Race Results for
ATTILA THE HUN MOUNTAIN BIKE CLASSIC
HOT SPRINGS, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/22/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FREEDOM BLODGETT   1.07.19   OCC
2547.14Carl Norris   Fort Smith, AR1.08.45 97247   TEAM FORT SMITH
3MICHAEL GREEN   1.16.20   AR MTB
4GUNNAR WRIGHT   1.21.51   OCC
5JASON FALCO   1.22.41   
6KURT GREEN   1.25.32   
7JOE BARRETT   1.30.16   PHAT TIRE
8BOB JOINER   1.36.17   BELL AND CO.

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUIS GALAVIS   1.00.20   GABRIELA REST
2CARTER WESTON   1.05.58   
3BRUCE PLUMMER   1.09.13   
4DIEGO VERDUGO   1.10.29   GABRIELA REST
5JAKE MEREDITH   1.11.58   
6SAM SCOW   1.17.46   TEAM FORT SMITH
7COLIN MOORE   1.26.20   

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANTOIN CRITE   .57.37   AR. CYCLING AND FITNESS
2ZACH NOBLE   .58.38   AR. CYCLING AND FITNESS
3DAVID NORRIS   .58.44   TEAM FORT SMITH
4GEOFF WESTON   .58.45   ATV RECOMG
5CALEB PIERCE   .58.47   
6JOSH WIERSIG   .58.54   FUEL CHURCH
7SETH BAKER   1.01.12   BELL AND CO.
8RENE GONZALES   1.12.06   GABRIELA REST
9584.44Trevor Mulhern   Van Buren, AR1.19.18 214425   BELL AND CO.
10KELLYN CARROLL   1.23.40   ATV

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JEREMIE PIELEMEIER   .53.36   
2GREGORY OLMSTEAD   .54.28   SEATON HEAT AND AIR
3SALVADOR VASQUEZ   1.00.05   CARVE
4MICHAEL MCQUEEN   1.02.00   
5LOGAN CHAMBERS   1.02.3   NWAR. ATM
6DANIEL DWYER   1.05.11   FUEL CHURCH
7JASON WEEKS   1.05.58   
8DAVID POINDEXTER   1.06.27   TEAM FORT SMITH
9RAY VEGA   1.06.40   PHAT TIRE
10JAMIE SEABORN   1.06.54   
11JASON BUCK   1.21.42   
12CHRIS BURLISON   1.24.45   ATV
13KENT GARTIN   1.34.15   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN ASHBY   .58.01   
2JUAN OCAMPO   .59.32   
3TERRY WATSON   1.01.58   
4553.64John Nichols   Rogers, AR1.05.51 298665   PHAT TIRE
5GERADO GALAVIS   1.07.24   
6CLARK MORRIS   1.07.45   PINNACLE RACING
7RICHARD HOYT   1.09.11   OUTSKIRTS
8JOSEPH HUDDLESTON   1.09.38   
9GREY SUTTERFIELD   1.10.04   MAXX FITNESS
10JOE PARK   1.14.10   BELL AND CO.
11ROD BROOKS   1.14.14   
12590.00Russell Roberts   Russellville, AR1.16.21 274434   

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SCOTT BRIXLEY   1.03.46   TEAM FORT SMITH
2DALE BAILEY   1.09.02   PHAT TIRE
3CHARLES SMITH   1.15.32   
4590.00Steve Amerson   Fort Smith1.20.39 280852   

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clayton Bell   El Paso, AR1.38.14 238647   BELL AND CO
2RICHARD MAYCHYCEK   1.39.45   AR. CYCLING AND FITNESS
3Ben Rowell   Bentonville , AR1.44.44 295790   THE RIDE
4Stephen Erickson   Little Rock, AR1.45.16 255356   CARVE
5LARRY WAGNER   1.46.35   PARKSIDE
6Andy Barton   Maumelle, AR1.51.06 242638   AR. CYCLING AND FITNESS
7HEATHER LADEL   1.51.49   BIRMINGHAM BIKE CO.
8Jim Barton   Maumelle, AR1.58.17 290743   AR. CYCLING AND FITNESS
9NATHAN VANDIVER   2.14.02   BELL AND CO.
DNFDAVID BOWEN      PARKSIDE

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CLAYTON STICH   1.54.44   
2MILES BLAISUS   1.58.23   BELL AND CO.

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSHUA SNYDER   1.45.34   FUEL CHURCH
2MICHAEL SMALL   2.02.19   CARVE
3573.33Kevin Williams   Little Rock, AR1.59.33 231980   BELL AND CO.
4SEAN RUGGLES   2.03.38   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Robert Mooney   Sherwood, AR1.40.42 266755   AR. CYCLING AND FITNESS
2RICHARD BATY   1.45.18   LOCO
3547.14warren weber   Ruston1.45.41 300301   LOCO
4CARY BEENE   1.48.25   LOCO
5ELI JOHNSON   1.49.42   OCC
6CLINT BARBER   1.51.42   
7GRET POOL   1.55.27   PHAT TIRE CYCLING
8565.00Cody Rankin   Little Rock, AR1.55.53 248846   CARVE
9PETER FUTTERKNECHT   1.56.22   PHAT TIRE CYCLING
10572.14Karl Hanson   Little Rock, AR1.56.52 215256   CARVE
11MARIO OCAMPO   1.59.2   
12BRAD POPE   2.00.55   MOJO SPORTS
13582.86Scott Hopkins   Mena, AR2.23.59 177674   OCC
14586.43Brad Shoemaker   Little Rock, AR2.24.06 202282   
15CHRISTOPHER IRONS   2.25.34   
DNFMAX SMITH      AR. CYCLING AND FITNESS

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1A.J JOHNSON   1.45.41   FITNESS ZONE
2JEFF HOLLANSWORTH   1.49.29   
3BRUCE WOODS   2.00.35   CARVE
4CLAYTON CRYMES   2.00.47   DIRT RAG
5568.57Chuck Woods   Rogers, AR2.02.59 298765   PHAT TIRE CYCLING
6CLAYTON COTTERMAN   2.07.27   
7DONALD FRANCIS   2.16.38   PHAT TIRE CYCLING
8STAN GENRTY   2.17.45   FORT SMITH MTB.
DNFDAVID VADEBONCOEUR      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FRANK STICH   1.52.03   
2TONY MURRELL   1.56.13   OCC
3LES BAKER   2.00.11   BELL AND CO
4ROBERT NIELSEN   2.02.5   OUTSKIRTS
5KENNETH BEDFORD   2.09.42   
6SCOTT THOMPSON   2.11.26   COMP. CYCLIST
7567.27Richard Bell   El Paso, AR2.15.44 238657   BELL AND CO
8JOHN KENNETT   2.15.50   OCC
9ROGER SMITH   2.18.42   AR CYCLING AND FITNESS
10580.91Bill Nelson   Reklaw, TX2.19.46 286856   
11MIKE MOORE   227.22   
12LARRY MATHEWS   2.37.49   OUTSKIRTS

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Porter   Conway, AR2.02.11 264172   THE RIDE

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1446.50William Hudgens   Milton, FL2.22.51 258431   TEAM SPONSOR US
2HART ROBINSON   2.30.55   LOS LOCOS
3479.57Frank Webber   Little Rock, AR2.32.25 260111   CARVE
4LUKE PORTER   2.35.19   THE RIDE
5512.64Ryan Cook   Hot Springs National Park2.38.15 170840   BELL AND CO
6529.18Wesley Pruitt   Conway, AR2.47.14 229414   BELL AND CO
7545.72Zane Jeffers   Hot Springs, AR2.47.32 238475   BELL AND CO
DNFJesus Martinez   New York, NY 243617   CYCLE YOUTH

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.31Todd Gallagher   Maumelle, AR2.42.5 246673   BELL AND CO.
1496.88Scott Dollar   Kingston, AR2.36.46 264212   BELL AND CO.
2CHARLES EMMENS   2.44.15   CARVE
2CHRIS IRVIN   2.38.57   RIPPER CLAN
DNFJuston Manville   Richmond, VA 125938   ABRT

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3466.09Mark Swezey   Van Buren, AR2.41.00 174463   NO LIMITS
4RICKY BUCHANAN   2.42.46   FAT TIRE/WALMART
5520.56Bob Ocken   Little Rock, AR2.53.47 182504   CARVE
6547.80Scott Scholl   Jacksonville, AR2.55.32 128147   CARVE
7575.03Jason Pate   Arlington, TN3.16.14 259722   STANKY CREEK CYCLING
DNFWesley Wright   Harrison, AR 216001   BELL AND CO.

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1482.20Mark Little   Benton, AR1.45.06 92721   AR. CYCLING AND FITNESS
2536.10Ed Hawkins   Waldron, AR1.56.5 15479   OCC
3590.00Tom Burks   Little Rock, AR2.08.18 5544   CARVE

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CARTER BURLISON      ATV
2LOGAN GARTIN      
3NOAH HUDDLESTON      
4GARRETT GREEN      
5COOPER BURLISON      ATV

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN MORRIS   1.10.18   PINNACLE RACING

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DALTON MORRIS   1.24.21   PINNACLE RACING

Women - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AMY JOHNSON   1.01.17   FITNESS ZONE
2CARLIE MONK   1.06.15   PHAT TIRE
3BROOK WIERSIG   1.10.12   FUEL CHURCH
4JENNIFER RANKIN   1.18.54   
5HEATHER BENDER   1.28.19   BELL AND CO.
6PEARL JACKSON   1.29.59   
7SAMANTHA CAVAGUARO   1.44.01   
8ASHWIN WEBBER   1.44.24   LOCO

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANGIE BAILEY   1.33.25   PHAT TIRE
2MARIANNE PARK   1.34.10   BELL AND CO
3SUSAN BLAIR   1.42.30   BELL AND CO

Women - Cat 2 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KESHARI THAKALI   1.54.19   CARVE
2512.69Maria Hernandez   Reklaw, TX2.07.24 286821   
3VERONICA BATTAGLIA   2.09.35   
4ZABRINA MEDIGORICH   2.20.25   
5LISA EVANS   237.48   BELL AND CO

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Laureen Coffelt   Memphis, TN1.54.27 294185   CHRISTATOUGH.COM
2BARBARA MARIANI   2.05.40   BELL AND CO.
3AUDREY KANE   2.37.38   TEAM LUNA CHIX
4TIPPI MCCOLLOUGH   2.37.01   BELL AND CO.

Women - Cat 1 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Rota   Parthenon, AR2.05.44 284407   OCC

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebekah Fletcher   Farmington , AR2.18.39 280854   AUDI

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1OLIVIA PIELEMEIER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee