Race Results for
McLeod County Road Race
McLeod County, MN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Road Race on 05/04/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EBERT JENS   Minneapolis, MN 94908   FLANDERS
2MACARUSO MARIO   Minneapolis, MN 174187   FLANDERS
3CAVE SCOTT   Burnsville, MN 147556   FLANDERS
4LOCKWOOD JAMES   St Paul, MN 128526   GIS
5ARMOUR JON   Golden Valley, MN 180497   SPBRC
6NESVOLD TTODD   Forest Lake, MN 174302   SPBRC
7CONSUGAR MARK   Rochester, MN 169679   RASC
DNFNEWTON ADAM   Deephaven, MN 170103   FLANDERS
DNFAPPLEMAN MATT   Robbinsdale, MN 160003   FLANDERS
DNFWEBER JOSEPH   St. Cloud, MN 136057   U/A
DNFFISHER JIM   Midlothian, VA 75073   TONKA

Men - Master - MR - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1HARRICK BRUCE      FLANDERS
2KUSTER BILL   Anoka, MN 59499   LSC
3HEIBERT STEVE   Saint Paul, MN 158237   GOPHER WHEELMEN
4PICHE ERIC   Golden Valley, MN 164416   SPBRC
5VANDER WIEL RUSS   Maplewood, MN 179806   LSC
6BAILLARGEON TERRY   Osceola, WI 58887   3VBC
7MACY CHAD   Victoria, MN 147601   LSC
8PETERSON CLEVE   Minneapolis, MN 45792   FLANDERS
9CARTER TONY   Coleraine, MN 50902   GOPHER WHEELMEN
10RITZ JIM   Maple Grove, MN 68047   LSC
11PUTNAM TIM   Mason City, IA 115845   LSC
12PETERSON JIM   Menomonie, WI 69086   LSC
13LeBLANC RON   White Bear Lake, MN 58519   GOPHER WHEELMEN
14SCHMEICEL DON   Andover, MN 92247   LSC
15SCHOW PETE   Minneapolis, MN 92397   FCCC
16MAHONEY LONNY   Prior Lake, MN 22174   TONKA
17MALEOD TED   Minneapolis, MN 47858   SPBRC
18GALVIN ANDREW   Edina, MN 98299   FCCC
DNFRUSSELL TOM   Edina, MN 170446   ERIKS
DNFBUJOLD SEAN   Menomonie, WI 126734   SPBRC
DNFBERNET VINCENT   Fridley, MN 124925   SPBRC
DNFSIPE DAN      FLANDERS
DNFTHOMPSON JEFF   Lakeville, MN 35440   3VBC

Men - Master - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SPIELBERG RICHARD   No City, MN 48903   TONKA
2ABERY BRIAN   Apple Valley, MN 181594   SILVER CYCLING
3DYSTE JOHN   Carver, MN 48836   TONKA
4STAMM JOHN   Afton, MN 149093   LSC
5SWENSON RICHARD   Eagan, MN 158790   GOPHER WHEELMEN
6HASTORT DAVID   Minneapolis, MN 15371   FLANDERS
7LYNER MIKE   Stillwater, MN 105204   LSC
8GROTHE THOMAS   Eagan, MN 14294   SPBRC
9LENNON KEVIN   Plymouth, MN 46707   TONKA
10FREE TED   Plymouth, MN 50712   GOPHER WHEELMEN
DNFMEYER DAN   Lake Elmo, MN 117486   LSC
DNFVAN IWAARDEN JIM   Minneapolis, MN 124959   SPBRC
DNFSILBERNAGEL PETE   Woodbury, MN 73941   LSC
DNFMcCREA GREG   Houston, TX 53217   SPBRC
DNFREGESTER DOUG   Minneapolis, MN 29433   TONKA
DNFESAU TERRY      U/A
DNFPILHOFER ERIC      TONKA

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BUTKIEWICZ KYLE   Paradise Valley, AZ 79936   FLANDERS
1JOHNSON MICHAEL   Chippewa Falls, WI 160617   CVCC
2DOIG CHRISTIAN   Minneapolis, MN 73386   FLANDERS
2RALSTON SCOTT   Farmington, MN 69393   FCCC
3DAVENPORT CHRISTIAN   Lincoln, NE 64834   RIVER CITY RC
3HOMME DARRIN   Plymouth, MN 63341   FLANDERS
4MERCER DAVID   Golden Valley, MN 69239   FLANDERS
5MORICE WILLIAM   Rochester, MN 149147   FLANDERS
6THORESEN PAUL   Minneapolis, MN 35511   SPBRC
DNFTOCKO MICHAEL   St. Paul, MN 58052   SPBRC
DNFVERHULST MARK   Peosta, IA 75472   FLANDERS
DNFMAXWELL PETER   Minneapolis, MN 23007   GIS
DNFBRICK SHAWN   Scottsdale, AZ 135067   SPBRC
DNFMOHR JASON   Helena, MT 108360   NORTHERN ROCKIES
DNFMILLER SHELBY   St Paul, MN 159660   GOPHER WHEELMEN
DNFARDEN DAN   Minneapolis, MN 78891   GIS

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1OPGRAND CAINE   Fargo, ND 172676   U/A
2MOHR ZACHARY   Wells, ME 162693   U/A
3GOKSTAD PETTER   Grand Forks, ND 188410   U/A
4NOVOTNY JOE   Golden Valley, MN 188924   SPECIALIZED
5TISCHLER GREGG      U/A
6HAWKINS MARK   Minnetonka, MN 179494   GOPHER WHEELMEN
7ALPASA ED   Maple Grove, MN 160673   ERIKS
8JOHNSON MARK   Forest Lake, MN 173977   FCCC
9TENACE GINO      U/A
10CRAGLE STEPHEN      LSC
11BERENDZER PETER      SALSA
12WILKIE TIM      RIVERBROOK
13OLSON ROBERT      LARSON CYCLE
14KUEFFER DANNY      TEAM NELLIE
15KITAHARA RYO      U/A
16NESS RYAN      MID MN CYCLING
17PIATT KELLER   Minneapolis, MN 171975   GOPHER WHEELMEN
18KUEFFER FRED      TEAM NELLIE
19CZMODSKI CHAD      U/A
20THEGET JOHN      U/A
21BOYLE JAMES   Bloomington , MN 183994   FLANDERS
22FROEMMING KEITH      U/A
23DENEEN SAM      U/A
24FROEMMING PAUL      U/A
25GROSSBAUER SCOTT   Bloomington, MN 188750   U/A
26RYAN MICHAEL      AUC
27GERDING BRYAN   Minneapolis, MN 177126   MID MN CYCLING
28MEYER JOEL   Circle Pines, MN 150472   MN JRC
29SMITH JAMES      U/A
30DOUGLAS AARON      TEAM NELLIE
31KULLER HART   Minneapolis, MN 188748   SPBRC
32SALEANDO JR FELICIANO      U/A
DNFGIROD TIM      U/A
DNFREYNOLDS MARK      U/A
DNFODIO JORGE      SUBWAY
DNFFRITSCH JOE   Minneapolis, MN 182796   GOPHER WHEELMEN
DNFAUDRUJIAK MARTIN   St Paul, MN 171388   SPBRC
DNFFLATLEY MARK   S St Paul, MN 170432   LATERNE
DNFMEYER LARRY   Bayfield, CO 163648   U/A
DNFDELANEY MIKE   Maple Grove, MN 93475   LSC
DNFMcCONNEL DAN   Minneapolis, MN 23301   SQUADRA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee