Race Results for
Battle of the Bear
Bear Creek Lake Park, CO
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/13/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Sport - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Cox   54:05.00  319 
2michael Vigers   57:43.12  325 SMBA
3Ty Porter   59:09.91  323 Arvada Bicycle Co
4Sam Atkins   1:03:31.84  343 SMBA
5Gino Pastore   1:10:10.32  306 
6Ford Hojnoski   1:12:34.59  320 Advanced Energy

Men - Sport - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Porter   58:54.25  322 
2Spencer Reeves   1:00:08.88  236 Crested Butte Academ
3Tim Woods   1:02:03.38  235 Crested Butte Academ
4Jeff Hopfenbeck   1:03:26.09  328 
5Kyle Anderson   1:03:39.44  318 Brown and Wills

Men - Senior - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Martin   1:49:15.47  20 
2358.49Ross Schnell   Grand Jct, CO1:50:03.22 99965  39 
3372.73Brian Fuentes   Boulder, CO1:51:04.22 12509  12 
4386.96Colin Cares   Boulder, CO1:52:50.14 216528  
5401.19Colby Pearce   Boulder, CO1:53:57.49 52850  18 
6415.43Mike West   Boulder, CO1:56:04.21 37786  38 
7429.66Christopher Jung   Boulder, CO1:57:48.92 146247  11 
8443.89Brian Laiho   Boulder, CO1:58:12.60 114793  
9458.13Jesse Swift   Golden, CO1:58:17.78 100646  
10472.36Nicholas Stevens   Boulder, CO2:04:24.18 237516  
11486.59Miguel Arias   Golden, CO2:06:01.84 185756  19 

Men - Senior - Semi-pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1355.99Erich McAlister   Durango, CO1:55:43.65 81886  25 
2363.38Joseph Cooper   Superior, CO1:57:25.08 50587  22 
3370.77Zack Vestal   Golden, CO1:58:58.14 36636  28 
4378.16Kenny Deemer   Lakewood, CO2:00:31.53 185697  23 
5385.55Yuki Saito   Denver, CO2:01:13.16 208187  27 
6392.94Derek Henderson   Golden, CO2:02:25.98 210109  24 
7400.33Anthony Iannacito   Denver, CO2:02:36.96 225551  31 
8407.72Mike Koenig   Boulder, CO2:02:42.21 120199  35 
9415.11Matt Annabel   Lakewood, CO2:02:50.75 213004  32 
10Spencer Powlison   2:05:33.68  37 
11429.88Bryan Alders   Boulder, CO2:05:37.47 198436  21 
12437.27James (Jim) Allington   Littleton, CO2:05:53.49 147089  33 
13444.66Bernie Romero   Silverthorne, CO2:08:19.77 213483  26 
14452.05Josh Wiegand   Boulder, CO2:09:47.26 233603  34 

Men - Senior - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Hayes   Boulder, CO1:39:36.15 15519  143 
2Kenneth Bloomer   Gunnison, CO1:49:08.09 161389  111 
3Dan Durland   Colorado Springs, CO1:59:11.66 199907  136 
4Cole Chlouber   Lakewood, CO2:02:42.30 104968  113 
5Thomas Ray   2:11:24.93  128 
6Peter Kelley   2:12:49.21  142 

Men - Senior - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul McClain   56:49.44  187 
2Brian Kleinman   1:03:07.85  265 
3Tom Cisek   1:04:50.35  249 D.R. Horton
4Chet Andes   1:05:59.83  252 
5Marko Cikara   1:06:53.67  341 
6Kyle Miller   1:08:07.60  330 
7Reed Rowley   1:10:44.32  329 
8Dan Staszack   1:32:08.88  349 

Men - Senior - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.46Mike Friedberg   Boulder, CO1:44:05.05 12419  63 
2363.94Jan Koles   Winter Park, CO1:48:00.33 222615  73 
3382.43Alex Kopko   Shippenville, PA1:48:06.98 234121  123 
4400.91Nathan Reeder   Golden, CO1:48:13.21 68105  130 
5419.40Peter Hibl   Boulder, CO1:48:17.06 190945  126 
6437.88Jake Lueckel   Lakewood, CO1:49:46.02 76599  76 
7456.37Marlon Crespin   Westminster, CO1:49:57.31 147105  59 
8474.85Jordan Williford   Boulder, CO1:52:43.13 246497  97 
9493.34Ryan Marle   Aurora, CO1:54:03.35 227484  77 
10511.82Michael Mathers   Littleton, CO2:04:30.14 132845  78 
11Brian Kalkopf   2:10:16.40  133 

Men - Senior - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Sullivan   1:30:00.35  212 
2Tom Wagner   1:30:47.50  218 
3547.14KEN BERKLEY   Colorado City, CO1:32:15.87 246102  155 
4550.71Matt Juth   Evergreen, CO1:33:26.25 239240  240 
5John Drake   1:37:20.68  234 
6557.86Sterling Mudge   Leadville, CO1:37:55.71 230878  277 
7561.43Drew Dokken   Leadville, CO1:38:07.08 245377  279 
8565.00Jason Giles   Westminster, CO1:38:35.75 240985  173 
9Jack Towery III   1:39:18.08  215 
10Adam Mickiewicz   1:40:28.38  189 
11Richard DiGeronimo II   1:42:00.81  165 
12Kelsey Andersen   1:43:45.46  151 
13Ryan Roberts   1:45:50.61  270 
14Keisuke Nishimoto   1:49:11.01  194 
15Daryl Nowak   1:54:35.07  197 

Men - Expert - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Parke   Steamboat Springs, CO1:48:50.07 213492  350 Uvex/Moots
2Brae Patten   Gunnison, CO2:01:33.57 230367  315 SMBA

Men - Expert - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1290.43Dylan Stucki   Durango, CO1:43:48.58 192016  316 Tune-Up Bikes
2373.57Colin Osborn   Carbondale, CO1:49:04.58 210855  313 Sopris
3456.70Matthew Beaton   Colorado Springs, CO1:53:14.24 216119  310 
4Michael Tomasevic   1:55:50.93  148 

Men - Beginner - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Hoisington   48:42.12  326 Crested Butte Academ
2John Rowe   51:03.07  400 
3Michael Delvecchio   55:06.52  346 
4Jason Doven   1:01:08.10  331 

Men - Beginner - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nolan Hansel   48:58.40  302 
2Mark Grinnell   50:11.88  348 
3Corey Knapp   55:20.36  339 
4Zac Rossetto   1:04:02.88  342 

Men - Master - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Conner   58:55.13  258 
2John-David Crais   58:55.70  259 Maggianos
3David Hohensee   1:03:55.93  264 Team Evergreen
4Casey Robinson   1:05:41.15  242 
5Duane Dahlgren   1:09:23.97  260 
6Gordon McKennon   1:14:00.19  337 

Men - Master - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1502.00Derek Strong   Lakewood, CO1:41:38.52 34451  140 
2504.26Graeme Galyer   San Jose, CA1:43:33.10 191195  64 
3506.51Brian Costello   Highlands Ranch, CO1:44:25.68 227082  107 
4508.77Ryan Huth   Dillon, CO1:44:34.00 245348  121 
5511.03Dave Muscianisi   Littleton, CO1:45:33.56 25565  82 
6513.28John Barclay   Boulder, CO1:46:07.25 2553  286 
7515.54Richard Noyes   Lakewood, CO1:46:19.86 26330  84 
8517.79Dean Miller   Littleton, CO1:46:20.54 83511  132 
9Brad McLean   1:46:21.25  79 
10522.31Ron Chavez   Commerce City, CO1:47:01.51 88964  56 
11524.56Bryan Mickiewicz   Littleton, CO1:47:09.01 211312  80 
12Paul Jamison   1:47:31.03  71 
13529.08john howerter (1 - EX)   Denver, CO1:47:38.51 245780  70 
14531.33Jason Glenn   Littleton, CO1:47:45.36 226037  65 
15533.59Mike Doody   Broomfield, CO1:47:47.84 209902  62 
16Paul DesRosiers   1:48:02.08  149 
17538.10Alan Simons   Denver, CO1:48:44.20 172439  89 
18Henry Noerdlinger   1:48:48.76  146 
19jason smith   1:48:51.50  90 
20544.87Sampson Bruesewitz   Littleton, CO1:49:37.89 149605  141 
21547.13Robert Batey   Boulder, CO1:49:38.75 217134  52 
22Steven Smith   1:49:42.21  288 
23551.64Steve Wegner   Johnstown, CO1:50:55.85 192958  96 
24553.90Keith Collins   Denver, CO1:51:14.32 226498  58 
25556.15Gary Kuntz   Centennial, CO1:51:18.82 150838  74 
26558.41Parker Macy   Longmont, CO1:51:36.88 138437  100 
27560.67Ward Baker   Boulder, CO1:52:08.86 109619  51 
28562.92Scott Daub   Littleton, CO1:52:17.29 198752  60 
29565.18Brian Hollister (2 - EX)   Littleton, CO1:52:29.89 119220  69 
30567.44Peter Kailus (3 - EX)   Evergreen, CO1:52:51.26 147614  72 
31569.69Jeffrey Minotto   Steamboat Springs, CO1:53:37.92 206160  81 
32Greg Scanlan   1:55:16.27  135 
33574.21Alex Vaughn (4 - EX)   Longmont, CO1:56:16.18 178716  95 
34576.46Blake Mourer   Denver, CO1:59:07.00 89472  147 
35Jeremy Rodgers   1:59:08.67  139 
36John Twa   1:59:45.87  109 
37583.23Jake Ziemba   Littleton, CO2:00:20.19 213734  102 
38Chris Davis   2:02:24.85  108 
39587.74Clayton Stevens   Evergreen, CO2:02:46.97 34074  105 
40590.00Bill Lynch (1 - SP)   Boulder, CO2:06:11.36 246835  134 

Men - Master - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1steve Stalgren   1:27:36.03  210 
2Stephen Oliver   1:28:28.87  199 
3543.03Steven Oberembt (1 - SP)   Lakewood, CO1:32:13.22 160646  239 
4Christian Badger   1:32:53.78  153 
5Chai Engtrakul   1:33:04.37  166 
6michael williams   1:34:23.90  222 
7Ryan Bross   1:35:37.32  157 
8Michael Lobojko   1:35:45.34  182 
9Marc Calder   1:36:22.96  159 
10Gunnar Tande   1:36:39.67  213 
11John Scambler   1:36:40.08  205 
12Peter Adamkovics   1:38:15.54  238 
13558.18Scott Ellis   Lakewood, CO1:38:22.86 225754  227 
14David Zybowski   1:39:39.33  43 
15561.21James Becker   Denver, CO1:39:51.58 242403  289 
16Rhett Covington   1:39:57.87  163 
17Jeffery Voorhees   1:40:03.61  41 
19565.76Patrick Justus   Golden, CO1:40:38.47 99823  352 
20Daniel Dunn   1:40:42.68  353 
21Jonathan Weyant   1:41:20.27  219 
22Curt Wilhelm   1:41:27.28  221 
23Carey Falkenberg   1:41:30.55  229 
24Thomas Nix   1:41:44.44  195 
25Jim Harvey   1:42:59.38  42 
26curry deutsch   1:43:48.08  164 
27Dave Farrell   1:44:08.07  168 
28Bill Plaehn   1:44:42.11  293 
29Steven Neff   1:45:16.50  193 
30Jason Zook   1:45:33.39  223 
31583.94Keith Wood   Lakewood, CO1:45:59.80 353  224 
32Paul Saueracker   1:48:08.84  204 
33John Arguello   1:49:32.01  152 
34Dale Katechis   1:54:55.38  295 
35Rafael Rivera   1:58:04.17  285 

Men - Master - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Max Bradley   1:00:12.30  257 Boulder Performance
2RANDALL WARREN   1:03:01.78  247 3LD
3Mike Bowker   1:03:11.54  256 
4Stanley Brown   1:09:05.09  338 
5573.33Bruce Rozelle   Commerce City, CO1:16:39.50 191521  243 Derby Bicycle
6Scott Spinner   1:20:12.89  246 
7Davis Reed   1:23:02.14  347 

Men - Master - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1377.64Michael Hogan   Louisville Co1:42:22.41 191601  68 
2394.62Mark Roebke   Avon, CO1:47:06.55 30355  88 
3411.59Rory Andrews (1 - SP)   Lakewood, CO1:49:51.42 246827  110 
4428.57Ronald Bollenberghe   Colorado Springs, CO1:50:16.08 4145  54 
5445.54William Johnson   Cary, NC1:50:19.68 17887  144 
6462.52Jim Bergman   Thornton, CO1:50:25.41 199456  53 
7479.49Jeff Rhodes   Lone Tree, CO1:51:28.31 29648  87 
8496.47Lee Rivers   Lakewood, CO1:53:12.12 30024  103 
9513.44Darron Cheek   Breckenridge, CO1:54:10.12 192447  57 
10530.42Steve Vanderburgh   Golden, CO1:56:01.74 226834  106 
11547.39Geoffrey (Drew) Geer   Boulder, CO1:56:25.43 157907  124 
12564.37David Neben   Denver, CO1:58:30.30 197128  83 
13581.34Justin Green (1 - EX)   Boulder, CO2:01:16.07 205413  67 

Men - Master - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Derrick Nickel   1:34:31.80  291 
2jay sowers   1:34:50.88  208 
3Gary Meyer   1:35:55.38  188 
4Paul Minardi   1:36:09.10  190 
5Todd Reisinger   1:38:00.81  201 
6Chris Schmidt   1:39:06.17  297 
7Robert Martin   1:39:27.58  184 
8Andy Mitas   1:39:29.84  40 
9566.67Pat D'Innocenzo   Centennial, CO1:39:42.30 277222  228 
10Frank Borzager   1:39:47.05  156 
11Tom Keller   1:40:23.48  290 
12Brad Whittle   1:40:25.71  220 
13Mike Eubank   1:42:33.22  167 
14583.33Steven Como   Evergreen, CO1:44:27.55 204509  162 
15TODD JACKSON   1:46:43.53  178 
16Larry Collins   1:53:28.28  161 

Men - Master - Beginner - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Barnes   1:03:01.78  255 
2jeffrey woods   1:09:01.84  248 
3dale schouweiler   1:11:49.77  245 
4Robert Anderson   1:15:26.29  251 MDBS

Men - Master - Expert - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1384.04Dawes Wilson   Vail, CO1:49:11.21 38516  98 
2Bob Bieterman   1:50:25.96  287 
3464.39Gary Thacker   Boulder, CO1:51:07.38 35266  93 
4504.56Mark Soderberg   Conifer, CO1:56:34.07 98141  91 
5544.73Gary Peterson   Golden, CO1:59:38.29 94249  118 
6584.91Gary Myers   Golden, CO2:00:22.99 25607  127 

Men - Master - Sport - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Healy   1:32:16.66  177 
2Jim Moore   1:36:32.02  268 
3Hal Butler   1:37:06.24  158 
4565.00David Strouse   Broomfield, CO1:41:21.56 195636  225 
5David Grauer   1:49:07.16  175 
6Michael Rice   1:54:21.88  292 
7Bill Gauditz   1:57:48.62  170 

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pate Katechis   46:36.12  332 Oskar Blues
2John David   1:29:15.00  351 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brett Gordon   48:17.25  301 Steamboat Cycling
2Conner McCormich   52:55.39  345 
3Chase Hojnoski   1:03:35.57  303 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Andrew Dunlap   Dillon, CO39:46.44 222198  262 Summit Junior Cyclin
2548.33Kyle Rhodes   Lone Tree, CO42:30.49 219742  308 Front Rangers
3Michal Klim   45:59.16  304 
4Kyle Braly   55:52.27  333 Oskar Blues
5Drake Madigan   56:43.05  305 Blue Sky Velo
6Bennett Anderson   1:03:02.41  334 Oskar Blues
7Jordan Anderson   1:23:29.76  335 Oskar Blues

Women - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ellen Patten   1:13:16.59  321 SMBA

Women - Senior - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1195.03Chloe Forsman   Tucson, AZ1:49:58.51 214920  Tokyo Joes
2224.40Sandra Bloomer   Gunnison, CO1:51:40.95 161410  Independent Fabricat
3253.77Dellys Starr   Lakewood, CO1:52:22.41 208446  Sports Garage
4283.15Judy Freeman   Littleton Co1:53:55.56 182719  Bear Naked
5312.52Lisa Hudson   Golden, CO1:56:44.95 223636  15 Feedback
6341.90Lyn Franklin   Denver, CO1:57:19.53 96648  13 Tokyo Joes
7371.27Kristina Andrus   Evergreen, CO1:58:35.63 152326  
8400.64Nina Mento   Frisco, CO2:08:47.00 208438  29 Ellsworth/Hammer
9430.02Shannon Tupa   Nederland, CO6:06:22.90 135080  122 Tokyo Joes

Women - Senior - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordana Schwarz   1:37:21.91  125 Comotion

Women - Senior - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brenda Applehans   52:23.55  253 
2Jessica Trainor   57:45.75  250 
3Anna Mastaglio   1:02:28.18  336 

Women - Senior - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Vollmer   Denver, CO1:42:27.68 243789  281 
2Janis Sandlin   Boulder, CO1:58:55.52 211344  273 Tuff Girl

Women - Senior - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Sarah Musick   Colorado Springs, CO1:20:53.26 239966  274 
2Jodi Kiefer   1:21:46.26  231 
3Sydney Fuller   1:24:03.27  269 
4558.75sarah roberts   Leadville, CO1:28:57.40 246920  278 
5Sarah Giguere   1:32:58.71  172 
6Genivieve Hale-Case   1:34:46.00  283 
7Rebecca Trainor   1:35:33.57  226 
8583.75Monica Green   Crested Butte, CO1:36:17.69 227013  280 
9590.00Rachael Staebell   Colorado Springs, CO1:38:42.73 244831  209 

Women - Expert - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AliciaRose Pastore   Durango Co1:25:50.30 219217  314 Durango Cyclery
2Jill Behlen   Boulder, CO1:28:07.19 210228  311 Tokyo Joes

Women - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicole Ondrusek   51:10.45  327 Crested Butte Academ

Women - Master - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim Raburn   47:45.23  271 Team
2Bridget Arguello   55:12.65  254 
3April Paige   55:45.27  241 
4Stephanie Sammons   57:33.02  244 

Women - Master - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1300.38Amy Thomas   Lakewood, CO1:40:49.65 122982  94 Rocky Mtn Racing
2372.79Erin Johnson (1 - PR)   Louisville, CO1:41:09.88 219196  101 Boulder Perf. Networ
3445.19Jeanine Lee (2 - PR)   Louisville, CO1:45:44.14 228445  75 
4517.60Sonya Bugbee   Lakewood, CO1:47:49.80 228971  55 NO HAIR
5590.00Jennifer Whalen   Evergreen, CO2:32:04.01 163615  104 jenxracer.com

Women - Master - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Timmons   1:22:37.95  214 
2Ann Felteau   1:24:24.22  275 
3552.50Julie Pack (1 - SP)   Denver, CO1:25:25.16 238285  230 
4Rose Alford   1:26:50.55  150 
5Jocelyn Mounier   1:29:49.99  191 
6Susan Simmons   1:31:45.40  237 
7Judy Tran Ocondi   1:36:02.82  216 
8Kasey Geoghegan   1:38:13.09  171 
9Christy Schaack   1:44:13.37  206 

Women - Master - Beginner - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Malia Hanula   53:22.51  263 
2Greta David   1:31:03.00  261 

Women - Master - Expert - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Devora Peterson   Golden, CO1:43:36.54 94248  120 Tokyo Joes
2Tammy Steele   Boulder, CO1:53:47.68 211978  92 Boulder Performance

Women - Master - Sport - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Toni Geer   1:22:42.70  282 
2Cindy Vanover   1:27:42.53  217 
3Kathleen Neben   1:34:44.55  192 
4Susan Statz   1:37:18.68  211 
5Darcy Tiglas   1:45:28.40  276 

Women - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julie Ward   1:01:33.91  309 Front Rangers
2Kasey Rhodes   1:22:19.23  267 Mom + Dad Racing

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ellie Atkins   54:14.26  344 SMBA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee