Race Results for
Florida State Championship Series #4
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/26/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      
2Eric Danford   Ocala, FL 194810   
3AUSTIN BERGER      
4MICHAEL GASKIN      
5Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
6JOHN GALEOTO      
7SCOTT REINHARD      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3Marcus Rodriguez    200095   
4HANK PEARSON      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
2MICHAEL MILLER      
3David Bentolila   Cooper City, FL 193220   
4Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611   
5BEN FORSHEE      
6DANIEL HAZELWOOD      
7IAN MURPHY      
8BEN MCGWAN      
9STEPHEN GALEOTO      
10ERIK ANSPACH      
11KYLE MCELHANEY      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN FEE      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
3Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
4Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
5Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3JIMMY HENDRY   Greenbrae, CA 189975   
4Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
5ROBERT BOUNDS      
6Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
7Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
8MARCO SCHAETZING      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Long   Boca Raton, FL 43904   
2Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
3Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
4JAKE WADE      
5BOB UMBELL   Melbourne Beach, FL 185888   
6Chris Costa   Sanford, FL 153393   
7WILLY THELOSEN      
8Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
9JAY ULLOA      
10TIM WISNER      
11Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
12Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
13Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
14John Sanborn   Dallas, TX 173950   
15Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
16JIM SMART      
17Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
18Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
2Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
4Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
5Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
6Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8MIKE SAUERWEIN      
9Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
10Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
11Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
12Ian Costa   Orlando, FL 168340   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
2Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   
3BILL PRYOR      
4Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559   
5BRENDAN DRAPER      
6NICK GIBSON      
7JASON LUQUE      
8Gregory Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
9MICHAEL MILES      
10ANDREW MEEKER      
11TOBIN MCKNIGHT      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
2MIKE SUDDETH      
3RICH BULGRIN   Tampa, FL 176006   
4Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
5Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
6ROBERT GRIER      

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
2Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
3Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
4BRIAN MOORE      
5Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
6David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
7Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
8JUSTIN DE LEO      
9LESTER SANCHEZ      
10RANDY MYHRE      
11TREVOR BUSBY      
12Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
13Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
14CHRISTOPHER GRAY      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TOM FOSELLI      
2Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
3MARTI APARICIO      
4DIMPSEY WATERS      
5David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
6Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
7Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
8Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
9Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
10ANDY WEHMEYER      
11Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
12JIMMY ADAMES      
13David May   Tallahassee, FL 164912   
14Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
15ANDREW DANDFORD   Ocala, FL 173954   
16Ryan Remmers   Ocoee, FL 194444   
17TODD MAY      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2GEORGE FELICIANO JR   Coral Gables, FL 185885   
3JEFF ESPOSITO      
4STEVE BENT      
5R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
6James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
7Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
8TODD LYONS      
9MARSHALL REEVES JR      
10Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
11TOM HUNTER      
12Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
13Dave Watson   Davie, FL 154901   
14STEVE YOUNG      
16Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
17STEVE DIX      
18Neil Booz   Spring Hill, FL 166152   
19Albert Muniz   Coconut Creek, FL 194820   
20CHRIS COCCIOLONE      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
2CURT SKINNER      
3WILL STAPLES      
4ERIC POST      
5MATTHEW FOXENBERGER      
6Aaron Howard   Orlando, FL 194440   
7LEIF KRUSE      
8RAJEEB DAS      
9DUSTIN SHAW      
10MANAR TARABISHI      
11ANDY RELUE      
12Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
13ALVARO MOSUVERA      
14John Hustoles    214922   
15BRENT CUTSHALL      
16TRAVIS SINK      
17JONATHAN TIMMERMANS      
18Dominik Girouard   Gainesville, FL 197796   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAVID WILLIAMS      
2JOSHUA HENNESSEY      
3ANTHONY HECKLER      
4John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
5KEITH LANG      
6Barry Elkins   Odenville, AL 192492   
7ROBERT MCLAUGHLIN      
8DAVID MEEKER      
9Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
10JOHN TOMPKINS      
11Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
12KARLOS BERNART      
13JASON BELLOT      
14Eric Estes   Clearwater, FL 104350   
15SEAN POTEET      
16WILLIAM LIEBLICK      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
2Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
3Robert Bridgham   Boca Raton, FL 198363   
4BILLY HORNE      
5MICHAEL GHIORSO      
6Joe Lesperance   Jacksonville Beach, FL 195127   
7Matthew Love   Minneola, FL 193548   
8DAVID LOYD      
9JULIO MIRANDA      
10Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
11CHRISTIAN SAVAIA      
12ADAM WICK      
13STEWART HAGAN      
14JOHN LEONARD      
15RONALD CARKHUFF      
16ASHLEY LOPEZ      
17JOHN LAMB      
18KEVIN SOWLES      
19Ramon Lopez   Tampa, FL 195206   
20PAUL LAHMANN      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JON LOWE      
2Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
3Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
4ROB BAGANS      
5JULIO UMPIERRE      
6BRIAN THOMPSON      
7Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
8Todd Treece   Orlando, FL 177970   
9Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
10LANCE GLAAB      
11SHAWN WINSOR      
12TODD KNOWLSON      
13David Dodd   Altamonte Springs, FL 195150   
14Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
15TERRY SCHRAMM      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ron Rozanski   Ocala, FL 194809   
2Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
3JOHN BOTT      
4Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
5BRIAN BOMBASSEI      
6Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
7Chris Keefe   Miami, FL 188332   
8SCOTT WEBER      
9MARK RATCLIFF      
10MARK HELLER      
11John Poczynski   Naples, FL 195040   
12ROBERT DYER      
13Brian Lee   Weston, FL 194147   
14MARTIN ALZURI      
15Gary Fackender   Barton, FL 195273   
16GARY HEADLEY      
17RALPH LOTT      
19DAVID BECKMEIER   Orlando, FL 201554   
20JOSE FERNANDEZ      
21Bryan Boren   Parrish, FL 186005   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
3STEVE AGRONICK      
4Ted Potyka   Treasure Island, FL 122454   
5Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
6Randolph White   Riverview, FL 103379   
7LARRY KLEM   Windermere, FL 130602   
8James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
9Edward Swakon   Miami, FL 138519   
10Joseph Towles   Orlando, FL 194442   
11James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2SUSIE MARSTON      
3Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
4Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
5BARBARA PERIGARD   Tampa, FL 176253   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
3KRISTEN BOWERS      
4Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5Kirsten Fee   Austin, TX 185982   

Women - SP - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JANE QUIGLEY      
2PAMELA MCLAUGHLIN      
3CAROLYN VANVURST      
4Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
5Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
6Renae Blevins   Chuluotu, FL 189243   
7Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
8THERESA SLIFKO-SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALEX CONTRERAS      
2VALERIE PARKS      
3ANNIK LAVALLEE      
4NICOLE STRONG      

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CONSTANCE KURASH      
2Heather Hatch   Pinckney, MI 182672   
3Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
4CATHY GASKIN      
5Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
6Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393   
7KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee