Race Results for
James Bailey Memorial LAJORS (TST)
Bedford, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/22/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - U23 - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kolt Bates   Bedford, TX 194640  Matrix 
2Steen Rose   Allen, TX 120807   
3Andres Ramierz     Matrix 
4Conrad Hermosillo   Fort Worth, TX 218754  NA 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   
2Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  Matrix Cyc 
3Kolt Bates   Bedford, TX 194640  Matrix 
4Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
5Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585  Matrix 
6Matt Sauls   Mckinney, TX 199314  TBI 
7Shane Densmore   Denton, TX 219335  Matrix Cyc 
9Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248  Midwestern 
10George Buck   Boerne, TX 223671   
11Austin Stewart   Dallas, TX 193295  Matrix Cyc 
12Josh Sumrall   North Richland, TX 225640  TBI 
13Clark Davidson     Team Lucky 
14Ryan Gerard   North Richland Hills, TX 227200  TBI 

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Rader   Dallas, TX 201905  Matrix Cyc 
2Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826  TBI 
3Noah Williams   Wimberley, TX 185731  The Racing 
4Marvin Parker   Irving, TX 227643   
5Hunter Stewart   Dallas, TX 208878  Matrix Cyc 
6Nicholas Chudej      
7Alex Gentry      

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248  Midwestern 
2William Rader   Dallas, TX 201905  Matrix Cyc 
3Austin White     TBI 

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Daniel Walker   Orange, CA 170359  Northwest 
2George Buck   Boerne, TX 223671  NMCC 
3Justin Gutermuth   North Richland, TX 225240  TBI 
4Austin Stewart   Dallas, TX 193295  Matrix Cyc 
5Blake White     TBI 
6Lamer Morton     TBI 
7Ryan Russell     TBI 
8Jeff Southherland     TBI 
9Billy Shupp     TBI 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Evan Vaughan   Fort Worth, TX 219895  Team Bicyc 
2Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
3Justin Gutermuth   North Richland, TX 225240  TBI 
4Thomas Dunlap   San Antonio, TX 226566  Ciclismo 
5Clint Crawford   Bullard, TX 227933  TBI 
6Jonathan Towne   North Richland Hills, TX 227339  TBI 

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Bain   San Antonio, TX 45045  Geri Atrix 
2Larry Price   Mckinney, TX 28693  TBI 
3Duane Neu   Denton, TX 155372  Oklahoma C 
4Mark Hargis   Grapevine, TX 140813  Team Bicyc 

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael DeEstrada   Benbrook, TX 166769   
2Richard Vincent   Dallas, TX 71108  Matrix Cyc 

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756  RBM 
2Henry Skowronek   Flower Mound, TX 200360  Matrix Cyc 
3Tom Lattig   Dallas, TX 58187  Matrix Cyc 
4Justin Wallace   San Francisco, CA 200983  Moritz Che 
5Leo Frayre   Dallas, TX 184301  Matrix Cyc 
6Michael Kincaid   Dallas, TX 19138  NA 
7Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332  Colavita R 
8Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168  FCS Cyclin 
9Richard Herrin   Dallas, TX 184228  Mirage 
10Will Visser     Brain&Spin 
11Julien Blond (1 - Cat3)   Dallas, TX 207061  Mirage 
12Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678  TBI 
13Jon Landes   Castle Rock, CO 202301  Colavita R 
15Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865  Oklahoma C 
16Art Exxum     Moritz Che 
18Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1B Scott Eager   North Richland, TX 207677  TBI 
2Matt Wick   Coppell, TX 210035  TBI 
3Gary Glanger   Dallas, TX 214045  Dallas Rac 
4Damen Sistrunk   Houston, TX 32833  NWCC 
5Jason Macom   Little Rock, AR 224712  Carve 
6Corey Meeks   Houston, TX 195193  Colavita R 
7Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436  Oklahoma C 
8Les Stark   Rowlett, TX 193284  Plano Cycl 
9Boyd Atherton   Oak Point, TX 56225  Atherton/G 
10Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  Matrix Cyc 
11Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157  Moritz Che 
12David Armstrong   Nocona, TX 220770  Wichita Fa 
13Kyle Miller   Dallas, TX 179481  Colavita R 
14Gye Kraemer (1 - Cat3)   Wylie, TX 175956  Mirage 
15Clark Davidson     Team Lucky 
16Will Visser     Brain&Spin 
17Rick Breckenridge   Bedford, TX 216830  Team Bicyc 
18Jon Landes   Castle Rock, CO 202301  Colavita R 
19Chris DuRoy   Edmond, OK 10272  Oklahoma C 
20Scott Bennett   Southlake, TX 214742  Colavita R 
21Daniel Walker   Orange, CA 170359  Northwest 
22Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585  Matrix 
23Michael Talifero   Euless, TX 49159  TBI 
24Matt Sauls   Mckinney, TX 199314  TBI 

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Wick   Coppell, TX 210035  TBI 
2David Armstrong   Nocona, TX 220770  Wichita Fa 
4George Chapman   Arlington, TX 185090  Texas Whee 
5Neil Barton   Arlington, TX 194329  Colavita R 
6Chris Kutach   Dallas, TX 219631   
7Eric Reyes   Fort Worth, TX 189434  Colavita R 
8George Annillo   Arlington, TX 214385   
9Jonathan Reeder   Allen, TX 226867  Baylor Uni 
10David Simon (1 - Cat4)   Waco, TX 198086   
11Chris Moore   Roanoke, TX 214351  Team Bicyc 
12David McGaffin   Heath, TX 193960  Mirage 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Charlie Stevens   Hurst, TX 223249  TBI 
3Tom Bick   Bedford, TX 220664  Team Bicyc 
4Barry Gunningham   Mckinney, TX 233204   
5Edwin Buck   Arlington, TX 221017  Texas Whee 
6Nareg Basmadjian   Carrollton, TX 221908  Matrix Cyc 
7Modison Flowers      
8Andrew Popsack   Richardson, TX 207953  Mirage 
9Daniel Vela     TBI 
10Robert Rowell   Arlington, TX 207029   
11Don Gentry   Carrollton, TX 212852  Texas Whee 
12Robert Brown   Lawton, OK 118735  Oklahoma C 
13Steve Thompson   Colleyville, TX 220073  Team Bicyc 
14Rich Shelby      
15Tim Nelson      
16Eric Rohani   Lufkin, TX 224873  Matrix 
17Tim Turner      
18Chris Baab     TBI 
19Daniel Gearhart   North Richland Hills, TX 224010  TBI 
20John Gearhart   North Richland Hills, TX 228615   

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Baab     TBI 

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Casey Branach   North Richland, TX 222970  TBI 

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Casey Branach   North Richland, TX 222970  TBI 
2Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778  TBI 
3Cheryl Bick   Bedford, TX 228368  TBI 
4Goretti Rivas   North Richland Hills, TX 226415  TBI 

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Terri Bidwell   Gainesville, FL 224545  Mirage 
2Amy Tucker   Richardson, TX 151284  Matrix 
3Tracie Akerheilm      
4Jo Adams   Dallas, TX 193297  Matrix Cyc 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Malinda Michaud   Wichita Falls, TX 218325  Wichita Fa 
2Tammy Tanner   San Francisco, CA 228693  Broken Fil 
3Kaoruko Small   Bedford, TX 223748  TBI 
4Lisa Bick   Bedford, TX 228369  TBI 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee