Race Results for
Race for Alex
Columbia, OH
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/01/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Fischer   Greensburg, PA1:14:11 208745   FREDDIE FU
2 Daniel Quinlan   Salem, OHST 214530   ELVES & MORE
3 Henry Hopkins   Shaker Heights, OHST 77267   TEAM COLUMBUS
4 Joseph Vallese   Coraopolis, PAST 224769   PRO GRAPHICS
5 Eric Przepierski   Erie, PAST 182818   COUNTRYSIDE
6 Jason Zimmerman   Latrobe, PAST 69951   FREDDIE FU
7 Joseph Ruggery (1 - Cat2)   Greensburg, PAST 30830   FREDDIE FU
8 Micheal Jernigan   Lexington, KYST 178469   PRO GRAPHICS
9 Nathan Larson   Erie, PAST 215328   COUNTRYSIDE
10 Jake Lifson   Pittsburgh, PAST 43355   INDIANA REG. MED. CTR
11 Matthew Weeks   Rocky River, OHST 232237   
12 Kris Siatkowsky   Pittsburgh, PAST 225709   PRO GRAPHICS
13 Brian Batke   Novelty, OHST 99527   TEAM COLUMBUS
14 Thomas Dominic   Harrison OhST 234918   SPIN
15 Eddie Grystar   Oakmont, PAST 244283   RC-13
16 John Lowry   Keene, NHST 68474   STARK VELO
17 TONY MARUT   ST   LAKE EFFECT
18 Brian Keffer   Connellsville, PAST 167163   BEAVER VALLEY VELO
19 Kyle Gheres   Port Matilda, PAST 255477   COUNTRYSIDE
20 Brian Wieczorek   Ligonier, PAST 38143   FREDDIE FU
21 Christopher Cioccio   Erie, PAST 177939   INDIANA REG. MED. CTR.
22 Richard Parr   Canton, OHST 27316   STARK
23 Brett Mckay   Nashua, NHST 205998   HOLLY LOFT
24 Edward Krall   Pittsburgh, PA1:15:38 193751   
25 Kevin Wahila   Pittsburgh, PA1:19:41 192571   Pro Graphics
26 Dennis Packard   Edinboro, PAST 228909   COUNTRYSIDE
27 Thomas Eberlein   Fairview, PA1:38:04 184358   
28 Jared Durieux   Kent, OH1:38:09 225670   STARK VELO

Men - Cat 2/3/4/5 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Ruggery (1 - Cat2)   Greensburg, PA1:05:20 30830   FREDDIE FU
2 Micheal Jernigan   Lexington, KY1:05:41 178469   
3 Brian Wieczorek   Ligonier, PA1:06:07 38143   
4 David Steiner   Chagrin Falls, OH1:06:33 209770   SNAKE BITE
5 Jason Zimmerman   Latrobe, PA1:10:39 69951   FREDDIE FU
6 Brett Mckay   Nashua, NHST 205998   HOLLYLOFT/TRUCK-LITE
7 Brian Diffenbacher   Broadview Heights, OHST 65666   LAKE EFFECT
8 David Shaffer   Zelienople, PAST 54073   AG3R INDIANA CYCLING
9 Patrick Conneely   Ventura, CAST 212187   PYRO GRAPHIC
10 Todd Backes   Fredonia, NYST 52360   FRENCH MEADOW BAKERY
11 Matt Turi   North Canton, OHST 209312   STARK VELO
12 Gary Burkholder   Parma, OHST 235538   SNAKE BITE
13 Brian Wieczorek   Ligonier, PAST 38143   FREDDIE FU
14 Mark Briercheck   Wexford, PAST 185084   TEAM ALPHA
15 Michael Larimer   Bay Village, OHST 267814   SNAKE BITE
16 Christopher Bilowich   Gainesville, FL1:15:01 255462   SNAKE BITE
17 James Wright   Wheeling, WV1:15:29 39034   NAIL CITY VELO
18 Joel Schmidt   Wooster, OH1:15:48 31638   ORRVILLE CYCLING

Men - Cat 2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Huang   Cleveland Heights, OH1:06:37 16965   TEAM COLUMBUS
2 Henry Hopkins   Shaker Heights, OHST 77267   TEAM COLUMBUS
3 DEREK WILFORD   1:07:15   
4 Sal Ponzio   Girard, OHST 67715   MVC
5 Phillip Hines   Sagamore Hills, OH 63240   ALPHA CYCLE SPORT
6 Jim Yankush   Youngstown, OH 72219   MVC
7 Tom Keller   Solon, OH 205603   SNAKEBITE
8 Raymond Russell   Beaver, PA 169825   SETTE NOVE
9 William Marut   Painesville, OH 169120   LAKE EFFECT
10 John Fiumara   New Middletwn, OH 50524   MVC
11 Bryan Routledge   Pittsburgh, PA 174999   SETTE NOVE
12 Brian Batke   Novelty, OH1:09:53 99527   TEAM COLUMBUS
13 Henry Dimmick   Butler, PA1:11:35 94569   AG3R INDIANA

Men - Cat 2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dow (Skip) Rogers   Cranberry Twp, PA1:09:51 80874   UPMC
2 CHRIS McELHINNEY   1:09:56   MVC
3 Larry Pandy   Mentor, OH1:11:01 55504   MVC
4 William Ehler   Pittsburgh, PA1:11:26 168527   UPMC
5 George Liolios   Munroe Falls, OHST 45603   RAINBOW INK
6 FRANK CORBET   ST   ALLEGHENEY CYC
7 Roy Gryskevich   New Cumberland, WVST 59040   MVC
8 RICHARD WILEY   ST   ORVILLE
10 James Anglin   Export, PAST 265335   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Meyers   Lewisburg, PA55:35 256402   
2 Christopher Smith   Canton, OH 263109   STARK VELO
3 Steve Svoboda   Pittsburgh, PA 257476   ALPHA CYCLE SPORTS
4 Robert Stumpf   Beaver, PA 259653   SETTE NOVE
5 PETER SCACHERI      
6 Russell Fogle   Akron, OH 229343   RAINBOW INKS
7 Jason Halloran   Lakewood, OHST 170377   
8 James Schulte   Wheeling, WVST 258538   
9 Thomas Humphrey   Cleveland, OHST 17120   SPIN/RR DONNELLEY
10 Jeffrey Wong (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 186834   
11 Richard Gould   Hudson, OHST 251266   RAINBOW INK
12 Donald Bunker   Apple Creek, OH 204055   STARK VELO
13 RICHARD WILEY   ST   ORVILLE CYCLE
14 Eric O'Brien (2 - Cat4)   Canfield, OHST 240071   
15 Ross Clark   Hudson, OHST 211726   SOLON BIKE
16 Douglas Williams (3 - Cat4)   Hudson, OHst 84739   RAINBOW INK
17 Gary Burkholder   Parma, OHST 235538   
18 JOHN YANEN   55:35   NA
19 Matt Turi   North Canton, OH56:42 209312   
20 Collin Snyder   Plymouth, MI56:42 264396   TRAILS EDGE
21 Tim Hofer (4 - Cat4)   Chagrin Falls, OH 192763   
22 JEFF RAPOSE   57:30   COUNTRYSIDE CYCLING
23 David Trolio   Cleveland Heights, OH57:36 261501   SNAKE BITE
24 Brian Miner (5 - Cat4)   Cuyahoga Falls, OH58:26 209499   STARK VELO
25 Joel Schmidt   Wooster, OH58:32 31638   
26 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA58:36 264778   
27 Michael Wagner   Washington, PA58:42 247409   
28 Brent Martin   Stow, OH59:10 268637   TEAM ER
29 LARRY BROWN   59:57   
30 Christopher Nicula   Philadelphia, PA1:01:17 254842   CHAGRIN RIVER CYCLING
31 Michael Larimer   Bay Village, OH1:01:50 267814   
32 MATT CARSON      STARK VELO
33 Edgar (Ted) Ingraham (6 - Cat4)   Akron, OHST 127941   RAINBOW INKS
34 Bryan Prack   Cleveland Heights, OH1:01:50 272032   
35 terry bork   Naples, FLST 279668   
36 MICHAEL PEREMBA   ST   CHAGRIN RIVER
37 Philip Martin   Hudson, OHST 274331   
38 Mark Chapman   Canton, OH1:02:26 198311   SUMMIT FREEWHEELERS
39 Chris Lamb   Erie, PA1:03:03 271910   COUNTRYSIDE CYCLING
40 James Votaw   Norton, OH1:03:36 276818   STARK VELO
41 Kristian Graham   Granville, OH1:03:48 231846   
42 Greg Banic   Uniontown, OH1:04:26 274925   STARK VELO
44 Bradley Beeson   Bay Village, OH1:06:56 164606   SPIN/RRD
45 Timothy Graichen (7 - Cat4)   Cuyahoga Falls, OH1:16:33 270755   STARK VELO
46 William Flecher   Medina, OH1:08:18 277014   STARK VELO
DNF Peter McMahon   Chester, CT 229342   
DNF Michael Nies   Los Angeles, CA 234349   
DNF Alfred Dottore   Garfield Heights, OH 195985   
DNF Geoffery Pfeiffer   Bristolville, OH 244025   
DNF Drew Bercaw   North Canton, OH 211109   ONE CALL NOW
DNF Kevin Kimmich   Chardon, OH 59590   CRC
DNF LEN LARSON      
DNF BRIAN MEYER      CHAGRIN RIVER
DNF K. Scott Carter   Rocky River, OH 251065   LAKE EFFECT
DNF Timothy House   Akron, OH 206622   STARK VELO

Women - Cat 3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjorie Parr   Uniontown, OH1:03:09 278864   PICKERING CIRCLE
2 Erin Quinlan   Salem, OHST 227179   ELVES & MORE
3 Samantha House   Akron, OHST 206620   ELVES & MORE
4 Barbara Grabowski   Pittsburgh, PA1:03:24 135462   ELVES & MORE
5 LEAH HALLORAN   1:05:27   
6 Susan Packard   Edinboro, PA1:08:28 244264   COUNTRYSIDE
7 TIFFANY CLARK   1:12:53   SOLON BIKE
8 BARB McELHINNEY   1:16:08   
9 PAULA LARSEN   ST   
11 NICOLE MULLINS   ST   
12 KRISTIN GRAHAM   ST   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerOSMOSierra NevadaCUOREShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee