Race Results for
Rome Around 2006 WORS #11
Wisconsin Rapids, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cameron Wilcox   01:44:07.1  1427 Endeavor Cycling
2Ryan Kann   01:59:55.7  1080 Adventures Racing
3Tony Lemke   02:01:34.1  1004 Fond du Lac Cyclery
4Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
5Jason Roelse     2057 PCW Cycling
6Zack Geyer     2058 Stadium Bike
7551.54Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
8Joseph Maloney     2049 JoeBikeler's Race Team
9Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
10John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
11Dylan Weigel     2225 Hayes
12Brad Peterson     2235 Wheel and Sprocket
13Rudy Konz     2803 Gear 'N' Up
14Alex Bird     2009 
15Eric Dobberfuhl     2795 PCW Cycling
16Jim Doherty     2236 The Bikesmiths
17Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia
18Alan Johnson     2083 FATTIRES-N-BEER.COM
19Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
20Mike Sherven     2157 
21Greg Parker     9003 Team Extreme
22Brook Davis     2146 
23Randy Ambacher     2117 Fattiresandbeer.com
24Caleb Lenss     2085 Bellin Health
25Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
26Kyle Ferg     2789 
27Sean Parker     2050 Team Extreme
DNFR Truman Purdy   River Falls, WI 242901  1006 The Route
DNFCody Shaide   Rice Lake, WI 229145  1076 Spectrum
DNFKyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
DNFRyan Witkowski     2200 
DNFChad Krenzke     2226 Team Extreme

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ken Statz   01:39:34.1  1429 Stadium Bike
2Aaron Brandt   01:42:44.2  1910 Team Wisconsin
3Dan Teaters   01:43:17.9  1119 PCW
4John Beck   01:43:33.7  1115 PCW Cycling
5Dan Ajer   01:44:15.3  1422 
6John Fang   01:46:06.5  1425 Bare Knuckle Brigade
7Justin Davis   01:47:17.0  1139 
8Matt Kamphuis   01:49:42.8  1915 Fond du Lac Cyclery
9Joe Nolan   01:49:47.0  1430 UW Platteville
10Tyler Bursten   01:50:14.8  1420 Team Extreme
11Christopher Magyar   01:51:32.5  1961 Bike Doctor
12James Huber   01:52:50.5  1903 Muddy Cup
13Tim Jahn   01:53:55.6  1124 Mountain Outfitters
14Jason Shong   01:55:14.6  1058 Bike Doctor
15Shawn Hoppe   01:55:51.2  1036 Fond du Lac Cyclery
16Pete Ignasiak     2170 Alterra
17Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac / Oshkosh Cyclery
18Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
19Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
20Andrew Czechanski     2176 Wheel & Sprocket
21Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
22Brian Braun     2253 Team East
23Mark Schindel     8002 Stadium Bike
DNFTony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNFAndreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNFAndy Berg     2258 Bike Doctor

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Landon Lueck   01:43:42.0  1423 Chain Smokers
2505.30Ryan Rysewyk   Madison, WI01:44:15.6 243026  1164 Chainsmokers
3Colin Powell   01:44:23.8  1088 WHEEL AND SPROCKET / TREK
4Tony Pirolo   01:44:57.8  1042 Wheel & Sprocket
5Ron Knutowski   01:45:10.2  1035 BIG RING RACING
6Adam Clark   01:45:31.5  1421 XXX
7516.34Justin Lund   Tomahawk, WI01:48:45.8 216962  1150 Wheel & Sprocket
8518.55Nick Caliva   River Falls, WI01:51:38.0 227751  1025 The Route
9Luke Batchelor-Clark   01:51:55.2  1199 Magnus
10Andrew Edens   01:54:00.7  1188 Stadium Bike
11Erich Ponath   01:57:57.2  1901 Fattires-n-beer
12527.39James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
13Jason Gosse     2147 
14531.81Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
15Nate Jasperson     2110 
16Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
17Tyler Jahn     2099 
18Ben Leach     2233 Skinny'e Racing
19Brett Ebben     2093 Fdl/Osh Cyclery
20Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
21Nathan Langhurst     9075 
22Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
23Thomas Ales     2228 BLOY / HERRING
24Ryan Will     2039 Fond du Lac Cyclery
25Paul Kekstas     8085 Bellin Health
26Steve Kuchenberg     9073 
27Luke Utecht     8083 Bellin
28Mike Dattner     2257 FDL Cyclery
DNFTravis Olson     1005 PCW
DNFDerek Leonard     2243 Team Aurora
DNFMatthew Byrge     2308 Cyclopath
DNFRyan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trevor Olson   01:42:21.8  1067 Muddy Cup
2Mike Budd   01:42:49.5  1055 Wheel & Sprocket
3448.31Aaron Swanson   Ashland, WI01:43:05.7 209665  1136 Swanson Financial
4452.04Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:43:18.2 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
5Brian Merklein   01:43:29.6  1075 Big Ring Racing
6Nathan Schroepfer   01:43:47.3  1905 Muddy Cup Racing
7Sanjay Ganju   01:43:52.9  1113 Alterra MTB
8Norman Paternoster Jr   01:45:56.7  1087 Team Nordic
9470.68Kevin Herman   Schaumburg, IL01:46:16.3 240028  1017 Team AMB
10474.41Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:47:07.8 228524  1019 Stadium Bike
11John Brown   01:47:29.3  1094 Point Pursuit
12Joe Greatens   01:50:42.1  1022 
13Michael Waisbrot   01:52:01.2  1808 Chainsmokers
14Bradley Byrge   01:53:57.8  1127 Psyclopath
15John Tomljenovic   01:54:46.0  1142 Active Endeavors
16Craig Baumann   02:04:44.7  1109 
17Shawn Brehm     2018 
18Tim Scanley     2130 
19Dean Kahl     2181 Chainsmokers
20Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
21Jesse Turk     2242 
22Chad Wilson     2131 boneshakers
23Rob Fuchsteiner     2787 
24Anthony DiPiazza     2206 
25Peter Cherchian     2002 Armenia
26Jesse Jaehnig     2123 FATTIRES-N-BEER.COM
27Saj Rudolf     2799 Flying Fibs
28Cal Collins     2109 
29Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
30Chris Welnetz     2796 
31Michael Olm     2016 Gen X Cycling
32Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
33Jason Mork     2180 Point Pursuit
34563.90Marc Miller   Machesney Park, IL 246749  2222 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
35567.63Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
36Alan Jahn     8027 
37Wade McGuire     8086 
38Greg Morris     8082 
39582.54Matthew Forst   Hewitt, WI 175701  2252 
40Ryan Fosnaugh     8009 Skinny'e Racing
41Ryan Wondergem     8026 fattires-n-beer
DNFDavid Volm     1020 Alterra
DNFChris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNFDavid Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNFWilliam Livingston   Janesville, WI 241814  1913 Michael's Cycles
DNFJustin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
DNFJoel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
DNFBrandon Ingram     9074 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ric Damm   01:42:12.2  1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
2Chris Schutte   01:42:20.8  1054 Polska-Masterlock
3481.54Scott McClement   Hinsdale, IL01:42:21.0 192184  1104 Active Endeavors
4Ken Krebs   01:44:17.1  1086 Chicage Performance
5Steve Pribek   01:45:15.7  1057 Chainsmokers
6490.57Kevin Plato   Grafton, WI01:46:20.0 211911  1096 Team Wisconsin
7Dan Tavela   01:46:43.5  1062 Skinny's
8Jess Kruchoski   01:47:15.6  1419 Team Extreme
9Greg Jones   01:47:20.7  1099 Lake Geneva Cyclery
10Randy Wegener   01:47:27.7  1079 Fond du Lac Cyclery
11505.64Jason LaBella   Chicago, IL01:47:49.8 219648  1111 Funky Weasel
12508.65Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:49:02.6 229175  1908 Muddy Cup Racing
13Steve Jeske   01:51:46.9  1041 Pedal Moraine
14Myron Taylor   01:52:04.7  1125 Team AMB
15Mark Cole   01:53:16.8  1424 
16Greg Duckett   01:54:34.2  1801 Alterra Coffeemtb. team
17Nathin Davisson   01:55:51.2  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
18Scott Sumner   01:56:55.1  1841 Fat tires N Beer
19Earle Jacob Jr   02:02:42.5  1966 Big Ring Racing
20Chris Moreland   02:32:49.6  1426 Atkins Crc
21Shawn Meinke     2081 
22Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
23Sean Miller     2247 Michaels Cycle
24Brian Rummelhart     2121 KenoshaDriversClub.com
25Paul Potter     2797 
26Jason Martini     2027 Stadium Bike
27Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
28Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
29Jeff Weyenberg     2114 
30Wade Flisram     2169 Team Extreme
31Kevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
32Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
33William Smith     2798 Flying Fibs
34Jim Gilbert     9072 
35Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
36Chris Cooper     8015 Hayes Disc Brakes
37John Buran     8084 Hayes Brakes
38586.99Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Team New-Mart
39Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters
DNFKeith Russell     1098 PCW Cycling
DNFThomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNFDave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
DNFJeffrey Lyman     8081 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Lirette   01:38:34.0  1008 Hayes
2Mike Stanislaus   01:42:37.9  1038 Crank Daddy's
3Mike Curtes   01:43:23.9  1144 Big Ring Racing
4458.75Ross Lemke   Cedarburg, WI01:44:50.0 210815  1050 Team Pedal Moraine
5459.45Ron Kay   Rice Lake, WI01:45:48.0 210985  1030 Hayes Disc Brakes
6460.14Dennis Schueler   Hickory Hills, IL01:46:24.2 224373  1064 AMB
7Robert Schlegel   01:46:25.5  1063 Michael's Cycles
8Glen Stroik   01:47:08.0  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
9Steve Miller   01:48:39.4  1002 Skinny's
10Roland Rieflin   01:48:56.8  1107 Pacific Cycle
11463.64Jeffrey Gantz   Green Bay Wi01:50:33.3 187394  1044 Bellin Health
12Russell Jobs   01:52:34.7  1818 Hayes Disc Brakes
13465.04John Miller   Madison, WI 233978  2152 
14Michael Slade     2251 
15Jeff Aksland     2119 
16467.13Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 hayes brake
17Bruce Breitrick     2800 Trail Head
18Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
19Charles Kane     2153 Cronies
20Craig Vierck     2801 Wheel and Sprocket
21470.63Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
22Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
23John Shull     2112 Wheel & Sprocket
24Stuart Shelton     9009 Team Extreme Singlespeed
25Rick Biel     2234 Alterra
26Tom Wendland     2052 
27Dale Konkol     2038 
28Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
29Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
30Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
31Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
32Keith Wolf     8008 Team Extreme
33Troy Sable     2030 
34479.71Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
35Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
36Ron Johnson     2794 
37Ronald Meadows     2790 
DNFJeff Seifert   Wauwatosa, WI 226487  1001 Cyclesmith
DNFPaul Rainey   Mount Prospect, IL 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
DNFTy Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNFEdward Schuster     2100 Wheel & Sprocket

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Poulton   01:43:21.4  1135 Active Endeavors Vision Quest
2Neil Statz   01:46:14.2  1428 Campus Cycle
3Jeff Parker   01:49:00.2  1015 Pedal Moraine
4Sam Kuehnel   01:50:03.8  1090 Big Ring Racing
5Jeff Chesmore   01:51:55.7  1106 Michaels Cycles
6Jon Hirsch   01:52:46.0  1034 Big Ring Racing
7David Torgler   01:53:03.7  1132 Skinny's Racing
8517.76Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
9Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
10Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
11Leo Phelps     9071 
12Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
13Timothy Blob     2017 
14Rory Noonan     2141 Recyclist
15Ron Kapaun     2134 
16John Senkerik     2079 Team Extreme
17Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
18Randy Borst     2107 Satdium Bike
DNFMarcum Martz     1049 Mountain Outfitters
DNFTim Montee     1053 Hayes
DNFArthur Spurlock     2045 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Reimer   01:52:53.6  1007 Michael's Cycles
2Peter Kot   01:57:19.0  1023 
3Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
4Jeff Cummisford     2793 
5477.90Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
6480.21Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
7Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
8James Sniadajewski     9070 POINT PURSUIT
9Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
10489.44Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
11Dale Lenss     2158 Bellin Health
12Ron Kubala     2064 
13Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
14Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
15Daniel Braun     2115 Team East
16William Peters     2788 STADIUM BIKE
17505.59David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
18James Simmons     2802 
19Michael McCluskey     2792 
20512.51Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 TEAM EAST
21Jim Shong     2323 Bike Doctor
22Robert Langlois     2063 Joe Bikeler's Racing
23519.44James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
24Gary Smits     2149 Bellin Health
DNFSteve Ferguson     1027 Sport Rack
DNFErrico Auricchio     1059 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesrin Gaier   Hayward, WI02:05:39.4 232669  26 Trek/Riverbrook
DNFMitch Gantz   Green Bay, WI 225382  219 Bellin Health

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2307.26Seth Lenss   Luxemburg, WI02:07:03.4 182019  Unattached
3330.54Mark LaLonde   Madison, WI02:08:16.7 226412  66 Bareknuckle Brigade
4353.83Carlos Haeckel   Waukesha, WI02:14:11.2 227622  12 Alterra CoffeeTeam
5377.11Tim Pacholski   Newberlin, WI02:14:14.4 246502  46 Speedzone
6400.40Phil Ott   Marquette, MI02:16:30.3 227380  68 Michaels Cycles Racing
7Andrew Hanson   02:19:35.0  70 Michaels Cycles
8446.97William Street   Sheboygan, WI02:33:25.0 219245  64 FATTIRES-N-BEER.COM
DNFChad Sova   River Falls, WI 189115  67 pcwcycling.org
205321 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1197.92Brian Matter   Sheboygan, WI02:01:16.3 85929  PCW Cycling / Hyundai
2221.34Mike Phillips   Chicago, IL02:01:33.1 84647  Alterra CoffeeMTB Team
3244.75Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI02:08:44.4 214936  38 Brookstone Homes
4268.17Neil Swanson   Colorado Springs, CO02:08:45.4 209153  28 Michael's Cycles
5291.59Ronald Stawicki   Waukesha, WI02:09:10.0 212641  33 
6315.00Maciej Nowak   Waukesha, WI02:10:56.7 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
7338.42Ted Hanes   Fond Du Lac, WI02:12:37.4 247082  61 Fond du Lac Cyclery
8361.84Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI02:19:07.1 164577  54 Fat Tires N Beer
9385.25Cory Gwin   Madison, WI02:33:26.9 223072  31 Michaels Cycles
DNFDwight (Whitey) DeBroux   Boulder, CO 191625  218 Team EinsteinsCycling
DNFEric Hanzel     220 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1301.32Chris Peariso   Amherst, WI02:07:58.5 139566  Titus / Bike Hub
2327.97Jerry Long   Moscow, ID02:08:10.3 202427  13 Chainsmokers
3354.61Ryan Krayer   North Freedom, WI02:08:53.6 227406  51 Moosejaw
4381.26Tim Drankus   Sheboygan, WI02:09:31.6 151397  11 PCW Cycling/Hyundai
5407.90Matt Silvia   Chicago, IL02:17:11.7 208232  37 Alberto's
6434.55Craig Manthe   Eau Claire, WI02:18:26.6 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery
7461.19Mark Walter   Rochester, MN02:20:30.2 203633  58 Muddy Cup Racing
8487.84Douglas Pietz   Milwaukee, WI02:33:25.7 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
DNFJeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNFMatthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  22 Alterra Coffee

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1373.61Jeff Melcher   West Bend, WI02:08:54.9 166066  15 Pedal Moraine
2394.37Ray Nelson   Woodstock, IL02:10:57.9 193027  100 Skinnys Racing
3415.12Bill Nigh   West Bend, WI02:16:50.4 197745  30 Team Pedal Moraine
4435.88Josh Barrett   Whitewater, WI02:22:42.6 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
5456.64Kevin Heppner   Modesto02:23:36.1 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
DNFPetar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1353.63Eric Peterson   Wausau, WI02:12:09.5 208618  89 Wheel & Sprocket
2444.69Scott Cole   Stevens Point, WI02:17:35.3 7340  17 
3535.75Jerome Daanen   Racine, WI02:20:49.3 164575  99 Hayes Sun Ringle
DNFSteven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Timm   Germantown, WI02:24:52.3 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bob Downs   01:50:46.8  221 
2Randy Pallex   01:55:01.7  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach Peterson   00:56:44.8  4034 Wheel & Sprocket
2Jake Therrien     6023 
3Garth Post     6034 
4Colin Butkiewicz     6163 
5522.10Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6157 
6Aaron Hoyme     6013 Mountain Outfitters
7Brandon Flisram     6030 Team Extreme
8Jeffrey Martz     6025 Mountain Outfitters
9Samuel Huang     6161 Kenosha Velosport
10Dominic Pacini     6162 
11Alex Kay     6158 Hayes On Track
12524.58Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
13Ryan Lobby     6165 
14Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
15Shane Holcomb     6159 Fattires-n-beer.com
16Calvin Henderson     6001 Hendu Rocket

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1309.18Nathan Labecki   Milwaukee, WI00:51:42.4 209414  4074 hayes on track
2Garret Post   00:53:23.6  4086 Point Pursuit
3334.88Myles Beach   Larsen, WI00:54:44.2 208348  4004 Gear N Up
4Jack Feuerstein   00:57:59.6  4005 Wheel & Sprocket
5Nick Montee   01:02:19.8  4117 Hayes On Track
6Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
7Conner Shelton     6008 Hayes Youth
8Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
9Brett Poulton     6037 Active Endeavors
10Ryan Kay     6020 Hayes On Track
11Adam Kay     6011 Hayes On Track
12Pete Davis     6028 Bikesmith
13Cody Borst     6014 Stadium Bike
14Riley Shelton     6009 Hayes Youth
15Samuel Martz     6026 Mountain Outfitters
16501.91Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  4046 LaPerla
DNFSamuel Jansen     6016 Hayes Youth
DNFMax Rainey     6022 Team AMB / Norway Cycles

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joel D. Dewitt   00:51:27.6  4854 
2Phillip Anschutz   00:53:05.6  4807 
3William Griesbach   00:53:21.8  4049 Point Pursuit
4Leif Byrge-Liebig   00:54:35.4  4825 Team Cyclopaths
5Ethan Ramm   00:55:40.7  4813 
6Erik Aksland   00:59:39.2  4852 
7Luke Tenpas   01:01:57.2  4836 
8Travis Johnson   01:03:54.8  4032 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Austin Hook   00:51:50.4  4103 
2Nicholas Reese   00:52:09.0  4115 
3Ryan Fetting   00:52:54.2  4016 Michaels Cycles
4Taylor Otto   00:52:59.9  4073 Recyclist
5Chris Denny   00:53:01.6  4823 
6Chris Hinshaw   00:53:03.9  4114 
7Johnny Chang   00:55:28.4  4057 Bellin Health
8Ted Sobotta   00:55:33.8  4096 Mountain Outfitters
9Byron Guerra   00:58:41.9  4092 Brookstone Homes
10Shawn Nelson   00:59:55.5  4855 
11Calvin Rupnow   01:09:03.0  4833 
DNFCharlie Boris     4858 Team Scandea

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Marquardt   00:50:49.1  4864 
2Danny Holtermann   00:50:54.6  4091 Joe Bikelers
3Craig Pulak   00:52:06.1  4064 Bellin
4Mike Kubala   00:52:34.8  4019 
5Joe Bottensek   00:56:59.6  4828 
6Jim Gauthier   01:01:20.5  4856 
7Tanner Gregory   01:02:05.8  4862 Pump N' Pedal

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Neubauer   00:50:03.4  4812 
2Steve Angster   00:51:07.0  4841 
3Kyle Engelking   00:53:12.9  4843 
4Ben Marchewka   00:53:14.0  4067 
5Daniel Schaefer   00:54:16.5  4815 
6Robert Wiltzius   00:54:25.2  4816 
7Chad Hoppe   00:56:36.6  4030 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
8Kyle Laspa   00:57:02.3  7105 
9James Schwindt   00:57:57.4  4819 
10Paul Westberg   01:04:36.4  4061 Stadium Bike
11Ray Roberts   01:12:18.4  7015 Bike Doctor

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Roggenbauer   00:50:51.9  4105 
2Jesse Shoemaker   00:50:53.0  4035 Bellin Health
3Kevin Black   00:50:57.6  4853 Glyde Clothing
4Steve Ruppel   00:52:18.0  4063 
5Martin Zizka   00:53:15.0  4088 
6Jeff Swanstrom   00:54:49.4  4821 
7Aaron St. Peter   00:55:34.5  4840 
8Jamie Thiel   00:57:53.5  7108 
9Casey St. Henry   01:00:36.5  4838 Bay Shore Outdoor Store
10Justin Harer   01:02:40.6  4845 Team Aurora
11Paul Mattingly   01:04:21.3  4849 
12Eric Borchardt   01:08:50.4  7010 Trailhead Bikeand Skate
DNFLuke Palmer     7001 
DNFMichael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Luebke   00:50:56.4  4025 Joe BikeLer's
2Joe Villalobos   00:51:40.6  4044 
3Charles Pugh   00:53:19.0  4847 
4Brian Wilhorn   00:53:47.7  4837 
5Gary Otkin   00:53:59.1  4042 
6Anthony Dombrowski   00:54:13.3  4109 Wheel & Sprocket
7Chad Harger   00:55:46.2  4818 
8Kevin Schuster   00:57:53.9  4116 
9Chris Feutz   00:58:40.9  7022 Feutz and Associates
10Keith Ryan   00:59:07.9  7110 
11Jason Yeates   01:01:05.5  4817 
12Josh Clark   01:01:37.8  4831 
13Hans Yeates   01:02:21.5  4072 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Radek Vopalka   00:45:40.5  4119 
2Jarrod Kerkhoff   00:49:31.7  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
3George Boznos   00:52:38.7  4861 Bonita/Gus/Chris
4Dan Seanor   00:53:01.8  4820 
5Mark Cheyne   00:53:25.3  4093 
6Anthony Miksa   00:53:35.2  4059 
7Kevin Bradley   00:53:49.1  4050 Wheel & Sprocket
8Jeff Bublitz   00:53:59.1  4024 
9Bob Callaway   00:54:30.6  4859 
10Brian Zinda   00:57:42.2  4826 
11John Wessel   00:58:18.7  7109 
12Steven Nejedlo   00:59:03.9  7021 Bing Ring Racing
13Randy Johnson   01:01:16.8  4031 
14John Krutke   01:02:15.1  4842 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Burkholz   00:49:09.5  4809 
2Phil Therrien   00:51:42.6  4054 
3David De Witt   00:52:04.8  4014 Fdl / Osh Cyclery
4Dave Reich   00:53:56.9  4814 
5Brian Gill   00:54:38.5  4112 Tekbolt
6Dave Geyer   00:55:36.1  4860 
7Dave Dahlman   00:56:04.9  4810 
8Gary Esko   00:58:27.8  7003 
9Neil Milkowski   00:58:45.1  7104 
10Jody Arlen   00:59:10.8  4808 
11573.33Todd Strobl   Wenatchee, WA00:59:30.2 244401  4242 
12Todd Thorn   01:00:13.5  7006 FreeFlight
13Marty Radomski   01:00:21.2  4835 
14Rick Griesbach   01:00:43.9  7011 Point Pursuit
15Mike Hoeft   01:01:45.1  4832 The Bike hub
16Kurt Otto   01:10:24.0  4839 Recyclist
DNFDan Getzen     4070 Skinny's Fat Tire Racing Team

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Johnston   00:52:26.7  4846 
2Brad Davis   00:52:34.6  4834 
3Jeff Greatens   00:53:24.2  4863 
4Michael Giesen   00:54:45.2  4069 Stadium Bike
5Greg Spencer   00:55:31.1  4857 
6Bruce Leblanc   00:56:48.9  4811 
7Jeff Pepp   00:56:54.3  4830 
8Wally Sniadajewski   00:57:03.8  4121 Point Pursuit
9Brian Butkiewicz   00:57:22.8  4157 
10Mark Ignasiak   00:57:34.4  4078 
11Joseph Gitter   00:58:02.1  4081 
12Greg Guenther   00:58:08.2  7106 City Bike Works
13Dan Dittrich   00:59:10.7  7107 Fat Kats
14Mike Borchardt   01:00:46.5  4037 team extream
15Richard Duncan   01:00:49.8  4822 
16Christopher Voss   01:04:01.2  7018 Joe Bikeler's Race Team
17Jerry Manta Jr.   01:04:16.1  4824 
18Dennis Westberg   01:16:08.3  7004 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Schuster   00:54:38.4  4102 
2Mick Mohrlant   00:55:29.6  4141 Team Metric
3Steve Manthe   00:57:16.6  4047 Chainsmokers
4Frank Lobello   00:57:24.9  4111 
5David Deboer   00:58:34.0  4844 
6Randall Boehme   00:59:31.8  4848 Cronies
7Bernie Parker   01:00:58.5  4018 Team Extreme
8Tom Borchardt   01:02:11.4  4039 
9Richard Wenborne   01:05:56.0  4007 Stadium Bike
10Richard G Finch   01:07:02.8  4068 Rock Cut TrailCrew
11Ted Batzer   01:08:53.3  4023 
12Jay Hoppe   01:10:17.4  7008 Fond du Lac Cyclery
13Brian Jahn   01:12:03.1  4850 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Wolf     3016 Team Extreme

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Buske     3042 Team Extreme
2Hannah Guerra     3043 Guerra Means War
3Heidi Goode     3033 Spectrum Racing
DNFHolly Clarke     3156 
DNFJayme Christensen     3162 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
2Jennifer Jones     3019 MadFORCS
3Sonia Dubielzig     3024 Alterra
4Jessica Smulka     3009 PACIFIC CYCLE
5Kat Rudolf     3161 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mandy Hagman     3029 DC Bikes
2Meghan Campbell     3037 Killjoy
3Lisa Krayer     3164 Moosejaw Brew Pub
4536.74Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
5Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
DNFAmy Heart     3039 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.10Holly Klug   Chicago, IL 213523  3044 Killjoy
2520.52Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3080 Team Pedal Moraine
3Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
4Angella Collins     3012 
5563.78Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3159 
6Barbara A Lothe     3017 Mad FORC
DNFLaura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
2565.00Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes
3Candy Hofmann     9502 Team Extreme (SS)
DNFChristine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paula Liske     3157 
2565.00Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
3Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNFWendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Susan Jodarski     3158 
2Deb Sniadajewski     9522 Point Pursuit

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samantha Schneider   Milwaukee, WI01:57:23.9 170980  518 Hayes Brake
2Sarah Lukas   Eagle River, WI02:10:46.2 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Holly Liske   01:53:56.3  506 HAYES DISC BRAKES
2Abby Strigel   Madison, WI01:54:21.1 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:57:36.7 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Jennifer Whitedog   La Crosse, WI02:00:59.0 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
DNFLindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  516 Brookstone Homes

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1367.11Christina Betz   Phoenix, AZ01:53:07.8 210738  505 Michael's Cycles
2426.32April Dombrowski   Oshkosh, WI02:07:17.7 223874  523 Wheel & Sprocket
3485.53Michelle Peariso   Amherst, WI02:08:27.9 227741  515 The Bike Hub
4Gina Kenny   03:00:33.2  549 Team Extreme

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville01:56:33.6 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2Maja Holcomb     6160 Fattires-n-beer.com
3Eleanor Johnston     6164 
4Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Huang   00:57:55.9  5175 Kenosha Velosport
2Moriah Griesbach   01:03:33.6  5020 Point Pursuit
3Elizabeth Shull     6007 wheel & sprocket
4Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
5Abigail Henderson     6024 Hendu Rocket
6Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
7590.00Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6027 hayes on track

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Stanislaus   00:57:52.8  5016 Crank Daddy's
2Arin Lemke   01:04:25.8  5050 Team Pedal Moraine
3Sarah Henderson   01:08:41.9  5014 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Courtney Wagner   00:58:46.6  5171 
2Amanda Schultz   01:13:24.0  5180 
3Sarah Krause   01:13:45.8  5179 
DNFMollie Baldwin     5182 Muddy Cup

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Liz Black   00:58:09.5  5181 Glyde Clothing
2548.33Regina Livingston   Chicago00:59:44.0 258314  5178 
3Elizabeth Legaspi   01:02:27.5  5022 Fattires-n-beer
4Sara Birdsall   01:05:43.5  5173 
5Sheri Byrge   01:08:24.5  5033 Team Cyclopath
6Kristal Hoppe   01:08:53.8  5013 Fond du Lac Cyclery
7Wendy Ellis   01:13:22.2  5176 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shelly Dretzka   01:06:52.3  5001 Team Cyclopath
2Erikka Byrge   01:07:26.3  5170 Team Cyclopaths
3Jo Durnin   01:10:17.2  5034 Alterra

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kelly Collins   01:06:46.5  5174 
2Cindy Krutke   01:07:33.7  5177 
3Jodi Rummelhart   01:09:20.0  5172 Kenosha Drivers Club
4Barbara Daanen   01:09:40.4  5008 RPM/Hayes

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lynne Senkerik   01:00:43.9  5021 Team Extreme
2Connie Holcomb   01:01:49.5  5025 Fattires-N-Beer
3565.00Cecile Labecki   Milwaukee, WI01:03:31.4 250230  5023 Hayes Brake
4Colleen Erdmann   01:05:03.3  5027 Stadium Bike
5Diana Klapperich   01:06:38.4  5044 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Dykema   Evanston, IL01:04:24.3 10328  5055 Active Endeavors
2Sue Borchardt   01:13:10.0  5012 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deb Joseph   00:59:21.0  5018 Mad FORCs
DNFRose Lenss     5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee