Race Results for
Southeast Reg'l Champ AMBC #4
Ducktown, TN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/24/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Seth Ellis   Mi Wuk Village, CA 220745   
2J DANIELS      
3Bret Pacheco   Asheville 213288   
4Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
5Jeremy Chandler   Knoxville, TN 220346   
6Trey Commander   Chattanooga, TN 221491   
7TY CLARKE      
8Michael Miles   Omaha, NE 151897   
9Landon Loepker   Murray, KY 224362   
10Shannon Williams   Nashville, TN 224931   
11John Hix   Lafayette, TN 224963   
12JOHN ANDERSON      
13Charly Hermanson   Columbia, MD 191618   
14Russell Hall   Kingston Springs, TN 222054   
15Josh Vandall   Atlanta, GA 148961   
16Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
17Max Trent   Powell, TN 184415   
18Derek Harris   Owensboro, KY 218402   
19DEREK JAMISON      
DNFCALEB ARNOLD      
DNFCASEY MAGNER      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thad Hoffman   Rockvale, TN 218482   
2G Todd Park   Madison, SD 205620   
3PATRICK CRINCOLI      
4Noah Harper   Chattanooga, TN 191028   
5BRIAN RUSSELL      
6JASON PRUITT      
7JON HARRISON      
8DAVID SELF      
9TIM OWENS      
10Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
11William Ford   Cleveland, TN 209539   
12Billy Horne   Starke, FL 204798   
13James Simms   White Bluff, TN 219412   
14TRES COURDIN      
15Tom Spence   Columbia, TN 113908   
16Kevin Ray   Gallatin, TN 221429   
17BRUCE BLEVINS      
18PAUL FIRNSCHILD      
19Daniel Dreiske   Marietta, GA 203775   
20DONNY MYERS      
21LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885   
22Daniel Parrish   Pavo, GA 218637   
23SCOTT MOSCHAKAU      
DNFMike Hefner   Fulton, MD 220981   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILLIAM CLARK      
2Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
3Kip Jarrell   Hermitage, TN 224407   
4Paul VanKooten   Red Bank, TN 178931   
5James Everts   Harvest, AL 148545   
6JESSE GREER      
7Alex Hawkins   Chapel Hill, NC 15474   
8RICK HALTERMAN      
9Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
10Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
11JEFF REESE      
12Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN 184255   
13Mark Patterson   Powell, TN 131286   
14Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   
15Steven Scott   Pegram, TN 209073   
16Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
17Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
18Jeffery Harkleroad   Knoxville, TN 203377   
19JOSEPH SWEENEY      
20Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
21Dwight Bond   Smyrna, TN 111119   
22Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
23Mark French   Louisville, KY 128970   
24David Thomas   Brookwood, AL 88122   
25SCOTT GRISSOM      
26TIM PARTON      
27ALBERT MUNIZ      
28Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
29Ted Rapp   Nashville, TN 85799   
30Kevin Trent   Powell, TN 195825   
31William Feier   Canton, GA 203619   
DNFSteven Hansen   Hermitage, TN 222350   
DNFDavid Good   Atlanta, GA 209713   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Virello   Boston, MA 171561   
2DOUG STEIN      
3Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
5Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899   
6Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
7Vick Dyer   Knoxville, TN 10321   
8CHARLIE MARTIN      
9Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
10Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
11ROBERT FALCIOLA      
12James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
13Stephen Kuhar   Memphis, TN 166169   

Men - Single-speed - Sport - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CAYCE TIESLER      
2JAMIE PILLSBURY      
3JUSTIN MITCHELL      
4DAVID DYE      

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Turner   Canton, GA 103410   
2Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356   
3Neil Hankins   Memphis, TN 14923   
4Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   
5Troy Adams   Sylva, NC 157975   
6Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048   
7Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
8Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
9Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797   
10Jacob McGahey   Asheville, NC 108366   
11Darrell Prillaman    Chapel Hill, NC 28718   
12German Bermudez   Colombia 194439   
13Justin Becker   Loveland, OH 107839   
14Ben Hughes (1 - SM)   White House, TN 111934   
15Foye Troute   Hixson, TN 35970   
16David Timmons   Flagstaff, AZ 153514   
DNFAndrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
DNFBrian Schworm   Morehead, KY 104934   
DNFMr Unknown      

Men - EX - Junior - 11-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
2Artur Sagat   Roswell, GA 207381   
3Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
4TRISTAN CROWIE      
5David Bishop   Signal Mountain, TN 194664   
6Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
7Chris Janiszewski   Kula, HI 224537   
DNFRyan Sickles   Barbourville, KY 179875   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
3Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
4Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   
5John Carr   Nashville, TN 165544   
6Sam Silvey   Chattanooga, TN 180012   
7Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
8Eric Tittsworth   Chattanooga, TN 172636   
9Nathan Haslick   Canton 163685   
10Travis Mullen   Lexington, KY 170108   
11BIRON JOHNSON      
12KYLE SUMER      
13Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   
DNFWill Hoffarth   Charlotte, NC 197022   
DNFChristian Fontaine   Monroe, GA 195115   
DNFHugh Taylor   Candler, NC 119232   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
2Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
3Eric McClellan   Fayetteville, PA 85507   
4Alan Mittelsdorf   Nashville, TN 184792   
5Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
6Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   
7Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
8Jason Buttner Howard   Chattanooga, TN 106530   
9D Tyler Grahovec   Atlanta, GA 179499   
10Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
11JON MCLAUGHLIN      
12Paul Wallace   Murfreesboro, TN 104406   
13Shey Lindner   Covington, GA 195152   
14John Weber   Buckhannon, WV 225404   
15Eric Paysen   Encinitas, CA 226341   
16JOE DUNLOP      
17John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
18Perry Thomas   Ellijay, GA 99609   
19Chad Brandon   Harvest, AL 199229   
20C Jason Richardson   Franklin 149518   
21Troy Kirby   Lafayette, TN 175215   
22Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
23Thomas Field   Nashville, TN 83703   
24Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
DNFDavid Sprinkle   Cisco, GA 144533   
DNFCHAD SMITH      

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Miller   Cincinnati, OH 59393   
2Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
3Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
4CAL PARTLOW      
5Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
6Tim Cash   Chattanooga, TN 6392   
7Steve Bent   Lakeland, FL 45076   
8John Myers   East Point, GA 164658   
9David Witherow   Peachtree City, GA 38707   
10Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
11Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
12Matthew Matty   Fortson, GA 127063   
13Chris Melehan   Canton, GA 186229   
14Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - Clydesdale - Sport - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Craig Cooper   Longmont, CO 78512   
2Francis Fessler   Brentwood, TN 218743   
3RICH HEINSMAN      
4Mark Grobe   Fort Payne, AL 220878   
5Jeff Christensen   Knoxville, TN 221925   
6Robert Davies   Knoxville, TN 220848   
7Mark Duffus   Perry, GA 224463   
8JOSH HENNESSEY      
9Scott Agee   Carthage, TN 203226   
10DAVID NEVELS      
11David Howe   Franklin, TN 223761   
DNFBill Stovall   Wanaque, NJ 209712   
DNFDAVID BLACK      

Men - BG - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674   
2Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
3AUSTIN BERGER      
4Axel Smith   Gainesville, GA 217969   
5Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004   
6ROBERT RIMMER      
7Cody Smith   Anthony, FL 224126   
8ALEX KIRKPATRICK      
9DILLON PARROTT      
10Troy Tillman   Chattanooga, TN 210079   
11Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645   
12Cody Hawkins   Chapel Hill, NC 197558   
13Jory Cunningham   Powell, TN 220149   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2LANDON WILSON      
3Nathan Livesey   Oak Ridge, TN 226326   
4ZACH WILLIAMS      
5CASEY PATTERSON      
6JOSHUA MABRY      
DNFPeter Rodman   Nashville, TN 224923   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JONATHAN OWENS      
2JEREMY BELCHER      
3JAY CHAPMAN      
4Jebediah Pooler   Cleveland, TN 151201   
5Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
6LEE GATES      
7ROBERT ALT      
8James Gibbs   Sanford, FL 168430   
9BRIAN BAILEY      
10KURT MCKEITHAN      
11JON BURNELL      
12Timothy Devereux   Arden, NC 219359   
13Philip Crooke   Nashville, TN 227010   
DNFJACOB PROBUS      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
2STEVE CHOCKLEY      
3Daryl Black   Chattanooga, TN 163152   
4MARK MCOMIE      
5JASON MURRELL      
6GREG ELROD      
7RICKY KNIGHT      
8DALE MORRISON      
9CHIP PURCELL      
10TYE HARPER      
11BRENT HAESEKER      
12Anton Hagens   Alpharetta, GA 222871   
13MR UNKNOWN      
14Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
15BAY PATEL      
16RICH MOSCHKAU      
17PHILP BURGESS      
18Dan Maddox   Nashville, TN 226462   
19CASEY PARROTT      
DNFLonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bernard Porter   Bel Air, MD 224491   
2RICHARD NATZKE      
3SHAWN WINSOR      
4TOM SNELLGROVE      
5Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
6John Poczynski   Naples, FL 195040   
7JOSEPH ROBB      
8Neil Ashton   Chattanooga, TN 103183   
9DANE MERCER      
10Todd Eubanks   Southside, AL 223206   
11Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
12PHILIP IRWIN      
13DARROW KIRKPATRICK      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
2Julianne North   Stow , MA 165859   
3Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
4HEATHER HATCH      
5Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
6Molly Graves   Nashville, TN 218729   
7BARBARA BORDER      
8Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paula Burks   Chattanooga, TN 5542   
2Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   
3Krista Park   Madison, SD 203842   
4Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
5Carey Lowery   Athens, TN 163722   
6Paula Marcinek   Athens, GA 209717   
7Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
8Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
9Elizabeth Carrington   Poway, CA 181828   
10Linell Schultz   Ringgold, GA 153532   
11Bevin McGahey   Asheville, NC 207437   
12Holly Longley   Roswell, GA 218725   
13Kimberly Moore   Sharpsburg, GA 209709   
14Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
15Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
16Andrea Hilderbrand   Charlotte, NC 181423   
DNFTricia Stevenson   Asheville, NC 179910   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MICHELLE CHAPMAN      
2MARNIE BYRD      
3Carol Cooper   Thompsons Station, TN 225966   
4Dale Tillman   Chattanooga, TN 210075   
5SARA BAXTER      
6Amy Fessler   Franklin, TN 218742   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee