Race Results for
Alaric Gayfer Junior Criterium Championship
Trexlertown, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/26/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999  41 Vortex Cycling
2Christopher Baranoski   Perkasie, PA 230465  30 East Coast Velo
3Cole Malin   Exton, PA 231019  39 VORTEX CYCLING CLUB
4Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201  40 Bikeline / LWA
5Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA 230872  37 east coast velo
6Jacob Hoover   Fogelsville, PA 233340  38 Bikeline/LWA

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Juan Camilo Carmona     101 LWA/Bikeline
2Matthew Waller   Morgantown, PA 249208  138 Berks County Bicycle Club
3Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251  100 East Coast Velo
4Aaron Stabley   Jersey Shore, PA 214160  111 Susquehanna Valley Velo Club
5Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360  107 Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach Putt   Harrisburg, PA 241787  181 World Cup Ski and Cycle
2Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467  177 Red Rose Rockets
3Lanell Rockmore   Bethlehem, PA 214142  187 East Coast Velo
4Peter Muto   Fogelsville, PA 223052  180 Vortex Cycling
5Andrew Harris   Macungie, PA 198312  185 East Coast Velo
6Graham Coy   Atlanta, GA 207880  176 Tri-State Velo
7Joe Magro   Lititz, PA 243366  179 Red Rose Rockets
8Jeremy Shirock   Emmaus, PA 164378  186 SME
9Quinn Joganich   Chalfont, PA 241538  178 Central Bucks Velo
10Ted Shepherd     184 Lehight Wheelmen
11Alessio Scott   Dresher, PA 242286  183 Guy's Racing
DNSAndreas Boehm   State College, PA 248268  175 Young Medalists / Bikeline
DNSAndreas Boehm   State College, PA 248268  175 Young Medalists / Bikeline
DNFMichael Roach   Macungie, PA 200597  182 Fuji/Salamander Racing

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eli Smith   York, PA 225345  280 Monster Health Cycling
2Brett Jacoby   Wind Gap, PA 200613  278 Gotham Cyclist
3Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021  279 Team FUJI / Salamander Racing
4Matthew Nudy   Fleetwood, PA 240343  281 Vortex
5Brian Grier   Saratoga Springs, UT 242676  277 Spokes Bike Shop
6Sean Cabrey   Hockessin, DE 229625  276 Tri State Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Donnell Hudson   Philadelphia, PA 205218  208 Quaker City Wheelmen/Team Breakaway
2Craig Lebair   Pipersville, PA 211155  211 philadelphia ciclismo
3Stephen Baumbach   Allentown, PA 214545  201 Cycledrome Bicycling Team
4Huy Tran   Oakland, CA 222304  220 Lehigh University Cycling Club
5Dylan Alesio   Zieglerville, PA 233553  225 Dreamscape Cycling Team
6Richard Steele   West Chester, PA 237198  219 Iron Hill Brewery - West Chester Cycling
7Andrew Alesio   Zieglerville, PA 233011  226 Dreamscape Cycling Team
8Karandeep Gill   North Bethesda, MD 208708  206 
9James Best   Allentown, PA 213813  202 Cycledrome Racing
10Ed Kallatch   Danboro, PA 18460  210 Bayside Velo/ Bike Doctor
11Marc Regan   Plymouth Meeting, PA 204823  215 Tri State Velo
12Ryan Smolko   Terre Haute, IN 201783  218 Penn State Cycling
13Scott Steele   Nazareth, PA 218288  228 Gotham
14Brian Paugh   Shawnee On Delaware, PA 204748  213 Watchung Wheelmen
15Bryan Dougherty   Bronxville, NY 216648  204 Kissena
16Mark Fluchel   Cottonwood Heights, UT 208439  205 Guys Racing
17Rolf Windh   Philadelphia, PA 195200  223 Guy's Racing Team
18Matt Miller   Nazareth, PA 206833  232 Unattached
19George Harriott   Allentown, PA 151764  233 Lehigh Wheelmen
20Russ Padgett   Phillipsburg, NJ 185682  230 Cycle Funattic
21Karl Semoneit   Folsom, CA 164382  227 Cycle Funattic
22Geoff Smith   Richlandtown, PA 245228  231 Unattached
23Peter Muto   Fogelsville, PA 223052  212 Vortex Cycling
25Christopher Kaiser   Brooklyn, NY 237400  209 
26Glenn Walker   York, PA 55729  222 First Capital Velo
26David Lawson   Carlsbad, CA 42445  229 Guy Racing
27Ted Slack   Philadelphia, PA 195787  217 Quaker City Wheelmen/Team Breakaway
28Mark Pfeiffer   Philadelphia, PA 204592  214 Quaker City Wheelmen/Breakaway
29Richard Ursu   Bath, PA 231945  221 Dreamscape Cycling Team
DNSGregory Hoffman   Doylestown, PA 48889  207 Bike Doctor
DNSJeffrey Schutt   Morrisville, NC 224096  216 WBI Investments
DNFJames Devlin   Harleysville, PA 156868  203 Dynaflo/Technocycle
DNFErik Mitchell   Phoenixville, PA 102406  224 Quaker City Wheelmen/Team Breakaway

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Cincera   Allentown, PA 241600  67 Lehigh Wheelmen
2Michael Holub   Quakertown, PA 124141  65 Dreamscape
3Douglas Jones   Fleetwood, PA 242793  56 
4Paul Aemisegeo   Easton, PA 250196  50 
5glenn sapsford   Newark, DE 248710  62 Premier Bank/CycleSports
6Stephen Dahlem   Philadelphia, PA 248457  54 
7Joseph Transue   Walnutport, PA 232114  63 Gotham Cyclists
8Lonnie Metz   New Cumberland, PA 254089  60 World Cup Ski & Cycle Cycling Team
9Joe Magro   Lititz, PA 243366  58 Red Rose Rockets
10Andy Kraynak   Harleysville, PA 250233  57 
11Bruce Broadowski   Langhorne, PA 245644  52 Premier Bank/Cycle Sports
12Aaron Mimran   Harrisburg, PA 246800  61 World Cup Ski and Cycle/C5 Fitness
13Paul McDonald   Doylestown, PA 223596  59 Cycle Sports/Premier Bank
14John Snyder     64 World Cup Ski & Cycle Cycling Team
15Scott Feather   Emmaus, PA 248175  55 
16Lucian Contino   Lancaster, PA 243345  53 Team Cycle Works
17Matthew Nudy   Fleetwood, PA 240343  281 Vortex
DNSDavid Bellenzeni   Newtown Square, PA 248686  51 Iron Hill - Media
DNFCharles Hanlon   Phoenixville, PA 237360  66 

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  46 VORTEX
2Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA 230872  48 East Cost Velo
3Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  47 Lehigh Wheelmen

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eryn Dodd   Schwenksville, PA 241970  170 Vortex Cycling
2Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614  171 Bikeline/LWA

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Gulick   Spring City, PA 180423  192 Team Fuji / Salamander
2Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080  193 Team Vortex
3Morgan Farnsworth   Schnecksville, PA 229078  191 east coast velo
4Courtney Gregor   Chalfont, PA 243968  194 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erica Zaveta   Brevard, NC 230062  416 Premier Bank/ Cyclesports
2Sally Poliwoda   Philadelphia, PA 203514  410 Sturdy Girl Cycling
3Kelley Bethoney   Wynnewood, PA 242335  401 Tri-State Velo
4Mary Fetrow   Mechanicsburg, PA 235179  403 Yellow Breeches Racing
5Keira Hernandez   New Tripoli, PA 242677  405 
6Dana Hanchin   Philadelphia, PA 206328  404 Sturdy Girl Cycling
7Pamela Saltzgueber   Pipersville, PA 223018  411 Premier Bank/Cycle Sports
8Andrea Luebbe   Lafayette Hill, PA 250385  408 Lehigh University Cycling Club
9Lorraine Lipfert   Harleysville, PA 242666  407 East Coast Velo
10Karen Tourian   Philadelphia, PA 195022  414 Guy's Racing
11Ashley Zeigler   Philadelphia, PA 223007  418 Verducci/Breakaway
12Doreen Crowle   Norristown, PA 210818  402 Sturdy Girl Cycling
13Naomi Takahashi   Philadelphia, PA 224921  413 Sturdy Girl Cycling
14Bonnie Stoeckl   Pequea, PA 34232  412 evolution pro bike
15Christina Peske   Harrisburg, PA 244853  409 Yellow Breeches Racing
DNSAndrea Urist   Brooklyn, NY 200503  415 CRCA/Bicycle Workshop
DNFElspeth Huyett   Alburtis, PA 229080  406 Team Vortex
DNFHeidi Marie Reppert   Bethlehem, PA 165142  417 Vortex

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee