Race Results for
2007 Commerce Bank Amateur Hill Climb
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/08/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Castro      Nature's Path
2Joseph Whitman   State College, PA 177933   West Chester Cycling Club
3Paul Ward   Virginia Beach, VA 166933   Team Nature's Path
4Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   Meredith Group-GPOA-Cannondale
5William Short (1 - Cat1)   Frisco, TX 82814   Alliance Environmental
6John Minturn   Philadelphia, PA 179015   Meredith Group-GPOA-Cannondale
7David Hoyle   Rocky Hill, CT 223454   Guys Racing
8Jonathan Kahler   Wynnewood, PA 109774   Human Zoom Cycling
9Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC 182417   Route 1 Velo
10Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Team Nature's Path
11Turner Johnson   Oakland, CA 201349   Meredith Group-GPOA-Cannondale
12Aaron Hendriks (1 - Cat3)   Exton, PA 217013   Chester County Velo
13Jared Babik   Pittsburgh, PA 165571   Meredith Group-GPOA-Cannondale
14Justin Brown (1 - Cat2)   Holland, PA 242798   WBI Investments Cycling Team
15James Walls   West Chester, PA 223959   Chester County Velo
16James Mock   Bridgeville, PA 155461   North Hills Velo
17Eric Fredericks   Wayne, PA 41704   Main Line Cycling Club (MLC)
18Aaron Ritz   Philadelphia, PA 111264   Quaker City Wheelmen
19Edward Krall   Pittsburgh, PA 193751   Fort Pitt Velo
20Merrill Liechty      Alliance Environmental

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Schwartz   Meadowbrook, PA 222976   Guys Racing
2Kevin Casey      Iron Hill
3Carey Jackson Yonce   Philadelphia, PA 235674   Unattached
4Sean McLaughlin   West Chester, PA 255963   Human Zoom Cycling
5Alexander Pratt   West Conshohocken, PA 248900   WBI Investments Cycling Team
6Albert Scharbach   Baltimore, MD 218239   Main Line Cycling Club (MLC)
7Paul Cupec   Kennett Square, PA 243814   Team DRT/Deep Blue
8Mark McDonnell   Lansdale, PA 208856   Unattached
9Sean Cabrey   Hockessin, DE 229625   Tri State Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Yura      Amino Vital
2Jamie Brock   Philadelphia, PA 245913   Philadelphia Ciclismo
3Christopher Pagoda   Conshohocken, PA 107026   Unattached
4Charles Livingston      Unattached
5Aaron Czysz      Unattached
6David Rodbart   Carlisle, PA 260244   Yellow Breeches Racing
7Drew Karlberg   Philadelphia, PA 232723   West Chester Cycling Club
8Peter Dalkner   Philadelphia, PA 246454   Trophy Microbikes
9David Schiman   Philadelphia, PA 257756   Guys Racing
10christopher McKenna   Glenside, PA 257962   Human Zoom Cycling
11Taylor Leonard   Bethlehem, PA 245281   Unattached
12John Wanner   Florence, MA 97325   Unattached
13Craig Hise   Mechanicsburg, PA 241954   Yellow Breeches Racing
14David Henkel   Fairfax, VA 255101   Main Line Cycling Club (MLC)
15Andy Kraynak   Harleysville, PA 250233   Lehigh Wheelmen Assoc
16Jason Cole   Philadelphia, PA 246955   Unattached
17Michael Boyer   State College, PA 236309   Central Penn Racing
18David Nazarian      Unattached
19Dave Baumgardner   Newtown Square, PA 229186   Tri State Velo
20Ken Meyers      Human Zoom Cycling
21Justin Miller   Cherry Hill, NJ 77829   Swift Folder
22Matthew McGregor-Mento   Newyourk, NY 202623   Swift Folder
23Myles Bartos   Hatfield, PA 243096   Cycle Sports/Zaveta Construction
24Robert Botto   Philadelphia, PA 265622   Trophy Microbikes
25John Demaioribus      Unattached
26James DeMaioribus   Branchburg, NJ 265287   CRCA
27David Goodyear   Doylestown, PA 64542   Cycle Sports/Zaveta Construction
28Al Herzog      Unattached
29H Andrew Rose   Wynnewood, PA 246651   Human Zoom Cycling
30Kevin Scott      Unattached
31David Wootten      Unattached
32Brian Gordaychik   Philadelphia, PA 240658   Drexel U Cycling
33David Brodmann   Hagerstown, MD 250173   Antietam Velo Club Inc
34Michael Porter   Linfield, PA 241299   Unattached
35Benjamin Dambman   Philadelphia, PA 215029   Chariots of Philly
36James DeWald   West Lawn, PA 258750   Skyline Bikes
37Ricardo Hernandez      Unattached
38Jeff Potter      Brompton Folder
39Lynette Chiang      Bike Friday
40Michael Ruth      Unattached
41Alfred Howard      Unattached
42Peter Reich      Swift Folder
43Michael McGettigan   Philadelphia, PA 125446   Trophy Microbikes

Men - Master - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Godshall   Lansdale, PA 211296   Guys Racing
2Desmond Slattery   Conshohocken, PA 32906   Quaker City Wheelmen
3Ryan Mitchell   Troy, NY 197369   Elite Bicycles
4David Lowe   Bala Cynwyd, PA 212255   Human Zoom Cycling
5Larry Kaufman   Princeton, NJ 62623   Van Dessel Factory Team
6Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   Guys Racing
7Martin Mrugal   West Chester, PA 226753   Chester County Velo
8Charles Grose   Berwyn, PA 14270   Elite Bicycles
9John Conway   Atlantic Highlands, NJ 197245   3D Racing Team
10Ralph Hamerla   Norman, OK 122573   Oklahoma City Velo Club

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clay Murfet   Tasmania 247737   Salamander Racing
2Shane Kline   Bally, PA 192584   Salamander Racing
3Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   Unattached
4Graham Coy   Atlanta, GA 207880   Tri State Velo
5Matthew Spinks   Layton, NJ 241672   Skylands Cycling
6Aaron Stabley   Jersey Shore, PA 214160   Guys Racing
7Dereck Holt   Rimrock 223905   Red Rose Rockets Cycling Team Inc.
8Tyler Malay   New Tripoli, PA 230145   Young Medalists Cycling Club
9Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891   Lehigh Wheelmen Assoc
10Vincent Tafuto   Hummelstown, PA 265710   ARM Group

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Liz Feeney   Philadelphia, PA 11383   Sturdy Girl Cycling
2Kristy Swope   Bethlehem, PA 203648   Saucon Valley Bikes
3Sara Schewel   Ithaca, NY 239906   Human Zoom Cycling
4Peg Fontello   Wilmington, DE 193373   Team DRT/Deep Blue
5Ruth Dickinson   Philadelphia, PA 258873   Unattached
6Amy Lang   Decatur, GA 243863   Sorella Cycling
7Gwyneth Lodge   Atlanta, GA 252889   Sorella Cycling
8Elizabeth Harlow (1 - Cat3)   Baltimore, MD 236188   Hunt Valley Bicycle Club
9pamela schmaldinst   Allentown, PA 265041   Unattached
10Alison Fischer   Harleysville, PA 58882   Human Zoom Cycling
11Grace Glowka      Guys Racing

Women - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Salamander Racing
2Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Lehigh Wheelmen Assoc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee