Race Results for
Evergreen Park Criterium
Sheboygan, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/01/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   IS Corp
2Simon Miller   Shorewood, WI 228258   Endeavour
3Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   Kenosha Velosport
4Samuel Huang   Kenosha, WI 250094   Kenosha Velosport
5Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavour

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Craig (1 - Cat5)   Lake Villa, IL 232762   Kenosha Velosport
2Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212   
3Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565   Mars
4Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235   Mars
5Caleb Brow (2 - Cat5)   Dousman, WI 256348   IS Corp
6Myles Beach   Larsen, WI 208348   Unattached
7Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   Mars
8Benjamin Stone (3 - Cat5)   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
2Peter Smith   Columbia, KY 246698   Baraboo Sharks
3Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
4Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   Nova/ IS Corp
5Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   PCW
6Michael James (1 - Cat3)   Dousman, WI 219828   Baraboo Sharks
7Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   Beans and Barley
8Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
9Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks
10John Donovan   Hartland, WI 231155   Nova/ IS Corp
11Johnny Chang   Green Bay, WI 260380   Bellin Health

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Rudy (1 - Cat3)   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
2Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
3Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172   RRB
4Kagen Mantz      Team Extreme
5Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382   Endeavour
6Addison Bain   Dexter, MN 217783   MN JRC
7Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
8Jacob Brow (1 - Cat4)   Dousman, WI 233257   Nova/ IS Corp
9Anthony Phillips   Sun Prairie, WI 260667   

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova/ IS Corp
2Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
3Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova/ IS Corp

Women - Cat 1/2/3/4 - U23 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Rose Dierking (1 - Cat3)   Madison, WI 189742   America's Dairyland

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee