Race Results for
Nutmeg State Nor'Easter
Somers, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/14/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Landfried   1:12:50  664 
2Tom Davidson   1:14:22  661 
3Mike Chin   Cheshire Ct1:15:46 210942  662 
4Brad Warren   1:18:02  665 
5Austin Eterno   Easton, CT1:21:12 213802  667 
6Randall Sherman   Canterbury, CT1:29:33 244374  666 
7Eric Roth   Bethany, CT1:44:52 192185  660 
DNFJames Wheeler     663 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Corbalis   Portland, OR1:15:57 184819  605 
2David Fierro   Gales Ferry, CT1:16:54 242328  600 
3Josh Merchant   1:19:02  607 
4David Gilbert   Manchester, CT1:19:40 227938  608 
5Jonathan Bielik   Winsted, CT1:21:40 245573  610 
6Daniel Fama   Westfield, MA1:21:58 226286  604 
7Ryan Hayman   Medford, MA1:24:32 143028  609 
8Joseph Roy   East Brookfield, MA1:24:42 153623  606 
9Nicholas Bartow   1:25:41  601 
10Jacob Harris   1:28:11  602 
11Brian Hoehne   Wallingford, CT1:31:36 241755  603 
DNFEric Roth     611 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Czepas   Middletown, CT1:14:10 236438  731 
2Joseph Yanazzo   1:18:24  730 
3Richard Friedrich   N Franklin, CT1:19:13 168943  732 
4Jack Enxuto   Simsbury, CT1:20:59 75160  733 
5Robert Cerdeira   1:22:07  728 
6Jeff Haitz   1:22:53  729 
7Michael Simmons   Springfield, MA1:23:09 194899  734 
8Mark Wucher   Mountain View, CA1:25:17 151859  726 
9Eric Policarpio   Bristol, CT1:28:50 159499  735 
10Robert Wheeler   Simsbury, CT1:32:01 223384  725 
11David Flagg   1:34:59  727 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Witkus   Northbridge, MA1:11:14 38714  533 
2Jose Martinez   Brimfield, MA1:14:50 201326  540 
3Scott Santangelo   Franklin, MA1:17:29 93291  532 
4John Stockford   Norwich, CT1:21:49 140117  543 
5Antony Bright   1:24:52  539 
6Garth Bean   1:24:53  545 
7Mike Purcell   1:25:23  535 
8Robert Speed   Winchendon, MA1:27:35 214100  536 
9Jan Berka   Guilford, CT1:28:14 242063  544 
10Eric Perkins   1:28:37  538 
11Walter Pacosa   1:30:59  546 
12John O'Keefe   Coatesville, PA1:31:57 221845  541 
13Phil Brault   1:36:15  530 
14Scott Kirschner   1:36:39  531 
15John Lockwood   West Simsbury, CT1:43:32 175524  542 
DNFWilliam Bonin     534 
DNFRoyce Yeomans     547 
DNFDaniel Watson   W Granby, CT 197603  537 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Brais   Chepachet, RI1:17:29 146123  957 
2Paul Hayes   Guilford, CT1:17:55 208218  956 
3Dan O'Neill   1:21:15  958 
4Randall Taylor   Guilford, CT1:25:31 35118  955 

Men - Single Speed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Browne   Flagstaff, AZ1:19:50 246007  862 
2Raymond Martin   Boston, MA1:22:05 161373  860 
3Jeffrey Zelek   Newington, CT1:36:29 124905  861 

Men - Pro/SemiPro/Expert Open - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christian Favata   Rosendale , NY2:00:38 135665  562 
2Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT2:06:22 23079  560 
3John Foley   Fiskdale, MA2:09:27 121026  564 
4Mike Joos   Reston, VA2:12:41 136615  561 
5John Burns   Hingham, MA2:19:02 149237  563 
6Kevin Montgomery   San Francisco, CA2:31:27 164746  565 

Men - First Timer - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dionige Nassianke   1:03:08  262 
2Colin Bridge-Koenigsberg   1:07:39  261 
3Bryan Grant   1:11:33  263 
4Charles Ryan   1:33:18  264 

Men - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Fran Ryan   1:33:27  310 

Men - Expert Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Cavanaugh   Danbury, CT1:42:44 173881  892 
2Robert Stine   1:44:13  893 
3Emile Smith   Canaan, NH1:46:42 230005  894 
4Roger Wharton   1:47:00  891 
5Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:55:34 214668  890 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gregory Carpenter   Durango, CO1:44:38 191158  775 
2Kyle Stockford   Norwich, CT2:01:08 210921  776 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brendan Shafer   Durango, CO1:42:23 162645  833 
2Sean Murphy   Ann Arbor, MI1:48:31 223253  836 
3Nathan Pepin   Seattle, WA1:50:01 249643  835 
4Miles Ericson   Granville, MA1:50:50 153128  838 
5Doug Jenne   West Hartford, CT1:54:47 192813  837 
6John Benoit   Bristol, CT1:58:07 200167  839 
7Eric Carlson   Bristol, CT1:58:08 233018  831 
8Nicholas Leigh   Springfield, MA2:01:43 189574  832 
9Mark Lockwood   West Simsbury, CT2:07:40 180948  830 
DNFRandy Myers   Chester, CT 187425  834 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Rutter   Belchertown, MA1:46:00 168738  631 
2Robert Carmen   Simsbury, CT1:47:17 111810  634 
3Tim Ratta   1:49:27  636 
4Samual Stevens   Middletown, CT1:58:08 178524  630 
5John Meyerle   Monroe, CT2:00:27 174385  632 
6Juston Manville   Richmond, VA2:40:00 125938  633 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Timothy Haitz   Kingston, RI1:43:06 77034  928 
2Andrew Chambers   Bolton, CT1:44:28 210960  926 
3Glenn Giglio   Manchester, CT1:49:37 13215  932 
4Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:52:06 38212  933 
5Christopher Logan   Keene, NH1:52:58 21464  929 
6David Schachte   Woonsocket, RI1:53:16 169209  927 
7W Mark Graber   Saratoga Springs, NY1:54:52 172905  930 
8Paul Nyberg   Avon, CT1:57:29 82305  931 
9Matthew Carpenter   Canton, CT1:57:49 6213  925 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Samuelson   Centerbrook, CT1:59:15 31160  591 
2Anthony Muffatti   Bethel, CT2:01:17 174438  594 
3Jerry White   Auburn, NH2:06:01 71270  590 
4James Argabright   Richardson, TX2:06:14 98324  593 
5Randy Tefft   Keene, NH2:12:40 100727  595 
6Karl Schactner   2:13:58  592 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Spencer Pero   1:23:30  503 
2George Haydock   1:25:45  504 
3Sam Taylor   Guilford, CT1:26:42 243626  501 
4Nick Chirico   1:29:25  508 
5Sean Kelleher   Harwinton, CT1:35:43 237224  506 
6Stephen Carpenter   Canton, CT1:35:46 211711  505 
7Evan Archambault   1:45:18  505 
8Christopher Talaska   Bristol, CT2:08:47 225014  510 
DNFMatt Quinn     507 
DNFJames Mucci   Pittsfield, MA 235297  509 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Swaider   1:29:19  703 
2Lorenzo Serra   1:32:11  702 
3Joe Prince   1:39:39  700 
4John Sa   1:40:09  701 

Men - BG - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Chris Chapron   1:31:35  801 
5Richard Simpson   1:33:25  809 
6Jim Marshall   1:38:12  800 
7Andy Monton   1:42:51  808 
8Marc Seta   East Hartford, CT1:44:27 225172  805 
DNFRob Strickland     810 
DNFStephen Sekelsky   Northford, CT 239350  802 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Howard   1:21:45  803 
2Matt Ballard   1:25:02  804 
3Anthony Lyons   1:28:33  807 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas McBournie   Colchester, CT1:25:27 211976  973 
2John Allen   East Berlin, CT1:27:38 239954  970 
3John Torrey   South Daytona, FL1:30:38 199705  977 
4Steve Soucy   1:34:37  974 
5Dave Fluckiger   1:41:33  975 
6Robert Reenan   Farmington, CT1:43:29 192253  971 
7Phil Pirotte   1:53:52  972 
DNFDean Soucy     976 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alan Gauthier   1:39:01  658 
2John Weferling   1:43:52  969 
3Daniel Smiley   Burlington, CT1:49:06 243134  657 
4Charles Clark   1:50:16  966 
5Dave Baldwin   1:54:20  965 
6Jeff Hattem   2:01:02  659 
7Paul Roth   2:09:29  967 
8Jim Smith   2:11:37  968 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth White   Bedford, NH1:31:39 209806  585 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lesley Suppes   1:31:42  692 
2Jennifer Yanazzo   1:36:20  693 
3Kasey Sibrinsz   Vernon, CT1:41:44 244848  694 
4Theresa Maynard   1:46:52  690 
5Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ1:58:02 244668  691 

Women - Pro/Expert Open - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Lynn Wikar   Vernon, CT2:05:16 150092  995 

Women - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corrine Grant   1:11:34  131 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephani White   1:54:46  681 
2Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:54:51 103270  682 
DNFChloe Jackson   East Hampton, CT 181210  680 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Jensen   Windsor, CT2:05:56 190960  766 
2Jill Nugent   Ashford, CT2:10:45 191888  765 
3Lesli Stevens   Middletown, CT2:14:46 159513  767 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Taylor   Guilford, CT1:55:41 243625  920 

Women - BG - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katherine Howard   2:00:58  900 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Linda Hood   Auburn, NH2:00:26 220299  910 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee