Race Results for
South Eastern Regional Championship #1 / AMBC
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1VICTOR LAVINSKY     557 
2Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  556 
3Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  552 
3Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  552 
4Michael Miles   Omaha, NE 151897  558 
4Michael Miles   Omaha, NE 151897  558 
5Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  550 
5Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  550 
6BORIS SIMMONDS     551 
6BORIS SIMMONDS     551 
7ERIC DAVIS     554 
7ERIC DAVIS     554 
8Peter Rodman   Nashville, TN 224923  564 
8Peter Rodman   Nashville, TN 224923  564 
9LUIS CABRERS     563 
9LUIS CABRERS     563 
10Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  559 
10Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  559 
11Adam Jones   Wilmington, NC 122160  565 
11Adam Jones   Wilmington, NC 122160  565 
12ALEXANDER LAI     562 
12ALEXANDER LAI     562 
13Jamie Godfrey   Rutherfordton Nc 200675  553 
13Jamie Godfrey   Rutherfordton Nc 200675  553 
14Kirk Lindquist   Dawsonville, GA 241900  561 
14Kirk Lindquist   Dawsonville, GA 241900  561 
15Joseph Grimes   Boone, NC 242647  560 
15Joseph Grimes   Boone, NC 242647  560 
16VICTOR TARIN     555 
16VICTOR TARIN     555 
DNF? ?     566 
DNFTOBIN MCKNGHT     574 
DNF? ?     566 
DNFTOBIN MCKNGHT     574 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  104 
2BAILEY CRAIG     106 
3JASON BROSCHE     105 
4JOSE FERNANDEZ     108 
5MARK DUFFUS     102 
6Adam Barkeloo   Franklin, TN 225843  103 
DNFSTEVE KNIGHT     107 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  651 
1Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  651 
2Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  663 
2Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  663 
3Billy Horne   Starke, FL 204798  655 
3Billy Horne   Starke, FL 204798  655 
4Grant Blankenship   Macon, GA 210395  657 
4Grant Blankenship   Macon, GA 210395  657 
5Ron Bennett   Holiday, FL 217345  661 
5Ron Bennett   Holiday, FL 217345  661 
6James Davis   Amherst, NH 219682  650 
6James Davis   Amherst, NH 219682  650 
7OSWALD VELAZQUEZ     665 
7OSWALD VELAZQUEZ     665 
8FABIAN LARRE     654 
8FABIAN LARRE     654 
9Kevin Taylor   Limestone, TN 138272  653 
9Kevin Taylor   Limestone, TN 138272  653 
10William Bracken   Lakeland, FL 223021  662 
10William Bracken   Lakeland, FL 223021  662 
11DANIEL PARRISH     658 
12Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  660 
12Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  660 
13Chip Purcell   East Brainerd 242389  652 
13Chip Purcell   East Brainerd 242389  652 
14JOHN LAVENDER     656 
14JOHN LAVENDER     656 
DNFJOSE CASTILLO     664 
DNFJOSE CASTILLO     664 
DNFLadd Dunwoody   Marietta, GA 10226  659 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TIM CORNELIUS     816 
1TIM CORNELIUS     816 
2James Knight   Bartow, FL 217003  802 
2James Knight   Bartow, FL 217003  802 
3THOMAS MURRAY     813 
3THOMAS MURRAY     813 
4SCOTT WEBER     801 
4SCOTT WEBER     801 
5Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
5Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
6Steven (Jeff) Scott   Pegram, TN 209073  805 
6Steven (Jeff) Scott   Pegram, TN 209073  805 
7James Capen   Newberry, FL 238094  814 
7James Capen   Newberry, FL 238094  814 
8Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
8Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
9SHAWN WINSOR     811 
9SHAWN WINSOR     811 
10Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103  803 
10Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103  803 
11Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  808 
11Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  808 
12Joe Phillips   Atlanta, GA 242703  812 
13Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665  809 
14Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO 207015  807 
15William Feier   Canton, GA 203619  800 
DNFJoseph Sweeney   Kingston Springs, TN 237093  806 
DNFDaryl Black   Chattanooga, TN 163152  804 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  
2Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  13 
3Mike Mead   Nashville, TN 168326  
4CHARLES COULTAS     
5Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  
6Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  10 
7Randolph White   Riverview, FL 103379  11 
8ROBERT FALCOLOA     12 
9ALAN FONTAINE     
DNFTED POTYKA     
DNFJAMIE ENRIGHT     14 

Men - SM - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  11 
2Andrew Mills   Orlando, FL 159112  16 
3Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  
4JAMIE LAMB     
5Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
6Charles Storm   Sanford, NC 110876  14 
7Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  17 
8Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  13 
9Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552  
10Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797  12 
DNFCharles Pendry   Raleigh, NC 106096  15 
DNFLuke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  10 

Men - PR/SM - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall (1 - PR)   Ocala, FL 153440  11 
2Andrew Mills   Orlando, FL 159112  16 
3Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  
4JAMIE LAMB     
5Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
6Charles Storm   Sanford, NC 110876  14 
7Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  17 
8Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  13 
9Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  
10Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797  12 
DNFCharles Pendry   Raleigh, NC 106096  15 
DNFLuke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  10 
DNFNEIL HANKINS     
DNFJONATHAN BURGESS     

Men - EX - Junior - 11*18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995  256 
2GEOFF O'TOOLE     254 
3Christian Fontaine   Monroe, GA 195115  253 
4Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  255 
DNFAndy Miller   Elizabethville, PA 231517  257 

Men - EX - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995  256 
2GEOFF O'TOOLE     254 
3Christian Fontaine   Monroe, GA 195115  253 
4Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  255 
DNFAndy Miller   Elizabethville, PA 231517  257 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  107 
2DREW EDSALL     113 
3Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  106 
4Alex Ryan   Lewisville, NC 173542  104 
5Tristan Cowie   Brevard , NC 220084  115 
6Nick Gibson   Portland, OR 235515  108 
7Jeremy Floyd   Tallahassee, FL 109763  114 
8Frank Mullins   Greensboro, NC 204654  105 
9John Hustoles   Melbourne, FL 220644  111 
10Brad Atkins   Brandon, MS 204797  103 
11Skip Huffman   Roanoke, VA 210927  116 
12Nathan Haslick   Canton 163685  117 
DNFSam Silvey   Chattanooga, TN 180012  110 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Yates   Robbinsville, NC 142195  317 
1Gary Yates   Robbinsville, NC 142195  317 
2Robert Bounds   Newberry, FL 211734  312 
2Robert Bounds   Newberry, FL 211734  312 
3Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  309 
3Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  309 
4Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  304 
4Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  304 
5Christopher Caputo   Ocala, FL 164867  303 
5Christopher Caputo   Ocala, FL 164867  303 
6Colin Izzard   Brevard, NC 17483  315 
6Colin Izzard   Brevard, NC 17483  315 
7Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
7Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
8Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446  313 
8Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446  313 
9Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880  308 
9Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880  308 
10Michael Nixon   Mius River, FL 209671  316 
10Michael Nixon   Mius River, FL 209671  316 
11William Lanzilotta   Athens, GA 237476  311 
11William Lanzilotta   Athens, GA 237476  311 
12Tom Spence   Columbia, TN 113908  310 
12Tom Spence   Columbia, TN 113908  310 
13Everett Baker   Johnson City, TN 2318  305 
13Everett Baker   Johnson City, TN 2318  305 
14Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  306 
14Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  306 
DNFScott Kuppersmith   Ridgeland, MS 213439  318 
DNFOwen Simpson   Swannanoa, NC 206017  314 
DNFSCOTT CUGNO     307 
DNFScott Kuppersmith   Ridgeland, MS 213439  318 
DNFOwen Simpson   Swannanoa, NC 206017  314 
DNFSCOTT CUGNO     307 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JON LOWE     209 
1JON LOWE     209 
2John Myers   East Point, GA 164658  201 
2John Myers   East Point, GA 164658  201 
3Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937  211 
3Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937  211 
4Steve Bent   Lakeland, FL 45076  215 
4Steve Bent   Lakeland, FL 45076  215 
5Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  200 
5Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  200 
6Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  205 
6Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  205 
7JOE DIEMMANUELE     214 
7JOE DIEMMANUELE     214 
8Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  204 
8Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  204 
9Greg Schmidt   Indialantic, FL 195518  213 
9Greg Schmidt   Indialantic, FL 195518  213 
10Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  206 
10Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  206 
11Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  210 
11Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  210 
DNFRick Harmon   Columbia, TN 15115  207 
DNFMark Poore   Cookeville, TN 94493  212 
DNFJOHATHAN SENK     203 
DNFRick Harmon   Columbia, TN 15115  207 
DNFMark Poore   Cookeville, TN 94493  212 
DNFJOHATHAN SENK     203 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Austin Cox   Gainesville, FL 225991  757 
2Cody Smith   Anthony, FL 224126  750 
3ACE SAVARESE     754 
4Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  755 
5BENJAMIN ZIMMERMAN     756 
6Will Bennett   Clermont, GA 241291  753 
7AUSTIN FEE     752 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHAD FEE     751 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  651 
2MICHAEL BROWN     654 
3Cody Chandler   Mount Airy, NC 238387  653 
4AUSTIN BERGER     658 
5Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  652 
6Bill Moore   Columbia, TN 225839  656 
7Axel Smith   Gainesville, GA 217969  655 
8LANDON LANSFORD     659 
9MARSHALL MOBERG     657 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RAPHAEL OSORIO     308 
2ANTHONY HUTTON     303 
3SEAN VALIACO     304 
4JOSH HENNESSEY     306 
5BRYAN BOUNDS     302 
6GREG MARTIN     321 
7CHAD ROBERTSON     310 
8Miguel Hincapie   Palm Coast, FL 238725  307 
9STEPHEN BALL     305 
10CARLO CASTORO     301 
DNFMICHAEL LEE     309 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  403 
2Shane Crowder   Springhill, FL 208513  400 
3LUIS CALDERON     418 
4BOBBY MASULA     404 
5DAVID FAIRCHILD     413 
6Anton Hagens   Alpharetta, GA 222871  416 
7JASON BELLOT     419 
8Jonathan Kohler   Colbert, GA 209860  405 
9Oscar Manrique   Miami, FL 233837  408 
10Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  406 
11Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827  412 
12BRUCE MCDANIEL     402 
13David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  414 
14GORDAN TARPLEY     422 
15JIMMY HEFFERIN     421 
16Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  409 
17TIMMOTHY ZIMMERMAN     410 
18DAVID CRAMER     415 
19Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  417 
20CAMERON MCCASKILL     407 
21MIKE BRYANT     420 
22DAVID KUSENDS     401 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ERIC STONE     554 
2BRIAN HASTINGS     556 
3ALAN COKER     551 
4BEN ELLIOTT     552 
5LLOYD JONES     559 
6JOHN KOZAK     563 
7STEVE HEYNKIW     561 
8TROY ZIMMERMAN     553 
9MARK BROOKS     557 
10JAMES GILLOOLEY     562 
11David Snow   Duncan, OK 240096  558 
12Hamlet Harris   Dallas, GA 15170  555 
13TED GLAZE     560 
14PHILIP IRWIN     550 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KIRSTEN FEE     952 
2Heather Hatch   Pinckney, MI 182672  950 
3JAMIE DINKINS     955 
4MARNIE HENNESSEY     956 
5Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  951 
6Patti Mead   Nashville, TN 168325  953 
7Wendy Scott   Pegram, TN 228397  954 
8DENISE BARKER     957 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  460 
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  460 
2Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970  453 
2Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970  453 
3Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  455 
3Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  455 
4Tarrah Macbeth   Decatur, GA 160179  456 
4Tarrah Macbeth   Decatur, GA 160179  456 
5Molly Graves   Nashville, TN 218729  459 
5Molly Graves   Nashville, TN 218729  459 
6SHANNON MORRISON     457 
7LYNNE BARKELOO     454 
DNFShelly Allen   Land O Lakes 90693  458 
DNFShelly Allen   Land O Lakes 90693  458 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EMILY PARKER     251 
2STACEY ZIMMERMAN     250 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSpySierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee