Race Results for
Kewaunee XC Adventure, WORS #10
Bruemmer Park, Kewaunee, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Hanson   1:33:12.8  1023 
2Sam Wellskopf   1:34:12.3  1074 Team Pedal Moraine
3Dallas Fowler   Green Bay, WI1:34:17.6 207074  1171 GMAC/Team 2
4Derrick Martini   1:36:57.4  1119 Riverbrook
5Cody Shaide   Rice Lake, WI1:41:42.2 229145  1093 Adventure Racing
6Mitch Gantz   Green Bay, WI1:45:45.1 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
7Dillon Bera   1:51:58.1  1152 Bellin Health
8Nathan Johnson   1:54:51.1  1146 Bike Doctor
9Brian Braun   1:59:00.5  1149 Team East
10Billy French     2950 New Moon
11Joshua Heinecke     2110 
12Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
13Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
14Jason Shong     2174 Bike Doctor
15Dylan Weigel     2234 Hayes
16Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
17Andrew Ignasiak     2237 Wheel & Sprocket
18Jonathan Davis     2077 Bellin Health
19Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
20Aristotle Peters     2155 LaPerla Racing
21Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
22Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
23Michael Heifner     2160 Recyclist
24Zach Geyer     2935 Stadium Bike
25Evan Harris     2156 Team East
26Rob Reindl     2129 Bike Hub
27Tom Shaide     2188 Adventures Racing
28Theodore E. Peters     2253 LaPerla Racing
29Lee Suring     2208 Team 2
DNFRyan Baumann   Green Bay, WI 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
DNFJason Roelse     1017 PCW Cycling
DNFJon Schmidt     1073 Team NORDIK
DNFWarren Lyman     2018 Team Wisconsin
DNFBenjamin Overeem     2201 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Pacholski   1:31:23.4  1124 Hayes Disc Brakes
2Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI1:35:23.3 229174  1682 
3Scott Golomski   1:36:02.9  1680 
4Ted Hanes   1:37:22.9  1151 
5Peter Hurst   Norwalk, CT1:38:37.3 148404  1094 Skinny's
6Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:40:25.0 199053  1035 Chainsmokers
7Tim Jahn   1:44:22.2  1145 Mountain Outfitters
8Phil Ott   Marquette, MI1:45:33.5 227380  1060 Michael\'s Cycles Racing
9Erik Carlson   1:45:34.8  1685 
10Tony Wagner   West Bend, WI1:48:18.1 204671  1069 pcwcycling.org
11Constantine Peters   1:50:14.6  1083 La Perla Racing
12William Street   1:50:57.4  1147 PCW Cycling
13Ben Dubay   1:51:22.3  1681 
14Andrew Hanson   1:52:51.4  1906 Michael's Cycles
15Allan Schimberg   2:00:16.5  1901 
16Zack Rielley   2:07:11.5  1683 Turin
17John Beck     2131 
18Ian Mevis     2942 
19Carl Morse     2953 Wheel & Sprocket
20Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
21Chad Kilawee     2955 
22Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
23Andreas Nickhorn     2147 Team Extreme
24Nicholas Hardrath     2947 Hampshire Cycle Club
25Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
26Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2267 Big Ring Racing
27Joe Hicks     2257 
28Andrew Czechanski     2143 
29Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNFMatt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNFCharlie Lukas     2400 UW Cycling
DNFThomas Hanlon     2939 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Probst   1:32:49.7  1076 Gear N Up
2Doug Bailey   1:36:52.8  1118 Alterra Coffee
3Sanjay Ganju   1:40:05.7  1046 Alterra CoffeeBean Classic
4Cory Gwin   Madison, WI1:41:50.2 223072  1081 Michael's Cycles
5Jeremy Vogels   1:42:45.3  1117 Bellin Health
6Luis Maldonado   1:43:22.8  1082 Wheel & Sprocket
7Tony Pirolo   1:44:41.0  1004 Alpha Wings
8Joseph Shanahan   1:45:36.8  1687 
9Kurt Bosben   1:45:39.3  1139 Team Magnus
10Luke Batchelor-Clark   1:48:53.6  1199 Team Magnus
11Ryan Atkinson   Omaha, NE1:55:50.4 110532  1940 Gary Fisher
12Derek Hughes     2945 
13David Volm     2015 
14John Strobel     2943 
15Ben Leach     2261 Team Lollipop
16Andrew Edens     2248 Endeavour Cycling
17Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
18Jason Gosse     2139 
19Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
20Michael Kohnle     2213 Extreme
21Steve Kuchenberg     2193 Muddy Cup
22Jason Mathis     2937 
23Corey Voigt     8033 Wheel and Sprocket
24Isaiah Schroeder     2238 
25Justin Latham     2022 Gen X Cycling
26Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
DNFMike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNFBen Sezer     2020 
DNFBenjamin Swart   Slinger, WI 207251  2070 Team Pedal Moraine
DNFRyan Rysewyk     2264 TEAM RYZ
DNFRyan Manske     8018 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:35:33.2 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
2Mike Budd   1:36:45.3  1097 Wheel & Sprocket
3Mark Walter   1:38:55.6  1157 Muddy Cup
4Christopher J. Schutte   1:39:07.7  1051 Polska-Cannondale
5Stafford Kramer   1:40:15.1  1141 Alterra
6Nathan Schroepfer   1:41:17.6  1009 Mudy Cup Racing
7Rick Glos   Hales Corners, WI1:43:10.0 225532  1040 Skinny's Racing
8Bradley Gruszynski   1:47:40.6  1109 Gear N' Up
9Joe Greatens   1:47:47.6 225378  1012 Team Nordik
10William Livingston   1:53:26.3  1919 Michael's cycles
11Garett Kipp   Madison, WI1:58:13.5 207957  1003 Chainsmokers
12Nate Woolever   2:18:44.0  1813 Moosejaw Brewery & Pizza
13Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  2269 Swanson Financial Services
14Chan Barden     2090 The Bike Hub
15Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
16Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
17Kevin Herman     2177 Team AMB
18Rick Walls     9020 Team Extreme
19Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
20Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
21Michael Olm     2016 Gen X Cycling
22Jeff Steckbauer     8006 Fat Tires -N- Beer
23Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
24Jesse Jaehnig     2934 
25Jim Liesen     9005 Muddy Cup
26Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
27Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
28Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
29Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
30Phil Taylor     2095 
31Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
32Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
33Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka/Miodu/Mama-TEAM POLSKA
34Randy Jennings     8091 Team Extreme
35Troy Freund     2932 
DNFEric Pompeo     1025 Team Extreme
DNFMark Szudrowitz     1811 Team Extreme
DNFMark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
DNFChad Wilson     2142 Boneshaker's
DNFDavid Harris     2236 Alterra
DNFTravis Pagano     2952 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Stanislaus   1:37:42.7  1064 
2John Lirette   1:41:43.7  1006 Hayes Disc Brakes
3Mike Curtes   1:42:45.2  1112 Big Ring Racing
4David Reddington   1:43:01.1  1024 Williamson Chainsmokers
5Michael Beatty   1:44:04.9  1019 Chainsmokers
6Steve Miller   1:44:08.3  1062 
7Erich Gross   Milwaukee, WI1:44:23.9 165937  1910 Alterra MTB
8Ken Krebs   1:45:26.1  1092 Chicago Performance
9Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:48:11.4 229175  1908 Team Muddy Cup
10Brian Knutson   1:49:51.3  1095 Darcy / SRAM
11Richard Rudolph   1:50:29.8  1905 Alterra
12Jason LaBella   Chicago, IL1:53:23.8 219648  1111 Alberto's
13Scott Janssen   1:57:43.9  1122 
14Dan Tavela   2:05:22.7  1072 Skinny's Racing
15Timothy Smith   2:07:04.7  1812 Darcy Cycling
16Brian Christensen     2958 PCW
17Jeff Hammond     2179 Team AMB
18Greg Jones     2200 Junk
19Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
20Matt Bartholomew     2112 
21Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
22Steven Kuphal     2114 
23Dave Volpentesta     2176 
24Troy Olm     2007 
25Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
26Wade Flisram     2169 Team Extreme
27Brian Rummelhart     2058 
28Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
29Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
30David Mennenoh     2256 
31Pete Esser     2940 
32Jesse Shard     2936 
33Steve Brossenbach     2956 
34Patrick Doornek     8011 
35Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
36Earle Jacob Jr     8032 Big Ring Racing
37Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
38Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
39Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
40Michael Martin     2954 Racine Cyclery
41Steven Frost     9013 Team Wisconsin
DNFAnthony Gonzalez     1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
DNFRandall Wegener     1684 Fond du Lac Cyclery
DNFGreg Duckett     1802 Alterra MTB Team
DNFGreg Boettcher     2001 Team Extreme
DNFScott Peterson     2944 
DNFTim Gullickson     2948 
DNFThomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
DNFChristian Hilbert     8024 Big Ring Racing
DNFAndrew Overeem     8026 Bellin Health
DNFNeil Adams     8090 Eriks Bike Shop

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ross Lemke   Cedarburg, WI1:38:07.0 210815  1200 Team Pedal Moraine
2Glen Stroik   1:42:46.4  1058 Skinny's Racing
3Doug Stahl   1:46:33.0  1045 
4Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:49:48.9 224373  1022 team A.M.B.
5John Miller   1:50:13.9  1018 Mountain Outfitters
6Ron Kay   Rice Lake, WI1:53:02.9 210985  1015 Hayes Disc Brakes
7John Daming   2:05:09.3  1801 Bellin Health / Tower Clock
8Mark Meier   2:14:14.0  1810 Moosejaw
9Paul Rainey     2166 Team AMB
10Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
11Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
12Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
13Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
14Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
15Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 
16John Bogdanske     9003 ChainSmokers
17Mike Owens     2235 Alterra
18Dale Konkol     2057 
19Chris Tamborina     2938 
20Herb Cuene     2242 
21John Miller     2951 
22Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
23Don Fisher     2042 Big Ring Racing
24Rick Biel     2243 Alterra
25Charles Kane     2172 Cronies Outdoor Adventure Trib
26Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
27Rory Noonan     2159 Recyclist
28Kent Wenger     2949 
29Fred Young     2031 TeamFYR
30Rob Hofmann     9015 Team Extreme
31Troy Sable     2098 
32Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
33Jon Holcomb     8015 Fattires-n-beer.com
34Will Hollrith     2073 Team Extreme
35Keith Wolf     8029 Team Extreme
36John Gretzinger     2186 
37Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
DNFRoland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNFRussell Jobs     1804 Hayes Disc Brakes
DNFPeter Chiappetta     2051 
DNFArthur Spurlock     2268 
DNFLeonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Chesmore   Janesville, WI1:48:39.0 228477  1105 Michael's Cycles
2David Torgler   1:50:47.1  1132 Skinny's Racing
3Jon Hirsch   1:53:23.4  1143 Big Ring Racing
4Marcum Martz   2:01:01.4  1063 
5Mark Schimberg   2:04:32.3  1026 
6Rick Schnell     2941 Team Extreme
7Steve Kapaun     2117 
8Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
9Jerome Hamilton     2275 
10Marty Weigel     8031 
11Bob Rassel     2946 
DNFEric Kuhagen     1002 Crank Daddy's
DNFSamuel Tobias     1686 
DNFDon Freitag     2043 Big Ring Racing
DNFJohn Senkerik     2062 Team Extreme
DNFKeith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNFJohn Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Reimer   1:49:15.3  1042 Michael's Cycles
2Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:51:27.4 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
3Larry Swanson   Loves Park, IL1:52:59.6 96326  1050 Kegels
4Gary Meader   1:57:25.7  1102 
5Mike Wanek   Green Bay, WI1:58:28.0 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
6David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
7Rod Swendsen     2957 
8Wayne Fish     2086 Fish Nordic
9Peter Kot     2030 
10Paul Manley     2144 Chainsmokers
11Steve Ferguson     2111 
12Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
13Mark Ullenberg     2168 
14Dale Lenss     2083 Bellin Health
15Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
16Rich Mennenoh     2173 
17Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
18Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
19James Simmons     2959 
20Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2270 
21Jim Shong     2175 Bike Doctor
22James Heinecke     2024 Brats N Beer
23Robert Langlois     2167 
DNFBill Delaney   Madison, WI 210055  1010 Chainsmokers
DNFPete Noffke   Menasha, WI 189045  1055 Wheel and Sprocket
DNFDirk Derksen   Appleton, WI 245217  1061 Wheel & Sprocket
DNFErrico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNFJesse Voss     1153 Wheel & Sprocket

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Matter   Sheboygan, WI1:51:39.6 85929  pcwcycling.org
2Travis Woodruff   Prescott, AZ1:52:36.7 135975  18 pcwcycling.org
3Chris Peariso   Amherst, WI1:53:17.1 139566  45 Gear N' Up
4Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:56:50.0 117449  27 Team Wisconsin
DNFMatthew Kelly   Johnson Creek, WI 116304  48 
DNFJesse LaLonde   Ely Mn 203490  Gary Fisher
DNFScott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cole House   Oneida Wi1:52:23.6 183112  GMAC/Specialized
2Jesrin Gaier   1:52:40.8  214 RIVERBROOK
3Jonathan Kay   Thornton, CO1:54:37.5 212982  16 Hayes On Track
4Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:01:53.5 229173  49 
5Josh Kay   Shell Lake, WI2:04:37.8 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Ruhland   Madison, WI1:53:19.9 209987  FDL Cyclery
2Carlos Haeckel   Waukesha, WI1:54:36.7 227622  50 
3Chad Balthazar   West Bend, WI1:59:11.1 218593  28 Pedal Moraine
4Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:01:50.1 230273  215 Team Wisconsin
5Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:03:52.2 214936  63 Guerra Means War!
DNFAnthony Ettmayer   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNFSeth Lenss   Luxemburg, WI 182019  Fuji Bikes
DNFJohn Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNFMichael Anderson   Saint Paul, MN 183953  53 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:56:26.8 212641  10 AlphaWings
2Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:58:55.4 211820  40 The Bike Hub /Fuji
3Maciej Nowak   Waukesha, WI2:03:22.3 182256  20 Polska Cannondale
4Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:10:40.5 209153  34 Michael's Cycles

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jerry Long   Moscow, ID1:59:14.1 202427  17 Chainsmokers
2Kevin Klug   Evanston, IL1:59:38.3 220282  24 
3Zach Stanford   Sedona, AZ2:01:03.7 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
4Mike Kelsall   Shorewood, IL2:02:40.3 175959  80 D'Arcy Cycling/SRAM
5Josh Barrett   Whitewater, WI2:02:46.2 189760  43 Skinny's
6Joshua Shively   La Crosse, WI2:07:29.9 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
7Chris Pagels   Kenosha, WI2:20:21.7 197743  65 Bike Hub
8Ryan Krayer   North Freedom, WI2:20:28.2 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Melcher   West Bend, WI1:56:18.5 166066  15 Pedal Moraine
2Ray Nelson   Woodstock, IL1:57:53.1 193027  56 Skinnys Racing
3Butch Welke   Lake Geneva, WI1:59:02.6 169422  66 Skinny's Racing
4John Gatto   Oak Forest, IL1:59:16.1 121461  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
5Jack Nielsen   Racine, WI1:59:38.2 150412  77 Hayes
6Eric Peterson   Wausau, WI2:04:19.3 208618  19 Wheel & Sprocket
7Bill Nigh   West Bend, WI2:05:01.8 197745  30 Team Pedal Moraine
DNFJerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Team Wisconsin

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jan Rybar   1:59:03.4  52 
2Jerome Daanen   Racine, WI2:16:56.2 164575  35 Hayes
DNFRobert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
2Riley Shelton     6009 
3Garth Post     6189 
4Cody Borst     6187 
5Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
6Samuel Martz     6019 
7Jeffrey Martz     6020 
8Keegan Hollrith     6192 
9Matthew Dutczak     6190 
10Devon Guse     6017 FDL/OSH CYCLERY
11Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
12Brandon Flisram     6050 Team Extreme
13Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
14Dylan Griggs     6195 Muddy Cup
15Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
16Ryan Krahn     6191 
DNFSamuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
DNFNick Halbur     6188 Team Halbur

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Travis Brunner   1:01:23.8  4233 Hayes OnTrack
2Myles Beach   Larsen, WI1:02:08.0 208348  4001 Gear-n-Up
3Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:02:50.4 209414  4143 hayes on track
4Caleb Lenss   1:05:57.5  4040 Bellin Health
5Nicholas Montee   1:09:24.2  4112 
6Garret Post     6034 Point Pursuit
7Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
8Travis Johnson     6015 
9Conner Shelton     6008 
10Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
11Nick Smith     6018 
DNFAndy Wheeler     4130 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomson Remo   1:00:19.4  4815 Baraboo Sharks
2Paul Hahn   1:00:19.5  4025 91
3Ryan Voss   1:01:26.1  4079 Wheel & Sprocket
4Eric Dobberfuhl   1:02:47.1  4816 
5Greg Parker   1:02:55.9  4018 Team Extreme
6Taylor Otto   1:04:30.3  4099 Recyclist
7Winston Xue   1:07:28.4  4140 WORS-JDT
8Ian Delaney   1:44:29.4  4120 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kelby Shaw   Milwaukee, WI0:56:54.4 232522  4109 
2Andy Livingston   0:57:39.1  4039 Crank Daddy's
3Alan Johnson   1:02:10.3  4048 Eriks
4Marcus Wilber   1:04:15.4  4136 Joe Bikeler Racing
5Mike Kubala   1:05:52.9  4818 
6Charles Rechner   1:06:45.6  4084 
7Ian Brooks   1:12:34.3  4051 
8Alex Smith   1:48:14.8  4837 
DNFCraig Pulak     4224 Bellin Health

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Doherty   0:57:04.9  4098 
2Chad Krenzke   0:57:19.5  4026 Team Extreme
3Andrew Wiesner   0:58:50.3  4066 
4Mike Sherven   1:00:51.6  4825 
5Ryan Witkowski   1:01:30.7  4846 
6Jay Millin   1:02:10.4  4055 Pedal Moraine
7Adam Schwartz   1:07:50.2  4221 
8Randy Ambacher   1:11:40.3  4021 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trevor Stellrecht   0:54:59.6  4231 Wheel & Sprocket
2Kyle Guerra   0:56:15.2  4087 Guerra Means War
3Alan Schroeder   0:56:48.1  4832 
4Spencer Strigel   0:58:54.1  4127 Polska Cannondale
5Michael Holbrook   1:00:16.1  4142 Joe Bikelers
6Travis Steffen   1:06:55.5  4833 
7Bryan Smith   1:08:37.1  4836 
8Travis McFall   1:08:40.4  4822 
9Andrew Pope   1:09:14.5  4843 
10Aaron Gretzinger   1:09:17.3  4042 Chainsmokers
11Jason Wieser   1:16:40.1  4845 
DNFBen Neubauer     4835 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Dipiazza   0:57:47.4  4230 
2Tom Ales   0:57:49.1  4844 
3Michael Verhagen   0:58:05.5  4830 UW-Sheboygan
4Tyler Jahn   1:00:15.8  4121 
5Jason Brozek   1:00:52.7  4115 Pacific Cycle
6James Schroeder   1:00:54.7  4834 
7Jesse Shoemaker   1:09:11.4  7083 
8Brian Seefeldt   1:13:23.0  4117 The Bike Hub
9Ryan McEneany   1:18:20.6  4088 Gear N Up
10Justin Lisota   1:24:58.2  4030 
11Guillirmo Medina   1:27:01.3  4840 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Cherchian   0:58:18.2  4004 Verizon
2Chad Klaus   0:58:30.2  4826 Team 2
3Eric Gorder   0:59:02.1  4073 
4Brian Toltzmann   0:59:24.8  4065 
5Chad Hendrickson   1:02:17.4  4812 
6Adam Weber   1:03:31.1  4842 
7Jeff Robinson   1:04:17.3  4114 
8Alan Jahn   1:05:13.5  4085 
9Gary Otkin   1:05:28.4  4819 
10Bernhard Pfaffenhuber   1:05:34.2  4841 
11Anthony Dombrowski   1:08:03.3  4125 Pedros
12Aaron McGinnis   1:08:44.7  4829 
13Hue Kong   1:09:42.7  4210 GenXCycling
DNFDaniel Foster     4022 Team Cyclesmith
DNFDonald Lueck     4054 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Meinke   0:54:03.4  4074 
2Curt Demott   0:57:22.0  4222 GMAC Morgages Team 2
3Tshengzoo Lor   1:01:59.5  4123 
4Brian Lucas   1:04:49.6  7080 
5Mark Fritsche   1:05:49.1  4828 
6Jeff Bublitz   1:06:32.9  4811 
7Donald Poore   1:10:08.6  4823 
8Brian Keller   1:17:16.8  4813 
9Mark Licsh   1:21:56.6  7081 Team 2
10John Merkel   1:38:31.1  7079 Team Cyclesmith
DNFJim Harbort     4110 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tom Wendland   0:57:30.6  4009 
2Steve Baumann   0:58:43.2  4027 GMAC Mortgage / Team 2
3Richard Doherty   0:59:19.2  4097 DDSportz
4Dan Getzen   1:00:25.3  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5Daniel Backley   Germantown, WI1:02:04.4 221070  4002 Velocity
6Daniel MacIejewski   1:04:07.4  4831 
7Shawn Schroeder   1:04:35.5  4827 
8Kevin Niesen   Burlington, WI1:08:54.1 221437  4011 
9Jeffrey Greatens   1:10:13.5  4838 
10Brian Gill   1:12:31.1  4839 Tekbolt
11Steve Krahn   1:38:24.5  4824 
DNFDavid Morgan     4082 
DNFMichael Borchardt     7001 Team Extreme
DNFTodd Thorn     7005 Moosejaw Pizza& Brewery
DNFSteven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Lemke   1:02:31.9  4069 Fond du Lac Cyclery
2Randy Borst   1:03:11.2  4028 GMAC/Team 2
3Ron Kapaun   1:04:04.4  4056 
4Gary Schmidt   1:04:24.5  7009 
5Chuck Schisel   1:05:30.7  4820 
6Thomas Stringfellow   1:08:31.5  4133 Chainsmokers
7Thomas Cornils   1:16:06.3  4057 team extreme
8Wally Sniadajewski   Plover, WI1:16:41.5 204830  4100 Point Pursuit

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Hornung   0:59:16.6  4047 Fond du Lac Cyclery
2Gerry Butler   1:00:18.1  4095 Gear N Up
3William Peters   1:02:35.3  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4Ron Kubala   1:02:41.5  4817 
5Steve Manthe   1:05:29.0  4116 Chainsmokers
6Ted Batzer   1:08:29.2  4096 
7Michael McCluskey   1:08:44.0  4092 
8Bernie Parker   1:11:16.7  4019 Team Extreme
9Tom Borchardt   1:12:37.5  4046 Trailhead Bikeand Skate
10Richard G Finch   1:19:16.1  4067 Rock Cut TrailCrew
11Glenn Aavang   1:21:40.1  4821 
12Richard Wenborne   1:28:51.8  4012 GMAC Mortgage/Team 2
13David Vollmer   1:57:02.0  7011 Bike Doctor

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post/Erik's
2Heidi Goode     3044 Adventures Racing
3Chelsea Fullerton     3177 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Buske     3050 Team Extreme

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
2Terra Nicklas     3178 
3Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
DNFDana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2Denise McCormick     3036 
3Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 The Bike Doctor
4Rebekah Stuckart     3045 Extreme
5April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
6Amy Lamkins     3025 Gear N' Up

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
2Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
3Antonia Leal     3034 Muddy Cup

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
2Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
5Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Terri Cornils     3016 Team Extreme
2Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
3Janis Heifner     3028 Recyclist
DNFWendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jasmine House   Oneida, WI2:25:17.8 183111  517 Team 2
DNFKieyla Smith   Appleton, WI 211208  511 bikehub

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Holly Liske   Stanford, CA1:48:57.8 190109  509 Hayes Disc Brakes
2Abby Strigel   Madison, WI1:51:12.3 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
3Anna Fink   New Berlin, WI2:14:41.5 202435  522 Fond du Lac Cyclery
DNFHannah Guerra   Oconomowoc, WI 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:52:33.1 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
2Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI2:01:16.5 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Stanford   Prescott, AZ1:46:26.6 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2Christina Betz   Phoenix, AZ1:47:47.7 210738  512 Michael's Cycles
3Lori Sable   Thiensville2:07:35.9 226461  508 Team Wisconsin

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFToni House     521 Bellin Health
DNFColleen Westphal   Appleton, WI 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica House     6030 Bellin
2Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3Madeline Labecki     6021 hayes on track
4Maja Holcomb     6193 Fatties-N-Beer
5Elizabeth Bronner     6194 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Moriah Griesbach     6012 Point Pursui
2Haley Elliott     6027 Team East
3Samantha Milner     6002 Hayes OnTrack

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Wolf   1:13:09.3  5026 Team Extreme
2Arin Lemke   1:18:53.1  5025 Team Pedal Moraine
3Justine Atkinson   1:45:18.6  5246 Gary Fisher
4Molly Chiappetta   1:53:59.5  5020 Hayes Brake

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Catherine Swanson   1:01:10.0  5024 Michael's Cycles
2Rachel Snider   1:33:16.4  5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gabriela Baranova   1:03:01.6  5010 
2Linda Muffler   1:07:44.5  5004 Alterra CoffeeMTB Team
3Renee Bach   1:09:28.1  5008 Team Ry-z
4Elizabeth Legaspi   1:21:50.3  5021 Fattires-n-beer

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katherine Missiaen   1:11:46.9  5244 
2Sarah Guse   1:13:54.4  5015 FDL/OSH CYCLERY

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Bauman   1:31:40.8  5028 
2Barbara Daanen   1:32:33.6  5019 Hayes
3Christine Strahm   1:34:28.1  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roxanne Rogers   1:08:29.2  5003 Big Ring Racing
2Linette Davis   1:08:43.2  5031 
3Cecile Labecki   1:14:06.9  5022 RPM hayes Brake
DNFRachelle Halbur     5243 Team Halbur

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Dykema   Evanston, IL1:16:48.2 10328  5055 Active Endeavors
2Pamela Malmsten   1:22:28.7  5245 
3Susan Borchardt   1:24:06.3  5001 Team Extreme

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee