Race Results for
DINO Mountain Bike Series-Ft. Wayne
Ft Wayne, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/13/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior - 1-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shaun Malinowski      
2Shaun Leyse      
3Chad Lincoln      
4Andrew Carpenter      
5Andrew Gritzmaker      
6A.J. Smith      
7Sarah Rippetoe      
8Daniel Edwards      
9Luke Preston      
10Tristin Cooper      
11Connor Enyeart      
12Seth Grimm      
13Michael Grimm      
14Blake Mezo      
15Will Johnson      
16Race Vollmar      

Men - Cat 1/2/3 - Senior - 19-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   

Men - Clydesdale - Senior - 30-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00R Curt Carr   Fishers, IN 6236   
2Dennis Hall      
3Mark Malaby      
4570.00Mark Clifton   Huntington, IN 294015   
5Daniel Fariss      
6Gerald Rusin      

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Smith      
2Grant Elliott      
3Jake Bauer      
4William Barnett      
5Jordan Browning      
6Jesse Ritchie      
7Noah Hayden      
8Matt Carr      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Abegg      
2Jeremy Gall      
3Eric Richardson      
4Jake Johnson      
5Joel Burnette      
6Brian Falloon      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Reed Kress      
2Greg Bauer      
3Sam Preston      
4Brandon Treber      
5Billie Jamison      
6Geoff Cly      
7Shawn Cooper      
8James Brock      
9Wayne McKillip      
10Ryan Nolting      
11Kent Beard      
12Jeremy Gerrits      
13John Grider      
14Ryan Stafford      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Brumleve      
2547.14Dennis Catron   Indianapolis, IN 254290   
3Greg Burnette      
4Richard Heaslip      
5Christopher Branch      
6Richard Feeley      
7Martin Carranza      
8Andy Hyde      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.04Henry Heupel   Libertyville, IL 240131   
2Brian Kreiner      
3Larry Wasson      
4Keith Losey      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134   
2Kody Hughes   New Whiteland, IN 258870   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.43Ray Smith   Louisville, KY 292526   
2515.36John Hayes   Chicago, IL 210313   
3Patrick Kulwicki      
4Fernando Aguilera      
5Ryan Preske      
6575.07Shane Mills   Harlan, IN 277646   
7Travis Iwanski      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1495.83Sonny Morocco   Indianapolis, IN 291591   
2498.61Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
3Jason Owen      
4504.16Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
5Steve Vollmar      
6Matt Hendey      
7512.49Chad Nay   Carmel, IN 282137   
8Travis Sims      
9Adrian Fahey      
10Mike Minichiello      
11Luther Prater      
12526.37Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420   
13Michael Trumbower      
14531.92Lee Messersmith   Benton, IL 217121   
15Lars McCain      
DNFWilliam Sherman   Indianapolis, IN 134321   
DNFRoger Anthony   Buchanan, MI 296287   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brett Hoover      
2484.42Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
3Michael Wheeler      
4492.17Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
5Jeffrey Carter      
6499.92Jeffrey Brackett   Muncie, IN 47724   
7Mark Chaffins      
8507.67Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
9511.54Michael McFall   Anderson, IN 91988   
10Andrew Twombly      
11Danny Gadd      
12Griff Griffiths      
13John Carr      
14Martin Bryan      
15John Mahr      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
2Paul Lapham      
3Gary Dowell      
4570.00Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
5Dennis Santay      
6Keith Caudill      

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1406.26Ernesto Calderin   San Francisco, CA 271646   
2429.96cory swihart   Indianapolis, IN 277488   
3453.66Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
4477.36Rigoberto Aguilera   Louisville, KY 250986   
5501.07Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
6524.77Ben Biggerstaff   Boise, ID 277103   
7548.47Christopher Helgerson   Martinez, CA 260372   
8572.17Michael Best   Chicago, IL 157554   
DNFDavid Best   Chicago, IL 157553   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1367.17Chad Salla   Greenville, SC 228233   
1382.40Russell Sohm   Louisville, KY 120996   
2412.85Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
2397.63David McComb   Yoder, IN 172316   
3443.31Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   
3428.08David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
4458.54Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
4473.76Blake Noland   Columbus, IN 143907   
5504.22Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   
5488.99Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
6519.44Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
7534.67Jeffrey Frame   Noblesville, IN 203366   
8549.90John Clasen   Columbus, IN 280923   
9565.13edwin colvin   Indianapolis, IN 255350   
10580.35Timothy Hotchkiss   Forreston, IL 89023   
DNFRichard Mezo   Crown Point, IN 246376   
DNFJon Clodfelter   Fishers, IN 195393   

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - Pro - Senior - 19-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2430.92Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
3474.76Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
4518.60Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
5562.45Todd Dygert   Brownsburg, IN 10324   
DNFBrad Nelson   Carmel, IN 217294   

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Becca Carr      
2Christina Thibodeau      

Women - Cat 3 - Senior - 1-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Angela Malcolm      
2Amelia Nelson      

Women - Cat 2 - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katherine Mowat      

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Erin Disterheft   Eau Claire, MI 192951   
4Emily Benson   Cleveland, OH 261327   

Women - Cat 1 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836   

Women - Cat 1 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   
5Angela Breeden   Bloomington, IN 255623   
DNFJayne Prater      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee