Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic (2009 WORS #8)
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tony Kaatz   53:42.60  4015 Attitude Sports
2David Flaten   55:49.20  4004 
3Jordan Watkins   57:19.10  4062 EXPO Racing
4Jake Therrien   57:25.30  4070 
5494.05Jordan Loeck   Sherwood, WI57:45.80 291906  4013 Gen X / World Bicycle Relief
6Jake Cummings   58:23.50  4021 
7Bo Schinke   58:36.00  4544 
8Nathan Johnson   58:43.20  4612 
9Joshua Stepka   60:4.70  4048 Muddy Cup Racing
10Kevin Atkins   60:26.60  4545 
11499.81collin coleman   Cedarburg, WI60:46.50 293072  4046 Alterra MTB Team
12Dan Demott   1:1:5.60  4572 
13501.73David Lombardo   Crystal Lake, IL1:2:18.70 285991  4556 Verdigris Cycling
14Daniel Barry   1:2:57.70  4082 Roscoe Rider
15Kyle Berchem   1:3:0.00  4044 
16Brandon Flisram   1:3:5.00  4169 Team Extreme
17Amos Holbrook   1:3:57.00  4076 
18Ryan Oconnell   1:4:0.10  4571 
19Michael Christiano   1:4:8.40  4598 Gear N Up
20Wayne Simoncelli   1:7:57.50  4575 
21Alex Matzuk   1:13:54.50  4557 
22Marko Ivancich   1:19:1.20  4570 
23Matthew Dutczak   1:27:14.20  4626 South Chicago Wheelman
24512.29Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
25513.25Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
26Andrew Schmidt     6006 
27Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
28Shane Holcomb     6022 Fattires-n-beer.com
29Henry Fowler     6168 Alterra
30Roman Kosarzycki     6013 Alterra
31Davis Mattingly     6160 
32Nick Christensen     6167 
33520.93Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
34Austin Sympson     6025 RVO/Kegels
35522.85Jimmy Splittgerber   Appleton, WI 297081  6009 
36Tate Mattingly     6157 
37Mitchell Dutczak     6170 South Chicago Wheelman
38Caleb Swartz     6172 
39Mikah Balden     6174 
40Jacob Bons     6173 
41Joey Scalissi     6023 Muddy Cup Racing
42Taylor Stuckart     6163 
43Sam Cabaltera     4603 
44Leo Fowler     6169 Alterra
45Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
46Tim O'Meara     6026 Mountain Outfitters Junior
47Will Darling     6159 Grainger bike club
48Collin Neuser     6158 
49Konrad Neumann     6156 
50Elliot Schneider     6021 Elliot
51Brady Foate     6166 
DNFBrian Schoenrock     4075 Schwag

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patrick Scheibel   57:48.50  4541 
2Brandon Hoeft   58:3.30  4606 
3Michael Debroux   59:15.30  4611 
4Martin Reza   59:55.20  4555 
5Jared Brodjeski   60:45.50  4074 -
6Andy Meyer   1:3:10.00  4080 
7John Sowatsky   1:5:4.30  4609 
8Travis Schirpke   1:6:43.20  4057 TEAM EXTREME
9Gerald Sorce   1:7:44.80  4865 UW Stout
10Zak Yanasak   1:12:21.40  4599 
11Andrew Kain   1:23:39.30  4622 
12Adam Wittig   1:24:3.90  4621 
DNFDaniel Trupp     4862 
DNFJohn Felke     4863 Kinky Llama Racing

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marko Gerovac   55:47.10  4593 
2Eli Lipp   56:56.00  4029 Speed Freak
3Jonathan Hage   57:18.30  4587 Belle City Bikers
4Ryan Pokorny   57:45.30  4085 Team Extreme
5Matt Karwowski   57:45.80  4079 
6Jeremy Zimmerman   58:44.90  4610 
7561.42Brian Paterson   Lakemoor59:32.70 397513  4060 Team AttakTiks
8Patrick Gladieux   59:45.60  4597 
9Ryan Usiak   60:27.00  4071 Titletown Flyers
10Kyle Weckman   60:44.20  4559 
11Jonathan Blanchard   1:1:3.10  4053 
12579.27Tyler Byrnes   Madison, WI1:4:35.90 312988  4860 
13David Barnett   1:7:0.90  4861 
14Mack Franciskovich   1:9:1.90  4624 
15George Gencev   1:12:40.60  4630 
DNFEddie Sandoval     4553 
DNFChristopher Du Pont     4569 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Gibson   57:8.90  4061 GEARNUP
2Andrew Radloff   57:24.40  4077 
3Nate Schoenemann   57:25.10  4605 
4Derek Sommerfeld   57:47.70  4073 
5Kerry Gonzalez   58:25.50  4578 
6Rennis Delgado   58:38.40  4028 
7Roman Fleis   58:39.60  4560 
8Scott Kwiecinski   58:51.90  4550 
9Eric Ohlfs   1:1:9.60  4594 
10Theodore Anderson   1:2:41.40  4584 
11Salvatore Virgilio   1:2:52.90  4592 
12Tomasz Czapka   1:3:35.20  4579 
13Christopher Hiebert   1:3:43.10  4564 
14Bradley Lahner   1:4:49.70  4086 
15Rich Severson   1:7:36.10  4623 
16Carlos Solano   1:10:57.40  4620 
DNFMartin Tank II     4573 Team Cyclopath
DNFJason Florio     4581 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Schmidt   58:2.30  4008 
2Mark Clinton   59:34.10  4809 Attitude Sports
3Andrew Douglass   1:1:17.70  4586 
4547.50Don Iwen   Milwaukee1:1:41.30 208154  4869 
5Michael Nast   1:2:38.00  4824 
6Rich McCaleb   1:3:50.50  4574 
7Kirk Bergstrom   1:4:40.30  4582 
8Ben Jerry   1:5:46.00  4546 
9Matt Pugh   1:6:8.40  4583 
10Rob Nieth   1:6:50.90  4804 
11565.00Peter Fetters   Neenah, WI1:7:17.90 292715  4040 
12Chris Hoyme   1:9:44.20  4802 Mountain Outfitters
13Eric Klister   1:9:48.40  4005 Team Pedal Moraine
14Kurt Neumann   1:9:49.90  4566 
15Corbin Elliott   1:9:58.10  4591 
16Joon Kim   1:11:39.10  4601 
17Bryan Tracey   1:11:41.20  4540 
18Michael Gladieux   1:13:37.90  4871 
19Troy Gengler   1:20:15.90  4870 
20Troy Freund   1:21:1.80  4618 
21Brian Suiter   1:26:16.30  4872 
DNFJoel Stewart     4180 Titletown Flyers
DNFPete Lawrence     4614 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karl Skinner   56:53.10  4055 Michaels cycles
2Andrew Baines   57:41.30  4589 GWOD
3Ruben Valdez   59:28.00  4604 
4James Jahn   59:58.60  4625 
5John Rzeszut   1:1:9.00  4552 
6Ken Naef   1:1:49.40  4585 
7Marc Dinnel   1:3:25.40  4580 
8Daniel Reddy   1:3:35.70  4600 
9Michael Kasper   1:4:27.70  4615 
10Gregg Lewis   1:4:38.90  4547 
11Chris Harold   1:4:59.50  4563 
12Jim Baxa   1:5:3.10  4549 
13563.04Michael Gorka   Salem, WI1:6:41.60 13730  4025 
14Dave Turner   1:6:48.10  4602 
15Brad Parks   1:8:20.90  4866 
16John Slawny   1:9:11.40  4595 
17David Neupert   1:9:36.90  4608 
18Mike Klug   1:10:43.80  4607 
19Joseph Rabensdorf   1:11:11.20  4619 
20Gary Frost   1:11:30.30  4562 
21Scott Graff   1:11:52.10  4027 
22Robert Fulton   1:12:38.10  4864 
23Ronald Isola   1:13:6.10  4868 
24Paul Lauterbach   1:13:35.70  4867 Treadhead
25Steven Nejedlo   1:14:5.00  4817 FuelCafe/MilwBikeco/Garage864
26Erik Jensen   1:14:38.70  4554 
27David Powers   1:20:50.10  4561 
DNFJohn Kuehn     4613 
DNFThomas Brown     4808 Expedition Supply
DNFThomas Harron   Madison, WI 296479  4816 Cascade Mountain

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Hipps   58:3.30  4042 Pedal Moraine
2Richard Bechtel   58:58.50  4078 
3Clive Warren   1:1:39.40  4568 Green Door Home Inspection
4Michael Miller   1:2:36.20  4038 
5Mike McClure   1:2:56.40  4588 
6Dan Dittrich   1:5:17.30  4873 Sheboygan BikeCompany
7Gregory Spencer   1:5:19.20  4590 
8Matthew Powers   1:5:25.70  4548 
9Michael L Dutczak   1:8:42.80  4627 South Chicago Wheelman
10Henry Kosarzycki   1:10:33.70  4806 Alterra
11Mike Borchardt   1:12:10.60  4014 Team Extreme
12585.87David Olson   Buffalo Grove, IL1:12:55.70 287281  4551 
13Christopher Voss   1:13:26.80  4812 
DNFPaul Traeger     4026 TEAM EXTREME

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Kemble   1:1:55.70  4033 
2518.00Henry Heupel   Libertyville, IL1:2:7.60 240131  4543 
3Scott Foate   1:2:32.30  4083 
4James Brasuell   1:7:46.00  4565 
5James Simmons   1:8:42.30  4068 
6Dan Marchewka   1:9:29.40  4542 
7Thomas Vomastic   1:10:54.60  4577 
8Justin Solan   1:10:57.00  4629 
9George Doty   1:11:14.50  4539 
10Tom Borchardt   1:13:3.30  4041 GenX / World Bicycle Relief
11Dennis Klinkert   1:14:24.10  4043 
12Dennis Westberg   1:26:5.20  4020 Titletown Flyers
13Richard Wenborne   1:28:38.90  4007 Titletown Flyers
DNFMark Corrigan     4001 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1414.28Evan Hartig   Dubuque, IA1:56:29.10 219225  1406 Wheaton Franciscan
2Greg Krieger     2055 Alterra
3425.84Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  2049 Team Extreme
4Chris Hinshaw     2053 Attitude Sportslery
5Brandon Watkins     2120 EXPO Racing
6443.18Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
7448.96Adam Lange   Appleton, WI 293414  2923 Appleton Bike
8Patrick Diamond     2671 
9Lionel Rocheleau     2976 
10William Griesbach     2115 Point Pursuit
11472.08Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
12Tim Kilas     2662 Gear N' Up
13483.64Keaton Wenzel   Hartford, WI 297083  2118 EXPO Racing
14Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
15495.20Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2167 Mountain Outfitters
16Zach Scholzen     2616 
17506.76Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Clif
18Emil Klosowiak     2625 Smart Cycling
19Kyle Lopez     2611 
20Alexander Adamson     2651 Kenosha Velosports
21Scott Krueger     2821 Muddy Cup
22Chris Zahn     2646 Velosport Velosport
DNFCameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
DNFDylan Weigel     2644 Hayes
DNFChris Denny     2906 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1525.15Jason Aho   Racine, WI1:48:25.60 270951  1391 
2Matthew Muraski   1:49:38.30  1043 The Route
3526.47Brian Braun   Madison, WI1:49:56.00 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
4527.13Justin Piontek   Madison, WI1:50:5.70 297073  1058 Twin Six
5Matt Millin   1:51:20.30  902 Mountain Outfitters
6528.45Andrew Rosch   Madison, WI1:51:47.10 240507  1073 
7Joseph Jielen   1:53:12.90  1412 Team Pegasus
8529.77Nicholas Sabel   Ripon, WI1:53:24.30 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
9530.43William Street   Sheboygan, WI1:57:52.50 219245  1076 Gear Grinder
10Peter Coenen   1:58:47.00  1066 
11Marc Ano   2:4.20  1410 
12Michael Sherven   2:9:54.90  1068 Fat Tires and Beer
13Joshua Rupnow     2144 Team Extreme
14Adrian Icenogle     2056 Attitude Sportss/BelGioioso
15Mitchel Kauppila     2628 Hayes/RPM
16Andrew Wiesner     2078 Titletown Flyers
17Craig Erbach     2669 Project Five Racing
18Brett Palm     2664 
19Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
20537.69Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2907 Attitude Sports
21538.35Brandon Serwe   Campbellsport 296034  2131 Fond Du Lac Cyclery
22Michael Valente     2649 
23Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
24Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
25Wallace Oconnor     2875 
26Chris Smith     2003 Team Extreme
27542.31Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  2085 Fond du Lac Cyclery
28Paul Westberg     2905 Title Town Flyers
29Andrew Toumanoff     2675 Team Pegasus
30Sam Malamowski     2655 Stanford University
DNFSebastian Corby     1065 Log Eaters
DNFBenjamin Levitt     1402 Triple-X Athletico
DNFKevin Kolbe     2641 WSU MTB
DNFMatthew Stevenson   Evergreen Park, IL 290392  2657 XXX Racing-AtleticCo

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Mantel   1:48:6.70  1416 Velo Trocadero
2Luke Holtan   1:49:30.20  1415 Velo Trocadero
3David Thomas   1:51:2.10  908 Twin Six
4Ryan Ruhland   1:51:24.70  1411 
5John Fang   1:52:28.60  1409 
6Ben Neubauer   1:52:35.90  1038 performa Cycling
7Benjamin Cisneros   1:53:36.60  1088 Team Pirate
8Scott Spoo   1:55:17.60  1393 Wannabee Racing
9Spencer Strigel   1:55:43.70  1060 
10541.80Tony Wagner   West Bend, WI1:56:26.50 204671  1063 GEAR GRINDER
11542.00Karl Erbach   Sun Prairie, WI1:57:4.80 235285  1040 Project 5 Racing
12David Feuillerat   1:58:2.20  1048 JVC/Michael's Cycles
13542.40Rick Doornbos   Woodridge, IL1:58:2.60 291548  1398 Voodoo Cycles/Billys Bike Shop
14Tison Englehardt   1:58:43.30  1422 Higher Gear
15Michael Ziegler   1:59:13.00  1019 JVC/Michael\'sCycles
16Eric Fossell   2:37.00  1107 Spokes N Spines
17543.20David Bender   Kenosha, WI2:1:44.90 260585  1120 JVC/Michael\'sCycles
18Ryan Kleimenhagen     2098 Chainsmokers
19Jamie Prange     2034 Team Cyclopath
20Andrew Webb     2176 
21Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
22Jonathan Prete     2635 Ride or Die Racing
23Tyler Welnak     2804 Wheel & Sprocket
24Mark Hanson     2165 Mountain Outfitters
25Steve Herriges     2613 
26Neil Dekarske     2874 
27Tim Cisler     2674 
28Dan Gage     2600 
29Christopher Volbrecht     2140 Treadhead Cycling
30Eric Steffen     2093 Team Cyclopath
31Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
32Aaron Mix     2071 Spokes N Spines
33546.40Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
34Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
35Ryan Theel     2033 Team Cyclopath
36Clayton Parulski     2183 Mountain Outfitters
37William Howerton     2632 
38David Bendowski     2630 
DNFMichael Verhagen   Allouez, WI 221776  1003 
DNFDaniel Schaefer   Adell, WI 258370  1029 Team Pedal Moraine
DNFConstantine Peters     1052 EXPO Racing
DNFMichael B Holbrook     2087 
DNFDan Ellerkamp     2637 Magnus
DNFAndy Frank     2643 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Dipiazza   1:48:19.60  1084 Gear-N-Up
2511.13Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:49:28.20 164577  1083 Gear Grinder
3Eric Pompeo   1:52:20.60  901 team extreme
4Vincent Steder   1:52:56.10  1405 
5Ryan Shiroma   1:53:13.00  905 T6/BelGioioso/BKB
6Wally Kunstman   1:53:31.20  1069 Gear Grinder
7Christopher Tries   1:53:48.20  1423 
8521.21Scott Hietpas   Appleton, WI1:53:51.80 285504  1046 Wors
9522.89Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:56:20.60 228524  1074 Guinness
10524.57Greg Heck   Berwyn, IL1:56:25.10 100922  1403 XXX Althetico
11Jeremy Vogels   1:59:0.10  1033 Performa Cycling
12527.93Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:5.40 291373  1001 New Moon Bike Shop
13Mark Bowers   2:1:48.20  1413 
14531.29Krystian Pac   Chicago, IL2:3:42.40 149853  1078 PACT - DISH Network - Miodu !
15Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
16Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
17536.33Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
18Kris Pietruszka     2615 
19539.69Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
20Janusz Rajski     2647 
21Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
22Benjamin Swart     2159 Team Pedal Moraine
23Brian Benson     2809 Team Pedal Moraine
24548.09Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
25Jason Luther     2112 
26Timothy Hall     2035 
27Sheldon Williams     2609 
28Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
29Jeremy Jonas     2028 
30Daniel Major     2656 
31Blake Sands     2624 
32Aaron McGinnis     2626 Gen X/World Bicycle
DNFJoel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB
DNFLuke Utecht     2030 Performa Cycling
DNFErin Sikora   Green Bay, WI 291867  2145 Titletown Flyers
DNFMitch Moen     2636 Ride or Die Racing
DNFHelge Pederson     2660 Half Acre cycling
DNFStephen Winz     2876 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Schutte   1:49:50.20  1035 Polska
2Kevin Tita   1:50:41.90  934 
3Brad Dash   1:51:15.40  1418 Twin Six
4479.62Karl Tillman   La Crosse, WI1:51:33.70 294041  1012 LaCrosse Velo Club
5Matt Gissibl   1:51:35.50  1394 Hayes Bicycle Group
6484.22Chris Solan   Antioch, IL1:52:15.30 204340  1091 Tread Head Cycling
7Patrick Haley   1:52:50.20  1417 Velo Trocadero
8Dan Tavela   1:53:40.00  1044 Treadhead
9Bill Livingston   1:53:41.30  931 
10Jason Balden   1:55:21.30  1401 
11Jason Kozicki   1:57:50.30  1427 
12498.02Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:59:26.40 227409  1053 Wildside Velo Club
13Joe Greatens   1:59:31.40  1400 TNU
14502.62Derek Held   Oak Park, IL2:6:9.10 102626  1419 
15Jonathan Nehring   2:8:24.30  1031 Peddle Moraine
16Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
17Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
18Noah Marcus     2097 Chain Smokers
19514.12Jeremy Lentz   Colgate, WI 292071  2041 
20516.42William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel\'s Bike
21Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
22Lance Wall     2182 Treadhead Cycling
23Chad Klaus     2666 
24Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
25Terry Harron     2181 Cascade Mountain
26Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
27Ken Stuckart     2972 Extreme Skit Bike
28Brent Palmer     2970 
29Bradley Byrge     2642 Cyclopath
30John Hughes     2174 Team Pedal Moraine
31Mike Bishop     2673 Treadhead Cycling
32Troy Schaden     2811 
33Jeff Weyenberg     2032 
34548.62Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
35Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
36Brian Hoemke     2817 Spokes N Spines
37Jeff Steckbauer     2801 Fattires-n-beer.com
38557.82Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2054 Fat Tires n Beer
39Greg Love     2659 
40Bill Selbig     2612 
41Steven Schaefer     2915 
42567.02Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2599 Half Acre Cycling
43Kenny Dretzka     2807 Team Cyclopath
44571.62CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
45Joseph Luniak     2650 Pedros
46Herb Seitz     2663 XXX Racing
47578.52Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  2607 HUP United
48580.82Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2602 Team Extreme
49583.12Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
50Mark Szudrowitz     2870 
51Todd Burns     2668 
52Steve Havlichek     2658 
DNFRick Walls   Wauwatosa, WI 205152  1006 Muddy Cup / T6
DNFRic Damm   Ripon, WI 205672  1016 FondduLac Cyclery/RiponCollege
DNFjess kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 Guinnesswerks
DNFKevin Herman     1408 Guiness
DNFEric Swanson     2601 
DNFJason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2901 Half Arce Cycling
DNFMichael Gerlach     2916 Mountain Outfitters
DNFBrett May     2973 Kettle MoraineFlyers

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.85Chad Boyles   Pewaukee, WI1:48:43.80 99459  933 BVC/On The River
2483.89Glen Stroik   Franklin, WI1:49:17.30 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
3485.93Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:49:35.50 278002  1022 clif bar
4Steve Pribek   1:49:40.00  1032 
5Greg Jones   1:50:12.20  904 Hayes Brakes
6Paul Fox   1:50:16.70  1404 Velo Trocadero
7494.09Brian Hess   Menasha, WI1:51:9.20 296462  1056 WORS
8496.13Michael Seguin   Chicago, IL1:51:49.60 32101  1425 XXX Racing
9Mark Cole   1:54:19.80  1111 Specialized/Titletown Flyers
10Bruce Lagerquist   1:54:44.00  1397 Trek
11Steve Jeske   1:55:26.70  1045 Pedal Moraine
12Phil Waleski   1:55:47.00  1421 Guinness
13Jose Barraza   1:55:55.10  936 
14Jeff Hammond   1:56:4.60  1047 GuinnessWerks
15510.41Edward Dutczak   Crete, IL1:59:35.80 80789  1049 South Chicago Wheelman
16Steve Smith   1:59:58.60  1396 Cafe Hollander
17John Rodriguez   2:36.10  1399 
18Chris Hammer   2:1:6.20  1420 Wheelfast Racing
19Bill Schneider   2:4:47.60  1395 Elliot
20Allen Brunner   2:6:24.30  935 Team cyclopath
21Jeffrey Frings     2640 Expo Racing
22Bob Callaway     2007 Vernon Trails -Bluedog
23526.73Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
24Sean Miller     2622 JVC Velo Club
25Matt Dale     2619 Riverbrook
26532.85Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
27Brian Knutson     2977 
28Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
29Dan Szczepanski     2083 Title Town Flyers / BelGioioso
30Trevor Townsend     2652 Wheel Fast Cycling
31Brian Christiansen     2627 Geargrinder
32Curt Demott     2200 Titletown Flyers
33Scott Plank     2620 
34549.17Michael Plymale   Waterloo, WI 224218  2135 5-nines
35Michael Quitzon     2123 
36Troy Olm     2168 Chainsmokers
37David Mennenoh     2667 off road rfirecracker
38Wade Flisram     2169 Team Extreme
39559.37Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2904 Team Wheaton Franciscan
40561.41Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2040 Team Extreme
41Paul Manke     2617 
42565.49Daniel Schneider   Racine, WI 31695  2975 Hayes Brakes
43Pat Fry     2634 Titletown Flyers
44Shawn Hauser     2064 Titletown Flyers
45Don Janczak     2672 
46Chris Cooper     2871 Hayes Disc Brakes
47Dean Truettner     2978 
48Todd Unbehaun     2638 
49Loren Darling     2971 
50Jon Kerkman     2610 
51Dave Dahlman     2048 Team Extreme
52Michael Arndt     2665 
53Steve Davidson     2161 Titletown Flyers
54Christopher Quinn     2654 
DNFDave Volpentesta     907 Muddy Cup racing
DNFTodd Bugnacki     1026 Club Tread
DNFKyle Wiberg   Boulder, CO 277368  1424 xxx racing
DNFErik Enyedy     2604 Kraft/Velo Club Roubiax
DNFDan Getzen     2648 Tread Heads
DNFGeorge Boznos     2653 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Seifert   1:50:33.10  1050 Guinness
2Chris Tamborino   1:52:33.40  1017 Expo Racing
3Ross Lemke   1:53:7.30  1002 Team Pedal Moraine
4449.23Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:53:11.30 253459  903 Extreme Bike
5451.52Sean Shields   Milwaukee, WI1:53:20.50 76735  1090 chiropractic partners
6453.81Jay Labecki   Milwaukee, WI1:53:53.30 20074  1007 Hayes Brake
7456.10Jeff Sympson   Rockford, IL1:54:8.90 101514  1086 RVO/ Kegel's
8458.39Jerome Daanen   Racine, WI1:56:22.70 164575  913 TWIN SIX / MARS
9460.68Nick Christofalos   Chicago1:56:35.80 296031  1100 Clif Bar/T6/Higher Gear
10462.97Brian Petted   Cedarburg, WI1:56:54.40 58472  1133 Fuel Cafe/Garage 864
11465.26David Hartig   Dubuque, IA1:58:37.90 214348  1407 Wheaton Franciscan
12John McNeill   2:4:46.90  932 Fisher 29er/BKB
13Thomas Hooger   2:9:15.50  1426 
14Scott Palmersheim     2147 Pedal Moraine
15Jesse Kusserow     2070 
16Kenneth Ramm     2108 Wors
17Mike Daish     2618 
18Mike Owens     2157 Alterra
19Troy Sable     2039 
20485.87Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
21Tom Wendland     2011 TEAM EXTREME
22Don Freitag     2019 
23492.74Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2081 Alterra Mountain Bike Team
24Keith Wolf     2872 Team Extreme
25Jeff Greatens     2623 
26Greg Morrow     2058 Team Pedal Moraine
27Steven Drecoll     2132 
28Alan Kinnaman     2031 
29David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
30Ross Giese     2974 Treadhead Cycling
31Len Cabaltera     2808 Hayes Brake
32Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
33Anton Koenigsmann     2815 
34517.93Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2137 
35Timothy Blob     2645 GearNUp
36Jeff Schneider     2633 
37Mike White     2621 
38Gary Esko     2065 
39John Mahr     2670 Wheelfast Racing
40531.67Daniel Bucklaew   Batavia, IL 296173  2109 
41Kevin Lemke     2084 Fond du Lac Cyclery
42Bob Anderson     2606 
DNFTim Montee     915 muddy cup racing
DNFJeff Parker   Cedarburg, WI 188011  1075 Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1487.77Allan Thom   Clarendon Hills, IL 253766  2002 Half Acre Cycling
2490.82Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2150 Alterra27
3493.87Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
4496.92John Wrycza   Naperville, IL 76133  2180 Wheelfast
5Peter Kot     2639 Guiness
6Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
7Mark Muraski     2103 Riverbrook
8Kenneth Andrews     2001 Spokes N Spines
9Dale Freund     2661 
10515.22Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2004 velo club roubaix
11518.27Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
12James Pittacora     2603 
13Glenn Zenner     2873 
14Randy Feuillerat     2134 Janes Velo Club
15Bob Ferrara     2063 
16533.52Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
17Randy Borst     2060 Titletown Flyers
18539.62dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
19Jim Splittgerber     2045 
20Julian Coupland     2605 
21548.77Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
22Dan Howell     2631 
23John Dabbeekeh     2179 
24557.92David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
25560.97Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extremei & Bike
26564.02James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
27567.07Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
28Jerry Manta Jr     2057 Treadheads
29Mike Brauer     2139 
30Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
31Steve Manthe     2025 Chainsmokers
32Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
DNFBruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
DNFDaniel Braun     2113 TEAM EXPO
DNFJerry Leair     2153 Mr. Tree

Men - 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.56Gregory Bower   Boulder, CO1:55:35.30 228101  805 
2506.97Robert Downs   Madison, WI1:56:38.00 9947  840 Planet Bike
3515.38David Poulton   Lake Forest, IL1:57:42.00 28536  809 Clif
4523.79John Timm   Germantown, WI1:57:50.10 209235  810 Team Extreme
5532.20Wayne Fish   Rhinelander, WI2:1:27.00 296139  801 Fish Nordic
6Marcum Martz   2:1:52.80  802 Mountain Outfitters
7549.02Jon Derksen   Appleton, WI2:3:45.50 245217  806 Wheel and Sprocket
8Bob Anderson   2:4:7.50  1414 
9Mike Wanek   2:9:21.50  803 
DNFRandy Pallex     808 Titletown Flyers
DNFDon Carr   Wauwatosa, WI 185458  839 Is Corp

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Justin Michels   1:49:49.70  712 Gear N' Up
2358.86Kyle Warras   Waukesha, WI1:50:34.90 280628  710 EXPO Racing
3360.95Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:52:11.90 282426  711 Titletown Flyers
4363.04Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:54:18.80 209414  702 EXPO
5365.13Eric Dobberfuhl   Mequon, WI1:55:8.10 249213  734 Team Extreme
6367.22Casey Hildebrandt   Weston, WI1:58:1.60 296192  709 EXPO Racingn
7369.31Gage Rodriguez   Kenosha, WI2:3:41.30 261235  716 Team Expo
8371.40Travis Brunner   Westallis, WI2:5:17.10 299159  736 Team Cyclopath
9373.49Ryan Voss   Damascus, OR2:6:34.70 286022  705 Muddy Cup Racing
10375.58Michael Dutczak   Crete, IL2:23:55.20 200766  704 Couth Chicago wheelman
11377.67Aristotle Peters   Hartford, WI2:31:40.20 242486  42 GF29/Expo Racing
DNFMyles Beach   Larsen, WI 208348  701 expo
DNFPhillip Anschutz   Sturgeonbay, WI 282326  703 
DNFTheodore Peters   Hartford, WI 267190  707 Expo Racing
DNFMitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  708 Team EXPO Racing
DNFLeif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  735 Cyclopath

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1294.64Darrin Braun   Waukesha, WI2:10:57.20 285001  25 Adventure 212/Specialized
2315.11Dallas Fowler   Green Bay, WI2:13:27.30 207074  79 Titletown Flyers
3335.58Matt Gehling   Madison, WI2:14:28.60 214485  34 Team Wors
4356.05Seth Lenss   Luxemburg, WI2:14:54.10 182019  43 Title Town Flyers
5376.52Carlos Haeckel   Waukesha, WI2:16:32.50 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
6396.99Scott Golomski   Greenfield, WI2:17:50.40 208973  60 
7417.46Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:18:47.30 242169  37 Attitude Sports
8437.93Blake Voges   Santa Claus, IN2:20:59.50 256471  196 Sustainable Cycling
9458.40John Beck   Tucson, AZ2:21:23.00 264025  49 
10478.87Seth Eckert   Oregon, WI2:22:30.50 148803  203 PYOC
11499.34Chris Hurst   Lake Geneva, WI2:24:13.51 229172  200 Wheel and Sprocket
12519.81Matthew Light   Warsaw, IN2:25:28.40 277747  199 Alderfer Bergen
13540.28Jake Begley   Tempe, AZ2:25:46.00 268804  24 Spring St./Rudy Project/GU
14560.75Nate Jasperson   Green Bay, WI2:29:10.10 295894  47 performa cycling
15581.22Andrew Truemper   Indianpolis, IN2:37:40.30 242744  99 XXX Racing Athletico
DNFChristian Brekke   Stoughton, WI 244627  13 Fisher 29er Crew
DNFBen Koenig   Schofield, WI 267964  21 Rib Mountain Cycles
DNFJames LaLonde   Chicago, IL 273642  48 GF29 T6T6
DNFMichael Anderson   Saint Paul, MN 183953  197 Schwag Racing
DNFCory Gwin   Madison, WI 223072  201 Mongoose/Twin Six
DNFDaniel Eiten   Peru, IL 237182  202 Illinois Valley Cycling

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1341.56Maciej Nowak   Waukesha, WI2:13:51.90 182256  36 Team Polska
2354.51Ray Nelson   Woodstock, IL2:15:5.40 193027  100 Treadhead Cycling
3367.46Kevin Klug   Evanston, IL2:16:53.20 220282  195 Killjoy
4380.41Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:18:24.40 209153  16 Team Wors
5393.36Greg Cullen   Menasha, WI2:18:56.20 53729  62 bloy concreteket
6406.31Trevor Olson   Rochester, MN2:18:59.80 264356  29 Muddy Cup
7419.26Ryan Krayer   North Freedom, WI2:19:55.30 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo
8432.21Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:20:12.30 50845  19 Lake Area Physical Therapy
9445.16Landon Lueck   Madison, WI2:21:3.90 91664  Mafia Racing/Pabst/Felt
10458.11Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:21:33.70 256256  88 Guinness
11471.06Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:22:4.80 285418  12 Wheel & Sprocket
12484.01John Gatto   Oak Forest, IL2:22:41.40 121461  31 MARS
13496.96Chad Salla   Greenville, SC2:23:33.10 228233  198 Aldefer Bergen
14509.91Karl Schult   Lakewood, IL2:24:2.60 94072  58 Guinnessle Ades
15522.86Michael Hemme   Chicago, IL2:25:9.60 153182  50 Killjoy
16535.81Craig Manthe   Eau Claire, WI2:33:22.00 78139  57 Polska
17548.76Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:34:6.70 291820  23 Alterra Coffee
18561.71Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:35:28.51 138646  35 Team Polska
19574.66Jason Gosse   Eau Claire, WI2:35:56.00 257462  32 Wors Posse
DNFMike Budd   Wrightstown, WI 274937  22 Wheel &Sprockett

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1509.39Jeff Melcher   West Bend, WI2:15:48.00 166066  Team Pedal Moraine
2513.72Bill Nigh   West Bend, WI2:21:12.60 197745  28 Team Pedal Morraine
3518.05Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:21:48.20 16155  20 Hammer Nutrition
4522.38Scott McLaughlin   Chicago, IL2:22:25.80 72722  205 SRAM Factory Team
5526.71John Lirette   Menomonee Falls, WI2:23:31.30 259146  33 Hayes DiscBrakes
6531.04John Miller   Madison, WI2:24:28.10 233978  44 \\\\\\\'Mafia Racing/Pabst/Fel
7535.37Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:26:23.70 194466  69 Muddy Cup Racing
8539.70Russell Krueger   Sayner, WI2:27:49.00 294083  61 Muddy Cup / COLC
9544.03Scott Nechkash   Council Bluffs, IA2:36:13.20 172124  204 
DNFJohn Shull   Libertyville, IL 259398  15 CLIF BAR
DNFJan Rybar   Apple Valley, MN 98534  27 Team Pedal Moraine
DNFDennis Schueler   Hickory Hills, IL 224373  39 Guiness
DNFScott McClement   Hinsdale, IL 192184  56 Guinness
DNFChristando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076  194 Verdigris Cycling

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1343.70Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:9:7.20 214936  Mr. Tree
2362.79Brian Matter   Sheboygan, WI2:10:18.20 85929  10 Gear Grinder
3381.88Mike Phillips   Chicago, IL2:10:44.30 84647  54 Adventure 212/Specialized
4400.97Timothy Drankus   Sheboygan, WI2:21:59.90 151397  11 Alterra CoffeeRacing Team
5420.06Scott Cole   Stevens Point, WI2:23:2.70 7340  18 Adventure 212/Specialized
DNFJesse LaLonde   Ely Mn 203490  Gary Fisher 29r/T^/BKB
DNFMark LaLonde   Madison, WI 226412  Planet Bike/GT/T6
DNFRonald Stawicki   Waukesha, WI 212641  41 Team Polska
DNFTristan Schouten   Plymouth, WI 145071  53 Planet Bike/GT

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1429.99Emily Shull   Libertyville, IL1:5:5.10 264455  5025 CLIF BAR
2437.28Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:5:54.50 288627  5001 Riverbrook Momentum
3Arin Lemke   1:11:40.60  5034 Team Pedal Moriaine
4Samantha Kosarzycki   1:11:58.70  5019 Alterra
5Kira Miller   1:15:34.50  5017 
6Stephanie Yost   1:16:25.60  5045 Titletown Flyers
7Tia Williams   1:22:15.70  5156 
8Maja Holcomb   1:22:22.70  5027 Fattires-n-beer.com
9Emma Swartz     6171 Brazen Dropouts/Cronometro
10Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
11Ashley Foate     6165 
12Jordan Pellett     6019 Wildside Velo Club
13Anna Poulton     6018 Clif
14Savanah Plank     6161 
15Linzie Stuckart     6162 
16Leah Fletcher     6164 
17Gabriella May     6175 
DNFAmy Nader     4558 

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Yeh   1:11:36.60  5171 
2Victoria Meyer   1:16:36.10  4596 
3Chelsea Zello   1:19:13.50  5002 Team Extreme
4Jamie Jacobs   1:27:23.70  5166 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melissa Merline   1:4:59.70  5023 Belladonnas
2Kelly Sadauckas   1:11:33.70  5031 Team Extreme
3Melinda Propson   1:11:56.20  5011 Performa Cycling
4Courtney Stefanski   1:12:13.70  5161 
5Kacie Griffin   1:15:18.50  5170 
6Sabrina Tolley   1:16:37.80  5006 Mad Forcs
7Heather Utecht   1:17:1.90  5163 Performa Cycling
8Becky Carvin   1:17:58.90  5035 Muddy Cup Racing
9Danielle Tournier   1:28:16.40  5030 Treadhead Cycling
10Rheana Gattone   1:39:54.90  5158 
DNFAbigail Bernett     5009 The Bella Donnas

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Correen Schuebel   1:5:43.70  5168 
2Niki Frazier   1:10:12.30  5013 Wildside Velo Club
3Margaret Matuszak   1:11:49.20  5018 
4Becky Rands   1:16:33.20  5160 Pedal Moraine
5Tina Olm   1:17:32.90  5169 Gen X Cycling
6Erica Chianese   1:27:30.60  5164 Half Acre Cycling

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Lyman   1:10:6.90  5029 
2Diane Callaway   1:10:52.70  5159 Vernon Trails /Bluedog
3Lisa Haase   1:14:32.10  5167 Muddy Cup
4590.00Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:16:43.60 227409  5024 Wildside

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ronit Bezalel   1:9:8.70  5165 Half Acre Cycling
2Anne Newhouse   1:13:30.70  5162 Hayes Disc Brakes

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rolleen Kralovec   1:10:10.90  5022 Spike
2Sue Borchardt   1:13:17.00  5010 Team Extreme
3Diana Klapperich   1:14:50.40  5044 Titletown Flyers
4Demaris Martz   1:19:39.20  5007 Mountain Outfitters
5Connie Holcomb   1:23:38.60  5157 Fattires-n-beer.com

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jennifer Borell   Ripon, WI1:13:35.80 184037  5021 Attitude Sports
2564.63Amy Dykema   Evanston, IL1:15:27.80 10328  5050 Clif Bar Midwest
3Rose Lenss   1:15:55.60  5012 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Wolf     3122 Team Extreme
2Alyssa Borell   Ripon, WI 285198  3018 Attitude Sports
DNFMoriah Griesbach     3015 Point PursuitTB Club
DNFElizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katie Nolan     3023 Muddy Cup
2Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  3007 UW-Madison

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cathy Swanson     3121 
2Sara Birdsall     3002 Performa Cycling
DNFLisa Olson     3017 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kate Heil     3021 Wheel and Sprocket
2552.50Brittany Barran-Stanley   Evanston, IL 244101  3118 Verdigris
3Becky Tesch     3124 The Bella Donnas
4Michelle Scanley     3030 Alterra
5Rebecca Crocker     3022 Team Caboose

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 Twin Six
2Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
3Paige Graff-Lange     3006 The Bella Donnas
4Francine Damico     3123 Clif Bar

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sondra Klipp     3016 Janesville VeloClub
2550.00Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine
3560.00Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  3032 Guiness/Wheel Werks
4Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
5Susie McGinnity     3901 Elliot
6590.00Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3125 

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
2Christine Griesbach     3014 Point Pursuit
DNFAnne Alder-Flaminio     3120 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wendy Burns     3119 Clif Bar
2Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3026 Muddy Cup Racing

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFMurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI 202278  715 muddy cup / singular cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Liz Baumgardt   Rockford, IL2:28:54.90 274843  520 Ellsworth
DNFmeghan korol   Asheville, NC 285702  519 Twin Six

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.78Holly Klug   Chicago, IL2:1:11.80 213523  567 Killjoy
2501.39Lisa Krayer   North Freedom, WI2:1:59.50 227405  503 Wildside Velo Club
3510.00Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:2:22.60 210713  517 Skinny's Club Tread
4518.61Andrea Matter   Sheboygan, WI2:2:34.60 157882  515 Gear Grinder
5527.22Claire Cannon   Madison, WI2:5:1.80 269897  504 Team Wors
6535.83April Dombrowski   Oshkosh, WI2:7:51.00 223874  510 Team Pedal Moraine
7544.44Regina Campbell   Chicago2:9:30.80 258314  527 Alterra/TwinSix/SixSixOne
8553.05Renee Bach   Madison, WI2:11:20.30 242850  511 Chain Smokers
9561.66Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:17:46.60 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
10570.27Gina Kenny   Orland Park, IL2:30:26.70 210270  566 Team Extreme

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville1:58:34.10 226461  516 
DNFChristine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI1:54:17.20 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
2Holly Liske   Stanford, CA1:56:22.70 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee