Race Results for
Team Dayton/RH Systems Criterium Classic
Harveysburg, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/30/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Drew Bercaw   North Canton, OH 211109  700 Pista Elite
2Sam Debrozski     703 UDF
3James Morris   Cincinnati, OH 250673  701 unattached

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Anderson   Wichita Falls, TX 238136  722 HHIT
2Drew Bercaw   North Canton, OH 211109  721 Pista Elite
3Tim Dennedy     720 unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William York   Granville, OH 205285  825 Savage Hill
2Bryce Schide   Bellbrook, OH 213709  827 Team Dayton
3Sam Murdock   Cincinnati, OH 232874  821 Anthem/Bandwidth
4Cory St Clair   Cincinnati, OH 238230  820 Anthem/Bandwidth
5Joshua Davis     824 
6Michael Mihal     823 Miamisburg
7Andy Ritter   Piqua, OH 250706  822 Pique
8Ambrose Dobrozsi   Loveland, OH 175987  826 UDF/Reset

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Justin Anderson   Cincinnati 230552  744 Team Dayton
2Allen Morris   Cincinnati, OH 239914  741 UDF
3John Leite   Lima, OH 210349  743 Team Dayton
4Allen Travis   Delaware, OH 235542  742 COBC
5Drew Mullen     740 unattached

Men - JR - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Hutton   Chattanooga, TN 234035  842 Team Dayton
2Nicholas Waite   Harrisonburg, VA 146137  841 Team Dayton
3Justin Slone   Fairborn, OH 250374  840 unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Sulentic   Middletown, OH 53838  511 Anthem
2Todd Frye   Fairfield, OH 211810  500 Team Dayton
3J Todd Lee   Gahanna, OH 53782  506 Indiana masters
4Richard Toler   Dayton, OH 66088  509 Kreitler
5Daniel Waite   Dayton, OH 175584  503 Team Dayton
6Mitch Tallen     512 Torelli
7Mark Demschroder     508 Unattached
8Patrick Miranda   Valley City, OH 150146  505 Snake Bite
9Richard Lewis   Westerville, OH 215736  513 Echelon
10Bryan Hellard   West Chester, OH 219427  501 Team Dayton
11Doug McConaha   Galena, OH 51774  510 Mid States
12Phillip Noble   Xenia, OH 52520  514 Anthem
13William Tingler   Canal Winchester, OH 219639  507 Savage Hill
DNFDave Garland   Phoenix, AZ 12844  504 Business Lenders

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1J Todd Lee   Gahanna, OH 53782  604 Indy Masters
2Daniel Waite   Dayton, OH 175584  606 Team Dayton
3Mark Corroto   Delaware, OH 197030  610 Team COBC
4Carl (Fred) Parks   Caledonia, OH 191902  611 Team COBC
5William York   Granville, OH 231725  608 Savage Hill
6Gary Hickey   Germantown, OH 156295  614 Team Dayton
7Bobbie Grimm   Orrville, OH 190333  609 Summit Freewheeler
8Michael Otting   Cincinnati, OH 26933  605 Seven Hills
9Peter McCann   Cincinnati, OH 79463  612 QCW
10Eugene Spiegel   Bean Blossom, IN 49173  601 QCW
11Rich Mitchell   Indianapolis, IN 193381  615 unattached
12Doug Dobruzsi     607 UDF/Reser Bicycle
DNFAllen Berg   Beavercreek, OH 206262  600 Team Dayton

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Hickey   Germantown, OH 156295  655 Team Dayton
2Leon Burke     650 Team Dayton
3Neil Sutcliffe   Proctorville, OH 229527  656 unattached
4Bruce Skillings   Kettering, OH 45949  652 Team Dayton
5Jules Sturbois   Athens, OH 34509  651 unattached
6Jozsef (Joe) Raskay   New Carlisle, OH 219673  654 Team Dayton
7Leslie Skillings   Kettering, OH 195520  653 Team Dayton

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeremy Grimms     Abercrombie/Fitch
2Mark Hekman   Winston Salem, NC 72192  13 Abercrombie/Fitch
3Michael Busa   Northampton, MA 94892  19 Texas Roadhouse
4Jeff Braumberger   Mansfield, OH 46774  20 Texas Roadhouse
5Matthew Allen     Rocky Mountain
6Jon Sulenticky     16 Anthem
7Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679  11 unattached
8James Matson   Columbus, OH 60978  COBC
9Harry Clark   Carmel, IN 65323  Texas Roadhouse
9Ryan Rish   Powder Springs, GA 175361  12 Abercrombie/Fitch
DNFPhillip Noble   Xenia, OH 52520  Anthem
DNFAndys Burns   Delaware, OH 5573  COBC
DNFRichard Toler   Dayton, OH 66088  Krietter
DNFBrian Nieport   San Diego, CA 168607  UC/Reser
DNFJohn Murdock   Cincinnati, OH 206894  10 Anthem
DNFRonald Garrett   Xenia, OH 49097  17 Team Dayton
DNFAndy Moskal   Columbus, OH 213069  18 Texas Roadhouse
DNFScott Moro   Mechanicsburg, OH 205611  21 Texas Roadhouse
DNFMitch Beckner     14 unattached
DNFTodd Lee     15 Indiana Masters
DNFJoe Whitlock     22 Mid State Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Matson   Columbus, OH 60978  203 COBC
2Greg Bamford   Bellbrook, OH 69535  214 Team Columbus
3Roger Moore   Santa Barbara, CA 24953  202 Santa Barbara Club
4Peter Hills   Loveland, OH 117544  200 Team Dayton
5Todd Frye   Fairfield, OH 211810  201 Team Dayton
6Dustin Deyarmon   Mansfield, OH 9386  208 COBC
7Andys Burns     209 COBC
8William York   Granville, OH 205285  205 Savage Hill
9David Hutton   Chattanooga, TN 234035  206 Team Dayton
10Briana Kovac   Carmel, IN 200504  215 Texas Roadhouse
11Anthony Patrick   Huntington, WV 221570  211 Nationwide
12Justin Anderson   Cincinnati 230552  210 Team Dayton
13Daniel Tille   Apo,  165701  213 IPRO
14James Turner   Dayton, OH 189407  212 IPRO
DNFAllen Morris   Cincinnati, OH 239914  207 UDF

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dennis Jones   Rancho Cucamonga, CA 148160  320 7 Hills Cycling
2Randy Brown   Columbus, OH 209129  319 Savage Hill
3Paul Rouse   Lebanon, OH 200047  313 Team Dayton
4Ryan Vingris   Centerville 179029  326 Anthem
5Christopher Slone   Tipp City, OH 229714  309 Team Dayton
6Anthony D'Varga   Middletown, OH 197572  324 Anthem
7Richard Rouse   Centerville, OH 236140  314 Team Dayton
8Sergio Contreras   Cincinnati, OH 200245  321 Team Dayton
9William Tingler   Canal Winchester, OH 219639  322 Savage Hill
10William Timberman   Springfield, OH 133867  327 Springfield Cyclery
11Bryce Schide   Bellbrook, OH 213709  315 Team Dayton
12Scott Murschel   Cincinnati, OH 202250  325 Dogfish
13Zachary Steever   Cincinnati, OH 245721  318 Anthem/Bandwidth
14George Conti   Powell, OH 118852  328 COBC
15Mark Damschroder   Miamisburg, OH 57601  310 unattached
16Mike Montedano     305 Team Dayton
17Shari Heinrich   Westerville, OH 203219  311 Savage Hill
18Bryan Hellard   West Chester, OH 219427  308 Team Dayton
19Michael Otting   Cincinnati, OH 26933  312 7 Hills
20John Leite   Lima, OH 210349  316 Team Dayton
DNFRonald Vance   Xenia, OH 92675  301 Team Dayton
DNFRichard McCreary   Cincinnati, OH 139952  317 Team Dayton
DNFTom Robinson   Columbus, OH 241016  323 unattached
DNFAllen Borg     307 Team Dayton

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Savory   Miamisburg, OH 248650  464 Queen City Wheels
2Nick Waite     458 TeamDayton
3Matt Brice     462 Unattached
DNFJohn Chuprinko   Centerburg, OH 250145  450 Unattached
DNFAustin Stone   Cincinnati, OH 215848  452 Hearts
DNFJon Kiner   Bloomington, IL 245393  454 TeamDayton
DNFThomas Bidwell   Dayton, OH 219445  455 TeamDayton
DNFAnthony Ritter   Scottsdale, AZ 248286  457 TeamDayton
DNFEdward Miner   Columbus, OH 231198  459 Savage Hill
DNFJames Dennedy   Springboro, OH 101932  460 Unattached
DNFJustin Slone   Fairborn, OH 250374  463 Unattached
DNFPaul Turner   Freeport, OH 241513  465 Flyte
DNFTom Karbowski     466 Unattached
DNFBrian White   Boise, ID 129489  467 7 Hills
DNFMatthew Ungerleider   Springboro, OH 195234  468 TeamDayton
DNFAdam Mercer     469 Speedway Wheelman
DNFLee Slone     470 Dental Cannon
DNFRoss Stambaugh     471 Dental Cannon
DNFJustin Kellermeir     472 Dental Cannon
DNFKurt Shoemaker     473 7 Hills
DNFMichael Nies     461 Savage Hill

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicole Miranda   Valley City, OH 218847  760 Snakebite
2Boston Shields   Westerville, OH 249469  765 Savage Hill

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lauren Karbowski     800 unattached
2Colleen Morris     801 unattached

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michelle Morris   Cincinnati, OH 236167  780 QCW
2Ariel Beckner     781 unattached

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bri Kouvac     111 Texas Roadhouse
2Brooke Crum   Westerville, OH 215956  110 Kreiter BP-Tech
3Luanne Murray   London, OH 48868  109 Kreitter Racing
4Marilynn Hartman   Lexington, KY 114314  112 Pedal Power
5Pamela Loebig   Bloomington, IN 241443  105 Morris Trucking
6April Beckner   Troy, OH 193162  108 unattached
7Shari Heinrich   Westerville, OH 203219  100 Savage Hill
8Pascale Leangee     104 Team COBC
9Stephani Decker   Powell, OH 236359  103 Team Dayton
10Amanda Orr     107 Savage Hill
11Natasha Moore (1 - Cat4)   Pickerington, OH 249150  106 Savage Hill
12Wendy Smith   Cleveland, OH 189377  101 COBC

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela Loebig   Bloomington, IN 241443  403 Morris Trucking
2Pascale Lercangee   Powell, OH 221977  404 COBC
3Michelle Morris   Cincinnati, OH 236167  407 QCW
4Amanda Orr     400 Savage Hill
5Stephani Decker   Powell, OH 236359  401 Team Dayton
6Natasha Moore   Pickerington, OH 249150  402 Savage Hill
7Linda Miranda   Valley City, OH 151798  405 Snake Bite
8Kathleen Stebbins     406 Unattached
9Jennifer Hjelle   Columbus, OH 237242  408 Team Dayton

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee