Race Results for
T.K. Lawless Time Trial
Vandalia, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 05/07/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RAFAEL KRONENBERG   1:22:30.90  353 CANNONDALE MIDWEST

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRENT STEINBERG   1:09:10.48  340 
2JUSTIN FABER   1:11:02.71  341 CROSS COUNTRY CYCLE
3CJ ANTEN   1:13:39.32  339 CROSS COUNTRY CYCLE

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN COWAN   1:01:14.80  300 
2MATTHEW BERG   1:06:18.42  303 GOAT WRANGLERS
3KYLE TABOR   1:14:50.10  302 TEAM SANDBAG
4DANIEL VANWASSHENNOVA   1:16:24.24  301 
5MATT QUINN   1:16:47.07  304 MOTORLESS MOTION

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN RYAN   1:08:34.65  373 TRAIL HOUSE
2TONY DERUBEIS   1:08:40.70  308 
3PAUL BORDEN   1:13:19.56  310 
4VITALIY MILYAEV   1:15:26.88  360 
5HARVEY SANTANA   1:29:38.74  305 TRAILS EDGE

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRENT ROHRS   1:05:39.26  309 TEAM FORD
2MATT HENCKEL   1:07:52.19  371 
3GREG WITT   1:08:18.91  311 
4JOHN VANALSBURG   1:09:16.77  313 TEAM FORD
5KEN SIPE   1:11:06.14  375 
6STEVE BUTLER   1:14:53.95  365 
7BRYAN WISSMAN   1:22:35.82  314 
8STEVE BALOGH   1:30:35.62  357 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GREG SOUTHWELL   1:06:43.69  317 SATURN OF OKEMOS
2RICK DAVIS   1:07:36.40  319 
3DUANE FELTON   1:09:00.98  377 
4JOHN GUYNN   1:09:47.47  329 REVOLUTION
5STEVEN HOE   1:10:49.42  325 TEAM FORD
6ROY MELLING   1:10:58.90  355 
7KEVIN BAXTER   1:11:17.10  328 TEAM FORD
8PETE COLAN   1:11:43.25  327 CANNONDALE MIDWEST
9PAUL BUSHNELL   1:12:04.63  372 SAMMYS SEPTICSUCKERS
10CRAIG MORRIS   1:12:12.81  321 MORR SOLUTIONS
11SCOTT WILLIS   1:13:18.38  323 PLANET CYCLE
12KEVIN WATERSTRADT   1:13:32.22  374 
13MARK BECKER   1:15:17.25  320 MICHIGAN CAT
14DENNIS BAUER   1:15:41.82  318 SCHAEFER & BIERLEIN
15TIM SHARKY   1:16:25.49  370 
16HAROLD SNYDER   1:17:49.44  330 REVOLUTION CYCLING C
17PATRICK SZUBIELAK   1:19:11.66  331 CHICKY&WESLEYS CYCLE
18JOSEPH ZAKRIN   1:22:44.41  316 
DNFMIKE CRANDELL   DNF  324 DELL RACING

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BILL LINDHOUT   1:08:18.92  333 CROSS COUNTRY CYCLE
2DAN BALL   1:10:08.65  364 
3JOE REDDY   1:10:55.23  335 ALGER RACING
4NIEL SCHARPHORN   1:11:12.61  356 KP CYCLE
5CLARK HOGAN   1:12:09.02  367 
6GLENN WILLYARD   1:12:13.08  354 
7ROBERT CONSTABLE   1:13:45.78  337 
8DAVID SMITH   1:17:55.04  334 BLACK FOREST GOLF
9ROGER SULLIVAN   1:19:32.75  378 
10FRITZ KUCKLICK   1:21:51.94  358 
11DENNIS FROEHLICH   1:35:47.67  359 

Men - Single-speed - Expert/elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NEIL SCHARPHORN-SS   0:56:26.77  902 SLINGSHOT BIKES.COM
2ERIC TOMPKIN-SS   0:59:06.42  906 PLANET CYCLE
3DAN SYPNIEWSKI-SS   1:05:16.72  911 KONA MIDWEST/CBS
4RON GUYNN   1:06:54.07  901 TEAM REVOLUTION
5JOSH ARMSTRONG   1:10:31.32  900 MACOMB BIKE & FIT

Men - Single-speed - Sport/beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GREG SOUTHWELL-SS   1:11:54.62  908 SATURN OF OKEMOS
2ED SERRAT-SS   1:12:31.39  907 
3DENNIS BAUER   1:14:53.00  910 BICYCLE VILLAGE
DNFJOHN GUYNN   DNF  912 REVOLUTION CYCLING

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHRIS FILIPIAK   1:00:41.08  123 KONA/CONTINENTALBIKE
2STEVEN WHITLEY   1:01:51.81  100 CITY BIKE SHOP
3DAN SYPNIEWSKI   1:03:07.18  121 KONA MIDWEST/CBS
4BILL GALLAGHER   1:07:15.53  120 BREAKAWAY BICYCLES
5DAVID BEST   1:10:09.84  103 CITY BIKE SHOP

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Harris   Libertyville, IL1:01:21.23 205716  105 CROSS COUNTRY CYCLE
2PETER GREAVES   1:10:47.77  106 CHAIN REACTION CYCLY

Men - EX - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PETE FAVATA   1:03:01.08  124 WHOLEFOODS/WSC
2JIM SCHOLEFIELD   1:03:48.79  107 KONA MIDWEST/CBS
3DARREN ERSPAMER   1:04:43.82  119 CANNONDALE MIDWEST
4STEVEN ARRIVO   1:05:48.98  109 TEAM FORD
5ED SERRAT   1:06:11.12  111 
6CHARLES SNYDER   1:09:52.88  108 

Men - EX - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CRAIG PICKETT   1:01:49.44  118 TEAM REVOLUTION
2DAVE HOLLIS   1:02:32.34  117 TEAM REVOLUTION
3CRAIG WEBB   1:03:46.64  125 WMCR
4JEFF FABER   1:06:03.63  113 CROSS COUNTRY CYCLE
5SCOT MAGNUSON   1:06:17.10  126 PLANET CYCLE
6WILL BOTENS   1:08:04.15  114 WHOLE FOODS/WSC
7GORDON ROE   1:08:40.04  127 CANNONDALE MIDWEST

Men - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SCOTT QUIRING   0:55:47.60  QUIRING CYCLES
2NEIL SCHARPHORN   0:56:09.16  SLINGSHOT BIKES.COM
3DAN KLEIN   0:56:41.70  VOX/HIGHER GEAR
4ROBERT HERRIMAN   0:57:54.65  WHOLEFOODS/WSC
5JON LOOMAN   0:58:00.16  CROSS COUNTRY CYCLE
6CHAD WELLS   0:58:02.91  NORTH COUNTRY CYCLE
7JAMIE PARKER   0:58:21.06  11 KONA MIDWEST/CBS
8CHRISTIAN TANGUY   0:58:34.67  10 WHOLE FOODS/WSC
9ERIC TOMPKIN   0:59:22.81  PLANET CYCLE
10GREG KUHN   1:00:17.48  12 WHOLEFOODS/WCS
11TODD FREIDINGER   1:01:01.28  NORTH COUNTRY CYCLE
12JOHN MEYERS   1:02:11.91  BELLS BEER MTB TEAM

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JEFF WIERSMA   1:23:37.93  625 
2PAUL HAVENS   1:31:15.58  624 
3CARL WHITE   1:44:45.71  635 
4JORDAN SMITH   1:47:31.48  615 BIG DOG RACING

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1THOMAS MCGOVERN   1:10:28.50  346 
2MICHAEL GALLAWAY   1:13:33.10  369 
3JOSEPH BACHERT   1:14:40.90  343 PLANETCYCLE.COM
4WILLIAM SMITH   1:16:35.55  361 
5FRED KOMINARS   1:18:18.67  347 BRUIN CONSTRUCTION
6THOMAS PIERCE   1:22:30.84  344 BRUIN CONSTRUCTION
7SHANNON JAVIS   1:39:38.47  342 ABERDEEN BIKE & FITN

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MATTHEW DUTCZAK   2:05:28.67  634 FUN PROMOTIONS

Men - BG - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KYLE STEFFEY   1:22:28.39  627 
2MICHAEL DUTZAK   1:25:32.49  633 FUN PROMOTIONS
3CODY HENCKEL   1:40:45.93  617 
4RYAN HENDERSON   1:40:55.09  629 BILLYS
5ANDY SOUTHWELL   1:59:01.00  619 SATURN OF OKEMOS

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHARLIE SULLIVAN   1:26:46.58  631 
2NATE MYYRA   1:28:16.38  614 BIG DOG RACING

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRIAN DANHOFF   1:16:39.29  601 TEAM FORD
2RYAN RUTTAN   1:22:49.71  618 TEAM SANDBAG
3GREGORY HUFF   1:29:26.20  602 
4ANDREW LESKOW   1:29:41.66  600 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MIKE ARNOLD   1:08:36.69  626 
2MARK SPORE   1:16:47.96  623 SHAWMUT HILLS
3TODD POWERS   1:23:14.75  622 TEAM SANDBAG
4MICHAEL LAIGRE   1:26:05.84  621 TEAM SANDBAG
5DAVID VACCARO   1:26:41.77  604 TREE MAGNETS
6BRIAN RICE   1:30:06.65  632 TEAM MAGNET

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SCOTT CLOUTHIER   1:11:33.99  608 TEAM FORD
2JOHN BACH   1:17:41.70  609 CRYSTAL MTN SKI PATR
3THOMAS MITCHELL   1:17:49.08  610 DEXTER BIKE & SPORT
4ROBERT MICHEL   1:18:37.17  606 
5GEORGE YOUNG   1:25:08.06  607 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JIM HENDERSON   1:08:04.84  628 BILLYS

Women - SP - 1-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KELLY NAGY   1:22:52.46  349 WMU CYCLING CLUB
2LILY WISSMAN   1:29:54.58  348 CANNONDALE MIDWEST

Women - SP - 25-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DANIELLE BLACK   1:14:51.51  350 TEAM FORD
2CASEY WEBB   1:20:33.42  363 DARK HORSE RACING
3TRACY WALKER   1:26:06.65  362 DARK HORSE RACING
4JULIE TERRELL   1:36:38.30  351 BREAKAWAY BIKES

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CAROLYN GALLAWAY   1:19:34.05  368 PLANET CYCLE
2JANET FENDER   1:25:56.35  376 PLANET CYCLE
3DEBORAH SMITH   1:27:51.03  366 AAVC/SALON XL
4LAURI JARSKI   1:40:54.58  352 TEAM BILLY'S
5KAREN KING   1:58:22.87  379 CANNONDALE MIDWEST

Women - Expert/Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHIRLEE FINCH   1:13:21.98  115 CANNONDALE MIDWEST
2CINDY GIPPERT   1:17:02.96  122 CYCLONE CINDY SPORTS

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SAMANTHA SOUTHWELL   1:31:53.06  620 SATURN OF OKEMOS
2REBECCA WISSMAN   1:37:06.47  612 PAINT CREEK BICYLES

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KELLY BUSBY   1:39:36.62  616 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JANET GRIMM   1:32:16.64  613 CROSS COUNTRY CYCLE
2Linda LaMee   Southgate, MI1:49:47.40 254335  630 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee