Race Results for
Dirt Spanker - MNSCS #3
Duluth, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/15/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Smith   44:37.00  4264 Peace Coffee
2Hayden Schlough   44:39.70  4287 Lifetime
3Josh Foster   51:43.70  4246 Lifetime Fitness/Faster Foster

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lucas Hieb   34:10.20  4251 
2Logan Schlough   34:43.40  4286 Lifetime
3Nathan Martin   41:2.60  4259 
4Dylan Luebbe   41:12.30  4288 Ski Hut

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Greene   37:57.90  4280 
2Ryan Gallagher   39:49.00  4247 
3Alex Anderson   39:49.20  4233 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Petroff   34:54.70  4276 
2Erik Kuronen   38:39.70  4268 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Bourassa   37:50.50  4239 
2Ryan Edge   38:14.80  4244 
3Grant Lichtsinn   38:22.20  4258 
4Jason Othoudt   39:30.90  4260 
5Ray Mattison   43:19.90  4269 
6Steve Rautio   45:20.30  4262 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Baxton   34:3.50  4235 
2Brady Bargman   38:28.10  4234 
3David Cizmas   38:55.20  4270 
4Chris Horsmann   40:4.80  4253 
5Ryan Fahrmann   45:1.20  4245 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Anderson   35:3.90  4285 
2Justin Keough   35:52.70  4256 Wannabee Racing
3Jacque Poquette   36:5.60  4277 
4Dave Harvieux   38:7.60  4250 Wannabee
5568.56John Knudson   Edina, MN39:3.30 122893  4257 
6Peter Bell   39:54.20  4273 LCR
7Jose Diaz   44:19.70  4275 
8Danny Deetz   53:20.00  4267 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Frank Bobick   39:54.40  4238 
2Michael Cogan   43:28.50  4242 
3Brett Kinney   53:2.60  4290 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Jurek   33:36.00  4279 
2Chip Jacobs   37:38.10  4254 
3Randy Ketcher   51:2.60  4291 
4Wayne Kettelhut   54:9.70  4292 
5Michael Kahn   55:3.70  4255 
6Todd Larson   59:59.50  4281 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Young   36:14.60  4284 
2Tim Hieb   36:53.50  4252 
3Mike Parker   44:11.20  4271 
4Tim Gallagher   49:11.70  4248 
5David Beaudette   57:37.10  4236 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Zahradka   53:16.90  4274 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeremy Pohjolainen   1:16:18.00  2435 
2Josey Weik   1:22:58.20  4289 Ski Hut
3Kevin Marier   1:30:27.90  2429 
4Ryan Freese   1:40:48.50  2415 29nSNGL*
5Duncan Weisbrod   1:48:11.80  2451 LCR (Larson Cycle Racing)

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Rupert   1:46:51.10  1272 
2556.67Zachary Stilwell   Hudson, WI1:15:35.70 253081  2446 
3Alex Price   1:22:49.10  2456 
4Shea Franken   1:22:58.70  2414 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.43Trent Warner   Elk River, MN1:46:38.40 266006  1247 Maplelag
2Alex Strange   2:4:19.90  1259 Wannabees
3Tyler Boek   1:27:53.30  2402 
4Jeff Nagel   1:44:54.80  2498 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Del Nin   1:41:30.60  1224 
2Andy Onken   1:43:33.00  1269 
3547.70Andrew Shaw   Lakeville, MN1:49:8.60 269617  1261 
4Aaron Deutchman   1:53:31.90  1253 
5David Rosen   1:56:3.10  1260 
6Kenny Smith   2:18:45.60  1257 
7Cody Larson   1:7:17.30  2472 
8Andrew Westendorf   1:12:10.30  2453 
9Marc Mayer   1:12:15.60  2489 
10Arnaud Descroix   1:15:51.00  2512 
11Waylon Manske   1:25:29.40  2504 
12Curtis Ness   1:26:55.90  2471 
13Kevin Bender   1:28:59.50  2400 Continental
14Jason Hedlund   1:33:47.50  2420 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Justin Rinehart   Mankato, MN1:40:44.00 149501  1265 
2Charles Lamb   1:45:15.00  1274 
3Matt Guettler   1:47:46.00  1228 
4Ryan Braski   1:53:29.60  1222 
5549.08Dominic Talerico   Saint Paul, MN2:7:25.60 385899  1246 
6Kaleb Himli   1:11:34.90  2421 
7553.62Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN1:14:37.20 166411  2397 Behind Bars/LGR
8Jeremy Dirk   1:14:44.20  2410 Maplelag/Paramount
9Jeff Bushendorf   1:14:51.50  2404 WannaBee Racing
10Nathan Goltz   1:17:13.30  2459 Synergy
11Brendan Bellew   1:18:5.20  2399 
12Shaun Parker   1:18:28.50  2452 
13Kit J Grayson   1:18:45.60  2482 
14James Shoberg   1:20:14.10  2497 
15Mike Rasque   1:20:39.80  2437 
16Kevin Gonzales   1:20:40.80  2514 LCR
17Tony Shoberg   1:23:57.90  2442 
18578.59Tim Hayes   Gainesville, FL1:25:20.50 208801  2465 Behind-Bars/LGR
19Adam Caughey   1:26:51.40  2469 Summit Racing
20Derek Van De Velde   1:27:15.10  2450 
21Jesse Hagglund   1:27:52.50  2480 Summit Racing
22Gus Aramayo   1:33:39.40  2474 
23Clark Saveier   1:36:42.70  2492 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Sportel   1:41:25.50  1242 Freewheel
2489.61Shawn Gort   Superior, WI1:43:44.10 222702  1227 
3Jamison Beisswenger   1:46:13.40  1221 Peace Coffe Racing
4Mike Weispfenning   1:51:19.20  1248 M and L
5501.67JASON SCHERMAN   New Market, MN1:51:28.70 296398  1240 Wannabee Racing
6John Oman   1:53:32.70  1235 WannaBee Racing
7Clayton Summitt   1:53:50.20  1243 
8513.73Tim Williams   Circle Pines, MN1:54:7.90 295831  1249 Wannabee Racing
9Joe Surla   1:54:50.90  1245 
10521.77Keith Moors   Coleraine, MN1:56:36.90 156592  1277 
11Adam Emanoff   2:8:34.40  1264 Bent Crank Racing
12Josh Collins   1:9:6.80  2407 
13Paul Cullen   1:11:55.70  2409 Paromount/ Maplelag
14Dan Knudsvig   1:12:29.60  2424 
15John Shaffer   1:13:58.70  2441 
16Micah Lux   1:16:9.70  2427 
17Steve Sturman   1:16:10.10  2495 
18Andy Hoffman   1:18:10.80  2493 
19Ben Ogren   1:18:17.60  2433 
20Lee Johnson   1:21:16.10  2509 
21David Schunk   1:21:39.60  2440 
22Steve Freese   1:23:23.00  2416 29nSNGL*
23David Gustafson   1:23:45.20  2505 World Vision
24578.05Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:25:30.20 90485  2419 
25Christopher Thorson   1:27:35.40  2487 Wookie Juice Racing
26Justin Edge   1:29:25.00  2458 
27David Bruning   1:31:13.00  2403 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Kevin Supple   Robbinsdale, MN1:37:27.60 297439  1244 peace coffee
3Matthew Ryan   1:41:51.60  1279 LSCC
4Clayton McLagan   1:46:51.70  1262 Peace Coffee
5Ben Rogowski   1:47:37.10  1239 Freewheel Bike
6548.95Steven Roe   Rochester, MN1:49:21.00 296450  1238 Erik's Bike Shop
7Thomas Little   1:50:42.40  1276 Wookie Juice
8Chris Van Ert   1:52:27.30  1263 Peace Coffee Racing
9Lonie Sauber   1:52:32.70  1256 Larson Cycle Racing
10Alan Eastlund   1:53:5.80  1225 Peace Coffee
11Thomas McDonald   1:54:33.40  1233 peace coffee racing
12Jason Walters   1:55:14.30  1271 
13Cal Collins   2:9:49.51  1223 Wannabee Racing
14Nick Evanoff   2:10:44.30  1226 29nSNGL
15Greg Johnson   1:13:9.90  2494 Wookiee Juice Raciing
16566.85Jeremy Ames   Minneapolis, MN1:14:14.40 285970  2395 Freewheel Bike
17Lee Erickson   1:15:53.00  2481 
18Jason Kempel   1:17:1.00  2479 LCR
19Monte Dirks   1:17:16.30  2473 
20Ryan Reuter   1:17:38.00  2496 
21Per Nelson   1:18:36.30  2488 
22Eric Ekstrand   1:19:32.00  2412 
23Nick Pettis   1:20:28.00  2486 Wannabee Racing
24581.17Andy Kircher   Duluth, MN1:22:0.80 100411  2467 
25Tony Schmitz   1:23:24.60  2439 Maplelag/Paramount
26Scot Hendricks   1:23:59.40  2466 LCR
27Kenneth Waldvogel   1:33:3.90  2502 
28Don Velleux   1:39:38.80  2470 
29Todd Amunrud   1:46:17.40  2396 
30591.91Michael Soderburg   Pillager, MN2:3:10.60 228152  2444 
2147483647Josh Peterson    Penn Cycle  1237 FCCC

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Russell Krueger   Sayner, WI1:40:41.80 294083  1252 
2542.63Tim Trudeau   South Saint Paul, MN1:41:51.00 98249  1280 POS
3Kris Larson   1:41:53.70  1281 
4Jim Jaglo   1:47:25.60  1258 LCR
5Brian Longley   1:51:27.30  1268 Freewheel
6553.15Jeffrey Penman   Ellsworth, WI1:58:45.40 288396  1236 
7Eddie Karow   2:2:29.80  1250 LCR
8John Kurth   2:11:14.20  1270 
9Robert Gritman   1:13:33.60  2417 bicycle sports
10Curt Schlough   1:14:40.50  2460 Lifetime
11Jouni Pohjolainen   1:15:18.90  2436 
12Mike Constant   1:16:48.20  2408 
13Robert Golin   1:18:7.80  2513 Free Wheel
14Jeff Bisso   1:20:13.50  2401 Freewheel Bike
15Leo Bickelhaupt   1:20:41.90  2475 Wannabee Racing
16Spencer Lenz   1:23:38.80  2461 
17Jeff Tilbury   1:26:28.00  2449 
18Marc Harvieux   1:28:26.10  2418 Wannabee Racing
19587.34Scott Meulebroeck   Savage, MN1:30:5.60 24177  2430 Bent Crank Racing
20Robert Herrmann   1:30:12.20  2454 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott McClure   1:53:42.90  1254 Velorochester
2544.55Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN2:2:59.80 105942  1267 Freewheel Bike
3Tom McBurney   2:9:54.90  1232 Peace Coffee
4David Hagen   2:29:56.80  1229 
5Don Fox   1:18:38.90  2499 LCR
6Craig Wiklund   1:19:54.80  2485 
7Bob Mueller   1:22:26.90  2431 INSITES
8Mark Rosen   1:23:48.30  2438 
9Stuart Benson   1:26:50.30  2507 
10Kevin Foster   1:33:5.00  2413 Lifetime Fitness/Faster Foster
11Gary Smith   1:52:16.60  2443 Peace Coffee
12Dan Price   1:55:47.20  2457 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Kowaliw   1:49:35.30  1266 
2516.19Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:56:55.10 117486  1251 Bikery
3Nicholas Guettler   1:20:59.40  2503 
4Steve Stilwell   1:21:33.50  2445 
5Steve Kapaun   1:22:6.40  2476 
6Mark Klingelhoets   1:24:12.60  2423 Wannabee Racing
7Micheal Thompson   1:24:13.00  2448 Wannabee Racing
8Norm Busse   1:26:13.00  2405 
9James Vandruten   1:27:25.00  2511 
10Michael Cisek   1:30:3.60  2477 Freewheel Bikes
11Mike Teitelbaum   1:31:59.90  2447 
12Christopher North   1:32:40.80  2432 Wanabee Racing
13Byron Adams   1:36:33.50  2394 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Robert Ogren   Bloomington, MN1:58:6.90 232145  1234 Kenwood Racing
2Jim White   1:27:44.10  2468 
3Denny Barry   1:32:57.00  2398 Maplelag - Paramount
4Craig Swanson   2:3:9.70  2455 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.89Jack Hinkens   Eden Prairie, MN1:56:23.80 283629  306 Penn Cycle
2519.45Michael McBurney   Roseville, MN2:4:1.30 279039  307 Peace Coffee
3590.01Jake Richards   Callaway, MN2:9:41.70 265418  311 Maplelag Resort-Paramount Spor

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1454.23Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:55:53.90 211093  337 hollywood/silver cyling
2473.63Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:2:8.60 210080  336 hollywood/silvercycling
3493.03Nikolai Anikin   Duluth, MN2:5:52.90 261138  299 conti
4512.43Jacob Boyce   Duluth, MN2:14:40.20 227560  341 
5531.83Raymond Nickles   Maplewood, MN2:15:5.60 279231  314 LCR
6551.23Seth Carlson   Casselton, ND2:16:7.70 279117  317 Continental
7570.63Joshua Klauck   Minneapolis, MN2:18:20.60 242339  332 
8590.03Nathan Hackensack   Saint Cloud, MN2:24:30.10 261680  305 

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1476.06Barry Tungseth   Stillwater, MN2:4:10.60 211935  321 Flat City Cycling
2483.18Devin Curran   Onalaska, WI Cycles 211576  301 Spot Brand
3490.30Matt Nelson   Minneapolis, MN2:5:58.00 245341  308 Peace Coffee Racing
4497.42Andrew Sieben   Burnsville, MN2:6:17.30 258018  312 LCR
5504.54Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:9:14.10 182827  335 Velorochester
6511.66Bart Rodberg   Duluth2:9:42.80 153722  340 Lake Superior Cycling Team
6511.66David Oachs   Woodbury, MN2:13:41.90 116923  339 
7518.78Aaron Swanson   Ashland, WI2:12:57.60 209665  347 
9Bruce Martens   2:14:52.70  333 Balance Cycling
10540.14David Schuneman   Duluth, MN2:16:19.00 130941  334 Peace Coffee
11547.26Andrew Jordan   Woodbury, MN2:16:41.40 295752  325 
12554.38Eric Guse   St Louis Park, MN2:17:51.80 211199  304 Flat city cycling
13561.50Richard Fiske   Shakopee, MN2:22:58.20 211816  303 Kenwood Racing
14568.62Matthew Kohner   Minneapolis, MN2:28:53.40 295551  342 Peace Coffee
15575.74Jeff Weyrens   Rosemount, MN2:29:29.80 76843  346 Sports Hut
16582.86Scott Sherman   Winona, MN2:29:43.40 126716  331 29nSNGL
17589.98Rich Omdahl   Corcoran, MN2:32:26.80 297124  330 LCR
DQJ Ross Fraboni   Duluth, MN2:7:3.30 149739  324 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1525.38Todd McFadden   Duluth, MN2:8:5.30 134734  320 Ski Hut
2533.44Jan Rybar   Apple Valley, MN2:12:47.30 98534  327 
3541.50Wallace Alexander   Minneapolis, MN2:15:22.10 193389  328 Kenwood Racing
4549.56Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:15:42.00 135611  316 LCR
5557.62Pat Dowling   St. Louis Park, MN2:22:18.60 44129  302 Flat City Cycling
6565.68Ted Miller   Maplewood , MN2:22:23.80 42257  329 
7Mick Carlson   2:28:29.40  345 Peace Coffee
8581.80Mike Bushey   Esko, MN2:31:24.40 82026  338 
9Troy Melhus   2:54:21.00  344 Peace Coffee

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.49Brendan Moore   Prior Lake, MN1:54:18.70 210366  26 Velo Rochester
2469.97Jesse Rients   Shakopee, MN1:58:20.50 147524  31 Penn Cycle/Nature Valley
3495.45Tom Miller   Robbinsdale, MN2:2:10.00 125275  32 Penn Cycle
4520.93Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:3:7.50 83047  34 Trek-COOP
5546.41Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN2:5:12.30 228026  29 LCR (Larson Cycle Racing)
6571.89Tim Norrie   Minneapolis, MN2:8:27.10 101445  27 hollywood racing/ silver cycli

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Goltz   37:41.90  4283 
2Samantha Bushendorf   53:0.40  4240 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Constant   41:12.10  4243 
2Tara Steele   43:3.10  4265 
3Katy Rudolph   44:3.20  4263 Team MORBID
4Yvette Harvieux   47:44.30  4282 Wannabee Racing
5Sara Bisso   47:52.50  4237 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darcy Busse   43:9.40  4241 
2Anne Parker   55:3.70  4261 Freewheel Bike

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sophia Marchiando   1:27:48.20  2428 Hollywood Cycles

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jessica Wittwer   Saint Paul, MN1:25:51.00 245325  2483 Gopher Wheelman
2Suzi Smith   1:29:9.60  2501 
3Sarah Eby   1:30:46.80  2411 
4577.50Megan Lennon   Minneapolis, MN1:32:54.20 259658  2426 Behind Bars / LGR
5590.00Desta Meyer   Inver Grove, MN1:39:25.30 284628  2462 Silber/Hollywood

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beckie Alexander   1:32:15.90  2508 Kenwood Racing
2Tanya Miller   1:36:20.20  2510 
3Angella Collins   1:46:18.30  2506 Wannabees
4Jess Wiborg   1:53:52.10  2478 Bent Crank Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1539.17Rebecca Sauber   Farmington , MN1:49:13.50 235476  315 LCR
2549.34Corey Coogan   Minneapolis, MN1:58:46.10 261947  300 Freewheel
3Lisa Humphrey   1:59:34.70  326 
4Chandra Shoberg   2:3:58.80  313 
5579.85Mary Moncorge   Fairfax, CA2:14:1.20 285422  318 
6590.02Alison Tungseth   Stillwater, MN2:31:4.40 261843  323 Flat City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diana McFadden   Duluth, MN1:57:16.40 212753  319 Ski Hut
3N/A   Colorado Springs, CO2:12:5.70 147306  309 Kenwood Racing
2147483647Lynn Peterson    Penn Cycle  310 FCCC

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1267.19Jenna Rinehart   Mankato, MN1:34:1.10 160568  30 Specialized
2428.60Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:43:26.70 199274  33 Trek COOP
3590.01Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:57:25.00 57292  25 PENNCYCLE/NatureValley/FCCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee