Race Results for
Macon Cycling Classic
Macon, GA
(Event Information)
View By:
on 05/02/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - P 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TONY SCOTT   East Point, GA 127452   
2JONATHAN ATKINS   Peachtree City, GA 2039   
3BENJY COIL   Decatur, GA 85178   
4JOHN STOWE   Cataula, GA 258337   
5CHAD MADEN   Bolingbroke, GA 53270   
6ANDREW SMITH   Roswell, GA 102042   
7ANDREW SCARANO   Athens, GA 178109   
8STEPHEN LEOTIS   Atlanta, GA 282334   
9GW WENZEL JR.   Auburn, AL 59328   
10JEFF CLAYTON   Lizella, GA 110444   
11CHRIS CHOTAS   Atlanta, GA 137731   
12DARREN COMER (1 - Cat2)   Dublin Ireland 180507   
13COLBY MILLEN   Atlanta, GA 113617   
14JAKE ANDREWS   Boerne, TX 259191   

Men - M 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TONY SCOTT   East Point, GA 127452   
2JONATHAN ATKINS   Peachtree City, GA 2039   
3BENJY COIL   Decatur, GA 85178   
4CHAD MADEN   Bolingbroke, GA 53270   
5IGOR RUDALEV   Alpharetta, GA 261409   
6MIKE BUECHEL   Atlanta, GA 50377   
7COLBY MILLEN   Atlanta, GA 113617   
8TYLER GRAHOVEC   Atlanta, GA 179499   
9RICKY FUQUA   Atlanta, GA 128853   
10GW WENZEL JR.   Auburn, AL 59328   
11BRAD HARPER   Atlanta , GA 185352   
12LEE SHOWERS   Statesboro, GA 52234   
13JOSH BARRETT   Bluffton, SC 52903   
14DARREN GOMEZ   Dublin Ireland 180507   
15SCOTT GROSS   Orange Park, FL 47481   
16ROBERT JORDAN   Monticello, GA 195298   
17BILL CAUSEY   Macon, GA 272646   
18RON HILL   Macon, GA 272453   
19MATT MCCARTHY   Mableton, GA 151969   

Men - J 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RUSSELL TINDOL   Suwanee, GA 242945   
2ANDREW MACRAE   Atlanta, GA 257951   
3DAVID GOODMAN   Suwanee, GA 229367   
4NICHOLAS FRAZIER   Suwanee, GA 229339   
5CHAD CAPOBIANCO   Watkinsville, GA 299925   
6ANDREW HODGES   Suwanee, GA 274017   
7STEPHEN LAWANDALES   Marietta, GA 280358   
8CHRISTOPHER BENNETT   Brunswick, GA 258833   
9BEN ROTHSCHILD   Atlanta, GA 288121   
10AUBREY FOWLER   Griffin, GA 304660   

Men - J 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JAMES TODD   Norcross, GA 272621   
2PHILIP O'DONNELL   Suwanee, GA 257659   
3LUKE BROADWELL   Roswell, GA 246131   
4FLETCHER LYDICK   Lawrenceville, GA 252912   
5MIKEY WAINE   Douglasville, GA 281158   
7NICK OESTREICH   Powder Springs, GA 277048   
8CHARLIE SNEAD   Northport, AL 262201   
9PRITHVI GUMMADI   Suwanee, GA 279392   
10MIGUEL GONZALEZ   Lawrenceville, GA 306688   
11ALEX WEXLER   Suwanee, GA 257892   
13ADITYA GUMMADI   Suwanee, GA 279393   
14RISHI TEJA MOCHERLA   Alpharetta, GA 277334   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KEVIN ROBERTS   Macon, GA 307229   
2CURTIS STRANGE   Cleveland, TN 311447   
3ANDREW LOCKWOOD   Rock Spring, GA 307208   
4MICHAEL EMERY   Boulder, CO 289488   
5TREY WOODALL   Griffin, GA 103602   
6BEAU DONNER      
7TOM BUTLER   Smyrna, GA 287084   
8LINO ASIATICO   Sharpsburg, GA 314822   
9PHILIP RHODES      
10AUSTIN SHOLLY   Roswell, GA 307301   
11DALE VAUGHAN      
11JUSTIN MESCHLER      
13AUBREY FOWLER   Griffin, GA 304660   
14BOB MULLIS   Forsyth, GA 309328   
15WALT KLACZAK      
16DUSTIN PRATER      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MATTHEW WHATLEY   Athens, GA 256557   
2RYAN CRABBE   Tucker, GA 242442   
3BILL DAVIS III   Perry, GA 193645   
4RUPESH NAIK   Decatur, GA 275657   
5ALEXANDER SCHELLEKENS   Evans, GA 275483   
6STEPHEN LOCKWOOD   Portland, OR 289738   
7JARED HEGBERG   Atlanta, GA 257744   
8OLBAP ROJAS   Atlanta, GA 276165   
9ANDREW HODGES   Suwanee, GA 274017   
10DANIEL BROSHAR   Marietta, GA 288650   
11HOOTEN CALBERTO   Decatur, GA 288918   
12TRAVIS KARP   Guyton, GA 256730   
13LAFAYETTE BRAZIL   Atlanta, GA 275311   
14RUSSELL TINDOL   Suwanee, GA 242945   
15JUSTIN SIMMONS   Athens, GA 309858   
16JOHN NEWTON   Winterville, GA 279132   
17PATRICK ROBERTSON   Bonaire, GA 287651   
18ERIC BROADWELL   Roswell, GA 203232   
19FLETCHER LYDICK   Lawrenceville, GA 252912   
20ANTHONY BRADEN   Macon, GA 262185   
21CHAD DAVIES   Barnesville, GA 197361   
22CHARLIE SNEAD   Northport, AL 262201   
23CHARLES SNEAD   Northport, AL 269041   
24CHARLES REEVES      
25BEN ROTHSCHILD   Atlanta, GA 288121   
26JONATHAN WATSON   Colorado Springs, CO 289956   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BEN FOLTZ   Wrightsville, PA 291581   
2DREW SLOCUM   Macon, GA 259254   
3JOSE R. SOLIS   Sierra Vista, AZ 283403   
4DAVID GOODMAN   Suwanee, GA 229367   
5ANDREW MACRAE   Atlanta, GA 257951   
6DAMIEN DUNN   Athens, GA 227817   
7PHILIP O'DONNELL   Suwanee, GA 257659   
8Justin Dozier   Bloomingdale, GA 219548   
9CHRIS LESSING   Alpharetta, GA 274824   
10BRIAN CEBALLOS      
11ANDREW SMOLA   Athens, GA 274158   
12DAVID BITTENBENDER   Macon, GA 51067   
13RYAN CLEARY   Cumming, GA 279917   
14CHRISTOPHER BENNETT   Brunswick, GA 258833   
15MATT RAGAN   Columbus, GA 254939   
16JOHN LITZ   Fort Benning, GA 201924   
17TRAVIS NEUMULLER   Acworth, GA 160310   
18XAVIER CORTEZ   Marietta, GA 103976   

Women - WM 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ABIGAIL ALDRIDGE   Canton, GA 273899   
2LAUREN CLAYTON   Macon, GA 310661   
3AMANDA KOMESTAT   Williamson, GA 283837   
4ELIZABETH LEE   Conyers, GA 231228   
5BETTY JEAN JORDAN      
6CASSI CARMICHAEL   Ballground, GA 289239   
7KATIE REYNOLDS   Griffin, GA 199016   
8ROSE MALINEY   Lilburn, GA 192388   
9ALLYSON BEACH   Cleveland , OH 308581   
10CHELSEA SMITH      
11KAREN HONEYCUTT (1 - Cat4)   Marietta, GA 315462   
12ANNA ZUVER   Decatur, GA 314412   

Women - WM 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JENNIFER SCHUBLE   Homewood, AL 261249   
2ZOE FRAZIER   Suwanee, GA 229338   
3DOMINIQUE SHORE   Suwanee, GA 236179   
4LAUREN CLAYTON   Macon, GA 310661   

Women - J 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHANDLER DELK      
2CAROLYN MCDONALD      

Women - J 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DOMINIQUE SHORE   Suwanee, GA 236179   
2DIANA RAMOS   Woodstock, GA 295037   
3CALEIGH HEBERT   Roswell, GA 312900   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19ZOE FRAZIER   Suwanee, GA 229338   
20DOMINIQUE SHORE   Suwanee, GA 236179   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee