Race Results for
SE Regional Championship Series #4
Ducktown, TN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/02/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
1Brian Schworm   Morehead, KY 104934   
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2Christopher Livengood (1 - SM)   Knoxville, TN 145115   
3Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048   
5Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
6Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153   
7Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
8Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
9Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   
10Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
2Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
3Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
4Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
5Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Mullins   Maiden, NC 184011   
2Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356   
3German Bermudez   Colombia 194439   
4GENE MCDANIEL      
6Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
7Will Hoffarth   Charlotte, NC 197022   
8Michael Thomas   Randleman, NC 187985   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
3JON MCLAUGHLIN      
4ROBERT BOUNDS      
5Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
6Scotty Curlee   Lynchburg, VA 57562   
7Shey Lindner   Covington, GA 195152   
8Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
9BRIAN HACKATHORNE      
10Jamie Dial   Franklin, TN 208994   
11JOSEPH BOWERS      
12David Reed   Bath, MI 170308   
13Jeff Welp   Lilburn, GA 164467   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
2Chris Costa   Sanford, FL 153393   
3Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
4Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
5Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
6Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
7John Myers   East Point, GA 164658   
8DAVID WITHEROW      
9John Lilly   Blue Ridge, GA 201102   
10Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RYAN WOODALL      
2NICK GIBSON      
3Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC 196889   
4ZACHARY BROUSSARD      
5Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
6Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
7JEFFREY GOOD   Tucson, AZ 210501   
8Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   
9CHRIS MOLNAR      
10TRISTAN COWIE      
11CHARLES NELSON      
12ERIC DONAN      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
2RYAN BORGER      
3ERIC JASKIEWICZ      
4James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
5TODD CLIFTON      
6Jason Stephens   Knoxville, TN 196827   
7Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
8Billy Horne   Starke, FL 204798   
9CHAD SMITH      
10Mike Smith   Atlanta, GA 204239   
11LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885   
12GLENN KALNINS      
13Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
14June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
2Rob Hope   Tuscaloosa, AL 201983   
3Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
4Alex Hawkins   Chapel Hill, NC 15474   
5MARK PEERI   Daytona Beach, FL 159204   
6Joseph Recore   Charlotte, NC 211735   
7Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
8Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
9Butch Carter   Dickson, TN 169443   
10DAVE THOMAS      
11Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
12Albert Muniz   Coconut Creek, FL 194820   
13William Feier   Canton, GA 203619   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
3Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
4James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRANDON DENNISON      
2LUKE WHITAKER      
3KYLE HODGES      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2Matthew Keiper   Warrenton, VA 156519   
3AUSTIN BERGER      
4RACHEL WHITAKER      
5Cody Hawkins   Chapel Hill, NC 197558   

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Reeves    209696   
2Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
3Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
4Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
5MAX TRENT   Kansas City, KS 189415   
7Jonathan Keiper   Warrenton, VA 156521   
8Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN MACE      
2BENJAMIN MCALEXANDER      
3Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
4DALE SCHNEIDER      
5RAY TRIVITT      
6TRENTON POWELL      
7KEN BARNETT      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TRAVIS CROSS      
2BILL REASOR      
3ANTHONY HECHLER      
4JOE GOODMAN      
5JEFF INGLE      
6Kevin Trent   Powell, TN 195825   
7FRANCISCO ALBA      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Ford   Cleveland, TN 209539   
2STEWART HAGAN      
3BRANDON WOODS      
4Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
5Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
6DANIEL PARRISH      
7RICHARD LANIGAN      
8GREG ELROD      
9Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
10Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
11DALE MORRISON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark French   Louisville, KY 128970   
2Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
3David Good   Atlanta, GA 209713   
4CHESTER ROWLAND      
5Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
6MAURICE AUSTIN      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lisa Randall   Canton, GA 172792   
2AMYLYNN PETERSON      
3Krista Park   Madison, SD 203842   
4BESS ABERDEEN   Redwood City, CA 204207   
5Candace Wheeler   Tupelo, MS 37893   
6CHERYL OLSON   Asheville, NC 14015   
7Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
8Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
9Carey Lowery   Athens, TN 163722   
10Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   
11Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bevin McGahey   Asheville, NC 207437   
2KRISTEN BOWERS      
3Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
4Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
5Jennifer Federle   Louisville, KY 199945   
6Veronica Ingland   Murray, KY 208340   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
2NANCY BRUNER      
3BRANDI DONAN      
4KAYLA WHITAKER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpyShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee