Race Results for
Crystal Lake Classic(2009 WORS #2)
Rhinelander, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/31/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tony Kaatz   45:23.60  4015 Attitude Sports
2Jake Cummings   48:58.80  4021 
3David Flaten   49:46.50  4004 
4Jake Therrien   49:50.50  4070 
5Ryan Gartmann   50:20.90  4267 
6Corey Selle   50:22.60  4277 
7Kevin Atkins   50:29.80  4253 
8Brandon Flisram   51:16.10  4169 Team Extreme
9506.81collin coleman   Cedarburg, WI51:20.30 293072  4046 Alterra MTB Team
10Josey Weik   51:20.90  4064 Ski Hut
11Amos Holbrook   51:37.90  4076 
12Samuel Martz   52:54.40  4009 Mountain Outfitters
13Scott Krueger   53:8.70  4807 Chain Of LakesCycles
14Jordan Watkins   53:13.80  4062 EXPO Racing
15Marcus Reed-Thoisen   55:11.50  4270 
16Storm Juntti   55:49.40  4275 KMK
17514.33Riley Kopesky   Hubertus, WI55:51.60 298099  4059 Expo Racing
18Chet Krueger   55:52.80  4262 Titletown Flyers
19DJ Spurling   55:55.40  4276 RB Racing
20Timothy Lawrence   56:31.80  4259 
21Brian Schoenrock   1:1:2.10  4075 
22Cade Rosche   1:3:4.30  4254 Hinkles
23Matthew Dutczak   1:3:9.20  4256 South Chicago Wheelman
24Josh Lawrence   1:3:59.30  4260 
25Justin Falci   1:7:11.90  4034 
26522.79Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6008 
27Jeffrey Martz     6007 Mountain Outfitters
28524.67Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
29Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
30Andrew Schmidt     6006 
31Joey Uren     6072 
32Bridger Moris     6073 
33Max Kohls     6020 
34Thomas Kelly     6071 
35531.25Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
36Justin Wentworth     6014 
37Samuel Omelia     6082 
38Tanner Moris     6069 
39Mitchell Dutczak     6079 South Chicago Wheelman
40Roman Kosarzycki     6013 Alterra
41Henry Wisner     6076 
42Jimmy Splittgerber     6009 
43Dustin Lyman     6081 
44Paul Kelly     6074 
45Chase Rosche     6077 
46Connor Rosche     6078 
47Daniel Gretzinger     6011 
48Bridger Flory     6075 
49Elliot Schneider     6084 Elliot
50TJ Olson     6083 Wildside
DNFDaniel Barry     4244 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Olson   47:33.10  4245 
2James Joyce   48:15.00  4047 Michael's Cycles
3Tyler Rockenfield   48:16.70  4069 Michael's Cycles
4Byron Guerra   49:31.50  4054 Mr. Tree Racing
5John Koebl   49:36.90  4261 
6Erik Freeman   49:38.60  4268 
7Jared Brodjeski   52:28.20  4074 
8Bryan Nell   52:29.80  4280 
9Travis Schwering   53:6.30  4269 
10Michael Gescheidle   53:43.20  4272 Cranked Bike Studio
11John Sowatsky   54:9.70  4273 
12Caleb Zlomke   54:25.70  4052 Mr. Tree
13Matt Fisher   55:1.60  4266 Adventure Bikes
14Andy Meyer   55:8.30  4283 
15Jonathan Paretsky   55:37.00  4281 
16Michael Bair   56:30.40  4249 
17Paul Peterson   56:39.50  4282 
18Travis Schirpke   56:55.40  4057 TEAM EXTREME
19Keir Dvorachek   1:2:40.10  4271 Cranked Bike Studio
20Jesse Minniecheshe   1:11:37.30  4278 
DNFNick Wierzba     4037 City Bike Works

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Brian Paterson   Lakemoor49:17.20 397513  4060 Team AttakTiks
2Christopher Stevens   49:46.80  4251 
4Matt Karwowski   51:23.10  4246 
5Ryan Usiak   52:26.20  4071 Titletown Flyers
6Jonathan Blanchard   56:33.60  4053 
7Eli Lipp   59:42.90  4029 Speed Freak
8Todd Nutter   1:5:45.50  4814 Fond Du Lac Cyclery

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Derek Sommerfeld   45:29.40  4073 
2Dan Wierzba   48:41.50  4019 
3Jason Gibson   49:38.70  4061 Gear n\' Up
4Kerry Gonzalez   51:22.90  4243 
5Rennis Delgado   52:41.70  4028 
6590.00Corey Hetzel   Madison, WI58:25.70 285597  4815 Team Cyclopath

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dave Fetters   Minneapolis, MN45:28.40 266342  4242 
2545.56Terry Harron   Dillon, CO47:40.90 297062  4031 Cascade Mountain
3Mark Clinton   48:45.60  4809 Attitude Sports
4Christopher Schmidt   52:20.30  4008 
5Jack Pabst   53:21.40  4018 
6Jeff Batzer   56:29.40  4257 H1N1
7Scott Yurjevich   58:9.70  4066 Gen. X Cycling
8Joel Stewart   58:36.40  4180 Titletown Flyers
9Jacob Glatt   1:2:13.20  4805 
10Joe Lytle   1:4:32.30  4258 H1N1
DNFPeter Fetters   Neenah, WI 292715  4040 
DNFRob Nieth     4804 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffery Schisel   48:32.40  4264 
2David Selle   50:1.40  4279 
3Joel Flory   50:3.50  4248 
4Jody Arlen   50:11.30  4241 
5Robert Dunahee   51:54.00  4022 
6Steve Beach   53:9.30  4010 
7567.30Thomas Harron   Madison, WI56:16.30 296479  4816 Cascade Mountain
8Rob Fredericks   56:19.30  4839 
9Kent Kohls   1:3:11.40  4072 
10Robert Falci   1:4:26.30  4035 
11Scott Graff   1:6:46.20  4027 
12Randy Beach   1:8:1.00  4837 Cranked
DNFMichael Gorka   Salem, WI 13730  4025 
DNFThomas Brown     4808 Expedition Supply

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Hipps   49:1.00  4042 Pedal Moraine
2John Devroy   54:15.60  4813 Titletown Flyers
3Michael L Dutczak   55:21.70  4255 South Chicago Wheelman
4Paul Traeger   55:55.10  4026 TEAM EXTREME
5Christopher Voss   59:26.70  4812 
6Alfred Rosche   1:1:24.10  4838 
7Mike Borchardt   1:3:32.70  4014 Team Extreme
8Henry Kosarzycki   1:5:26.80  4806 Alterra
9Tom Harvey   1:9:24.70  4252 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Kemble   53:58.80  4033 
2Mark Corrigan   54:20.70  4001 
3John Hemphill   55:45.70  4250 
4Russ Sobotta   56:37.00  4811 Mountain Outfitters
5George Bornemann   57:10.40  4274 
6George Doty   1:4:10.30  4263 
7Dennis Westberg   1:7:7.40  4020 Titletown Flyers
8Ron Jansen   1:9:15.20  4030 
9Ted Batzer   1:9:49.70  4017 
10Richard Wenborne   1:12:19.00  4007 Titletown Flyers
11Richard G Finch   1:13:8.70  4003 
DNFJames Simmons     4068 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Denny     2906 Adventure 212
2Cameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
3Greg Krieger     2055 Alterra
4436.29Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
5450.36Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  2049 Team Extreme
6Chris Hinshaw     2053 Attitude Sports
7Andrew Senderhauf     2027 wheel and sprocket
8492.57Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2120 EXPO Racing
9Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
11534.78Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
12Nic Thompson     2912 The Bike Hub
DNFMike Zuiker   Azonic  2335 Moritz
DNFJohnny Chang   Green Bay, WI 260380  2073 Titletown Flyers
DNFGage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  2133 Team Expo

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Justin Piontek   1:41:6.70  1058 Twin Six
2529.70Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:41:13.90 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
3529.70Brian Braun   Madison, WI1:41:14.20 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
4529.70Andrew Rosch   Madison, WI1:42:22.90 240507  1073 
5Matt Millin   1:43:29.10  902 Mountain Outfitters
6529.70William Street   Sheboygan, WI1:45:56.60 219245  1076 Gear Grinder
7529.70Scott Golomski   Greenfield, WI1:46:54.40 208973  1025 
8529.70Nicholas Sabel   Ripon, WI1:47:4.90 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
9Spandrew Ignasiak   1:47:14.60  1262 
10Peter Coenen   1:47:30.70  1066 
11Sebastian Corby   1:50:18.90  1065 Log Eaters
12Jay Millin   1:50:57.20  1254 Team Test Cycles
13Michael C Anderson   1:51:21.70  1248 
14Michael Sherven   1:52:45.00  1068 Fat Tires and Beer
15Jon Klimawicz   1:54:10.00  1261 Red Jacket
16Jason Shong   1:59:26.30  938 Bike Doctor
17529.70Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  2353 Alterra Coffee
18Bradley Stankowski     2126 
19Adrian Icenogle     2056 Attitude Sports
20Brian Krueger     2359 Great Dane Velo Club
21Joshua Rupnow     2144 Team Extreme
22Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
23Andrew Wiesner     2078 Titletown Flyers
24Bryce Schmidt     2908 Mafia/Pabst/Felt
25Ethan Lenss     2355 Flyers
26Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
27Nick Thomas     2336 
28Scott Anderson     2146 Titletown Flyers
29Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
30matthew Borzon     2349 
31Nick Janous     2326 
32Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
33Paul Westberg     2905 Title Town Flyers
34Chris Smith     2003 Team Extreme

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Klein   1:42:10.90  1259 Red Jacket BlueSky
2513.82Paul Belknap   Ashland, WI1:42:22.30 253444  1256 Bay City Cycles
3Bryan Cook   1:42:28.10  1240 Bikes-N-Boards
4Chris Cook   1:42:56.20  1257 Bikes-N-Boards
5David Thomas   1:43:59.30  908 Twin Six
6Colin Frater   1:45:14.00  941 
7521.17Jesse Shoemaker   Depere, WI1:45:23.50 291522  1027 Performa Cycling
8522.64Ryan Carlson   Wauwatosa, WI1:45:56.00 273574  1005 UW-Whitewater / Powerbar
9Caleb Wendel   1:46:59.50  1260 Red Jacket
10Spencer Strigel   1:47:27.30  1060 
11Tony Wagner   1:50:18.60  1063 Gear Grinder
12528.52Justin Lund   Tomahawk, WI1:50:42.10 216962  939 Evomo
13Jake Komosa   1:51:30.40  1008 
14531.46Michael Verhagen   Allouez, WI1:52:48.70 221776  1003 
15532.93Karl Erbach   Sun Prairie, WI1:53:37.10 235285  1040 Project 5 Racing
16Michael Ziegler   1:55:21.40  1019 JVC/Michael\'sCycles
17Erik Sorenson   2:8:44.00  1263 
18Corey Stelljes     2162 chainsmokers
19David Chancellor     2160 5-Nines Racing
20Brandon Cunico     2338 
21Christopher Crosby     2333 
22Jamie Prange     2034 
23Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
24Mark Hanson     2165 Mountain Outfitters
25547.63Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
26Eric Steffen     2093 bikejournal.com
27Andy Berg     2903 Bike Doctor
28Brian Shimkus     2350 
29Michael B Holbrook     2087 
30Ryan Theel     2033 
31Tony Degrand     2328 
32Geoffrey Lindenberg     2946 
33Kelly Laakso     2356 
DNFDaniel Schaefer   Adell, WI 258370  1029 Team Pedal Moraine
DNFConstantine Peters     1052 EXPO Racing
DNFDavid Bender   Kenosha, WI 260585  1120 JVC/Michael\'sCycles
DNFMark Schindel     2816 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.34Tom Carpenter   Marquette, MI1:39:47.30 294138  1246 SISU Cylces
2509.40Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:41:18.90 164577  1083 Gear Grinder
3511.46Jesse Bell   Ishpeming, MI1:42:31.00 116891  1067 Sisu Cycles
4Anthony Dipiazza   1:43:37.00  1084 Gear-N-Up
5Ryan Shiroma   1:44:41.40  905 T6/BelGioioso/BKB
6Joe Riesberg   1:45:2.10  1062 Mountain Outfitters
7519.70Scott Hietpas   Appleton, WI1:46:5.70 285504  1046 Wors
8521.76Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:46:57.60 228524  1074 Guinness
9523.82Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:47:11.90 291373  1001 New Moon Bike Shop
10Wally Kunstman   1:48:27.00  1069 Gear Grinder
11Jeremy Vogels   1:50:34.40  1033 Performa Cycling
12Matt Block   1:50:41.30  1034 BIKEMAN.COM
13532.06Krystian Pac   Chicago, IL1:52:39.20 149853  1078 PACT - DISH Network - Miodu !
14Ryan Carlson   1:56:40.70  1252 Twin Six
15Matthew Allen   2:5:47.30  1239 
16538.24Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
17Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
18542.36Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2343 Iowa City Cycling Club
19544.42Colby Lash   Marquette, MI 293861  2095 
20Jason Luther     2112 
21Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
22Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
23Luke Utecht     2030 Performa Cycling
24Zachary Blankenheim     2348 
25Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
26Mark Shepherdson     2332 
27560.90Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
28Alex Paupore     2344 Force NorthWoods
29Michael Olm     2016 GenXcycling
30Benjamin Swart     2159 Team Pedal Moraine
31Nathan Kniss     2334 
32Timothy Hall     2035 
33Jeremy Jonas     2028 
34Jeff Swanstrom     2042 
35Jeff Gau     2330 
DNFJoel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB
DNFBrandon Turino     1245 Turino Chiropractic
DNFErin Sikora   Green Bay, WI 291867  2145 Titletown Flyers
DNFAllen Poulin     2351 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Cullen   1:36:45.90  1087 Wheel and Sprocket
2Chris Schotz   1:38:20.70  1249 Giant Bikes N Boards
3446.23Ric Damm   Ripon, WI1:41:46.60 205672  1016 FondduLac Cyclery/RiponCollege
4Shane Veldhuizen   1:43:21.10  1243 
5453.85Rick Walls   Wauwatosa, WI1:44:8.60 205152  1006 Muddy Cup / T6
6457.66Karl Tillman   La Crosse, WI1:44:30.20 294041  1012 LaCrosse Velo Club
7461.47Todd Bischoff   Sun Prairie, WI1:48:13.40 67171  1010 Gary Fisher 29er Crew
8Joe Greatens   1:48:34.70  1251 
9Dan Tavela   1:51:3.20  1044 Treadhead
10Mike Worland   1:52:0.80  940 Moritz Tire
11Marc Miller   2:2:3.70  1242 Spokes N Spines
12Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
13Ryan Michels     2347 Guiness
14Noah Marcus     2097 Chain Smokers
15Joshua Bartoszuk     2945 864/Fuel
16Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
17Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
18Steven Schaefer     2204 
19Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
20Brian Hoemke     2817 Spokes N Spines
21Jason Ruesch     2143 
22Matthew Lanser     2812 Titletown Flyers
23522.43CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
24Jeff Steckbauer     2801 Fattires-n-Beer.com
25Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
26Noel Versch     2340 
27Troy Schaden     2811 
28541.48Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2323 Big Ring Flyers
29545.29Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
30Tim Nass     2802 
31Matt Weik     2158 Ski Hut
32Ralph Solome     2341 
33Quentin Gniot     2345 Titletown Flyers
34Michael Gerlach     2942 Mountain Outfitters
35568.15Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
36571.96Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2026 
37Matthew Forst     2820 
38Richard Uren     2836 
39Kevin Schuster     2104 Gen X/World Bicycle Relief
DNFChad Klaus     1037 
DNFJarrod Kerkhoff     1241 Spokes & Spines
DNFJason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2901 Half Arce Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Russ Krueger   1:40:28.20  1042 Chain Of LakesCyclery
2Roger Lundsten   1:40:28.90  1070 Muddy Cup
3Jeff Juntti   1:40:31.80  1250 Chocolat Ace
4Greg Jones   1:43:23.80  904 Hayes Brakes
5538.37Glen Stroik   Franklin, WI1:43:38.30 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
6Steve Pribek   1:44:40.40  1032 
7538.57Brian Hess   Menasha, WI1:46:18.30 296462  1056 WORS
8John Gershenson   1:47:57.30  1258 Red Jacket - BlueSkyHealth
9538.77David Bell   Madison, WI1:49:12.10 135493  1085 Chain Smokers
10Don Slickman   1:50:46.40  1247 Wheel & Sprocket
11538.97Edward Dutczak   Crete, IL1:53:9.80 80789  1049 South Chicago Wheelman
12Troy Meives   1:53:24.60  1082 
13Todd Bugnacki   1:54:17.40  1026 Club Tread
14539.27Russell Jobs   Wauwatosa, WI1:56:4.00 92264  911 Hayes Brakes
15Mike Daggett   1:57:55.90  1255 KMK
16539.47Keith Russell   Sheboygan, WI1:58:10.50 155491  1081 Gear Grinderr
17Dan Szczepanski     2083 Titletown Flyers
18539.67Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
19John Gretzinger     2068 
20Bob Callaway     2007 Vernon Trails
21Curt Demott     2200 Titletown Flyers
22Matthew Hattenhauer     2352 
23Kelly Skinkis     2342 Titletown Flyers
24Steve Wisner     2943 Spring Street Sports
25Shawn Hauser     2064 Titletown Flyers
26Wade Flisram     2169 Team Extreme
27Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
28Michael Quitzon     2123 
29Steve Davidson     2161 Titletown Flyers
30Michael Kaspar     2337 
31Jeff Wren     2040 Team Extreme
32Mike Cass     2329 
33Troy Olm     2168 Chainsmokers
DNFTimothy Bates   Madison, WI 53247  912 Bare Knuckle Brigade T6

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.51Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:38:24.10 253459  903 Extreme Bike
2Jeff Seifert   1:44:24.70  1050 Guinness
3453.61Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:45:12.60 244381  1064 Guinness
4Jeff Sympson   1:46:1.50  1086 RVO/ Kegel's
5Robert Schlegel   1:48:4.50  1041 JVC/Michael's Cycles
7471.81Jay Labecki   Milwaukee, WI2:33:58.60 20074  1007 Hayes Brake
8Jesse Kusserow     2070 
9Kenneth Ramm     2108 Wors
10Brian Kelley     2077 kelchiro/new auburn builders
11Mike Owens     2157 Alterra
12Jeff Greatens     2358 
13David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
14Keith Wolf     2944 Team Extreme
15Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
16Dustin Vande Zande     2101 Point Pursuit
17517.31Daniel Bucklaew   Batavia, IL 296173  2109 
18Edward Piontek     2137 
19526.41Dean Zigman   Sussex, WI 231559  2037 
20Steve Baumann     2082 Stadium Bike
21David Geibel     2902 
22Terry Dahl     2837 Pomps Tires
23Steven Drecoll     2132 
24Paul Ihde     2819 Titletown Flyers
25Gary Esko     2065 
26Todd Thorn     2803 Wildside Velo
27Kevin Knutson     2346 Peace Coffee
28Matthew White     2089 
DNFDan Cleveland   Wheaton, IL 296449  2141 
DNFDmitro Voinorovich     2331 
2147483647Nick Christofalos   T6her Gear  1100 Clif Bar

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1496.39Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
2Brian Hegge     2327 
3502.05keith kaufman   Eau Claire, WI 263664  2163 Overdrive Cycling
4Mark Muraski     2103 Riverbrook
5507.71Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2150 Alterra
6Tom Pelletier     2947 Moritz Team
7Kenneth Andrews     2001 Spokes N Spines
8516.20Daniel Schuster   Weston, WI 296258  2010 City Bike Works
9519.03Steve Ferguson   Marquette, MI 296291  2114 
10Bob Carpenter     2838 Red Jacket
11William Peters     2067 Titletown Flyers
12Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
13Tom Moritz     2339 
14Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
15536.01John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2050 Team Extreme
16538.84Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
17541.67Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
18Randy Borst     2060 Titletwon Flyers
19Mark Corbett     2357 
20Jim Splittgerber     2045 
21Mike Brauer     2139 
22Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
23Bill Styer     2354 
24561.48dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
25564.31Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
26Bob Ferrara     2063 
27569.97Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
28Dave Bach     2325 
29Jim Shong     2910 Bike Doctor
30Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
31581.29Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2072 Titletown Flyers
32Terry Kinzel     2324 
DNFDavid Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
DNFJerry Manta Jr     2057 
DNFBruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
DNFJerry Leair     2153 Mr. Tree
DNFBrad Swenson     2219 Spokes N Spines

Men - 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1522.40Gregory Bower   Boulder, CO1:46:17.50 228101  805 
2532.06Wayne Fish   Rhinelander, WI1:52:7.60 296139  801 Fish Nordic
3Marcum Martz   1:53:11.70  802 Mountain Outfitters
4Pat Szubielak   1:53:52.70  824 Red Jackets
5Dennis Loy   1:55:7.60  823 KMK
6David Wellskopf   1:59:16.10  1253 
7580.36Bradley Tennis   Baraboo, WI1:59:18.20 280203  807 Wildside Velo
8Mike Wanek   2:13:16.30  803 
DNFRandy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1351.36Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:42:41.00 282426  711 Titletown Flyers
2367.85Myles Beach   Larsen, WI1:43:6.40 208348  701 EXPO
3384.34Phillip Anschutz   Sturgeonbay, WI1:45:7.30 282326  703 
4400.83Casey Hildebrandt   Weston, WI1:46:51.90 296192  709 Hammer Nutrition
5417.32Ryan Voss   Damascus, OR1:47:59.00 286022  705 
6433.81Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:49:23.70 209414  702 EXPO
7450.30Michael Dutczak   Crete, IL1:53:39.40 200766  704 Couth Chicago wheelman
8466.79Ryan Roeser   Rhinelander, WI2:10:54.90 293698  722 
DNFAristotle Peters   Hartford, WI 242486  42 GF29/Expo Racing
DNFMitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  708 Team EXPO Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1308.01Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:16:22.40 247082  17 Fond du Lac Cyclery
2327.81Seth Lenss   Luxemburg, WI2:21:7.30 182019  43 Title Town Flyers
3347.61Ben Koenig   Schofield, WI2:22:53.10 267964  21 Rib Mountain Cycles
4367.41Christian Brekke   Stoughton, WI2:25:8.30 244627  13 Fisher 29er Crew
5387.21Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:27:59.80 242169  37 Attitude Sports
6407.01James LaLonde   Chicago, IL2:28:58.00 273642  48 GF29 T6T6
7426.81Carlos Haeckel   Waukesha, WI2:29:15.90 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
8446.61Nate Jasperson   Green Bay, WI2:42:56.80 295894  47 Performa Cycling
DNFJake Begley   Tempe, AZ 268804  24 Spring St./Rudy Project/GU
DNFDarrin Braun   Waukesha, WI 285001  25 VCB
DNFMatt Gehling   Madison, WI 214485  34 Team Wors
DNFJohn Beck   Tucson, AZ 264025  49 
DNFMichael Humpal   Mundelein, IL 189221  51 
DNFCody Goettl   Harrison, AR 287214  52 UW-Stout
DNFAndy Ritter   West Lafayette, IN 267740  119 Morris Trucking

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1343.88Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:20:15.40 50845  19 Lake Area Physical Therapy
2359.15Adam Swank   Duluth, MN2:21:7.60 231320  124 
3374.42Ryan Krayer   North Freedom, WI2:21:32.60 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo
4389.69Maciej Nowak   Waukesha, WI2:24:19.80 182256  36 Team Polska
5404.96Landon Lueck   Madison, WI2:24:20.30 91664  Mafia Racing/Pabst/Felt
6420.23Joel Hynes   Wausau, WI2:25:21.80 231653  45 Titletown Flyers
7435.50Joe Curtes   Milwaukee, WI2:26:27.80 182177  86 Garage 864 / T6 / Bens
8450.77Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:27:14.50 138646  35 Team Polska
9466.04Ray Nelson   Woodstock, IL2:28:22.30 193027  100 Treadhead Cycling
10481.31Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:29:21.70 256256  88 Guinness
11496.58John Gatto   Oak Forest, IL2:30:6.10 121461  31 MARS
12511.85Mike Budd   Wrightstown, WI2:32:0.30 274937  22 Wheel &Sprockett
13527.12Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:37:46.30 285418  12 Wheel & Sprocket
14542.39Aaron Swanson   Ashland, WI2:40:51.10 209665  126 Swanson Financial Services
15557.66Jason Gosse   Eau Claire, WI2:40:53.40 257462  32 Wors Posse
DNFNeil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  16 Team Wors
DNFJames Holmes   Madison, WI 155854  122 Chain Smokers

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1509.39Jeff Melcher   West Bend, WI2:22:17.50 166066  Team Pedal Moraine
2514.49Jeff Curtes   Menomonee Falls, WI2:26:29.00 8412  120 Fuel
3519.59Michael Curtes   Mequon, WI2:26:35.20 227470  64 Fuel Cafe/Milwaukee Bicycle Co
4524.69John Lirette   Menomonee Falls, WI2:27:39.40 259146  33 Hayes DiscBrakes
5529.79John Miller   Madison, WI2:28:21.70 233978  44 \\\\\\\'Mafia Racing/Pabst/Fel
6534.89Jeffrey Craig   Tomahawk, WI2:30:59.30 105436  125 Wheel & Sprocket
7539.99Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:32:13.10 16155  20 Hammer Nutrition
8545.09Jerome Daanen   Racine, WI2:32:38.80 164575  30 TWIN SIX?MARS
9550.19John Shull   Libertyville, IL2:36:25.00 259398  15 CLIF BAR
10555.29Bill Nigh   West Bend, WI2:36:32.10 197745  28 Team Pedal Moraine
11560.39Dennis Schueler   Hickory Hills, IL2:39:35.50 224373  39 Guiness
12565.49Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:43:30.60 194466  69 Muddy Cup Racing
13570.59Barry Winters   Nekoosa, WI2:48:20.80 96156  121 Bring's Cycling

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1301.39Brian Matter   Sheboygan, WI2:11:21.00 85929  123 Gear Grinder
2320.07Jesse LaLonde   Ely Mn2:11:21.70 203490  Gary Fisher 29r/T^/BKB
3338.75Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:16:27.40 230273  Adventure 212
4357.43Mark LaLonde   Madison, WI2:18:42.50 226412  Planet Bike/GT/T6
5376.11Tristan Schouten   Plymouth, WI2:19:21.30 145071  53 Planet Bike/GT
6394.79Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:31:21.80 214936  Mr. Tree
7413.47Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:35:8.90 212641  41 Team Polska
DNFChris Peariso   Amherst, WI 139566  Adventure 212/Specialized

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1432.89Emily Shull   Libertyville, IL53:33.60 264455  5025 CLIF BAR
2446.98Rachael Jensen   Shell Lake, WI58:28.50 288627  5001 Riverbrook Momentum
3Samantha Falci   1:1:11.20  5016 
4Stephanie Yost   1:2:17.10  5045 Titletown Flyers
5Maja Holcomb   1:12:31.30  5027 Fattires-N-Beer
6Samantha Kosarzycki   1:16:23.80  5019 Alterra
7Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
8Jordan Pellett     6019 Wildside Velo Club
9Madisyn Schuster     6080 Gen X/World Bicycle Relief

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chelsea Zello   60:52.50  5002 Team Extreme
2Stephanie Shimkus   1:2:36.80  5083 
3Kieran O'Brien   1:9:11.40  5069 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melissa Merline   55:35.00  5023 Bella Donnas
2Kelli Piotrowski   59:13.30  5080 
3Melinda Propson   59:30.40  5011 Performa Cycling
4Kelly Danko   59:39.30  5077 Team Extreme
5Heather Utecht   1:3:51.30  5072 Performance Cycles
6Abigail Bernett   1:4:10.70  5009 
7Sara Michels   1:7:14.30  5082 Guiness
DNFJessica Brown     5020 

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Becky Tesch   58:55.50  5015 The Bella Donnas
2Margaret Matuszak   59:12.50  5018 
3Niki Frazier   1:2:0.60  5013 Wildside Velo Club

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Lyman   53:33.10  5081 Claridge Clubhouse
2Diane Callaway   59:46.10  5074 Vernon Trails
3Bo Carney   1:16:19.60  5084 

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Susan Lundsten   59:7.90  5085 Muddy Cup
2Suzanne Flory   60:6.00  5070 
3Barbara Daanen   1:17:29.10  5026 
DNFDana Enz     5076 

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lorie Hemphill   58:29.10  5071 
2Tami Leblanc   60:9.60  5079 WSG-SB
3Sue Borchardt   1:1:13.40  5010 Team Extreme
4Rolleen Kralovec   1:1:23.50  5022 Spike
5Diana Klapperich   1:2:54.80  5044 Titletown Flyers
6Connie Holcomb   1:4:1.20  5073 Fattires N' Beer
7Demaris Martz   1:5:39.30  5007 Mountain Outfitters

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Janis Heifner   56:49.80  5075 
2552.50Amy Dykema   Evanston, IL60:1.20 10328  5050 Clif Bar Midwest
3Margaret Twichell   60:23.40  5078 WSG-SHB
4Rose Lenss   1:2:32.80  5012 Titletown Flyers
5Sue Blankenheim   1:3:55.10  5014 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR
2Megan Wolf     3075 Team Extreme
3Lizzy Sobotta     3024 Mountain Outfitters Junior

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley Weichmann     3007 UW-Madison
2Katie Nolan     3023 Muddy Cup

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Birdsall     3002 Performa Cycling
2Lisa Olson     3017 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kate Heil     3021 Wheel and Sprocket
2Rebecca Crocker     3022 

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
2565.00rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 MARS
3Paige Graff     3006 

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pam Wiese     3076 Pomps Tires
2Amy Michaels     3073 WSG-SB
3556.66Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  3032 Guiness/Wheel Werks
4Brittany Nigh     3009 Team Pedal Moraine
5Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
6Valerie Dosland     3071 
7Susie McGinnity     3906 Elliot

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Violetta     3072 WSG-SHB
2565.00Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
3Janet Schlegel     3008 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Valerie Foley     3077 Pomps Tire
2565.00Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3019 Wildside Velo
3Allison Slavick     3074 

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:4:26.90 202278  715 muddy cup / singular cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.35meghan korol   Asheville, NC1:58:49.30 285702  519 Twin Six
2516.23Amelia Barber   Salt Lake City, UT2:6:17.90 222910  538 
3553.11Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI2:13:16.20 297769  518 Mr. Tree Racing team
4589.99Sarah Lukas   Eagle River, WI2:16:59.50 218422  540 Gear Grinder

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1499.04Andrea Matter   Sheboygan, WI1:54:8.00 157882  515 Gear Grinder
2508.69Claire Cannon   Madison, WI1:56:28.70 269897  504 Team Wors
3518.34Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:58:31.70 210713  517 Skinny's Club Tread
4527.99April Dombrowski   Oshkosh, WI2:57.20 223874  510 Team Pedal Moraine
5537.64Renee Bach   Madison, WI2:7:13.10 242850  511 Chain Smokers
6547.29Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:11:40.90 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
7556.94Gabriela Baranova   Zion, IL2:15:16.40 223988  513 Treadhead Cycling
8566.59Michelle Peariso   Amherst, WI2:32:38.40 227741  539 Adventure 212
DNFLisa Krayer   North Freedom, WI 227405  503 Wildside Velo Club
DNFRobin Williams   Iowa City, IA 240092  514 Mercy-Specialized

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville2:5:2.80 226461  516 
2Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:14:12.40 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI1:45:48.20 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
2Holly Liske   Stanford, CA1:50:38.90 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee