Race Results for
Scandia Time Trial
Scandia, MN
(Event Information)
View By:
Time Trial on 07/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.00Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN55:50.49 158605  33 Gopher Wheelmen
1512.79Charles Townsend   Mendota Heights, MN55:50.49 46011  33 St Paul Bicycle Racing Club
2525.58Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI58:00.73 180532  87 Planet Bike
2538.38Kathryn Schaus   Chippewa Falls, WI58:00.73 317982  87 Planet Bike
3551.17Kevin Schaeffer   York, PA59:10.30 73472  100 Minneapolis Bicycle Racing Club
3563.96James Tainter   Minneapolis, MN59:10.30 34921  100 Silver Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andy Toftoy   56:28.61  59 
2TJ Mattai   59:12.82  51 
3560.00Steven Klein   Hastings, MN60:59.09 308621  89 Synergy
4Matt Mauer   1:04:01.22  44 
5580.00Andrew Barlage   Hopkins, MN1:06:25.16 301985  60 Unattached
6590.00Matthew Burt   Grand Forks, ND1:09:36.57 301731  48 Mercury Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Timothy Lewis   Minneapolis, MN1:02:34.42 208233  52 Loon State Cyclists
2556.67Steven Pippin   Minneapolis, MN1:04:43.89 103461  81 Minnesota Cycling Team
3573.33Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:05:39.11 211093  66 Paramount Sports
4590.00Michael Hall   Lino Lakes, MN1:09:00.89 245220  19 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN56:04.30 293536  46 Minneapolis Bicycle Racing Club
2547.14Joe Moyer   Rochester, MN57:00.89 220267  78 Peace Coffee Racing
3554.29Don Schmeichel   Andover, MN58:48.05 92247  36 BikeThrow Racing
4Eric Offedahl   58:51.70  67 
5568.57Mark Byrnes   Minneapolis, MN60:46.48 212373  61 Behind-Bars/LGR
6575.71Joseph Johnson   Eagan, MN1:01:10.06 229038  42 St Paul Bicycle Racing Club
7582.86Matt McDonough   Minneapolis, MN1:01:27.48 202076  30 Behind-Bars/LGR
8590.00Samuel Meier   Shoreview, MN1:03:02.06 240030  65 Synergy
DNFSean Mailen   Minneapolis, MN 251907  28 Category 6 Racing Squad
DNFTyler Olson   Minneapolis, MN 294937  63 Synergy

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1357.36Ian Stanford   White Bear Lake, MN52:30.11 175718  73 GrandStay Hotels
2377.68Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN53:31.70 233166  58 Synergy
3398.00Tim Mulrooney   Minneapolis, MN53:42.54 49630  21 Synergy
4418.32Daniel Casper   Northfield, MN54:27.32 214654  91 GrandStay Hotels
5438.64Hans Arnesen (1 - Cat2)   Minneapolis, MN55:15.09 199593  Unattached
6458.96Gregg Brandt   Winona55:46.80 227165  72 GrandStay Hotels
7479.29Eric Thompson   Shoreview, MN55:52.30 150540  64 Maplelag
8499.61Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI56:25.98 161188  86 River Valley Cycling Club- RVCC
9519.93Daniel Logan   Osceola, WI56:32.26 278481  25 River Valley Cycling Club- RVCC
10540.25Matthew Anderson   Duluth, MN57:23.20 198033  71 Flat City Cycling Club Inc.
11560.57Gregory LaVick   St. Paul, MN58:55.95 20517  57 Synergy
12580.89James Lockwood   St Paul, MN59:00.64 128526  24 Flat City Cycling Club Inc.

Men - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.32William Kosfeld   Saint Paul, MN31:35.42 246891  523 Birchwood/GIS
1541.93John Ibarra   Saint Paul, MN44:27.95 47763  541 Gopher Wheelmen
1551.55John Shishilla   Medina, MN54:17.30 48806  St Paul Bicycle Racing Club
2561.16Cleve Pettersen   Minneapolis, MN31:55.80 45792  528 Minneapolis Bicycle Racing Club
2570.77Michael Pribble   Prior Lake, MN59:02.32 260788  Silver Cycling
3580.39Daniel Casebeer   Saint Paul, MN59:36.64 45173  12 St Paul Bicycle Racing Club
4590.00Gary Krska   North Saint Paul, MN1:02:11.51 127524  37 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00David Ludwigson   Stillwater, MN57:12.95 212903  Loon State Cyclists
2545.00N/A   No City, MN58:32.30 292998  23 Silver Cycling
3550.00Hart Kuller   Minneapolis, MN59:52.09 188748  62 St Paul Bicycle Racing Club
4555.00Ralph Pennie   Afton, MN1:01:42.57 123828  22 River Valley Cycling Club- RVCC
5David Elten   1:03:08.48  49 
6565.00David Lundquist   Blaine, MN1:03:14.89 312938  27 Ramsey Cycling Club
7570.00James Peterson (1 - Cat3)   Menomonie, WI1:04:03.16 69086  70 Loon State Cyclists
8575.00Mark Weinberger (1 - Cat5)   White Bear Lake, MN1:04:53.39 77742  31 Gopher Wheelmen
9580.00Sean Bujold   Menomonie, WI1:05:15.22 126734  69 St Paul Bicycle Racing Club
10585.00Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN1:05:58.61 288187  68 The Bikery Cycling Club
11590.00Michael Lyner   Stillwater, MN1:07:43.70 105204  76 The Bikery Cycling Club
DNFsteven markusen (Cat4)   St. Louis Park, MN 243447  29 Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.67Joshua Roeser   Buffalo, MN55:16.76 160630  34 Flat City Cycling Club Inc.
2527.73Kevin Pomasl   Wausau, WI56:23.36 261266  Team Wisconsin
3Jesse Jacobson   1:06:46.89  74 

Men - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bob Barabe   35:49.09  529 

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Christenson (1 - Cat2)   Cambridge, MN56:51.89 100189  13 Synergy

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Mark Dykes   Minneapolis, MN57:41.36 10331  32 G.S. Circo Azzurro
2546.25Jeff Ingham   Oakdale, MN57:59.42 218867  82 Gopher Wheelmen
3552.50Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN58:08.11 19616  90 Chippewa Valley Cycling Club
4558.75Charles Jacobs   Saint Paul, MN58:13.80 17542  55 Revolution Cycle and Ski
5565.00James Cullen   Hudson, WI59:11.20 107902  41 Minneapolis Bicycle Racing Club
6571.25Matt Stein   Northfield, MN59:32.61 221389  45 Silver Cycling
7Alex Dobbertin   1:02:05.22  15 
8583.75Richard Fiske   Shakopee, MN1:06:32.45 211816  92 Kenwood Racing
9590.00Jeffery RoetterGresback (1 - Cat5)   Minneapolis, MN1:10:36.20 308887  35 Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.18Dave Gray   Saint Paul, MN57:35.40 192457  18 Minneapolis Bicycle Racing Club
2528.32David Jones   Lakeville, MN57:36.61 281557  54 Flat City Cycling Club Inc.
3533.46William Morice   Rochester, MN58:08.54 149147  20 Minneapolis Bicycle Racing Club
4538.60Robert Marhefke   River Falls, WI59:10.32 22498  80 La Crosse Velo Club
5543.74Richard Spielberg   No City, MN59:39.57 48903  56 Minnesota Cycling Team
6548.88Peter Davis   Naples, FL59:44.00 293076  14 
7554.02Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN59:51.86 16228  16 Silver Cycling
8559.16Christopher Johnston   Wayzata, MN60:25.45 50643  50 Minnesota Cycling Team
9564.30Robbie Halvorson   San Jose, CA60:57.54 288314  47 Synergy
10569.44David White   Chippewafalls, WI1:01:18.54 294941  Chippewa Valley Cycling Club
11574.58David Lunde (1 - Cat3)   Andover, MN1:03:15.64 56581  26 Ramsey Cycling Club
12579.72Terry Flynn   Ada, MN1:05:48.07 297547  83 Unattached
13584.86Karl Svedberg   Woodbury, MN1:15:23.82 296081  40 The Bikery Cycling Club
14590.00John Bagley   Saint Cloud, MN1:44:52.48 2236  11 Revolution Cycle and Ski
DNFBarton Winter (Cat5)   Birchwood, MN 280725  85 Unattached

Men - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Robert Ogren   Bloomington, MN29:36.06 232145  526 Kenwood Racing
2548.33Dan Meyer   Lake Elmo, MN29:51.80 117486  527 Loon State Cyclists
3556.67John Stamm   Afton, MN29:59.09 149093  540 Loon State Cyclists
4565.00Steven Knowlton   Lakeville, MN30:38.95 178814  524 Silver Cycling
5Gary Gross   31:01.39  530 
6581.67Timothy Power (1 - Cat5)   Afton, MN34:15.32 173958  525 The Bikery Cycling Club
7590.00Charlie Ferrell   Minneapolis, MN1:03:09.09 263948  531 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henry Patterson   16:43.39  434 
2Matthew Weinberger   19:12.89  426 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Samuel Roden   Brooklyn Center, MN13:57.22 276754  431 Minnesota Junior Cycling Inc.
2550.00Josey Weik   Wrenshall, MN14:00.70 297766  430 Minnesota Junior Cycling Inc.
3Ethan Furois   14:14.30  429 
4570.00Alec Porter   Saint Paul, MN14:24.80 311313  428 St Paul Bicycle Racing Club
5580.00Jacob Uhl   Saint Paul, MN15:18.61 317084  427 Gopher Wheelmen
6590.00Ethan Berry   Stillwater, MN15:20.64 312468  435 The Bikery Cycling Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1483.10Jordan Cullen   Hudson, WI27:52.98 229280  533 Minneapolis Bicycle Racing Club
2500.92Ryan Shaw   Rogers, MN32:04.80 276375  538 Minnesota Junior Cycling Inc.
3518.73Micah Nelson   Rochester, MN32:15.06 304411  543 Unattached
4536.55Daniel Svedberg   Woodbury, MN32:15.70 278187  537 Minnesota Junior Cycling Inc.
5554.37Maxwell Lewis   Minneapolis, MN32:31.73 291227  542 Minnesota Junior Cycling Inc.
6572.18David Hart   Stanthonyvillage, MN35:59.11 289783  532 Gopher Wheelmen
7590.00Jake Mittelstaedt   Northfield, MN36:40.95 262194  536 Milltown cycles

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.81Merrill Lutsky   Northfield, MN29:01.42 294615  522 Silver Cycling
2515.67Brock Eastlund   Woodbury, MN29:06.16 299340  521 Unattached
3Seth Spawn   30:13.22  544 
4545.40Jordan Riley   Glenwood, MN30:46.07 295001  535 The Bike & Fitness Co.
5560.27Aaron Shaw   Rogers, MN30:59.67 264910  539 Minnesota Junior Cycling Inc.
6575.13Kyle Johnson   Alexandria, MN31:18.09 295006  534 The Bike & Fitness Co.
7590.00Samuel Knuth   Bloomington, MN35:41.45 297842  545 Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Suzie Finger   1:04:44.70  17 
2565.00Angie Johnson   Alexandria, MN1:05:18.70 316384  10 The Bike & Fitness Co.
3Anne Moyer   1:09:12.82  79 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Teresa Moriarty   Minneapolis, MN1:01:16.36 169344  88 Minneapolis Bicycle Racing Club
2552.50Laura Krueger (1 - Cat2)   Saint Paul, MN1:01:57.92 263277  Minneapolis Bicycle Racing Club
3565.00Jeanne Fleck (1 - Cat3)   Proctor, MN1:02:21.06 302812  Velo Duluth
4577.50Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:03:47.70 57292  Flat City Cycling Club Inc.
5590.00Alynn Kakuk   Plymouth, MN1:16:46.86 260620  75 Unattached

Women - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea PotyondySmith (1 - Cat4)   Champlin, MN1:12:13.45 284728  43 Loon State Cyclists

Women - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Meg Cadogan   Plymouth, MN1:15:00.73 236735  53 Birchwood/GIS

Women - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Bonnie Donzella   Eagan, MN1:03:44.45 137107  77 St Paul Bicycle Racing Club
2565.00Amy Kline   Maplewood, MN1:07:21.42 266646  84 St Paul Bicycle Racing Club
3590.00Renee Hilgren   Brooklyn Center, MN1:15:59.07 312306  39 

Women - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Susan Olson   White Bear Lake, MN1:09:48.61 300964  38 St Paul Bicycle Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee