Race Results for
Florida State Championship #8
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 12/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
2Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
3Matthew Mitchell   Chambersburg, PA 214249   
4Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
5Andy Relue   Tampa, FL 214807   
6Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193   
7ERIC POST      
8Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
9Tobin McKnight   Gainesville, FL 217875   
DNFBrian Bates   Alachua, FL 227261   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
2Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
3Adam Goldfar   Plantation, FL 197810   
4Billy Horne   Starke, FL 204798   
5STEVE PAOLETTA      
6Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
7STEVE KUPCHUN      
8ADAM BAKER      
9Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
10Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
11Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
12JEFF GEARHART      
13MACE MCMILLAN      
14JOHN DAWSON      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2RUSSELL PEELMAN      
3SCOTT WEBER      
4Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
5Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
6Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
7Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
8Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
9DON PENNINGTON      
10Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Bent   Lakeland, FL 45076   
2Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
3Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
4AVANTE LENNARTSSON      
5ROBERT FALCIOLA      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2Robert McCarty   Cooper City, FL 109231   
3Shane Danford   Ocala, FL 175210   
4Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
5Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
6Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mose Howard   Tampa 164929   
2Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
3Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
4Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
5Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
6Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180   
7Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
8Scott Cugno   Boca Raton  154900   
9OSCAR CAMACHO      
10Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
11Robert Bounds   Newberry, FL 211734   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN LOWE      
2Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
3Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
4Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
5Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
6Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607   
7Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
8Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   

Men - Clydesdale - Beginner - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JEFF SHENEFIELD      
2DAVID FAIRCHILD      
3Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
4Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042   
6KARLOS R.BERNART      
7SCOTT CAMPBELL      
8JOSE FERNANDEZ      
9ROBERT MCLAUGHLIN      
10Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
11KIM PICKERING      

Men - Clydesdale - Sport - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILLIAM LEIBLICK      
2DAVID BUNDY      
3ANTHONY NASTI      
4DAVID MEEKER      
5ANTHONY HECHLER      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Smith   Anthony, FL 224126   
2AUSTIN FEE      
3Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808   
4DYLAN GEARHART      
DNFCHADD LANG      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JAMIE KNIGHT      
2Austin Cox   Gainesville, FL 225991   
3AUSTIN BERGER      
4COLIN QUAINTON      
5Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
6CHAD FEE      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MITCHELL CAMPBELL      
3EVAN PENNINGTON      
4BRENT HALL      
5MICHAEL BROWN      
6DUSTIN GOINS      
7KYLE MCELHANEY      
8SCOTT REINARD      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2ANTHONY HUTTON      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166   
2STEVE DEROCHE      
3Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990   
4JOSH HENNESSEY      
5ANTHONY MUSALO      
6LEIF KRUSE      
7Zach Duncan   Lakeland, FL 233898   
8David Cordero   Lutz, FL 230196   
9NICHOLAS YANARELLA      
10STEVEN MANNINEN      

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MAXIMO ESTEVEZ      
2DARRUL SIMMONS      
3MIGUEL GINCAPIE      
4JESSE HORTON      
5MICHAEL CHRISTOPHER      
6TOBY GILBERT      
7STEPHEN SIEHIEN      

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1HENRY SANTILLANA      
2Scott Zedeker   Fort Myers, FL 222229   
3WILLIAM BRACKEN      
4PETER IFKA      
5James Davis   Amherst, NH 219682   
6Chad Bobbitt   Austin, TX 217687   
7RONALD CARKHUKF      
8Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
9Matthew Little   Yulee, FL 224869   
10David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449   
11Oscar Manrique   Miami, FL 233837   

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
2James Knight   Bartow, FL 217003   
3Anthony Bielobockie   Jacksonville, FL 218639   
4ERIC STONE      
5NORBERTO MEDINA      
6Matthew Roberts   Ocala, FL 219902   
7Casey Parrott   Dunedin, FL 224809   
8JIMMY HEEFERIN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ERIC LATIMER      
2JAMES CAPEN      
3Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
4Lance Gaab   Vero Beach, FL 220627   
5JOHN POCZYNSKI      
6SHAWN WINSOR      
7Cliff Powers   Largo, FL 148412   
8TIM DAVISON      
9Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
10ROBERT WOMMACK      
11DONNIE HARRIES      
12MIKE COLLINS      
13Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
14BOB SHY      
15MIKE FREUND      
16DAVID SNOW      
17BRIAN HASTINGS      
18FRED HEWETT      
19PHILIP IRWIN      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHARLES COULTAS      
2Steve Agronick   Villages, FL 1209   
3RJ WHITE      
4David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
5J Carson Longo   Naples, FL 211732   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DYAN ZEDEKER      
2KIRSTEN FEE      
3Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
4Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
5RENAE BLEVINS      
6Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
7Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2SHELLY ALLEN      
3Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
4Jane Quigley   Tampa, FL 47587   
5Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARNIE BYRD      
2ANDREA GIMON      
3DENISE BARKER      
4LAURIE SCHOEPE      
5MARIA LONG      
DNFAMANDA LITTLE      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESierra NevadaBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee