Race Results for
Florida State Criterium Championship
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/21/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Chris Tolson      Team American Classic
4Barry Brennan      Unattached

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
2Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
3Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   Colavita - Central Florida
4Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
6Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-es
7David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
8Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9Eric Topole      Laser-es
11Cirilo Bencosme      Laser-es

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hernan Ramirez   Delray, FL 209704   Laser-es
2Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
3Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
4Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
5Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
6Jamie Knight      Unattached
7Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
8Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   Laser-es
9Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204   Laser-es
10Richard Ely      Unattached
11Brad Trantham      Orlando Road Club Inc
12Nolan Ringquist      Naked Bean Cycling Club
13Brent Hall      Unattached

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Talansky   Napa, CA 242630   Laser-es
2Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
3Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
4Graham Steele      Best of the Bay Cyclist
5Mitchell Campbell      Unattached
6Efren Ortega      ASV - Gold's Gym Orlando
7Javier Beuzeville      Hotmark Racing- Sweetbay
8Jean P Morales      Laser-es
9Cody Vance      Champion Cycling
10Federico Acevedo      Laser-es

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Don Autore      Ford Cycling Team/Orlando Velo
2Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo
3Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   Coastal Chiropractic
4Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
5N/A    ,  372   Olympus Bikes
6Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL 202336   VMG Racing Bahamas
7Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   Best of the Bay Cyclist

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Martinez      Laser-es
2David Stedje   Lutz, FL 33913   Best of the Bay Cyclist
3Frank Lopez   Largo, FL 21574   Naples Cyclery
4Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
5Chad Spicer   Orlando, FL 64976   Ford Cycling Team/Orlando Velo
6Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
7David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
8John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
9Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   Coastal Chiropractic
10Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
11Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
12Scott Graham      Best of the Bay Cyclist
13Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
14Glenn Reane      Unattached
15Vance James   Lakeland, FL 47935   Polk Bicycle Sport Inc
16Joe Duhon      Naples Cyclery
17Jose Valdivia   Miami, FL 152596   JC Investors Racing Team
18Grant Potter   Parkland, FL 73508   Bike America / Potter's Landscaping
19Craig Duxbury   Orlando, FL 10305   Team 19

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Martinez      Laser-es
2Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
3Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
4Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
5Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623   Hotmark Racing- Sweetbay
6Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
7James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
8John Faulk   Gainesville, FL 115188   VeloBrew
9Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
10Miguel Valle   Miami, FL 227309   Bike Tech
11George Keen   Ft Lauderdale, FL 189157   Bike America / Potter's Landscaping
12Paul Carbone   Naples, FL 56636   Naples Velo
13Bill Percival      Gulf Coast Racing
14Greg Pickren   Oldsmar, FL 242627   TeamGearLink
15Joe McKee   Winter Haven, FL 69803   Polk Bicycle Sport Inc
16Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   Village Bike
17Steve Bent   Lakeland, FL 45076   Unattached
18Adam Giles   Orlando, FL 46452   Ford Cycling Team/Orlando Velo
19Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Best of the Bay Cyclist
20Dan Linnehan   Orlando, FL 192731   Orlando Road Club Inc
21David Otis      TeamGearLink
22Eric Mock   Sanford, FL 159800   Olympus Bikes
23John Capobianco      ASV - Gold's Gym Orlando
24Kurt Leverett      CBE
25Giovanni Villalba      Orlando Road Club Inc

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Viney      Team Hardwood
2Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
3Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
4Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
5Robert Burns   Little Torch Key, FL 49728   Team Majic
6Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
7Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   Team American Classic

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   Naples Cyclery
2Joel Chavez   Tampa, FL 177305   VistaVelo.Com
3Ivan Franco   Miami, FL 51178   Vision Quest
4Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
5Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   City Bikes
6Claudio Arone      VistaVelo.Com
7Don Autore      Ford Cycling Team/Orlando Velo
8Keith Norris   Melbourne, FL 173999   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
9Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   VistaVelo.Com
10Tim Farnham      Unattached
11Bret Baronak      Cycle Science
12Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   Orlando Road Club Inc
13Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   B&J Bikes
14Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   Hotmark Racing- Sweetbay
15Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
16Jeremy Fernandez   Hamilton, NJ 247921   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
17Seth Hansley      Cycle Science
18Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   VistaVelo.Com
19Theodore (Teddy) Hockenberry   Dallas, TX 194649   Cycle Science
20Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   JC Investors Racing Team
21Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371   Hotmark Racing- Sweetbay
22Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   Cycle Science
23Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL 202336   VMG Racing Bahamas
24Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904   Best of the Bay Cyclist
25Grant Potter (1 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Bike America / Potter's Landscaping

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2Kirby Johnson   Largo, FL 191757   TeamGearLink
3Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360   Village Bike
4Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   B&J Bikes
5Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike
6Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941   Laser-es
7Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276   TeamGearLink
8Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
9Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   VistaVelo.Com
10Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   Coastal Chiropractic
11N/A    ,  372   Olympus Bikes
12Santiago Rosell   Altamonte Springs, FL 218212   ASV - Gold's Gym Orlando
13Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   Coastal Chiropractic
14Carlos Martin   Tampa, FL 60937   Best of the Bay Cyclist
15Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   Ford Cycling Team/Orlando Velo
16Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   VeloBrew

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alex Ohman      FSU
2Efren Ortega      ASV - Gold's Gym Orlando
3Ross Glass   Tampa, FL 236571   Hotmark Racing- Sweetbay
4Ronaldo Tavares      B&J Bikes
5Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
6Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
7Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   VistaVelo.Com
8Rex Hylton   Tarpon Springs, FL 125700   TeamGearLink
9Karl Pelletier   Longmont, CO 240127   VeloBrew
10John Dascomb      FSU
11John Kasbar   Jacksonville, FL 80559   VeloBrew
12Ryan Callahan   Vero Beach, FL 208399   Vero Velo
13Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127   B&J Bikes
14Tony (Claude) Carbajal      Team American Classic
15Luke Zagurski   Oakland, FL 238422   Orlando Road Club Inc
16Aaron Czyzewski   Seattle, WA 191693   Best of the Bay Cyclist
17Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
18Michael Christopher   Gainesville, FL 220474   Team Florida
19Romero Gill      Jacksonville Racing Club
20Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Bikesesava
21Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   Laser-es
22Walter Rentz   Orlando, FL 208965   Orlando Road Club Inc
23Darren Dowling   Sarasota, FL 219566   Naked Bean Cycling Club
24Tim Hutton      Best of the Bay Cyclist
25Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   Team 19

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Percival      Gulf Coast Racing
2Victor Lavinsky      Lauderdale Cyclery
3Shane Semprebon      Naples Cyclery
4Bradley Jefferson      Polk Bicycle Sport Inc
5David Alexandrou   Lutz, FL 122403   Best of the Bay Cyclist
6Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
7Anthony Hutton      Santos
8Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
9Kresten Lowe      Unattached
10Robert Lecznar      TeamGearLink
11David Schlageter      Best of the Bay Cyclist
12Kevin Doris   Land O Lakes, FL 225236   Best of the Bay Cyclist
13Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   Action Wheelsport
14Lance Brannigan   Maitland, FL 233229   Orlando Road Club Inc
15James Taylor      I & M Engineering
16Cody Johnson      Atomic Race Team
17Brian Stalvey      Champion Cycling
18Mitchell Campbell      Unattached
19Fred Gesell      Cycle Science

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   Colavita - Central Florida
2Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
5Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc
6Danae Ballagh   Clermont, FL 220118   Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
10Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808   Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Larson   Athens, GA 91806   Cycle Science
2Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344   Jacksonville Racing Club
3Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Colavita - Central Florida
4Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Olympus Bikes
5Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
6Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
7Courtney Trabon   Silver City , NM 200493   Cycle Science
8Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316   Atomic Race Team
9Sherri Stedje   Lutz, FL 69689   Best of the Bay Cyclist
10Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Best of the Bay Cyclist
11Robin Kavan   Tampa, FL 51174   Best of the Bay Cyclist
12Marilyn Cullinau      Naples Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171   Lake Worth Bicycles
2Sheena Johnson      Downtown Bicycles
3Julie Ficker      Team Florida
4Kim Vaughan      Best of the Bay Cyclist
5Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
6Carrie Fritz      Best of the Bay Cyclist
7Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181   Lake Worth Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee