Race Results for
South Eastern Regional Championship #5
Helena, GA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/04/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2WILL FORBES      
3CHAD FEE      
4DREW HOGG      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHET SMITH III   Tallahassee, FL 163158   
2Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
4NATHAN WEST      
5Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
6CHRISTOPHER HONG      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JAFER BEIZER      
2Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3STEPHEN SCHULTZ      
4Todd Turner   Knoxville, TN 191022   
5Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
6TAYLOR HARRELL      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARCUS LYONS      
2JON FARR      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Edward Burress   Arden, NC 146920   
2ERIC WHITTON   Helena, AL 187677   
3Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
4JOSEPH BOLTON      

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3Jeffrey Shirey   Athens, GA 113111   
4Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048   
5Mark McGarity   Peachtree City, GA 106299   
6Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacob McGahey   Asheville, NC 108366   
2Nicholas Ranno   Boulder, CO 128706   
3Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4Bobby Byrd   Lexington, NC 141863   
5Troy Adams   Sylva, NC 157975   
6William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
7Mose Howard   Tampa 164929   
8DANIEL DOUB   Universal City, CA 180897   
9Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
10Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
11Colby Millen   Atlanta, GA 113617   
12NOAH FOUTS      
13Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
14C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
15Chris Ploch   St Louis, MO 163562   
16Erik DeKold   San Marcos, CA 153390   
17Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
2Brian Balocki   Smyrna, GA 83099   
3Samuel Moore   Saint Louis, MO 77370   
4Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
5Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
6Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
7Eric Kleffman   Greenville, SC 146946   
8Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
9JON MCLAUGHLIN   Red Wing, MN 98245   
10Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
11Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
12Joe Dunlop   Athens, GA 43212   
13Eric Capley   Tuscaloosa, AL 164952   
14MATT ZHUN      
15Eric McClellan   Fayetteville, PA 85507   
16Sven Eisenhauer   Woodstock, GA 185936   
17Tom Spence   Columbia, TN 113908   
18Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
19Ken Melvin   Northport, AL 151177   
20ERIC PRUDUE      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Jack Murbach   Hueytown, AL 25449   
3Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
4Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
5WAYNE NIX   Reno, NV 96126   
6Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
7Larry Peck   Kingsport, TN 113906   
8Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brad Dobbins   High Point, NC 182408   
2Scott Dettman   Murphy, NC 170157   
3Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
4Anthony McClain   Greenville, SC 171118   
5GLENN ZIESENITZ      
6Scott Burton   Roanoke, VA 192566   
7NATHANIEL FAULIKENBERRY      
8COLIN HUGHES      
9BRIAN FIELD      
10CHAD BRANDON      
11JASON BEWLEY      
12Adam DeWitt   Clemson, SC 175276   
13GLEN SLATER      
14Rob Payette   Irmo, SC 27487   
15John Moder   Midway Park, NC 192172   
16KEVIN KELLAR      
17Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
18ADAM PURDUE      
19Brian Lord   Covington, GA 182406   
20SETH ELLIS      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
2JOHN HACKWORTH      
3Matthew Sanford   Savannah, GA 181453   
4Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
5SHEY LINDNER      
6Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
7LARRY CROOK      
8DAVID NIX      
9Greg Robinson   Pooler, GA 186191   
10John Myers   East Point, GA 164658   
11John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
12Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
13Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111   
14Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
15William (Dub) Smith   Acworth, GA 106351   
16Steve Julian   Albany, GA 188705   
17TIM HILTON      
18SHAWN VAUGHAN      
19JOHN MCELROY      
20Dave Watson   Davie, FL 154901   
21JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
22Derrick Seys   Geneseo, IL 174523   
23Jeffrey Stuhlman   Camp Lejeune, NC 190687   
24William Briggs   Augusta, GA 52755   
25JEFF GUINN      
26ROB TAYLOR      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
2GLEN GRAHAM   Marquette, MI 13898   
3William Clark   Etowah, TN 173074   
4Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
5William McDonald   Welllington, FL 142176   
6Sidney Root   Camp Lejeune, NC 188503   
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
9Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
10Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
11ALAIN FONTAINE      
12David Thomas   Brookwood, AL 88122   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joel Kelley   Asheville, NC 121023   
2JEEP BARRETT      
3Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   
4Michael Sheffield   Tucker, GA 57808   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PHILIP THOMPSON      
2SEAN CRICHTON      
3Christopher Womack   Tallahassee, FL 186142   
4JEFFREY CARY      
5Steven Price   Chattanooga, TN 185852   
6DANIEL HILL      
7RAJEEB DAS      
8Rob Morgan   Huntersville, NC 184573   
9Christopher Shadrick   Chattanooga, TN 114148   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Baes   New Bern, NC 84128   
2Keith Adkins   Huntsville, AL 190995   
3BILLY BEANE      
4John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
5KEVIN TRENT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN DE LEO      
2Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
3Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
4Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
5JAY BALINT   Edina, MN 109296   
6ANDY RAMIREZ   Stanford, CA 176600   
7PETE JOHNSON      
8DARREN COX      
9SEAN MANAGO      
10TRACEE POLCIN      
11James Giddy   Arab, AL 168250   
12DAVID PARRETT      
13Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
14Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
15ROY EZELL      
16ALLEN BRADLEY      
17JOE CATHEY      
18ANDREW GOLDSTROM      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BUTCH DYER      
2Robert Hawk   Nicholson, GA 186434   
3THOMAS OSTERLOH      
4BILL REASOR      
5Ken Early   Lexington, SC 190266   
6WOJTER WYSOCKI      
7HAMLET F. HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
8RUSSELL GOINS      
9Brian Miller   Irmo, SC 81080   
10CHRIS MURPHY      
11Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
12RAYMOND SCHMIDT   Jacksonville, FL 166155   
13MALCOLM QUEHL      
14STEVEN CUSTER      
15Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
16ROBERT DANIELSON      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RACHEL FLACK   Juliette, GA 11776   
2Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
3Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
4Ellen English   Birmingham, AL 143255   
5REBECCA FALLS      
6Rebecca Gross   Golden, CO 176014   
7CINDY KOERBER      
8Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1URSULA SANDEFUR      
2Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3GRACE KOERBER      
4MANDI HALL   Gainesville, FL 186371   
5BROOKE HENDERSON      
6MARY KELLAR      
7CARY BROWN      
8Dayna Cotter   Atlanta, GA 188968   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexis Dabroski   Gainesville, FL 189458   
2Michelle Balint   Gray, TN 190297   
3Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
4Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
5HEATHER SPENCER      
6TRACY LABOA      
7Heather Adkins   Winter Garden, FL 190994   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee