:40:36 211093  323 hollywood/silver cycling
2408.90Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:47:39 210080  322 Maplelag/paramount sports
3507.12Raymond Nickles   Maplewood, MN2:08:17 279231  319 lCR

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1339.59Nikolai Anikin   Duluth, MN1:51:54 261138  353 conti
2353.84Adam Bergman   Saint Paul, MN1:52:18 103032  511 
3368.09Devin Curran   Onalaska, WI1:53:11 211576  306 Spot Hollywood twin 6
4382.34Jay Henderson   Minneapolis, MN1:56:00 15779  300 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
5396.59Matt Muyres   Bloomington, MN1:57:18 160576  509 
6410.84Matt Nelson   Minneapolis, MN1:58:30 245341  318 Peace Coffee Racing
7425.09Jason Scherman   New Market, MN2:01:19 296398  329 WANNABEE RACING
8439.34Eric LeBow   Shoreview, MN2:03:02 279272  315 Maplelag
9453.59Nathan Hackensack   Saint Cloud, MN2:03:11 261680  512 
10467.84Clayton McLagan   Forest Lake, MN2:05:08 206756  317 Peace Coffee Racing
11482.09Rich Omdahl   Corcoran, MN2:05:17 297124  352 LCR
12496.34Tim Stone   Minneapolis, MN2:07:24 200623  505 Kenwood
13510.59Joseph Surla   Minneapolis, MN2:08:08 34681  331 Wannabee Racing
14524.84Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:29:15 207226  309 Peace Coffee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1438.61Kevin Ishaug   Minneapolis, MN1:48:54 101521  513 Freewheel Bike
2451.81Lawrence Sauber   Lakeville, MN1:57:05 135611  350 LCR
3465.01Jan Rybar   Apple Valley, MN1:59:55 98534  344 
4478.21Wallace Alexander   Minneapolis, MN2:02:43 193389  502 Kenwood Racing
5491.41Thomas Thornquest   Golden Valley, MN2:03:19 147521  506 Kenwood Racing
6504.61Eric Guse   St Louis Park, MN2:04:21 211199  338 flat city cycling club penn cy

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1285.04Jason Sager   Ogden, UT1:38:28 31059  37 Team Jamis
2299.55Brendan Moore   Prior Lake, MN1:39:05 210366  Trek
3314.06Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:42:04 102633  Grandstay
4328.57Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:43:30 83047  Trek
5Ben Moore   1:47:24  38 
6357.59Camden Kirkpatrick   Clive, IA1:48:01 154860  18 Rasmussen BikeShop
7372.10Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN1:53:00 182827  Velorochester
8386.61Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:55:14 228026  10 Larson Cycle Racing (LCR)

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Taylor Horner   1:05:56  4015 Maplelag/Paramount

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mandi Hibbert   1:13:37  4398 T-Train

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Williams   0:52:08  4039 Wannabee Racing
2Amy Ochs   0:52:53  4022 Southwest Express
3Sarah Oleson   0:56:05  4072 Wannabee Racing
4Nicola Bistyak   0:58:11  4410 
5Lynn Tews   1:01:39  4406 
6Kimberly Olson   1:04:36  4025 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Patridge   0:53:24  4066 
2Amy Weisbrod   0:53:40  4408 
3Pamela Lanhart   1:02:57  4400 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:06:33 288627  2043 Gear Grinder
2Jordan Horner   1:10:10  2041 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Johnson   1:03:35  2680 
1Janna M Krawczyk   1:02:59  2675 P.O.S.
2447.93Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:09:33 316506  2089 Mark Foslien
2447.93Kris Brazil   Faribault, MN1:04:03 238279  2010 Milltown Cycles
3458.39Kristy Henderson   Minneapolis, MN1:14:20 264109  2114 Hollywood / Silver Cycling
3Julie Gujer   1:09:33  2674 
4Bianca Bergman   1:18:15  2678 
4468.85Andrea Horner   Savage, MN1:10:10 294308  2040 Maplelag/Paramount
5Danielle Ness Coffield   1:18:29  2688 
5Connie Sjoquist   1:15:20  2690 
6Anne L Ellefson   1:16:15  2685 
7Darcy Busse   1:19:20  2012 Norm

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1419.67Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN1:27:10 212052  503 
2504.84Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:36:40 261947  504 Maplelag
3Anna Schappert   2:23:50  508 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1350.61Jenna Rinehart   Mankato, MN1:13:42 160568  11 Specialized
2442.17Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:16:45 199274  Trek COOP
3533.73Rebecca Sauber   Farmington , MN1:22:18 235476  19 LCR/Ergon

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee